Trudno jest udzielić ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak wiele dzieci jest coraz bardziej samodzielnych już od 4 roku życia.
Porozmawiajcie o sytuacji i ustalcie stałe godziny. Dzięki temu każdy w rodzinie wie, jak będzie przebiegał dzień.
Omów problemy ze swoim szefem. W okresach, gdy placówki opieki nad dziećmi są zamknięte z powodu pandemii, możesz wziąć np. dni chorobowe dla dzieci.
Dla wielu rodziców nie da się uniknąć pracy w domu i jednoczesnej opieki nad dziećmi. Wiadomo, że domowe biuro z dziećmi zazwyczaj nie jest marzeniem, ale istnieje wiele możliwości, które mogą chociaż trochę ułatwić ten czas.
[button] Pomysły na zajęcie dzieci [/button]
Spis treści
1. zorganizowanie domowego biura z dziećmi: Balansowanie między pracą a rodzicielstwem
Koronawirus wstrząsnął życiem wielu osób. Oprócz miejsc pracy, które wiszą na włosku lub całkowicie zniknęły, główną rzeczą, która zmienia się dla wielu rodziców jest miejsce pracy. Nawet jeśli czasem wydaje się to nierozsądne, to konieczność zorganizowania domowego biura z dziećmi jest gorzką rzeczywistością.
Podczas gdy dzieci są w przedszkolu i w szkole, wiele zadań można wykonać bardzo dobrze. Jednak gdy tylko małe lub nawet nieco starsze dzieci wracają do domu, często szybko sprawy wyglądają inaczej.
Nawet jeśli trudno jest uniknąć pewnego stresu i pośpiechu, warto spróbować wynegocjować zasady nawet przy mniejszych dzieciach, aby móc pracować jak najbardziej efektywnie.
2. w domowym biurze z maluchem: w którym momencie dzieci mogą zająć się sobą?
Zarządzanie codziennością w home office z rocznym dzieckiem z pewnością graniczy z czarami, ponieważ poza fazami snu, dzieci wymagają na tym etapie bardzo dużo uwagi. W najlepszym przypadku dostępny jest ktoś, kto sprawi, że domowe biuro będzie znośne przy 1- lub 2-letnich dzieciach.
Zazwyczaj pierwsze nieco dłuższe fazy samodzielnego zatrudnienia zaczynają się około 4 roku życia. Mimo że każde dziecko reaguje nieco inaczej, małym dzieciom na ogół nadal bardzo trudno jest skupić uwagę na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Warto więc już na wczesnym etapie mieć przygotowane przybory do różnych zadań, aby można było szybko zaproponować coś innego własnym dzieciom bez konieczności ponownego robienia dłuższej przerwy w pracy.
Jako rodzina z małym dzieckiem, domowe biuro jest realnym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy można pracować na zmianę z partnerem.
Wskazówka: Najlepiej jest zorganizować swoje biuro domowe z dziećmi tak, aby jeden rodzic nie przeszkadzał przez pewien czas. Drugi rodzic może w tej fazie przejąć obowiązki i wykonywać pracę równolegle, co jest łatwiejsze do wykonania bez zbytniej koncentracji.
3. wyjaśnić dzieciom sytuację: Oto jak może wyglądać idealny dzień w domowym biurze z dziećmi
Posiadanie własnego biura tworzy granice:
Aby móc pracować w sposób jak najbardziej niezakłócony, dobrym pomysłem jest oddzielne biuro. Jeśli nie ma na to miejsca w domu, spróbuj wyraźnie oddzielić róg pokoju, aby było jasne, że ta strefa jest zarezerwowana wyłącznie do pracy.
Pomoże to dzieciom zachować granice i pomoże Ci się skupić lepiej niż gdybyś siedział przy kuchennym stole.
Przede wszystkim chcemy od razu odsunąć od siebie myśl o doskonałości. Jeśli podejdziesz do planowania z takim nastawieniem, najprawdopodobniej poniesiesz porażkę. Niemniej jednak organizacja i jasne umowy są ważne, aby jak najlepiej wykorzystać wasz wspólny czas.
Zacznij więc od wyjaśnienia dzieciom, że miejsce pracy nie jest już w biurze, ale przez jakiś czas w domu. Wyraźnie zaznacz, że są pewne fazy dnia, kiedy nie można z Tobą rozmawiać, ale dzięki temu będzie wystarczająco dużo czasu na wspólne zajęcia.
Im starsze są Twoje dzieci, tym łatwiejszy powinien być dla Ciebie ten krok. Nie ma jednak nic złego w tym, by jasno przedstawić sytuację dzieciom mającym nawet 3, 4 czy 5 lat.
W najlepszym przypadku dzień (przy pozycji 2/3) mógłby wyglądać tak:
- 6:00 – 7:00: Wstań, krótkie rozciąganie i do biura domowego. Wykorzystaj spokojną fazę, zanim wszyscy inni się obudzą, aby pracować z wysoką koncentracją.
- 7:00 do 8:00: Przygotuj śniadanie, zjedz śniadanie, poranna rutyna itp.
- 8:00 do 11:00: Faza samoobsługi (nauka, malowanie, prace ręczne itp.)
- 11:00 do 13:00: Przygotowanie obiadu, obiad, wspólny spacer
- 13:00 do 15:00: Telewizja (edukacyjna), YouTube lub czas na gry i zabawy
- od 15:00: Czas wolny
Nawet jeśli nie wszystkie szczegóły można zrealizować dokładnie w ten sposób, wiele dzieci jest dość cierpliwych, gdy zdają sobie sprawę, że w końcu przyniesie im to korzyści.
Wskazówka: Wskazówki takie jak „Pozwól mi popracować jeszcze 30 minut, potem pójdziemy na trampolinę” są zatem bardzo pomocne w łagodzeniu czasu oczekiwania dzieci.
W zależności od rozkładu zajęć i godzin snu, sensowne może być również przepracowanie kilku dodatkowych godzin wieczorem, aby w ciągu dnia mieć więcej czasu na opiekę nad dziećmi.
4) Niedopuszczalne warunki: Kiedy należy porozmawiać z szefem?
.
Przy wszystkich radach mających dobre intencje, domowe biuro przy dzieciach również może stać się zbyt dużym obciążeniem. Jeśli praca jest niemożliwa, bo żłobek lub przedszkole właśnie po raz kolejny zostało zamknięte, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z pracodawcą.
Wczesne działanie pomaga zapobiec potencjalnym problemom w pierwszej kolejności. Być może uda się Wam uzgodnić skrócone lub zmienione godziny pracy. Porozmawiajcie o tym otwarcie, jeśli niemożliwa jest dla Was relaksująca praca w biurze domowym z trójką dzieci.
Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w placówkach opieki nad dziećmi jest zazwyczaj tylko chwilowo zła, więc prędzej czy później możecie znów coś zmienić.
5. Szczególne zasady w czasach Corony: Na jakie przepisy mogę się powołać?
W kontekście pandemii wiele przepisów zostało dostosowanych, ponieważ sytuacja jest problematyczna dla wielu rodziców (małych) dzieci. Oto dwa najważniejsze przepisy, na które możesz się powołać:
- Jeśli masz chore dzieci, jako pracownik masz prawo do zasiłku chorobowego na dzieci. Wynosi on 90% Twojego stałego wynagrodzenia. Dotyczy on wszystkich pracowników, którzy są objęci ubezpieczeniem ustawowym.
- W przypadku choroby dzieci lub utraty opieki nad nimi można wziąć do 30 dni (płatnego) urlopu rocznie. Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają prawo do podwójnego uprawnienia. Prawo to przysługuje na każde dziecko, przy czym górna granica wynosi 65 dni rocznie.
Więcej o specjalnych zasadach podczas pandemii Corony można dowiedzieć się w tym miejscu na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Zdrowia.
6. Wskazówki dotyczące zatrudniania dzieci
Aby dziecko nie przeszkadzało Państwu podczas rozmów kwalifikacyjnych w biurze domowym, należy zapewnić mu sensowne zajęcie. Dlatego zebraliśmy dla Państwa kilka krótkich wskazówek:
- Kolorowanki i robótki ręczne: Zapewnij kredki, akwarele i inne. Pomocne są również instrukcje z filmów na YouTube.
- Gimnastyka i bieganie: Kurs można łatwo urządzić w domu z pomocą koców, poduszek, kanapy i kilku krzeseł.
- Uszczęśliwiaj przyjaciół: Bransoletki przyjaźni, gniazdka wielkanocne lub adwentowe niespodzianki dla całej rodziny – wszystko to można łatwo zrobić przy niewielkich nakładach finansowych i całkiem sporej ilości czasu.
Zawsze bądź kreatywny i nie krępuj się uciekać do filmów, aby nie utrudniać sobie niepotrzebnie życia.