Matka helikopterowa jest nadopiekuńcza i czuje się nadmiernie odpowiedzialna za dobro swojego dziecka.
Badania wskazują, że ta nadopiekuńczość może mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka.
Dzieci potrzebują przestrzeni, aby wypróbować różne rzeczy i uczyć się na błędach. Rodzice mogą więc zapewnić im siatkę bezpieczeństwa, ale z pewnym dystansem.
Są matki, a także ojcowie, którzy trochę zbyt szczegółowo podchodzą do opieki nad swoim dzieckiem. Wspinaczka i balansowanie na pniach drzew? Nie, dziecko może spaść! Samodzielne przejście 500 metrów do szkoły w wieku ośmiu lat? O wiele za niebezpieczne.
Zjawisko matki helikopterowej jest zawsze tematem w mediach i jest krytycznie postrzegane przez wielu ekspertów od wychowania. Chciałabyś wiedzieć, gdzie zaczyna się kochające rodzicielstwo, a gdzie nadopiekuńczość? W tym artykule dowiesz się, co czyni matkę helikopterową i jak rodzice mogą znaleźć dla siebie zdrową równowagę.
[button]Kup książki o rodzicielstwie helikopterowym[/button]
Spis treści
1. definicja „helicopter mother” – co to jest?
Termin „rodzic helikopterowy” został prawdopodobnie po raz pierwszy użyty w 1990 roku przez amerykańskich psychiatrów Fostera W. Cline’a i Jima Faya. Od tego czasu oznacza dosłownie nadopiekuńczych rodziców, którzy nieustannie krążą – niczym helikopter – wokół swojego dziecka. Rodzice Marii nie ufają wychowawcom w świetlicy, że wiedzą, co jest dobre dla ich małej córeczki. Wtedy być może w skrzynce żłobkowej ląduje instrukcja, która z dokładnością do minuty określa, jak dziecko ma być odprowadzane na drzemkę.
Helikopterowym matkom trudno jest też odpuścić w szkole i nalegają na to, by pozwolono im pojawić się na szkolnej wycieczce, bo w przeciwnym razie potomstwo może poczuć się samotne.
Żyją w ciągłym strachu, że dziecku może stać się coś, co nie będzie sprzyjało jego rozwojowi fizycznemu i psychicznemu. Jednocześnie nie ma się zaufania ani do rosnącej samodzielności dziecka, ani do umiejętności wychowawców. W odbiorze społecznym występuje głównie matka helikopterowa; relacja między ojcem a synem rzadko znajduje się w centrum uwagi.
Te ogólne cechy wyróżniają matki helikopterowe:
- Stała bliskość: Helikopterowe matki lubią spędzać czas ze swoim dzieckiem tak często, jak to możliwe. Nawet gdy młodsze dzieci mają kolegów do zabawy, lubią być częścią zabawy lub przynajmniej być tam. Odcięcie sznurka jest trudniejsze dla matki niż dla dziecka.
- Kontrola: Matki helikopterowe lubią mieć kontrolę nad swoim życiem i życiem swoich dzieci. Częścią tego jest przymus perfekcji: poprzez zapewnienie jak najlepszego wsparcia we wczesnym dzieciństwie, dziecko powinno mieć najlepsze warunki do życia. Obejmuje to wybór najlepszego przedszkola i szkoły, przyjaciół z gospodarstwa domowego o wysokim poziomie wykształcenia oraz wybór hobby, które ma „cel”.
- Wzięcie pełnej odpowiedzialności: mając kontrolę nad przebiegiem życia dziecka, matki helikopterowe śledzą również szkolną ścieżkę swojego potomstwa. Czują się odpowiedzialne za utorowanie dziecku drogi do sukcesu w szkole.
- Zwiększona potrzeba bezpieczeństwa: Matki helikopterowe czują się odpowiedzialne za bezpieczeństwo dziecka pod każdym względem. Prowadzi to do tego, że średnio dwoje na troje dzieci w Niemczech jest odwożonych do szkoły samochodem, mimo że trasę tę można by również pokonać pieszo lub na rowerze.
2. przyczyny występowania rodziców helikopterów
Nie ma jednoznacznej opinii na temat tego, co powoduje helicopter parenting. Jest to jednak ogólne zjawisko społeczne, które staje się coraz bardziej powszechne. W coraz bardziej skomplikowanym świecie, który wymaga od dorosłych coraz więcej struktury i osiągnięć, dzieci są często postrzegane jako kolejny „projekt”. Ten impuls zaczyna się już u niemowląt i trwa do okresu niemowlęcego, aż dzieci staną się dorosłe. Nawet wtedy rodzice często nie są w stanie odpuścić.
2.1 Rodzicielstwo jako projekt
Projektowi „rodzicielstwo” należy pomóc w osiągnięciu sukcesu, robiąc wszystko dla jak najlepszego rozwoju dziecka. Obejmuje to eliminację ewentualnych „czynników zakłócających”. Jeśli Louis dostaje złe oceny z matematyki, to jest to wina nauczyciela. Musi on zapewnić dziecku jak najlepsze wsparcie, co powinno przełożyć się na dobre oceny.
W ten sam sposób dobiera się towarzyszy zabaw w zależności od tego, czy w jakikolwiek sposób sprzyjają rozwojowi własnego dziecka. Dlatego Maria nie powinna bawić się z Laurą, która lubi nosić różowe ubrania i bawi się tylko lalkami. To zupełnie nie pasuje do genderowego rozumienia zorientowanej na postęp matki helikopterowej.
Znany duński terapeuta rodzinny Jesper Juul oskarża rodziców, którzy w ten sposób dokonują preselekcji życia społecznego własnych dzieci, o wyraźny narcyzm.
2.2 Brak wzorców w edukacji i presja społeczna
Wraz z globalizacją coraz więcej rodzin jest rozproszonych po całym świecie. Brakuje przysłowiowej wioski niezbędnej do wychowania dziecka. Rodzicom brakuje wtedy w edukacji namacalnych wzorców, które mogłyby służyć jako orientacja. Są niepew ni, a jednak chcą dla swojego dziecka tylko tego, co najlepsze. Mogą wtedy przeczytać wiele poradników parentingowych, które oferują wiele wskazówek i opowieści o tym, jak najlepiej wychować dziecko.
Zamiast dodawać otuchy, literatura ta jeszcze bardziej dezorientuje. Pozbawia rodziców ich naturalnego przeczucia, które mówi im, co jest właściwe dla dziecka. Matki i ojcowie szybko dostrzegają wtedy tylko niebezpieczeństwa i potknięcia w codziennym życiu.
Ponadto dzieci częściej pozostają tylko dziećmi. Przyczynia się to do tego, że rodzice skupiają się na dobru tego jednego dziecka. Jeśli rodzina nadal mieszka w mieście, rodzice jeszcze bardziej skupiają się na tym, aby nie narażać dziecka na niebezpieczne sytuacje: Ruchliwa ulica, śmieci na placach zabaw, trujące chwasty w parku, puszczane luzem psy, nieostrożni rowerzyści i w ogóle gwarne miejskie życie automatycznie stają się zagrożeniem dla życia i zdrowia.
W języku angielskim rodzice helikopterowi nazywani są również „rodzicami paranoicznymi”. W języku duńskim metafora „curlingbarn” rozwinęła się ze sportu, ponieważ rodzice „odsuwają” wszystkie przeszkody dla swoich dzieci, jak w sporcie curling.
Helikopterowym matkom i ojcom brakuje zdrowej dozy ostrożności i wyrozumiałości. Konsekwencje tej nadopiekuńczości rzadko są korzystne dla rozwoju dzieci.
3. konsekwencje skrajnej nadopiekuńczości
Niektórzy śmieją się z matek helikopterowych, inni są poważnie zaniepokojeni. Badania wskazują, że matki helikopterowe są tak samo szkodliwe dla zdrowia swoich dzieci jak rodzice, którzy zaniedbują swoje dzieci.
Jedno z najbardziej znanych badań pochodzi od Nicole B. Perry z University of Minnesota i jej zespołu. Zaobserwowali oni między innymi, że dzieci helikopterowych rodziców mają problemy z kontrolowaniem swoich impulsów. Czasami mają problemy z dopasowaniem się do grup społecznych i radzeniem sobie z brakami w osiągnięciach. Jeśli Paulowi zawsze mama mówi, co ma robić, to po prostu brakuje mu doświadczenia w samodzielnym działaniu. Dzieci muszą mieć wiele różnych doświadczeń, a także raz na jakiś czas zaakceptować porażki, aby wzmocnić swoje umiejętności społeczne. Dzieciom rodziców helikopterowych tego brakuje.
3.1 Taksówka rodzicielska
W ostatnich latach obserwuje się wzrost korków i wypadków przed szkołami, ponieważ rodzice podwożą dzieci do szkoły. Niektóre szkoły ogłosiły okręgi zakazu o długości 200 do 300 metrów , tak że uczniowie muszą samodzielnie pokonywać ostatnie metry drogi do szkoły.
Według badań to właśnie to zaprzeczanie własnym doświadczeniom jest przyczyną wyników. Jeśli dziecku nigdy nie pozwala się wejść na drzewo, ponieważ rodzice obawiają się, że może spaść, rozwinie ono mniej odwagi do podejmowania wyzwań. Jeśli dziecko nigdy nie jest konfrontowane z koniecznością wykazania się w grupie, osłabia to jego umiejętności społeczne. W ten sam sposób rodzice muszą nauczyć się zostawiać dzieci w spokoju, aby mogły one wytrzymać w grupach bez bezpośredniego wsparcia rodziców.
Dobrze wiedzieć: Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto i Bowling Green State University potwierdzili swoimi badaniami, że stała bliskość między rodzicem a dzieckiem nie ma korzystnego wpływu.
4. zalecenia dla docenianego rodzicielstwa
Niezależnie od tego, czy sama jesteś jedną z matek helikopterowych, czy masz z nimi do czynienia na co dzień jako wychowawca, ważne jest, abyś wiedziała, jak może wyglądać doceniające i zrównoważone wychowanie.
Rodzicielstwo helikopterowe reprezentuje skrajność nadopiekuńczości i tym samym nieco mija się z celem. Istnieją trzy obszary, w których rodzice powinni obserwować i zastanawiać się nad własnym zachowaniem.
- Bezpieczeństwo: Wszyscy rodzice chcą, aby ich dziecko było bezpieczne. Nie powinno to jednak oznaczać, że unikają wszystkich niebezpiecznych lub potencjalnie nieszkodliwych sytuacji. Chodzi raczej o to, aby rodzice wspierali swoje dzieci w zdobywaniu umiejętności niezbędnych do bezpiecznego przejścia przez życie. Bo: Przed wypadkami chroni nie tylko kask rowerowy, ale przede wszystkim kompetencje do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Rodzice muszą dać swoim dzieciom przestrzeń do zdobywania własnych doświadczeń. Tylko wtedy, gdy podczas zabawy dostaną krwawienia z kolana, nauczą się lepiej oceniać ryzyko. Jeśli nie będą miały takiej możliwości, stracą dobry kawałek samoświadomości.
- Odpowiedzialność: Kiedy dziecko jest bardzo małe, rodzice są odpowiedzialni za jego dobro i rozwój. Ale nawet maluchy poniżej trzeciego roku życia mogą uczyć się kawałek po kawałku, co to znaczy być za coś odpowiedzialnym. Dzięki drobnym zadaniom, takim jak codzienne samodzielne wieszanie kurtki lub zabawne opróżnianie zmywarki, budują one pewność siebie i doświadczają uczucia własnej skuteczności: uświadamiają sobie, że mogą aktywnie pomagać w kształtowaniu swojego otoczenia. Jeśli rodzice biorą wszystko od swoich dzieci i chronią je w szkole przed konfrontacjami z nauczycielami i kłótniami z kolegami z klasy, dziecko nie uczy się brać odpowiedzialności za własne działania.
- Bezpieczeństwo: Miłość i bezpieczeństwo to jedne z najważniejszych warunków dobrego rozwoju dziecka. Nie musi się ono jednak przejawiać w tym, że rodzice stale krzątają się wokół dziecka i odpowiadają na wszystkie jego potrzeby bez zastrzeżeń i natychmiast. Miłosna więź między rodzicami a dzieckiem tworzy raczej ramy dla wychowania, które koncentruje się na wychowaniu dzieci na samodzielne osoby. Jeśli dzieci czują się stale obserwowane i kontrolowane, to mają wrażenie, że są kochane tylko wtedy, gdy funkcjonują. Reagują rezygnacją i cierpi na tym relacja rodzic-dziecko.
5. książki o rodzicach helikopterach
- Dekoracja: Modelowe samoloty są idealne do dekoracji domu, biura, półki na książki, gabinetu, biurka i tworzenia świetnej wizualnej ekspozycji
- Pamiątkowe przedmioty kolekcjonerskie i prezenty: Modele samolotów z odlewu ciśnieniowego to nie tylko cenne dzieła sztuki, ale także idealny prezent dla entuzjastów lotnictwa. Pozwól podzielić się historią i historią tego samolotu z przyjaciółmi i rodziną, a także pozwolić Ci zasmakować uroku i legendy samolotu. Może również stymulować zainteresowanie i eksplorację wiedzy i technologii lotniczej
- Prezent: Ten model samolotu to prezent dla większości osób, takich jak przyjaciele, rodzice, krewni, nauczyciele itp.; Jest to również prezent dla siebie
- Zbieranie samolotów: nadaje się do przedmiotów dekoracyjnych, takich jak regały na książki/biurka, odpowiednie dla osób, które lubią zbierać modele i jest niezbędnym modelem kolekcji lotniczej
- Prezenty świąteczne: Nadaje się jako prezenty urodzinowe, prezenty na Dzień Ojca, prezenty na Dzień Matki, Wielkanoc/Boże Narodzenie i inne ważne prezenty świąteczne. Będzie to preferowany prezent dla większej liczby osób
- ✔️ Realistyczne figurki dinozaurów – te duże figurki dinozaurów rozpalą wiele godzin fantazyjnej zabawy dla dzieci. Gatunki dinozaurów, takie jak T-Rex, Stegozaur, monoklonius, akantoza, ceratozaur, brachiozaur, są wystarczająco wytrzymałe, aby można je było stosować wewnątrz lub na zewnątrz. Różne rodzaje dinozaurów w różnych pozach zapewnią Ci realistyczne doświadczenie w Jurassic World
- ✔️ Trwałość zabawki dinozaura – jedyna w swoim rodzaju zabawka dinozaura w żywych kolorach jest wykonana z wytrzymałego, elastycznego i trwałego winylu. Wszystkie dinozaury są pomalowane wszystkimi detalami. Ich unikalne tekstury i bogato malowane detale wprowadzają je do życia i pomagają inspirować kreatywność dzieci
- ✔️ Duże figurki dinozaurów – 6 zabawek z dinozaurami ma ok. 6-7 cm długości, większa niż większość innych podobnych zabawek. Dzieci będą się cieszyć zabawą z tymi realistycznie wyglądającymi dinozaurami
- ✔️ Doskonały prezent dla dzieci – Szukasz idealnego prezentu dla swoich dzieci? Nasz zestaw figurek dinozaurów to wyjątkowy pomysł na prezent. Zabawki z dinozaurami są idealne do zabawek imprezowych o tematyce dinozaura, do gier urodzinowych, edukacyjnych, zabawek edukacyjnych lub nagród
- ✔️ 100% gwarancji – 120 dni gwarancji. Prosimy o wyrozumiałość. Jeśli nie jesteś w pełni zadowolony, skontaktuj się z nami w celu wymiany lub zwrotu pieniędzy.
- Zeszyt naklejek dla chłopców i kreatywnych umysłów
- Wzór: Dino World by Depesche - Sticker Your Picture, książka w twardej oprawie do uzupełnienia wielu ekscytujących motywów z epoki kamienia i dinozaurów
- Segregator pierścieniowy z zamknięciem magnetycznym i 25 szczegółowymi stronami do projektowania, oklejania i uzupełniania
- Łącznie z 10 arkuszami naklejek z licznymi naklejkami w różnych kształtach i kolorach do projektowania, kolekcjonowania lub wymiany z przyjaciółmi i w szkole
- Wymiary: ok. 20 x 16,5 x 1,8 cm