Jak uczą się dzieci: W ten sposób twoje potomstwo uczy się najlepiej

Dzieci uczą się inaczej niż dorośli. Już w okresie niemowlęcym maluchy są w stanie nauczyć się mówić bez żadnych pomocy. Orientują się na zachowania najbliższych opiekunów. Dzieci powinny jak najdłużej zachować tę wyjątkową umiejętność, aby …

Jak uczą się dzieci: W ten sposób twoje potomstwo uczy się najlepiej

kinder lernen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Jak uczą się dzieci: W ten sposób twoje potomstwo uczy się najlepiej
Jak dzieci się uczą?

Dzieci uczą się szczególnie dobrze, gdy przechowują silne wrażenia, które je ekscytują. Duża część nauki nie odbywa się jednak aktywnie, lecz poprzez kopiowanie przez dzieci rzeczy od dorosłych.

Dlaczego ważne jest, aby dzieci były podekscytowane nauką?

W pierwszych latach życia uczenie się jest dla dzieci czymś naturalnym. W szkole jednak pojawia się coraz większa presja, która negatywnie wpływa na zachowanie podczas nauki.
Jednak im bardziej dzieci są zmotywowane z własnej woli, tym mniejszy jest wpływ zakłócających czynników zewnętrznych.

Jak mogę pomóc dzieciom w nauce?

Najlepiej jest być dla dzieci wzorem do naśladowania, aby mogły czerpać od nas wskazówki. Najlepszym sposobem, aby pomóc dzieciom w nauce jest spokój i zrozumienie.
Wspieraj dzieci, ale unikaj wywierania na nie presji.

Dzieci uczą się inaczej niż dorośli. Już w okresie niemowlęcym maluchy są w stanie nauczyć się mówić bez żadnych pomocy. Orientują się na zachowania najbliższych opiekunów.

Dzieci powinny jak najdłużej zachować tę wyjątkową umiejętność, aby w późniejszym życiu mogły nadal czerpać radość z nauki.
[Literatura dotycząca zachowań dzieci w procesie uczenia się [/button]

1. dzieci uczą się w różny sposób

ein kind spielt mit baukloetzchen
Dzieci mają swój własny sposób uczenia się.

Fakt, że dzieci uczą się inaczej niż dorośli nie powinien być już tajemnicą. Jednak badania na ten temat w wielu dziedzinach są jeszcze w powijakach. Istnieje wiele nierozwiązanych pytań dotyczących tego, jak szczegółowo przebiega proces uczenia się u dzieci.

Dlatego ciągle pojawiają się nowe podejścia i próby stawiania dzieciom wyzwań i wspierania ich. Szczególnie w dziedzinie czytania i pisania pojawiło się wiele różnych podejść, które miały pomóc dzieciom, ale w praktyce okazały się mało przydatne.

Istnieje jednak zgoda co do tego, że dzieci zawsze mogą uczyć się szczególnie dobrze, gdy są do czegoś entuzjastycznie nastawione. Dlatego celem rodziców, nauczycieli i wychowawców powinno być zawsze zainteresowanie dzieci samą nauką.
Niestety, nie zawsze jest to łatwe ze względu na różne indywidualne preferencje. Z pewnością jednak istnieje kilka aspektów, które fascynują niemal każde dziecko.

2. Dla dzieci całe życie jest grą

ein kind spielt mit einem flugzeug
Dzieci uczą się przez zabawę

Nauka poprzez zabawę jest dla dzieci czymś oczywistym, ponieważ dzieci nie rozróżniają jeszcze pracy od wypoczynku. Ciągle uczą się nowych rzeczy. Nie ogranicza się to do konkretnej dziedziny, lecz przebiega przez całe ich życie.

Pasywne uczenie się jest więc dużą częścią procesu uczenia się, mimo że badania coraz częściej skupiają się na aktywnym uczeniu się. Dzieci potrzebują bodźców, aby móc pracować z nimi i uczyć się. Bez bodźców z zewnątrz jest to po prostu niemożliwe.

Nie może jednak dojść do przeciążenia bodźcami, gdzie dzieci przyjmują wiele informacji, ale są przytłoczone masą wrażeń.
Dlatego nie należy zwalniać dzieci podczas zabawy, bo zabawa jest dużą i ważną częścią procesu uczenia się.

3. wzbudzaj entuzjazm – w ten sposób motywujesz dzieci do nauki

Synapsy w mózgu są zawsze szczególnie obciążone, gdy trzeba przetworzyć nowe lub bardzo istotne rzeczy. W ten sposób obszary mózgu mogą tworzyć sieć, a proces uczenia się jest bardzo efektywny i przede wszystkim długotrwały.

Działa to najlepiej, gdy dzieci są czymś podekscytowane. Na przykład maluchy mogą być tak zafascynowane książką, którą starsze rodzeństwo potrafi już czytać, że od tej pory celem jest samodzielna nauka czytania.

To jest właśnie ten kluczowy punkt, który należy opanować. Dzieci nie powinny uczyć się z powodu obiecanej nagrody lub aby uniknąć grożącej kary, ale dlatego, że chcą. To właśnie ta wewnętrzna motywacja przyczynia się przez całe życie do tego, że aktywnie chcą się czegoś nauczyć.

Jeśli natomiast dzieci od najmłodszych lat mają doświadczenia z nagrodami lub karami, to zawsze będą czegoś żądać, aby się uczyć.
Motywacja do nauki nie wynika już wtedy z własnego popędu dziecka, lecz jedynie z czynników zewnętrznych.

Więcej o znaczeniu jako narzędziu do nauki można dowiedzieć się z tego krótkiego filmu:

4 Uczenie się jako złożony proces

neuronale verbindungen
Uczenie się jest bardzo złożonym procesem.

Jeśli chcemy nauczyć dzieci czegoś, nie wystarczy przedstawić to w wariancie. Chodzi raczej o to, by dzieci odkrywały wzorce i składały je w całość, tworząc obraz.
W ten sposób można nauczyć się niemieckiego czy rozumienia liczb.

Jeśli dzieci uczą się tylko pojedynczych słów, na przykład bez ustanowienia związku z gramatyką, niemożliwe jest mówienie po niemiecku lub w jakimkolwiek innym języku.

W idealnej sytuacji dzieci pojmują świat wszystkimi zmysłami i we wszystkich jego aspektach. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy dzieci zdobywają wiele różnych doświadczeń w różnych dziedzinach. Dlatego o wiele łatwiej jest stworzyć w umyśle złożony obraz poprzez składanie przez dzieci poszczególnych fragmentów.

Właśnie ta zasada powinna leżeć u podstaw każdego ćwiczenia. Ważne jest jednak, aby aktywnie angażować dzieci w proces uczenia się i stwarzać okazje do przeniesienia czegoś, czego się nauczyły, do innej sytuacji.
W ten sposób dzieci nie uczą się tylko reguł na pamięć, ale mogą same zinternalizować zasady i prawa, aby lepiej zrozumieć konkretne fakty.

5 Nauczyciele, wychowawcy i rodzice jako wzór do naśladowania

eine mutter beim lernen mit ihrem kind
Bądź cierpliwy podczas nauki z dziećmi

Oprócz znaczenia danego wydarzenia, to właśnie naśladowanie jest dużą częścią procesu uczenia się. Odbywa się to podświadomie, ale jest możliwe tylko wtedy, gdy dzieci postrzegają zachowanie innego jako pożądane.

Ponieważ jednak niemowlęta i maluchy są jeszcze bardzo nieświadome i początkowo nie mają pojęcia o pojęciach „dobra” i „zła „, zadaniem opiekunów jest pełnienie roli pozytywnych wzorców.

Idealnie jest to zrobić poprzez przekazywanie wiedzy dzieciom w zabawny sposób. Radość i pozytywne myślenie są warte znacznie więcej niż promocja w pewnych dziedzinach.

Bardzo wysoki poziom wykształcenia niewiele pomoże, jeśli wyjaśnienia są suche i trafiają do dzieci. Dlatego celem nauczania w szkole czy nawet nauki w domu w rodzinie powinno być zawsze inspirowanie dzieci.

Najlepszą drogą do tego jest samodzielne pasjonowanie się czymś i przekazywanie tej fascynacji dalej. Presja i stres uniemożliwiają jednak dzieciom pełne zaangażowanie się w dany temat. Dlatego zawsze należy podchodzić do błędów w sposób spokojny, ponieważ dzieci uczą się na błędach, a to udaje się tylko wtedy, gdy pozwala się na popełnianie błędów.

Dotyczy to zresztą nie tylko zadań domowych i klasycznej nauki materiału w szkole, ale także nauki pływania czy pierwszych prób jazdy na rowerze.

Rada: Dzieci przyzwyczajają się do rytuałów. Dostosowują się do nawyków swoich rodziców i innych wzorców. Dzieje się to automatycznie, bez konieczności specjalnego uczenia się w tym celu.

6 Nauka z aplikacją – nowoczesna nauka dla dzieci

Krótkowzroczność u dzieci:
Im więcej dzieci uczą się za pomocą mediów cyfrowych, tym bardziej prawdopodobne jest, że gałka oczna rośnie na długość i rozwija się niekorygowalna krótkowzroczność. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Nauka online jest z pewnością opcją, ale w żadnym wypadku nie jest zawsze zalecana. Dzieci mogą na przykład uczyć się kolorów za pomocą aplikacji lub oglądać poszczególne litery ABC.
Nie zastąpi to jednak klasycznych gier edukacyjnych i procesów uczenia się.

Dzieci w młodym wieku powinny mieć również niewielki kontakt ze smartfonami, tabletami i telewizorami, ponieważ ich zdolności wzrokowe znacznie cierpią.
Poza tym zazwyczaj korzystanie z mediów cyfrowych do nauki pewnych treści jest po prostu zbędne.

Kolory można również dobrze odkryć na świeżym powietrzu lub podczas zabawy klockami.
Dlatego, jeśli to możliwe, wykorzystaj inne sposoby uczenia dzieci.

7. poradniki dla rodziców zawierają cenne wskazówki dotyczące praktycznego wsparcia

Artykuły powiązane