Pokwitanie ząbkowania u dzieci: Typowe objawy i wskazówki dla rodziców

Codzienne życie z dziećmi nie zawsze jest łatwe. Zawsze są fazy, które wiążą się ze szczególnymi trudnościami. Większość rodziców przygotowuje się dofazy defiansu i dojrzewania w bardzo wczesnym wieku .Mniej znane jest tzw. dojrzewanie chwiejnych …

Pokwitanie ząbkowania u dzieci: Typowe objawy i wskazówki dla rodziców

wackelzahnpubertaet
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Pokwitanie ząbkowania u dzieci: Typowe objawy i wskazówki dla rodziców
Czym jest pokwitanie wigilijne?

Jest to rozwój od malucha do dziecka w wieku szkolnym. Wiąże się ze zmianami fizycznymi i psychicznymi.

Jakie są objawy ząbkowania?

Jest kilka czynników, po których zauważysz rozwój. Niektóre z nich to lęki i koszmary lub częste tantry i napady płaczu.

Jak radzić sobie z dzieckiem w okresie dojrzewania ząbków?

Wielu rodziców jest przytłoczonych ogromną złością i agresywnością dziecka. Ważne jest jednak, aby zachować spokój i okazać zrozumienie.

Codzienne życie z dziećmi nie zawsze jest łatwe. Zawsze są fazy, które wiążą się ze szczególnymi trudnościami. Większość rodziców przygotowuje się dofazy defiansu i dojrzewania w bardzo wczesnym wieku .Mniej znane jest tzw. dojrzewanie chwiejnych zębów, które może być sporym wyzwaniem.

Ząbkowanie może być bardzo trudną fazą w wielu rodzinach. Wyjaśniamy, kiedy zaczyna się ta faza i jakie są jej najczęstsze objawy. Następnie otrzymają Państwo wiele wskazówek, jak najlepiej towarzyszyć dziecku w tym trudnym okresie.

[button]Bestsellerowy poradnik dla rodziców od 5 do 10 lat[/button].

1. ząb wigilijny dojrzewanie rozpoczyna się zwykle na krótko przed zapisaniem do szkoły

Określanie gotowości szkolnej

Zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole, należy określić tzw. gotowość szkolną. W tym szkolnym badaniu rekrutacyjnym, które przeprowadza lekarz, sprawdzana jest dojrzałość fizyczna, zdolności poznawcze i kompetencje społeczne.

Jest wiele etapów, które stanowią szczególne wyzwanie dla rodziców. Termin pokwitanie wigilijne jest jeszcze bardzo nowy i dlatego nie jest jeszcze powszechnie stosowany. Innym określeniem tego etapu życia jest tzw. kryzys 6-letni. Zgodnie z definicją jest to rozwój od malucha do dziecka w wieku szkolnym.

Pokwitanie wigilijne rozpoczyna się około piątego roku życia i trwa do siódmego roku życia. Ponieważ jednak każde dziecko rozwija się indywidualnie, czas jego trwania również może być bardzo różny. Dzieci zmieniają się w tym czasie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Chłopcy i dziewczynki są w równym stopniu dotknięci tą fazą.

Z fizycznego punktu widzenia zachodzą w tym czasie duże zmiany. Jeśli maluchy są jeszcze nieco pyzate i bezkształtne, to w wieku przedszkolnym nagle pojawiają się liczne mięśnie. Ciało nabiera nowego kształtu, więc również koordynacja musi się całkowicie zmienić.

Jednak nie tylko ciało, ale i psychika przechodzi gruntowną przemianę. Emocje szaleją i nie można ich już właściwie kontrolować. Zbliżający się czas szkoły przynosi z jednej strony radość, ale z drugiej wielki niepokój. Podczas gdy dzieci z niecierpliwością oczekują na nowy etap, czeka je również pożegnanie z przedszkolem.

2 Kiedy „nie” staje się ulubionym słowem

Junge sitzt traurig und verzweifelt mit seinem Teddy am Boden
Dzieci są całkowicie przytłoczone własnymi uczuciami.

„Chcę to mieć” lub „Nie, zostaw mnie w spokoju” – to zwroty, które większość rodziców słyszy od swoich dzieci w czasie ząbkowania. Dziecko po prostu nie może się zdecydować, czy jest jeszcze małym dzieckiem, czy już chce być dorosłym.

Wielu rodziców nie rozpoznaje już swoich dzieci podczas ząbkowania. To, że są one stale rozżalone, gniewne i agresywne, jest zwykle problemem dla całej rodziny. Zastanawiają się, co dzieje się z ich dzieckiem i dlaczego dochodzi do tych wybuchów złości. Czy rzeczywiście jest to przypadek dojrzewania w czasie ząbkowania?

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje dziecko, poniżej zebraliśmy dla Ciebie najczęstsze objawy ząbkowania:

  • poważne zmiany fizyczne
  • dzieci zmieniają zdanie co minutę
  • częste napady złości i płaczu
  • Szkoła jest wyczekiwana lub odrzucana, w zależności od nastroju
  • rozdarcie między bliskością a dystansem (Odejdź! Zostań tu!)
  • niezadowolenie z powodu nudy
  • lęki i koszmary

Według Niemieckiego Towarzystwa Badań nad Snem i Medycyny Snu (DGSM) około 5% badanych dzieci cierpi regularnie (tzn. przynajmniej raz w tygodniu) na koszmary. Występują one najczęściej w wieku od 6 do 10 lat.

3. wskazówki, jak najlepiej poradzić sobie z tą fazą.

Niekontrolowane wahania nastroju dziewczynek i chłopców mogą po prostu doprowadzić niektórych rodziców do rozpaczy. Jednoczesna potrzeba bliskości i autonomii jest czasem trudna do zrozumienia. W jednej chwili dzieci rozpaczliwie chcą spać same w swoim łóżku, pięć minut później przychodzą przytulać się do łóżka rodziców.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy udzielić Ci wskazówek, jak najlepiej przejść przez okres dojrzewania ząbków u Twojego dziecka.

3.1 Odetchnij i zachowaj spokój

Frau sitzt auf der Couch und atmet durch
Staraj się zachować spokój i jak najrzadziej reagować na tantrę dziecka.

Trzaskającedrzwi, krzyki dzieci, łzy – rozzłoszczone, tantrujące i zbuntowane dzieci mogą być bardzo stresujące. Nic więc dziwnego, że cierpliwość czasem pęka. Ale nawet w takich sytuacjach kluczem jest zachowanie spokoju.

W stanie złości nie da się rozwiązać żadnego konfliktu. Daj dziecku czas, którego potrzebuje, aby się uspokoić. Po tym czasie porozmawiajcie o sytuacji, która doprowadziła do złości. Uważaj też, by nie ważyć każdego słowa na wagę złota. Zamiast tego ciesz się czasem, kiedy możesz śmiać się razem z dzieckiem.

3.2 Nie bierz wahań nastroju do siebie

Dla rodziców czas ząbkowania to szczególnie straszne uczucie. Podczas gdy ich dziecko było tylko ich maleństwem, teraz rozwija się w niezależną osobę z własnymi potrzebami, które muszą być zaspokojone. To pierwsze odstawienie od piersi jest oczywiście na początku bardzo trudne dla mamy i/lub taty.

Ważne jest, aby nie brać gniewu dziecka do siebie. Należy mieć świadomość, że dziecko nie wie jeszcze, jak radzić sobie z różnymi uczuciami. Dzieci zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują rodziców, ale jednocześnie chcą radzić sobie same. Ten stan może być bardzo dezorientujący. Daj swojemu dziecku przestrzeń na złość, aby mogło nauczyć się z nią radzić.

Rada: Spróbuj dowiedzieć się, czy Twoje dziecko potrzebuje bliskości czy dystansu. Dzięki temu będziesz mógł zaoferować najlepsze wsparcie.

3.3 Słuchać i okazywać zrozumienie w okresie ząbkowania

Mutter spricht mit ihrem Kind
Rozmawiaj otwarcie z dzieckiem o problemach i uczuciach.

Na pewno pamiętasz, jak w czasie ciąży nagle zmieniły się wszystkie Twoje odczucia i jak inne było też postrzeganie Twojego ciała. Nie inaczej jest w przypadku Twojego dziecka w okresie ząbkowania. Zmienia się ciało, co prowadzi jednocześnie do zmian wewnętrznych.

Dlatego traktuj swoje dziecko z miłością, szacunkiem i zrozumieniem. Daj do zrozumienia, że te emocjonalne wahania są częścią procesu rozwoju i mogą być bardzo przydatne przez resztę życia.

Pokaż również swojemu dziecku, że zawsze jesteś otwarty na wysłuchanie, gdy chodzi o obawy lub problemy. Razem zawsze można znaleźć rozwiązanie.

3.4 Ustalcie jasne zasady

Problemy i konflikty często wynikają z braku twardych zasad i struktur. Jeśli nie wyznaczysz dziecku granic, wiele spraw stanie się prawdziwą walką. Dzieje się tak dlatego, że nawet pięciolatki są w stanie omówić sprawy do ostatniego szczegółu.

Z kolei stałe struktury i regularna rutyna dnia dają dzieciom poczucie stabilności. Nie należy jednak zapominać o uwzględnieniu w codziennym harmonogramie czasu wolnego. Daje to dziecku możliwość wzięcia głębokiego oddechu i realizowania własnych zainteresowań.

W poniższym filmie znajdziesz informacje po raz kolejny:

4. bestsellerowy poradnik dla rodziców w wieku od 5 do 10 lat

Artykuły powiązane