Współspanie: zalety, ryzyko i wpływ na rozwój

[button]Poradnik z dalszymi wskazówkami i poradami dotyczącymi współspania[/button]. Większość rodziców ma do czynienia z pytaniem o to, gdzie dziecko powinno spać po przyjściu na świat w czasie ciąży. Ponieważ opinie ekspertów są bardzo różne, wiele …

Współspanie: zalety, ryzyko i wpływ na rozwój

co-sleeping
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Współspanie: zalety, ryzyko i wpływ na rozwój
Czym jest współspanie?

Współspanie polega na tym, że dziecko śpi albo z rodzicami w łóżku małżeńskim, albo w specjalnym dodatkowym łóżku. Ten rodzaj współspania jest powszechny na całym świecie.

Jakie są zalety współspania?

Co-sleeping jest najbezpieczniejszym, najbardziej przytulnym i odpowiadającym potrzebom dziecka rozwiązaniem. Ale również rodzice mogą czerpać korzyści z tego modelu.

Na co należy zwrócić uwagę przy współspaniu?

Aby Twoje dziecko mogło spać bezpiecznie, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych ze współspaniem.

[button]Poradnik z dalszymi wskazówkami i poradami dotyczącymi współspania[/button].

Większość rodziców ma do czynienia z pytaniem o to, gdzie dziecko powinno spać po przyjściu na świat w czasie ciąży. Ponieważ opinie ekspertów są bardzo różne, wiele par nie jest pewnych, co jest właściwe dla ich dziecka.

Kiedy dzieci śpią razem z rodzicami w tym samym łóżku lub w bezpośrednio przylegającym dodatkowym łóżku, nazywa się to współspaniem. W kolejnych rozdziałach chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego ta praktyka jest najlepsza zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

1. współspanie jest powszechne w wielu kulturach

Co-Sleeper

Co-sleepers to specjalne łóżka dla niemowląt, które można przymocować do łóżka rodziców. Ma to tę zaletę, że dzieci czują bliskość rodziców, ale nadal mają swoje własne miejsce do spania.

Co-sleeping odnosi się do praktyki spania dziecka w tym samym miejscu co rodzice. Nie ma znaczenia czy dziecko znajduje się w łóżku rodziców czy w specjalnej kołysce co-sleepingowej. Ważne jest tylko to, że istnieje bezpośredni kontakt fizyczny z matką i/lub ojcem.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zalecano rodzicom, aby jak najszybciej przyzwyczaili swoje dziecko lub malucha do własnego łóżka. W dzisiejszych czasach wygląda to jednak zupełnie inaczej. Tylko w nielicznych rodzinach noworodek śpi sam w swoim pokoju dziecinnym.

Wspólne spanie w jednym łóżku to nie tylko powszechna praktyka w Niemczech. Współspanie jest również rozpowszechnione w wielu innych krajach. W Szwecji na przykład jest to powszechne, że nawet dzieci w wieku szkolnym śpią razem z rodzicami w jednym łóżku.

Z ewolucyjnego punktu widzenia jest to najbardziej naturalny sposób spania. We wczesnej historii człowieka najważniejsza była ochrona przed pogodą i dzikimi zwierzętami. Dlatego bliski kontakt fizyczny ze znanymi ludźmi przekazywał bezpieczeństwo i pewność.

2 Miłość, ciepło, bezpieczeństwo – dlaczego współspanie jest tak ważne dla dzieci

kleines Baby ganz nah an seiner Mutter
Niemowlęta budują silną więź z rodzicami poprzez bliski kontakt fizyczny.

Szczególnie na początku noworodki potrzebują ogromnej ilości bliskości i czułości. Sam kontakt fizyczny z rodzicami działa na dziecko uspokajająco. Jeśli rodzina śpi razem w jednym łóżku, dzieci mają pewność, że nic im się nie stanie. Ponadto wspólne spanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli podstawowe zaufanie zostanie wzmocnione, niemowlęta wyrastają na pewne siebie dzieci.

Jednak co-sleeping jest korzystny nie tylko pod względem więzi z matką. Praktyka ta ma również bardzo praktyczną korzyść dla matek, które karmią swoje dziecko piersią. Dzięki temu, że dziecko śpi w łóżku lub tuż przy nim, matka nie musi wstawać, aby nakarmić je piersią. Dzięki temu karmienie piersią może odbywać się, gdy dziecko jest w połowie śpiące, a więc oboje mogą potem szybko zasnąć.

Codzienne życie z jednym lub nawet większą liczbą dzieci może być bardzo wyczerpujące. Dobry sen jest więc niezwykle ważny, aby następnego dnia być wypoczętym. Ani matka ani ojciec nie muszą zazwyczaj wstawać w nocy, aby uspokoić swoje dziecko.

W tym filmie pokazujemy, jakie inne zalety ma współspanie:

https://www.youtube.com/watch?v=t5yAHOVjiXg

3. zasady bezpiecznego łóżka rodzinnego

Mutter bringt ihr Kind ins Beistellbett
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było blisko Ciebie, ale nie w łóżku z Tobą, najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko boczne.

W ostatnich dekadach zawsze toczyły się dyskusje, czy spanie dziecka w jednym łóżku z rodzicami jest niebezpieczne. Wielu rodziców obawia się przede wszystkim zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Ale czy co-sleeping zwiększa ryzyko?

Kwestia, czy współspanie zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt, jest mocno dyskutowana wśród ekspertów. Raz po raz można przeczytać stwierdzenia, że dzieci, które śpią w łóżku rodziców mają zwiększone ryzyko SIDS. Potwierdzają to również często cytowane badania przeprowadzone przez badacza SIDS Roberta Carpentera. Zdaniem krytyków, obliczenia Carpentera opierają się jednak na niedopuszczalnych założeniach i nieaktualnych danych.

Z nowszych badań brytyjskiego badacza Petera Blaira wynika, że spanie w łóżku rodziców jest tak samo bezpieczne jak spanie we własnym łóżku. Może to jednak uwzględniać tylko przypadki, gdy dziecko śpi w łóżku z rodzicami, a nie na kanapie.

Tymczasem istnieją również badania, które dowodzą, że co-sleeping może nawet znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołunagłej śmierci niemowląt. Dzieje się tak głównie dlatego, że pod wpływem ruchów i dźwięków wydawanych przez rodziców dzieci nie zapadają w głęboki sen, w którym prawdopodobieństwo zatrzymania akcji serca jest większe. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy dziecko śpi w bocznym łóżku w sypialni rodziców.

Jeśli dziecko śpi w łóżku rodziców, należy przestrzegać następujących zasad:

  • Materac nie powinien być zbyt miękki i nie mieć szczelin. Lepiej sprawdzają się duże, ciągłe materace.
  • Prześcieradło musi być mocno naciągnięte, aby dziecko nie mogło się w nie zawinąć.
  • Nie należy używać dodatkowych poduszek, kocyków czy przytulanek.
  • Temperatura w sypialni powinna wynosić od 16 do 18 stopni Celsjusza.
  • Upewnij się, że dziecko nie może wypaść z łóżka lub zostać uwięzione.
  • Łóżko powinno być wystarczająco duże, aby wszyscy członkowie rodziny mieli wystarczająco dużo miejsca.
  • Łóżka wodne nie są odpowiednie do współspania.
  • Upewnij się, że Twoje dziecko śpi na plecach.
  • Łóżko rodzinne ma sens tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie rodziny mogą spać spokojnie.

Uwaga: Jeśli cierpisz na otyłość lub bezdech senny, dziecko powinno zdecydowanie spać w łóżku bocznym. To samo dotyczy sytuacji, gdy jesteś palaczem lub spożywałeś alkohol lub narkotyki.

4) FAQs – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

glückliche Familie schläft zusammen im Bett
W niektórych rodzinach starsze dzieci nadal śpią w łóżku rodziców.

Jak długo dzieci powinny spać w łóżku rodzinnym?

Nie ma ścisłej reguły dotyczącej tego, jak długo dzieci powinny spać w łóżku rodziców lub w jego pobliżu. Każda rodzina powinna sama zdecydować, jak długo chce utrzymać łóżko rodzinne. Zazwyczaj w wieku 3-4 lat dzieci same decydują, że chcą spać we własnym pokoju. Nie należy jednak zmuszać dziecka do spania we własnym pokoju, jeśli tego nie chce.

Jak mogę zrezygnować ze wspólnego spania?

Jeśli po jakimś czasie dziecko zdecyduje się spać we własnym pokoju, zdecydowanie nie należy się czepiać. Uszanuj tę decyzję i pomóż dziecku stać się niezależnym. Wytłumacz dziecku, że może w każdej chwili przyjść do łóżka z Tobą, jeśli w nocy czuje się niespokojne.

Moje dziecko nie zasypia samo. Co mogę zrobić?

Wielu rodziców ma problemy z położeniem dziecka do łóżka w nocy. Jeśli dziecko nie może samodzielnie zasnąć, należy zadbać o to, by kłaść je do łóżka, gdy jest zmęczone, ale jeszcze rozbudzone. W ten sposób dziecko lepiej pozna otoczenie, dzięki czemu nie będzie już musiało się bać w nocy. Pomocne mogą być również rytuały związane z zasypianiem, takie jak czytanie na głos czy przytulanie, które ułatwią dziecku zasypianie.

Co to jest powtórne zasypianie?

Kiedy dzieci faktycznie śpią już we własnym łóżku, ale nagle chcą ponownie spać w łóżku rodziców, nazywa się to ponownym zasypianiem. Zwykle dzieje się to podczas fazy, w której dzieci nagle rozwijają lęki i dlatego szukają bezpieczeństwa i pewności. O ile jest to tylko faza przejściowa, re-cosleeping jest całkowicie nieszkodliwy.

5. Poradnik zawierający dalsze wskazówki i porady dotyczące współspania

No products found.

Artykuły powiązane