Zgodnie z definicją, o obniżeniu inteligencji mówi się zawsze wtedy, gdy rozwój umysłowy jest niepełny lub ograniczony w pewnych obszarach. W przypadku rozpoznania obniżenia inteligencji dziecko może otrzymać ukierunkowane wsparcie w szkole specjalnej.
Obniżona inteligencja jest uznawana za stan chorobowy, gdy iloraz inteligencji wynosi poniżej 70. Z kolei osoby z IQ pomiędzy 70 a 84 mają upośledzenie uczenia się.
Obniżenie inteligencji jest zwykle spowodowane czynnikami genetycznymi.
W dzisiejszym społeczeństwie inteligencja jest jedną z najważniejszych zdolności ze wszystkich. Niestety jednak nie każde dziecko rodzi się z takimi samymi zdolnościami.
W zależności od rodzaju i stopnia upośledzenia inteligencji, może się ono ujawnić już w pierwszych latach życia. Niekiedy jednak lekkie niedociągnięcia ujawniają się dopiero w szkole.
W naszym artykule pokazujemy, jakie objawy świadczą o obniżeniu inteligencji i w jakim stopniu wsparcie pomaga dzieciom radzić sobie w życiu.
[button] Dalsza literatura dotycząca obniżenia inteligencji [/button]
Spis treści
1. wymiary zaburzeń inteligencji u dzieci
Inteligencja obejmuje całokształt zdolności poznawczych danej osoby. W mniejszym stopniu dotyczy wiedzy, a w większym zdolności do pojmowania rzeczy na podstawie umysłu.
Iloraz inteligencji, w skrócie IQ, jest używany przez lekarzy i badaczy jako wskazówka do określenia uzdolnień lub obniżenia inteligencji. Przeciętne IQ wynosi 100.
Ogólnie rzecz biorąc, za normalny iloraz inteligencji uważa się odchylenie standardowe w zakresie od 85 do 115.
W bezpośrednim przedziale poniżej tego, czyli przy wartościach między 70 a 84, lekarze używają terminu learning disability.
Cztery poziomy upośledzenia inteligencji (wg ICD-10) mieszczą się w przedziale poniżej ilorazu inteligencji 70:
- łagodne obniżenie inteligencji (IQ mieści się w przedziale od 50 do 69)
- umiarkowane obniżenie inteligencji (IQ mieści się w przedziale od 35 do 49)
- ciężkie obniżenie inteligencji (charakteryzuje się wartościami pomiędzy 20 a 34)
- najcięższeobniżenie inteligencji (wynik IQ wynosi poniżej 20 punktów)
Z kodami ICD-10 można zapoznać się tutaj.
Obniżona inteligencja jest szczególnie widoczna w obszarach języka, pamięci, koncentracji i logicznego myślenia.
Jednocześnie jednak procesy myślowe kontrolują również całą funkcję motoryczną, dlatego dzieci uzdolnione często cierpią z powodu problemów motorycznych.
Dotyczy to zarówno umiejętności motorycznych brutto, jak i drobnych.
2 Wczesna diagnoza pomaga dzieciom dotkniętym tym problemem.
Jeśli rozwój dziecka ulega zahamowaniu, ukierunkowana terapia może pomóc mu w prowadzeniu możliwie normalnego życia. W zależności od stopnia upośledzenia inteligencji, terapia celowa prowadzi do tego, że dzieci mogą zdobyć wykształcenie akademickie w szkole specjalnej.
Jeśli niepełnosprawność intelektualna jest głębsza, indywidualnie dobrana terapia pomaga w nauce czytania i pisania. W rezultacie niektóre osoby są w stanie w dorosłym życiu pracować w zakładach pracy chronionej.
Natomiast znacznie większe szanse mają osoby z jedynie lekkim ograniczeniem inteligencji w postaci upośledzenia w nauce. Około 15% populacji ma IQ pomiędzy 70 a 84. Choć wiąże się to niekiedy ze znacznymi ograniczeniami w nauczaniu, to na ogół możliwe jest normalne ukończenie szkoły i późniejsze kształcenie.
Często obniżenie inteligencji nie występuje samodzielnie. Ujawniają się raczej trudności w dostosowaniu społecznym, zaburzenia zachowania lub cechy autystyczne.
Jeśli te objawy są na pierwszym planie, psychoterapia w poradni może być również opcją dla poprawy ogólnego stanu.
Ważne jest, aby dana forma leczenia była zorientowana na możliwości i wymagania dziecka. Dlatego nie są pomocne terapie blankietowe. Dzieci otrzymują na przykład ukierunkowane wsparcie w zakresie języka lub motoryki.
W celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb wszystkich dzieci stosuje się z reguły równolegle terapię indywidualną i grupową.
Wskazówka: Opóźnienia rozwojowe i łagodne zaburzenia nie zawsze oznaczają, że dziecko ma niską inteligencję. Jeśli jednak istnieją ku temu przesłanki, nie wahajcie się skontaktować z pediatrą i poprosić o wykonanie testu na inteligencję.
Możesz zobaczyć jak działa test na inteligencję w tym filmie:
3. przyczyny obniżenia inteligencji
W większości przypadków za obniżone zdolności umysłowe odpowiadają przyczyny genetyczne. Zarówno dzieci z trisomią 21, jak i dzieci z innymi mutacjami genetycznymi zazwyczaj muszą zmagać się z ograniczoną inteligencją.
Szokująco jednak, wiele przypadków obniżonej inteligencji wynika z nadużywania alkoholu w czasie ciąży. Niestety, liczba niezgłoszonych przypadków jest trudna do ustalenia, ponieważ niewiele kobiet otwarcie przyznałoby się do picia w czasie ciąży.
Dodatkowo jednak choroby zakaźne w czasie ciąży również mogą prowadzić do upośledzenia rozwoju nienarodzonego dziecka.
Niedostateczne zaopatrzenie w tlen podczas ciąży, jak również problemy podczas porodu mogą również prowadzić do uszkodzenia mózgu, co z kolei może prowadzić do obniżenia inteligencji. W szczególności dzieci, które po urodzeniu zbyt długo pozostawały bez tlenu, mogą doznać poważnych uszkodzeń.
Jednak dzięki postępowi medycyny coraz rzadziej zdarzają się komplikacje podczas porodu, które rzeczywiście prowadzą do tak dramatycznych konsekwencji.
Jeśli jednak dzieci rodzą się zdrowe, czujne i nie mają żadnych ograniczeń umysłowych, to mogą one być spowodowane ciężkimi urazami głowy. Dzieci z tego typu późniejszym obniżeniem inteligencji stanowią jednak stosunkowo niewielką grupę.