Wiele dzieci alkoholików musi w młodym wieku nauczyć się dorastać. Nieuchronnie wiąże się to z masowymi, nadmiernymi wymaganiami.
W przeciwieństwie do ośrodków dla alkoholików, istnieje stosunkowo niewiele usług wsparcia dla dzieci alkoholików.
Jeśli w dzieciństwie alkohol znajduje się w centrum uwagi, wpływa to nie tylko na bieżące zachowanie, ale także kształtuje je przez całe życie.
Dzieci alkoholików mają ciężko. Prawie wszystko w ich życiu kręci się wokół alkoholu. Czasami rodzice są dostępni, innym razem nie. Nic dziwnego, że dzieci alkoholików nie tylko cierpią z powodu ostrych problemów, ale także muszą zmagać się z potężnymi późnymi skutkami. Tym gorzej, jeśli matka piła nawet w czasie ciąży i dodatkowo rozwijają się deficyty fizyczne.
Niestety, alkoholizm to wciąż jeden z niedocenianych problemów. W naszym tekście chcielibyśmy zatem uwrażliwić Państwa na konsekwencje picia alkoholu przez dzieci.
[button]Rekomendacja redakcji: doradcy wrażliwi dla dorosłych dzieci osób uzależnionych[/button]
Spis treści
1. alkohol w ciąży ma ogromne konsekwencje
Jeśli alkohol jest integralną częścią życia danej osoby, to ciąża często tego nie zmienia. Uzależnienie jest silniejsze, a terapia dla wielu alkoholików na początku nie wchodzi w grę.
Jeśli przyszła matka regularnie pije alkohol w czasie ciąży, istnieje niemal stuprocentowa pewność, że spowoduje to zaburzenia rozwojowe i deficyty fizyczne.
Nawet niewielkie ilości alkoholu prowadzą do upośledzenia wyglądu dzieci, jak również ich ogólnego rozwoju. W przeciwieństwie do organizmu osoby dorosłej, dzieci w łonie matki nie są jeszcze w stanie szybko rozkładać alkoholu.
Nawet przy niewielkim stężeniu alkoholu, alkohol pozostaje w organizmie nienarodzonego dziecka przez bardzo długi czas i może spowodować tam ogromne szkody.
Gdy tylko rodzi się dziecko z typowymi cechami nadmiernego spożycia alkoholu, lekarze mówią o płodowym efekcie alkoholowym, w skrócie FAE. W przypadku szczególnie ciężkich objawów lekarze używają terminu płodowy zespół alkoholowy, w skrócie FAS.
W zależności od fazy rozwojowej efekty dotyczą różnych zaburzeń fizycznych, a także psychicznych.
Wiele dzieci alkoholików można rozpoznać już po wyglądzie. Typowe cechy to na przykład zbyt mała głowa i deformacje twarzy. Inne cechy choroby są częściowo zauważalne z przyczyn organicznych lub są związane wyłącznie z rozwojem psychicznym.
Więcej informacji na temat obrazu klinicznego płodowego zespołu alkoholowego znajdziesz tutaj.
Co roku w Niemczech rodzi się około 10.000 dzieci, które są uszkodzone przez nadużywanie alkoholu przez matkę. Do końca życia będą one cierpiały z powodu późnych skutków choroby.
2. dzieci alkoholików cierpią psychicznie i fizycznie
Ale zdrowie dzieci jest szczególnie zagrożone nie tylko w czasie ciąży. Dzieci i młodzież, które dorastają w gospodarstwie domowym z jednym lub nawet dwoma alkoholikami, muszą zmagać się z licznymi problemami.
Alkohol jest zawsze w centrum uwagi i wpływa na wszystkie relacje w rodzinie. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy tylko ojciec lub matka są alkoholikami.
W większości rodzin, w których jest przynajmniej jeden alkoholik, prawie nie ma czasu na potrzeby dziecka.
Z fizycznego punktu widzenia, wiele dzieci alkoholików jest niedożywionych lub słabo odżywionych. Nie ma czasu na zdrowe odżywianie, hobby czy sport. Ponadto często brakuje pieniędzy, ponieważ są one wydawane na alkohol.
Czasami zdarzają się wybuchy wściekłości, które prowadzą do nadużywania.
Dzieci już w młodym wieku zajmują się pozyskiwaniem alkoholu lub wypędzaniem go z oczu rodziców. Po krótkim czasie większość dzieci alkoholików bardzo dobrze interpretuje nastroje i rozpoznaje, kiedy można porozmawiać z rodzicami, a w jakich momentach są zdane same na siebie.
Każde dziecko, które dorasta w takim domu, musi w bardzo młodym wieku nauczyć się odpowiedzialności. Na przykład mniejsze dzieci regularnie chodzą na zakupy lub opiekują się jeszcze mniejszym rodzeństwem.
To przekazywanie odpowiedzialności, które odbywa się zdecydowanie zbyt wcześnie, pozostawia jednak swój ślad. Zasadniczo więc dzieciństwo charakteryzuje się bezradnością, strachem i rozpaczą. Dzieci alkoholików nie mogą polegać na swoich rodzicach i dlatego bardzo słabo budują zaufanie do innych ludzi.
Ciekawe spojrzenie na świat dzieci dorastających z uzależnionymi rodzicami można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
3. późne skutki – dzieci alkoholików muszą radzić sobie z problemami przez całe życie
Niewiele rzeczy tak bardzo zdominowało dzieciństwo jak nadużywanie alkoholu. Dzieci nie uczą się być dziećmi. Bezpieczne relacje z innymi ludźmi są dla nich słowem obcym i utrudniają dalszy bieg życia.
Około jedna trzecia wszystkich dzieci alkoholików sama staje się kiedyś pijącymi. Krucha psychika prowadzi zwykle do tego, że młodzi dorośli często trafiają do grup samopomocowych.
U niektórych dzieci, które dorastają w rodzinie alkoholowej, rozwija się swoisty syndrom pomocnika. Automatycznie szukają uzależnionego partnera, którym mogłyby się zaopiekować. Przecież właśnie tego nauczyły się w dzieciństwie.
4. drogi wyjścia dla dzieci alkoholików
Życie w rodzinie z alkoholikiem jest nie tylko trudne. Dla dzieci dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że nie mają one możliwości ucieczki z tej sytuacji.
Dlatego ważne jest, aby dzieci jak najwcześniej zwróciły się do innych osób, które mogą pomóc im wyjść z sytuacji.
Na szczęście niektóre instytucje oferują ukierunkowaną pomoc dla dzieci alkoholików. Odpowiednie oferty pomocy dla dzieci można znaleźć na stronie internetowej Interessenvertretung für Kinder aus Suchtfamilien e.V..
5. zalecenie redakcji: Wrażliwi doradcy dla dorosłych dzieci osób uzależnionych
- Barnowski-Geiser, Waltraut (Author)
- Woititz, Janet G. (Author)