Dziecko gryzie: przyczyny i wskazówki dla rodziców

Nierzadko zdarza się, że rodzice muszą zmierzyć się z problemem przypadkowego gryzienia przez ich dzieci. Sytuacja ta jest zazwyczaj bardzo nieprzyjemna dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego w poniższym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, gdzie mogą leżeć przyczyny niewłaściwego …

Dziecko gryzie: przyczyny i wskazówki dla rodziców

wütendes kind.
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Dziecko gryzie: przyczyny i wskazówki dla rodziców
Dlaczego moje dziecko gry zie?

Zasadniczo istnieją tylko trzy powody, dla których dziecko gryzie. Zachowanie to może wystąpić w wielu różnych sytuacjach, ale powodem jest zazwyczaj złość, strach lub ciekawość.

Czy istnieje związek między gryzieniem a ADHD?

Kiedy dzieci często gryzą w przedszkolu lub w innym miejscu, wielu rodziców od razu obawia się przyczyny psychologicznej. Możemy jednak Państwa uspokoić, ponieważ zauważalne zachowania gryzienia i ADHD nie są bezpośrednio powiązane.

Jak należy reagować, gdy moje dziecko gryzie?

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć. Należy działać natychmiast, dowiedzieć się, czy któreś z dzieci jest ranne, nie oceniać dziecka, dać mu spokój i porozmawiać z nim o tym, co się stało.

Nierzadko zdarza się, że rodzice muszą zmierzyć się z problemem przypadkowego gryzienia przez ich dzieci. Sytuacja ta jest zazwyczaj bardzo nieprzyjemna dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego w poniższym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, gdzie mogą leżeć przyczyny niewłaściwego zachowania i jak można nauczyć się z nim radzić.

[button]Poradnik dla rodziców gryzących dzieci[/button]

1. jest tylko kilka przyczyn, dla których dziecko może gryźć

Gryzienie często ustępuje samoistnie

Kiedy dziecko gryzie, które jest młodsze niż dwa lata, jest to zazwyczaj naturalne zachowanie. Dziecko zwykle nie zdaje sobie sprawy, że gryzienie może ranić innych, dopóki nie skończy trzech lub czterech lat, ale to zwykle sprawia, że gwałtownie ustaje.

Szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia widocznych zachowań gryzienia występuje w tzw. fazie defiance. Odnosi się to do etapu w życiu dziecka, kiedy rozwija ono własną wolę. W zależności od temperamentu, dzieci mogą w tej fazie reagować bardzo wyzywająco jak sama nazwa wskazuje. Zazwyczaj faza defiancka zaczyna się w wieku dwóch lat i może trwać do szóstego roku życia. Zasadniczo istnieją tylko trzy powody, dla których dziecko gryzie. Zachowanie to może wystąpić w wielu różnych sytuacjach, ale powodem jest zazwyczaj złość, strach lub ciekawość.

Być może Twoje dziecko jest po prostu ciekawe, co może zrobić ze swoimi zębami. Nie jest to w żaden sposób zachowanie agresywne. Jest to po prostu testowanie rzeczy. Inna typowa sytuacja może mieć miejsce podczas zakupów: Dziecko chce coś specjalnego, ale rodzice mu tego nie dają – i kopie lub gryzie.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że dziecko nie opanowało jeszcze komunikacji werbalnej. Jednak w jakiś sposób musi dać się zrozumieć. Z powodu własnej bezradności ucieka się do tych raczej mało atrakcyjnych środków.

Szczególnie ważne jest, aby dziecko uczyło się na podstawie swojego zachowania. Jeśli jednak uda mu się ugryźć, zachowanie to może się ujawnić. Dlatego należy za każdym razem na nowo dać dziecku do zrozumienia, że gryzienie nie jest właściwe, ponieważ może ranić innych.

Rada: Inną, choć dość rzadką, przyczyną rzucających się w oczy zachowań gryzienia są tzw. „lęki nocne”. Jest to zaburzenie snu u dzieci, które nagle budzą się i z szeroko otwartymi oczami krzyczą, jęczą lub mamroczą – ale tak naprawdę nie są obudzone. W tym przypadku dotknięte dzieci również często gryzą się dookoła.

2. Widoczne zachowania gryzienia nie muszą oznaczać, że Twoje dziecko cierpi na ADHD.

Kind beißt in Apfel
Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby, Twoje dzieci mogą wreszcie jeść prawdziwe jedzenie. Jednak jest to również czas, kiedy gryzienie może stać się naprawdę bolesne.

Kiedy dzieci często gryzą w przedszkolu lub w innym miejscu, wielu rodziców natychmiast obawia się przyczyny psychologicznej, takiej jak ADHD. Możemy Cię jednak uspokoić, ponieważ widoczne zachowania związane z gryzieniem i ADHD nie są bezpośrednio powiązane.

Wystarczy przez jakiś czas obserwować zachowanie dziecka. Jeśli nie ma żadnych zmian lub jeśli dziecko jeszcze bardziej gryzie i szczypie w przedszkolu lub w domu, można zwrócić się do lekarza rodzinnego, który może skierować Państwa do psychologa.

Będzie on w stanie stwierdzić, czy zachowanie Twojego dziecka jest spowodowane ADHD. Jeśli tak jest, istnieją możliwości zażywania leków. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Jeśli Twoje dziecko ugryzie, musisz natychmiast zareagować.

W wychowaniu dzieci nie zawsze łatwo jest prawidłowo reagować na pewne sytuacje – dotyczy to również rzucających się w oczy zachowań gryzienia w fazie wyzysku. Abyś wiedziała, co zrobić w takiej sytuacji, chcielibyśmy udzielić Ci po drodze kilku rad:

  • Działaj natychmiast
  • Ustalić, czy jedno z dzieci jest ranne
  • Nie oceniać dziecka
  • Dać dziecku odpocząć
  • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co się stało

Najważniejsze jestnatychmiastowe działanie. Zaangażowane dzieci powinny być natychmiast rozdzielone. Mały łobuz nie może ugryźć po raz drugi ani stać się agresywny. Następnie należy w zrozumiały, ale stanowczy sposób wyjaśnić dziecku, że gryzienie nie będzie tolerowane.

Po tym należy ustalić, czy któreś z dzieci nie doznało obrażeń. Należy również natychmiast zwrócić uwagę na „sprawcę”. Należy podkreślić, że nie krytykuje się osoby dziecka, a jedynie ostatnie zachowanie. Jeśli zareagujesz na dziecko, może ono również ujawnić, dlaczego ugryzło.

Następnie należy dać dziecku trochę czasu na przemyślenie swojego zachowania. Ten punkt jest szczególnie ważny, ponieważ tylko wgląd ze strony dziecka może doprowadzić do długotrwałego zaprzestania zachowań gryzienia.

Po upływie czasu przerwy sensowna jest ponowna rozmowa z dzieckiem. Poproś, aby Twoje dziecko wyjaśniło Ci, czego nauczyło się z tej sytuacji. W ten sposób dziecko nauczy się również refleksji nad sobą, co jest zdecydowanie zaletą w przedszkolu lub żłobku, a później w szkole.

To, czego powinnaś za wszelką cenę unikać, to demonstrowanie dziecku, że gryzienie boli. W najgorszym wypadku dziecko może odwzorować to zachowanie i na dłuższą metę zareagować dość agresywnie.

4. terapia rzadko jest konieczna, aby powstrzymać dzieci od gryzienia

Kind beim Psychologen
W większości przypadków zachowania związane z gryzieniem ustąpią same. Jeśli nie, zawsze można poszukać profesjonalnej pomocy.

W pewnym momencie mija również wspomniana wcześniej „faza odpierania”, która w większości przypadków sprawia, że gryzienie automatycznie ustaje. Jeśli gryzienie pojawia się podczas nocnych lęków, jedyne co możesz zrobić to zachować spokój i czekać aż minie. W przeciwnym razie istnieje kilka małych sztuczek, dzięki którym dziecko jak najszybciej wyjdzie z nawyku gryzienia:

  • Obserwuj dziecko
  • Odwróć uwagę dziecka w odpowiednim czasie
  • Od czasu do czasu ignoruj tantry

Należy uważnie obserwować dziecko, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach ma ono skłonność do gryzienia. Na przykład, czy gryzie, gdy uwaga jest skierowana na brata lub siostrę? Pomocne może być również poproszenie wychowawców w świetlicy, aby zwracali uwagę na zachowanie dziecka.

Jeśli zauważą Państwo, że niepożądane zachowanie rozwija się, należy jak najszybciej odwrócić uwagę dziecka. Dozwolone jest wszystko – od programów telewizyjnych po gry edukacyjne.

Rada: Możliwe jest również, że gryzienie przez Państwa dziecko jest tylko poszukiwaniem uwagi. Jak już wspomniano, gryzienie przez dziecko może nie osiągnąć swojego celu. Dlatego też pomocne może być również chwilowe zignorowanie gryzienia – oczywiście pod warunkiem, że nikomu nie dzieje się krzywda.

5. poradnik dla rodziców gryzących dzieci

Artykuły powiązane