Co to jest edukacja? W poszukiwaniu definicji

Wychowywanie dzieci to znany termin. Ale czym w ogóle jest wychowanie? Czy istnieje jednolita definicja wychowania i w jakim stopniu można wpływać na rozwój człowieka? Istnieje niezwykle dużo różnych poradników dotyczących wychowania, które docierają do …

Co to jest edukacja? W poszukiwaniu definicji

was ist erziehung - ein vater mit seiner tochter
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Co to jest edukacja? W poszukiwaniu definicji
Czy istnieje jedna definicja tego, czym jest edukacja?

Niestety, trudno jest zdefiniować edukację w jednolity sposób. Niemniej jednak istnieją pewne podejścia, dzięki którym edukacja staje się zrozumiała.

Czy tylko rodzice są odpowiedzialni za wychowanie dzieci?

Rodzice są najważniejszymi opiekunami w życiu wszystkich dzieci. Jednakże, w zależności od sytuacji, jest wiele innych osób, które mogą przyjąć mniejszą lub większą rolę w wychowaniu.

Czym charakteryzuje się rodzicielstwo i jak powinno przebiegać?

Ze względu na wiele różnych metod i celów wychowawczych, nie jest łatwo ustalić ogólne standardy prawidłowego wychowania. Niemniej jednak, podamy kilka wskazówek dotyczących tego, co należy wziąć pod uwagę podczas wychowywania dzieci.

Wychowywanie dzieci to znany termin. Ale czym w ogóle jest wychowanie? Czy istnieje jednolita definicja wychowania i w jakim stopniu można wpływać na rozwój człowieka?

Istnieje niezwykle dużo różnych poradników dotyczących wychowania, które docierają do sedna tego pytania. Różne metody wychowania mają na celu kierowanie dzieci w takim czy innym kierunku.

W naszym tekście docieramy do sedna sprawy wychowania dzieci i wyjaśniamy, co wszystko wchodzi w zakres wychowania dzieci.

[button]Dalsza lektura na temat różnych stylów wychowania[/button]

1. czym jest rodzicielstwo? Trudne do uchwycenia pojęcie

vater spielt mit seinen beiden toechtern
Rodzicielstwo jest wieloaspektowe

Nauki pedagogiczne definiują wychowanie dziecka jako oddziaływanie na jego osobowość. Celem jest aktywne oddziaływanie na zachowanie dziecka.
Ponieważ w dziedzinie pedagogiki istnieje wiele, niekiedy mocno sprzecznych podejść do wychowania dziecka, istnieje jednak znacznie więcej niż jedna jednoznaczna definicja.

Zasadniczo jednak chodzi zawsze o to, aby kierować życiem dziecka w określonym kierunku. Zachęca się do pożądanych zachowań, natomiast zniechęca do zachowań niepożądanych.

W zależności od stosowanych metod wychowawczych odbywa się to w sposób surowy, pełen miłości lub wyjaśniający. Podczas gdy zwolennicy pedagogiki wolnościowej opowiadają się za pozostawieniem dzieciom jak największej swobody, inni pedagodzy opowiadają się za tym, aby tylko w określonych sytuacjach pozwolić dzieciom na rozwój w takim czy innym kierunku.

Definicję pedagogiki Klausa Hurrelmanna można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

2) Rodzice wychowują swoje dzieci, czyż nie?

Obowiązek wychowania:

Niemiecka Ustawa Zasadnicza w art. 6 stanowi, że opieka i wychowanie dzieci jest nie tylko prawem rodziców, ale ich podstawowym obowiązkiem.

W zasadzie każde dziecko od urodzenia jest zależne od swoich rodziców. Podstawowym zadaniem każdego rodzica jest zatem opieka nad własnym potomstwem.
Jednak to, w jakim stopniu jest to realizowane poprzez aktywne zachęcanie, kierowanie lub wywieranie jak najmniejszego wpływu, zależy od każdego rodzica.

W pierwszych miesiącach życia budowane jest podstawowe zaufanie i dzieci uczą się bezwarunkowo polegać na rodzicach. Jednak z chwilą, gdy maluch trafia do żłobka, przedszkola, rośnie wpływ osób z zewnątrz.

Już nie tylko rodzice decydują o tym, czym jest edukacja i jak się odbywa. Również wychowawcy mają wpływ na dalszy rozwój dzieci, którego nie należy lekceważyć.

Im wcześniej dzieci mają kontakt z opiekunem lub wychowawcą i im bardziej wyrazisty jest ten czas, tym oczywiście silniejszy jest ten wpływ. Nauczyciele, trenerzy czy inni nieco bardziej odlegli opiekunowie dzieci z pewnością mogą przyczynić się do edukacji, ale mają oni drugorzędne znaczenie.

O tym, czym jest edukacja i jak jest realizowana w praktyce, decydują przede wszystkim ci, którzy spędzają z dzieckiem najwięcej czasu.

Rada: Omówcie ze sobą cele wychowawcze. Rodzice i wychowawcy powinni działać we wspólnym kierunku.

Co ciekawe jednak, to nie tylko rodzice wpływają na swoje dzieci, ale również dzieci wpływają na swoich rodziców. Wzajemna relacja oznacza, że bynajmniej nie wszystkie style rodzicielskie są odpowiednie dla każdej relacji rodzic-dziecko.

3. rodzicielstwo intencjonalne i funkcjonalne – nie wszystko da się zaplanować

eine kleine gruppe grundschueler haelt sich gegenseitig fest
Nie tylko rodzice wpływają na swoje dzieci

Każda forma wychowawcza jest silnie uzależniona od indywidualnego wykonania, jak również od charakteru osób w nią zaangażowanych.

Wszystkie działania wychowawcze z dziećmi, które są świadomie zaplanowane nazywamy celowymi. Jednak nawet przy bardzo rygorystycznych formach wychowawczych daleko jest do tego, aby wszystko kontrolować.
Zawsze istnieją nieplanowane efekty wychowania.

Po części dzieje się to poprzez niezamierzone skutki uboczne własnego wychowania lub poprzez innych ludzi czy inne nagromadzone doświadczenia.

Funkcjonalne wychowanie jest szczególnie widoczne, gdy wpływ najważniejszych opiekunów jest stosunkowo niski. Osoby, które na co dzień mają do czynienia ze skutkami biedy, ulegają odpowiednim wpływom. Odwrotnie jednak, bardzo wysportowani lub nawet niewysportowani rodzice również mogą kształtować swoje dzieci, nawet jeśli w każdym przypadku dają im takie same możliwości.

Rada: Nie należy lekceważyć ani przeceniać swojego wpływu. O wiele ważniejsze jest bycie dobrym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci niż aktywne ich edukowanie.

4 Czym jest edukacja? Przegląd najważniejszych punktów

Niestety, stosunkowo trudno jest jednoznacznie zdefiniować wychowanie. Zasadniczo rodzice wychowują swoje dzieci w każdej chwili, kiedy z nimi przebywają.
Odbywa się to częściowo poprzez aktywne działania, ale głównie biernie poprzez własne zachowanie.

tochter umarmt die mutter
Zawsze bądź przy dziecku
.

Jeśli spotkacie np. obcego psa, Twoje dziecko automatycznie będzie się kierować tym, jak Ty zachowujesz się wobec zwierzęcia. Jeśli okażesz strach lub staniesz się gorączkowy, pozostawi to wyraźne wrażenie na dziecku.
Nawiasem mówiąc, dotyczy to niezależnie od tego, czy wcześniej 100 razy potwierdziłeś, że psy to urocze zwierzęta. Raz pokazane zachowanie może więc mieć znacznie większy wpływ, niż podejrzewasz.
Dlatego zadbaj o to, abyś nie uczył tylko treści teoretycznych, ale abyś był dla dziecka wzorem do naśladowania w życiu codziennym.

Chociaż każdy człowiek powinien sam decydować o swoim wychowaniu, zachęcamy do wykorzystania poniższych punktów jako wskazówek przy wychowywaniu dzieci:

  • Granice i zasady służą dzieciom jako drogowskazy i jasne punkty odniesienia. Daje to poczucie bezpieczeństwa.
  • Efektywnie wykorzystujcie wspólny czas. Odłóż więc smartfon na bok i posłuchaj lub zaangażuj się we wspólne projekty, pomysły na rzemiosło i wyzwania sportowe.
  • Im mniejsze są dzieci, tym bardziej potrzebna jest bezpośrednia bliskość i kontakt fizyczny.
  • Bądźcie wobec siebie przyjaźni i otwarci. Dzięki temu wzmocnisz poczucie własnej wartości u swoich dzieci.
  • Jeśli się zdenerwujesz, wyjdź z sytuacji i weź głęboki oddech, zanim jednym słowem lub działaniem zrujnujesz pracę wychowawczą ostatnich kilku miesięcy.

Wskazówka: Jeśli masz trudności w wychowaniu, nie wahaj się uciec się do wsparcia rodzicielskiego. Czasami inna perspektywa pomaga stosunkowo łatwo rozwiązać nawet większe problemy.

5. dalsza literatura na temat różnych stylów rodzicielstwa

Artykuły powiązane