Dziecko zasypia tylko w twoich ramionach: Wskazówki dla rodziców

Dla wielu rodziców szczególnie miłe jest, gdy dziecko wtula się w ich pierś i stopniowo zasypia z powodu spokoju i bliskości. Jeśli jednak dziecko zasypia tylko w ramionach, może to być przyczyną dużego stresu, ponieważ …

Dziecko zasypia tylko w twoich ramionach: Wskazówki dla rodziców

vater hält baby im arm
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Dziecko zasypia tylko w twoich ramionach: Wskazówki dla rodziców
Dlaczego moje dziecko zasypia tylko w moich ramionach?

Szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecko potrzebuje niesamowitej ilości miłości, bliskości i bezpieczeństwa. Najlepiej odnajduje to w ramionach matki lub ojca. Dopiero gdy czuje się wystarczająco bezpiecznie, może zasnąć samodzielnie.

Jaką rolę odgrywają rytuały związane ze snem?

Rytuały związane ze snem są bardzo ważne, aby dziecko czuło się bezpiecznie i pewnie. Znajome rutyny ułatwiają dzieciom relaks i samodzielne zasypianie. Należy również stworzyć przyjemną atmosferę.

Moje dziecko nie zasypia samo w łóżku. Co mogę zrobić?

Jeśli dziecko zasypia tylko w Twoich ramionach, powinnaś nauczyć je, że może czuć się bezpiecznie także wtedy, gdy nie ma kontaktu fizycznego. Dlatego krok po kroku zmniejszaj bliskość, oddalając się coraz bardziej od łóżeczka. Pomocna może być również przytulanka.

Dla wielu rodziców szczególnie miłe jest, gdy dziecko wtula się w ich pierś i stopniowo zasypia z powodu spokoju i bliskości. Jeśli jednak dziecko zasypia tylko w ramionach, może to być przyczyną dużego stresu, ponieważ wtedy prawie nie można myśleć o odpoczynku na kanapie.

Jeśli dziecko po prostu nie chce zasnąć we własnym łóżeczku, wielu rodziców martwi się, że coś jest nie tak. W większości przypadków nie ma jednak przyczyn organicznych. Niemowlęta muszą nauczyć się zasypiać w swoim łóżeczku lub kołysce. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak ćwiczyć zasypianie.

[button]Rekomendacja redaktora: Użyj przytulnych środków wspomagających zasypianie[/button]

1. niemowlęta potrzebują bezpieczeństwa

Niedobór snu po urodzeniu

Nie tylko w pierwszych tygodniach i miesiącach dodatek do rodziny wpływa na jakość i ilość snu. Naukowcy z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych w Berlinie w badaniach stwierdzili, że zarówno matki, jak i ojcowie śpią mniej i gorzej aż do sześciu lat po urodzeniu dziecka.

Kiedy noworodek przychodzi na świat, w bardzo krótkim czasie styka się z niewiarygodną ilością nowych wrażeń. Najpierw musi nauczyć się, jak działa świat i jak funkcjonuje normalne, codzienne życie. Dodatkowo niemowlę jest bezradne, a więc całkowicie zależne od innych ludzi.

Nic więc dziwnego, że bliskość i bezpieczeństwo są w pierwszych miesiącach ogromnie ważną potrzebą podstawową. Kiedy dziecko leży przy piersi rodziców, czuje się bezpieczne i pewne. Dlatego jest zupełnie normalne, zwłaszcza w pierwszych 6 miesiącach, jeśli dziecko znajduje odpoczynek tylko wtedy, gdy jest blisko ciała.

Jednak staje się to problematyczne, gdy dziecko rośnie i może zasnąć tylko na ramieniu. Wielu rodziców zgłasza, że ich dziecko natychmiast protestuje, gdy chcą je uśpić. Płacz jest tak duży, że większość rodziców rezygnuje ze stresu i pozwala dziecku zasnąć na rękach, a następnie delikatnie odkłada je do łóżeczka.

2. wprowadzaj rytuały związane ze snem w pierwszych miesiącach

mutter liest ihrem baby aus einem buch vor
Rytuały związane ze snem dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszych tygodniach życia dziecko musi najpierw nauczyć się rytmu snu. Chociaż noworodki śpią około 16-18 godzin na dobę, okres snu rzadko trwa dłużej niż trzy godziny. Kiedy niemowlęta mają około 5 miesięcy, mogą już spać 11 do 12 godzin w nocy.

Od tego wieku przesypianie nocy nie jest już zazwyczaj problemem. Często jednak zdarza się, że dzieci nie chcą być usypiane. Oznacza to, że nie są one w stanie zasnąć we własnym łóżeczku.

Wolą zasnąć na ramieniu matki lub ojca. Jednak na dłuższą metę może to stać się testem na stres. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, dziecko powinno uczyć się samodzielnego zasypiania najpóźniej od około 7 miesiąca życia. Do tego jednak maluchy potrzebują Twojej pomocy. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie rytuałów snu.

Mogą one wyglądać następująco:

  • podanie butelki / karmienie piersią
  • Nakręcanie pozytywki
  • Śpiewanie piosenki na dobranoc lub czytanie dziecku bajki
  • Zakładanie piżamy
  • Kąpiel lub mycie

Wykonuj te czynności zawsze, gdy chcesz uśpić dziecko. Oznacza to, że nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Z czasem dziecko nauczy się, że te rytuały wykonuje się zawsze przed snem.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko jest chore. W tym przypadku powinnaś zapewnić mu jak najwięcej bliskości i bezpieczeństwa.


3. wskazówki, jak wyprowadzić dziecko z nawyku spania na twoim ramieniu

mutter haelt die hand ihres schlafenden kindes
Na przykład trzymaj dziecko za rękę, aby poczuło Twoją obecność.

Stosując środki ułatwiające zasypianie, możesz nadać dziecku strukturę, a więc i bezpieczeństwo. Sensowne jest dostosowanie rytuałów do osobistych preferencji i do odpowiednich okoliczności.

Choć na początku dziecko prawdopodobnie będzie miało duże trudności z zasypianiem, stopniowo przyzwyczai się do samodzielnego zasypiania. Regularność sytuacji związanych ze snem sprawia, że staje się on coraz bardziej znajomy.

To, że dziecko nie powinno już zasypiać na Twoim ramieniu w żadnym wypadku nie oznacza, że należy zrezygnować z kontaktu fizycznego podczas zasypiania. Należy jednak szukać alternatywnych rozwiązań.

Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie dziecka za rękę i głaskanie go uspokajająco aż do momentu, kiedy zaśnie. W kolejnych tygodniach należy stopniowo oddalać się od dziecka, aż do momentu, kiedy nie będzie już miało kontaktu fizycznego. Niemniej jednak, na razie pozostań w pokoju. Pomocne może być również położenie w łóżeczku ubrania, które pachnie jak Ty.

Przytulanka może również pomóc w zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Taki „przyjaciel” zapewnia komfort, gdy mamy i taty nie ma w pokoju. Istnieją również specjalne zwierzątka do spania, które grają piękne kołysanki.

Przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego zasypiania w łóżeczku lub kołysce wymaga wiele czasu i cierpliwości. Dlatego zachowaj spokój. Jeśli jesteś spięta, ten nastrój przeniesie się również na dziecko.

Wskazówka: Aby stworzyć relaksującą i spokojną atmosferę, powinnaś również zadbać o to, aby w południe pokój był zaciemniony. Pamiętaj więc, aby zgasić światła i zaciągnąć zasłony.

Sposób, w jaki jedna mama przyzwyczaiła swoje dziecko do zasypiania, możesz zobaczyć na tym filmie:

4. zalecenie redaktorów: Użyj przytulnych środków nasennych

No products found.

No products found.

No products found.

Artykuły powiązane