Zapalenie płuc u dzieci to choroba wysoce zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy kaszel lub kichnięcie, aby zaatakować tkankę płucną i wywołać stan zapalny. Nie ma szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, ale jest przeciwko pneumokokom.
Na początku zapalenia płuc u dzieci występują objawy, które mogą oznaczać wiele rzeczy: Dreszcze, ból kończyn, gorączkę i kaszel. Natomiast nienaturalnie szybki oddech, wzdęty brzuch, szumy na płucach oraz paznokcie, usta i palce u stóp, które zmieniają kolor na fioletowy to bardzo wyraźne oznaki.
Czas trwania zapalenia płuc jest do opanowania. W większości przypadków dziecko przechodzi najgorsze po około dziesięciu dniach. Jednak późniejszy okres karencji trwa co najmniej cztery tygodnie. Leczenie zwykle zależy od wieku dziecka.
Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, kaszel, dreszcze, a nawet bóle kończyn, prawdopodobnie w pierwszej kolejności podejrzewasz grypę lub przeziębienie. Jednak przyczyną tych objawów może być również wysoce zakaźne zapalenie płuc u dzieci. W tym artykule wyjaśniamy, jak Twój pediatra stawia diagnozę, co pomaga w zapaleniu płuc i dlaczego Twoje dziecko mogło się nim zarazić.
[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button]
Spis treści
1) Bakterie, wirusy lub grzyby mogą wywołać zapalenie płuc.
Jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego w dzieciństwie jest zapalenie płuc, które jest określane przez pracowników medycznych jako „zapalenie płuc”. Czynnikiem wywołującym są zazwyczaj bakterie, wirusy lub grzyby. Ich atak powoduje zapalenie tkanki płucnej i dróg oddechowych w jamie klatki piersiowej.
Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci na całym świecie. W Niemczech zdarza się to jednak bardzo rzadko, co wynika z dobrej opieki medycznej i możliwości szczepienia przeciwko pneumokokom. Dzieci są największą grupą ryzyka, ponieważ najpierw muszą nauczyć się, co to znaczy chronić się przed wirusami, bakteriami i grzybami. Ponadto ich układ odpornościowy często nie jest jeszcze na tyle silny, by bronić się przed patogenami.
2 Zapalenie płuc u dzieci można rozpoznać po następujących objawach
Ryzyko zakażenia
Zapalenie płuc nie jest zaraźliwe dla innych tylko wtedy, gdy jest spowodowane inną chorobą, np. mukowiscydozą.
Patogeny przenoszą się kropla po kropli i szybko, zwłaszcza przez kaszel i kichanie. Pierwsze objawy zapalenia płuc nie mogłyby być bardziej niespecyficzne: Chore dzieci mają gorączkę, kaszel, a także odczuwają dreszcze i ból kończyn. Jednym z objawów jest również nienaturalnie szybki oddech.
Do znaków ostrzegawczych należy również wzdęty brzuch i odmowa jedzenia lub picia. Kaszel zaczyna się sucho, a po chwili staje się śluzowaty. Następnie dziecko wykrztusza zielony do żółto-brązowego śluz. Dopływ tlenu przestaje być wystarczający, a paznokcie, jak również wargi i palce u stóp stają się lekko fioletowe.
Uwaga: Jeśli Twoje dziecko zachorowało, zadbaj o szczególnie dobrą higienę i unikaj kaszlu na inne osoby. Nie zostawiaj dziecka na dłuższy czas samego, ponieważ stan może się szybko pogorszyć. Unikaj miejsc publicznych i zapewnij dziecku dużo odpoczynku i spokoju.
3. w ten sposób pediatra może stwierdzić, czy jest to zapalenie płuc
Do lekarza należy zgłosić się już przy pierwszych objawach zapalenia płuc u dzieci. W drodze do diagnozy lekarz przejdzie z Tobą przez te punkty:
- Po pierwsze, lekarz weźmie wywiad medyczny, zadając konkretne pytania, aby uzyskać dokładny obraz stanu zdrowia Twojego dziecka.
- Następnie on lub ona będzie badać dziecko. Obejmuje to słuchanie klatki piersiowej i pleców. Śluz w płucach powoduje dźwięki, które są typowym objawem zapalenia płuc.
- W celu określenia dokładnego zakresu choroby, lekarz wykona zdjęcie rentgenowskie. To pokaże dokładny zakres zapalenia płuc.
- Jeśli wszystko zgadza się z objawami, lekarz musi ustalić, jaki patogen wywołuje ostre zapalenie. Wymaga to przeprowadzenia badań laboratoryjnych.
Często patogenami są paciorkowce. W atypowym zapaleniu płuc winowajcami są wirusy lub specyficzne bakterie. W wirusowym zapaleniu płuc gorączka zwykle nie wzrasta powyżej 38,5 stopnia Celsjusza, natomiast w bakteryjnym zapaleniu płuc może szybko wspiąć się powyżej 40 stopni.
Uwaga: Należy uważać na przewlekłe zapalenie oskrzeli. To również może prowadzić do zapalenia płuc.
4 Co pomaga przy zapaleniu płuc? Młodsze dzieci muszą trafić do szpitala, starsze rzadko.
Na pytanie „co pomaga na zapalenie płuc?” można odpowiedzieć tylko mając na uwadze czynnik wywołujący i wiek dziecka:
Niemowlęta i młodsze dzieci powinny być leczone w szpitalu. W przypadku starszych dzieci i łagodnych objawów nie jest to zazwyczaj konieczne. Jeśli przyczyną są bakterie, konieczne jest leczenie antybiotykami. Konieczne są również towarzyszące leki przeciwgorączkowe. Zazwyczaj stosuje się również środki wykrztuśne, aby ułatwić kaszel, a w zapaleniu płuc pomocne są również inhalacje. Z kolei wirusowe zapalenie płuc jest rzadko leczone, ale pacjenci z grupy wysokiego ryzyka muszą otrzymywać leki przeciwwirusowe.
W łagodzeniu objawów mogą pomóc także leki homeopatyczne oraz domowe sposoby na gorączkę, takie jak zimne okłady, a także domowe sposoby na flegmatyczny kaszel.
4.1 W przypadku powikłań, dziecko wymaga intensywnej opieki medycznej
Powikłania mogą wystąpić również przy zapaleniu płuc. Jednym z nich jest zatrucie krwi. W tym przypadku patogeny rozprzestrzeniają się po całym organizmie, co może prowadzić do stanu zapalnego w wielu narządach. Powikłanie to wymaga intensywnego leczenia.
Ostre zapalenie płuc może również przejść w przewlekłą odmianę choroby, a nawet w zapalenie oskrzeli.
4.2 Właściwe leczenie zapalenia płuc to konieczność
Czas trwania i przebieg zapalenia płuc zależy od patogenów. Jeśli dziecko jest poza tym sprawne fizycznie i wybrano odpowiednie leczenie, zapalenie płuc ustępuje zwykle w ciągu około dziesięciu dni. Jednak przez około miesiąc po wyleczeniu zapalenia płuc dzieci powinny zachować spokój i nie powinny uprawiać żadnych sportów.
5 Więcej informacji na temat zdrowia dzieci
- Soldner, Georg (Author)