W porodzie lotosowym pępowina nie jest przecinana po porodzie. Zamiast tego pozostaje ona do czasu, aż sama się odłączy. Dzieje się tak po około trzech do dziesięciu dni.
Poród lotosowy następuje po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu. Łożysko zostaje wypłukane i umieszczone w czystej szmatce. Następnie łożysko trzeba codziennie konserwować solą, olejkami eterycznymi i ziołami.
Poród lotosowy może być niebezpieczny, jeśli w łożysku powstaną infekcje. W rezultacie są one przenoszone na dziecko. Ze względu na zarazki, poród lotosowy nie jest wykonywany w szpitalach i klinikach.
Jeśli chodzi o narodziny dziecka, zawsze pojawiają się nowatorskie praktyki, które stają się trendem. O ile w ostatnich dekadach zupełnie normalne stało się przecinanie pępowiny po porodzie, o tyle popularnością cieszy się ostatnio poród lotosowy.
W porodzie lotosowym pępowina pozostaje połączona z łożyskiem, aż do momentu, gdy się od niego odłączy. W tym artykule dowiesz się, jak działa poród lotosowy i jakie ma zalety i wady lub ryzyko.
Spis treści
1. w lotosowym porodzie pępowina nie jest przecinana
Poród lotosowy u szympansów
U szympansów jest całkowicie normalne, że pępowina nie jest przecinana po urodzeniu. Zamiast tego pozostaje ona połączona z łożyskiem aż do momentu jej naturalnego przecięcia.
Kto słyszy termin lotosowy poród, prawdopodobnie najpierw myśli o porodzie, który odbywa się w znanej pozycji lotosu. Jednak w tym przypadku wcale tak nie jest. Zgodnie z nazwą, metoda porodu sięga czasów Amerykanki Claire Lotus Bay.
Była ona pierwszą kobietą z Zachodu, która nalegała, aby nie przecinać od razu pępowiny swojego dziecka. Wielu historyków przyjmuje jednak, że metoda ta była praktykowana już przez niektóre prymitywne ludy.
Rodzenie własnego dziecka w sposób naturalny jest coraz powszechniejszym trendem. Poród lotosowy nie jest bezpośrednio metodą porodu, a raczej kolejnym przejściem z łona matki na świat. Dlatego poród lotosowy może być stosowany zarówno przy cesarskim cięciu, jak i przy porodzie naturalnym.
W porodzie lotosowym pępowina nie zostaje przecięta po urodzeniu, lecz pozostaje połączona z łożyskiem. Po około trzech do dziesięciu dni pępowina odpada samoistnie. Do tego czasu rodzice muszą żyć z tym, że dziecko jest nadal połączone z łożyskiem i że trzeba je zawsze nosić przy sobie. W międzyczasie można nawet kupić odpowiednie torby.
Poród lotosowy jest więc bardzo duchowym podejściem. W niektórych rdzennych ludach łożysko jest uważane za siedzibę duszy, więc części duszy są stopniowo przenoszone na dziecko.
Poród lotosowy – tak to działa
W pierwszych minutach po porodzie dziecko jest trzymane niżej niż łożysko, aby uregulować przepływ krwi. Następnie łożysko jest zmywane i zawijane w czystą tkaninę. Dopóki nie odpadnie pępowina, łożysko należy regularnie oczyszczać i konserwować. W tym celu codziennie naciera się je olejkami eterycznymi, solą i ziołami.
Wten sposób łożysko wysycha w sposób naturalny. Ponadto można zapobiec jego rozkładowi. Jeśli po tym czasie odpadnie pępowina, to rytuałem jest zakopanie łożyska w ogrodzie. W tym miejscu ma potem wyrosnąć drzewo życia.
Ze względu na zwiększone ryzyko infekcji, poród lotosowy nie może być przeprowadzany w szpitalu lub klinice. Dlatego zalecany jest poród domowy lub poród w centrum narodzin. Według danych Gesellschaft für Qualität in der außerklinischen Geburtshilfe e.V. (Towarzystwo na rzecz jakości w położnictwie pozaszpitalnym) w 2017 roku tylko 1,28% dzieci w Niemczech urodziło się poza kliniką.
W przypadku niektórych kobiet nie jest możliwe zachowanie łożyska, więc szybkie oddzielenie jest nieuniknione.
3. poród lotosowy ma na celu łagodne wprowadzenie do życia.
Kiedy dziecko rodzi się w szpitalu, zazwyczaj zadaniem ojca jest przecięcie pępowiny. Dzieje się to zaraz po tym, jak dziecko ujrzy światło dzienne.
Jednak różne badania i analizy pokazują, że przecięcie pępowiny w późniejszym czasie może być bardzo przydatne. W ten sposób można dostarczyć dziecku dodatkową porcję żelaza i tlenu, dzięki czemu unika się niedoboru składników odżywczych.
WHO zaleca zatem, aby pępowina pulsowała przez około dwie do trzech minut, zanim zostanie przecięta. Z kolei fakt, że połączenie powinno trwać dłużej, nie ma już żadnych zalet medycznych.
Poród lotosowy ma dać matce możliwość szczególnie delikatnego i ostrożnego oddzielenia się od dziecka. Efektem tego jest pogłębienie więzi. Według wielu doniesień, dziecko po porodzie lotosowym jest bardziej zrelaksowane i spokojniejsze.
Według zwolenników, poród lotosowy powinien oferować następujące dodatkowe korzyści:
- złagodzenie lub uniknięcie traumatycznych doświadczeń związanych z porodem
- lepsze zdolności motoryczne
- wyższe IQ
- szybsze gojenie się pępka
- mniejsze ryzyko żółtaczki
- łatwiejszy przyrost wagi
- wzmocnienie układu odpornościowego
Uwaga: Jednak wszystkie te argumenty i korzyści należy brać z ziarnem soli. Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń.
4. ryzyko zdrowotne związane z porodem lotosowym
Lekarze i kliniki są jednak krytyczni wobec tego trendu, ponieważ poród lotosowy może być w niektórych przypadkach bardzo niebezpieczny. Fakt, że łożysko powoli gnije i kończy się jako martwa tkanka, zwiększa ryzyko infekcji.
Jeśli tylko w łożysku osiedlą się bakterie i w efekcie powstaną infekcje, mogą one zostać przeniesione na noworodka poprzez wyschniętą pępowinę. Szczególnie niebezpieczne w tym kontekście są gronkowce, które w jednym znanym przypadku wywołały już zatrucie krwi u dziecka.
Dlatego, jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na poród lotosowy, w przypadku wystąpienia u dziecka objawów infekcji, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Ze względu na fakt, że pępowina pozostaje na swoim miejscu, istnieje również stałe napięcie między pępkiem a łożyskiem, co stwarza ryzyko urazu. Należy więc za wszelką cenę unikać wszelkich ruchów, które mogą spowodować pociągnięcie za pępek.
Podsumowanie: Mimo że brzmi to jak łagodna metoda porodu, poród lotosowy należy obecnie ocenić ogólnie raczej negatywnie. Z jednej strony, zgodnie z obecnym stanem nauki, nie oferuje on żadnych korzyści dla noworodka. Po drugie, naraża dziecko na nieco większe ryzyko urazów i infekcji. Natomiast późne odstawienie od piersi jest, jak już wyżej wspomniano, całkiem godne polecenia.
O zaletach i zagrożeniach związanych z porodem lotosowym możesz też przyjrzeć się w tym filmie: