Pozytywne wzmocnienie u dzieci: Poprawa uczenia się dzięki nagrodzie

[button]Znajdź materiały robocze dotyczące pozytywnych wzmocnień w codziennym życiu szkolnym tutaj[/button]. Pozytywne wzmocnienie opisuje koncepcję pedagogiczną, która skupia się na pochwałach zamiast kar. Bardziej klasyczna edukacja zawsze polega na uziemieniu, zakazie zabawy lub tym podobnych, …

Pozytywne wzmocnienie u dzieci: Poprawa uczenia się dzięki nagrodzie

positive Verstärkung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Pozytywne wzmocnienie u dzieci: Poprawa uczenia się dzięki nagrodzie
Jaki jest cel wzmocnień pozytywnych?

Pozytywne wzmocnienie u dzieci może pomóc im lepiej uczyć się w szkole.

Jakie problemy niesie ze sobą to podejście?

Dużym problemem w pracy z pozytywnymi wzmocnieniami jest to, że dzieci przyzwyczajają się do automatycznego otrzymywania czegoś za określone działanie. Niepożądane wzmocnienia pozytywne mogą również przynieść konsekwencje.

Jak i kiedy można stosować wzmocnienia pozytywne?

Pozytywne wzmocnienie działa na wielu różnych poziomach.

[button]Znajdź materiały robocze dotyczące pozytywnych wzmocnień w codziennym życiu szkolnym tutaj[/button].

Pozytywne wzmocnienie opisuje koncepcję pedagogiczną, która skupia się na pochwałach zamiast kar. Bardziej klasyczna edukacja zawsze polega na uziemieniu, zakazie zabawy lub tym podobnych, gdy dziecko źle się zachowuje.

W przeciwieństwie do tego, aktywny system nagród ma na celu pomóc zwiększyć bodźce odpowiednich zachowań u dzieci.

Jak to może wyglądać w praktyce i jakie problemy mogą wynikać z tej koncepcji, można zobaczyć w naszym poradniku.

1. wzmocnienie pozytywne – osiąganie więcej za pomocą słów pochwalnych

Vater und Sohn spielen mit einem Flugzeug
Słowa nie zawsze są konieczne

Mimo że termin warunkowanie może brzmieć nieco dziwnie dla dzieci, to ostatecznie właśnie to osiąga się dzięki wzmocnieniu pozytywnemu.

Dziecko uczy się, że określone zachowanie skutkuje nagrodą. Tak więc warunkowanie działa zawsze wtedy, gdy bodziec jest na tyle duży, że dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej.

Z definicji pozytywny wzmacniacz musi zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia danego zachowania w przyszłości.

Celem pedagogiki pozytywnych wzmacniaczy nie jest jednak to, by dzieci zachowywały się w określony sposób w danej sytuacji tylko dlatego, że czegoś od niej oczekują. Należy raczej zachęcać dzieci do samodzielnego rozwijania poczucia właściwego zachowania.

Elementarne znaczenie dla wzmocnień pozytywnych ma przyjemna konsekwencja. Jednak rodzaj stosowanych w każdym przypadku bodźców może się znacznie różnić od siebie.

Dlatego trudno jest sklasyfikować wzmocnienia pozytywne jako przydatne lub nieprzydatne. Decydującymi czynnikami są sposób ich stosowania oraz sposób, w jaki są stosowane.

Uwaga: Według Skinnera nie należy mylić negatywnych wzmacniaczy z karą. Raczej zdarzenie, które jest postrzegane jako stresujące, zostaje odebrane. Na przykład strach przed potworem zmniejsza się, gdy dziecko może wpełznąć do łóżka z rodzicami.

2 Przykłady pozytywnych wzmocnień dla dzieci

Kind räumt auf
Wzmocnienie pozytywne powinno być stosowane w dawkach.

Istnieje wiele różnych sytuacji, w których rodzice obsypują swoje dzieci pochwałami. Jednak, aby efekt pozytywnego wzmocnienia był znaczący, dzieci nie powinny oczekiwać nagrody za każdy drobiazg.

Na dłuższą metę sprzątanie stołu czy wynoszenie śmieci powinno być traktowane jako coś oczywistego. Nie oznacza to jednak, że na tym etapie nigdy nie można udzielać pochwał.

W poniższych liniach znajdziesz kilka przykładów, jak pozytywne wzmocnienie działa z dziećmi i różne sposoby, w jakie może mieć miejsce:

  • Dziecko bez pytania sprząta wieczorem stół. W bezpośrednim efekcie pozwala mu się zostać 10 minut dłużej.
  • Dziecko sprząta swój pokój. Chwalicie wtedy za schludny stan i okazujecie swoje zadowolenie.
  • Jeśli ocena w szkole podstawowej jest pozytywna, wielu rodziców nagradza dziecko pieniędzmi lub zabawką.

Rada: Jeżeli chcecie pracować z pozytywnym wzmocnieniem, zadbajcie o to, aby nagroda została wręczona jak najszybciej. Jeśli między działaniem a nagrodą upływa zbyt wiele czasu, brakuje odniesienia i nie dochodzi do pożądanego efektu (powtórzenia zachowania).

2.1 Wzmacniacze podstawowe – zaspokojenie podstawowych potrzeb

Vater streichelt seinem Sohn über den Kopf
Uznanie ma natychmiastowy efekt

W kontekście psychologii wzmacniacze pierwotne to wszystkie te, które są bezpośrednio ukierunkowane na potrzeby danej osoby.

Głód i pragnienie, jak również miłość i bliskość są najważniejszymi czynnikami dla niemowląt i małych dzieci. Nie powinny one jednak nigdy być warunkowe, aby dzieci mogły zbudować niezbędne podstawowe zaufanie.

Wzmacniacze pozytywne mogą być stosowane w najlepszym przypadku jako dodatkowe aspekty poza normalnym poziomem zaspokojenia potrzeb.

Nie ma nic złego w specjalnym deserze, słodyczach czy ciepłym przytuleniu.

2.2 Wzmacniacze wtórne – nagroda nie jest natychmiastowa

Mutter und Kind stehen vor einem Belohnungssystem
Dzięki systemowi nagród dzieci gromadzą punkty stopniowo.

W przeciwieństwie do bezpośredniego zaspokajania potrzeb, wtórne wzmacniacze są nastawione na to, że mogą być wykorzystane tylko pośrednio do zaspokojenia indywidualnej potrzeby.

Najprostszym środkiem w tym momencie są pieniądze. Jeśli dziecko otrzymuje określoną sumę pieniędzy za pewne czynności, może następnie kupić coś dla siebie. Mogą to być znowu potrzeby pierwotne, np. słodycze.

Wielu rodziców stosuje również swego rodzaju system żetonów. Pozytywne zachowanie zaznaczane jest gwiazdką. Po osiągnięciu określonej liczby gwiazdek, dziecko może wybrać coś z portfolio pomysłów lub zgromadzić więcej gwiazdek.
Mogą to być proste rzeczy, jak zjedzenie lodów po pięciu gwiazdkach lub wizyta w zoo po 25 gwiazdkach.

2.3 Mieszanie różnych czynników wzmacniających

W celu ułatwienia uczenia się operacyjnego stosuje się wiele różnych rodzajów wzmocnień pozytywnych. Nie zawsze można je przyporządkować do jednoznacznej kategorii.

Na ogół jednak wyróżnia się zasadniczo trzy rodzaje wzmocnień:

  • Wzmacniaczematerialne: Nagroda obejmuje pieniądze lub zabawki.
  • Wzmacniaczespołeczne: Ten aspekt charakteryzuje się słowami pochwały i uznania. Jednakże zachęcający uśmiech lub przyjazne skinienie głową może już wystarczyć.
  • Wzmacniaczeaktywności: W rezultacie wybierana jest wizyta w zoo, wspólne wyjście do kina lub nawet koncert.

Rada: W miarę możliwości powstrzymaj się od bodźców materialnych. Ponadto upewnij się, że efekt pozytywnego wzmocnienia jest zawsze wyższy, jeśli nie następuje ono za każdym razem.

3. Sztuczki dzieci – niechciane wzmocnienia pozytywne

Hazard:

Wielu operatorów gier hazardowych wykorzystuje koncepcję pozytywnych wzmocnień, aby zachęcić ludzi do kontynuowania gry.
Więcej o tym zjawisku można przeczytać tutaj.

Pozytywne wzmocnienie występuje również często w sytuacjach, w których rodzice nie są nawet świadomi, że zachęcają swoje dziecko do określonego zachowania.

Przykładowo, jeśli dziecko rzuca się na podłogę w supermarkecie i zaczyna krzyczeć, wielu rodziców reaguje chęcią uniknięcia nieprzyjemnej sytuacji. W efekcie dziecko często otrzymuje słodycze przy kasie.

Jednak ta zrozumiała chęć jak najszybszego zakończenia krępującej sytuacji działa jak pozytywny wzmacniacz.

W końcu decydującym momentem dla dziecka w tej sytuacji jest to, że rzucenie go na podłogę i krzyk bezpośrednio doprowadziły do tego, że dostało słodycz. Jaki więc powinien być powód, by w przyszłości nie przejawiać tego zachowania ponownie?

Jeśli dziecko jest zmęczone i marudzi, a następnie zostaje wzięte w ramiona rodzica, wywołuje to podobny efekt. Poszukiwanie bliskości i bezpieczeństwa zakończyło się sukcesem. Dziecko uczy się więc, że płacz ma pozytywne skutki.

Uwaga: Nie oznacza to, że dzieci nie należy pocieszać. Jednak wszyscy rodzice muszą mieć świadomość, że zbyt łagodne obchodzenie się z dzieckiem może szybko doprowadzić do niepożądanych skutków, które kształtują dziecko w dłuższej perspektywie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat pozytywnego wzmocnienia, obejrzyj poniższy film:

4. materiały robocze dotyczące pozytywnych wzmocnień w codziennym życiu szkolnym

Artykuły powiązane