Przy planowaniu nie zapominaj, że sama ciąża i poród mogą być bardzo stresujące. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli musisz jednocześnie zajmować się jednym lub dwojgiem dzieci w domu.
Mierząc w stosunku do średniej niemieckiej, każda kobieta ma 1,57 dziecka. Jest więc bardzo prawdopodobne, że zdecydujesz się na posiadanie jednego lub dwojga dzieci.
W wielu rodzinach działa to dobrze, niezależnie od tego, ile dzieci jest w domu. Z miłością, zrozumieniem i dużą ilością cierpliwości, (prawie) każdy problem można rozwiązać.
Co prawda pytanie o to, ile powinno się mieć dzieci, jest bardzo osobiste i można na nie odpowiedzieć również tylko samemu. Niemniej jednak wiele osób, które chciałyby zostać rodzicami lub już nimi są, zadaje sobie pytanie, co najlepiej pasuje do ich sytuacji życiowej. W naszym artykule chcieli byśmypokazać Ci kilka aspektów, które możesz wziąć pod uwagę w kontekście planowania rodziny.
[button]Rekomendacja: Z życia dużej rodziny[/button]
Spis treści
1. ile dzieci jest ustanowionych społecznie?
Ile dzieci powinno się mieć? Chociaż pytanie o liczbę dzieci jest całkiem zrozumiałe, nie należy polegać na tym, co inni ludzie uważają za słuszne.
Ogólnie rzecz biorąc, liczba dzieci w większości rodzin waha się między 1 a 3. Jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że jest to jedyna granica.
W praktyce okazuje się jednak, że nawet jedno dziecko to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na świat przychodzi wiele dzieci jednocześnie.
Choć nie wszystko w życiu da się zaplanować, to jednak można dość dobrze wpłynąć na to, ile dzieci się będzie miało.
Szczególnie u każdej kobiety, która chce mieć dzieci, prędzej czy później pojawia się pytanie, ile dzieci się planuje.
Jeśli chce się mieć trójkę lub więcej dzieci, trzeba się zastanowić, na ile można to zrealizować kilka lat wcześniej. Nie zawsze możliwe jest natychmiastowe zajście w ciążę, dlatego planowanie rodziny może szybko stanąć w miejscu.
Rada: Podczas planowania nie zapominaj, że sama ciąża i poród mogą być bardzo stresujące. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy musisz jednocześnie zajmować się jednym lub dwojgiem dzieci w domu.
2. jedno lub dwoje dzieci – ile dzieci powinnam mieć?
Ile będę miała dzieci?
Mierząc w stosunku do niemieckiej średniej krajowej, każda kobieta ma 1,57 dziecka. Jest więc bardzo prawdopodobne, że zdecydujesz się na jedno lub dwoje dzieci.
Więcej o danych z ostatnich lat możesz dowiedzieć się tutaj.
Większość ludzi zaczyna myśleć o tym, ile dzieci chciałaby mieć, zanim urodzi się pierwsze dziecko. Chociaż jest to całkiem zrozumiałe, a w kontekście płodności również zrozumiałe. Jednak w tym przypadku nie masz jeszcze wielu doświadczeń.
Zawsze inaczej jest wiedzieć teoretycznie, co to znaczy mieć dzieci, a inaczej doświadczyć tego w praktyce. Wiele rzeczy rodzice uświadamiają sobie dopiero po urodzeniu pierwszego dziecka.
Jeśli masz już dziecko i myślisz teraz o posiadaniu drugiego dziecka, powinieneś w swoim planowaniu rodziny uwzględnić następujące zalety, ale także potencjalne wady:
- mniej zmartwień o zdrowie (przy pierwszym dziecku są one znacznie bardziej odczuwalne)
- z czasem rodzeństwo może się razem bawić, a Państwo nie zawsze są osobami pierwszego kontaktu
- dzieci mogą uczyć się od siebie i ze sobą, nie będąc zaniedbywanymi
- każde dziecko jest bezcenne (nawet przy powtarzaniu pierwsze kroki nie tracą nic ze swojego uroku)
- przespanie nocy jest znacznie trudniejsze, bo dzieci wzajemnie się nie śpią.
- mniej wolnego czasu (jeśli dziecko śpi, twoje nieco starsze dziecko potrzebuje czasu tylko dla siebie)
- przy dwójce dzieci przeziębienia gromadzą się i trwają mniej więcej przez cały rok
- cierpią finanse rodziny, ponieważ jedno z rodziców prawdopodobnie przejdzie na emeryturę całkowicie lub w dużej mierze w dłuższej perspektywie czasowej
3. dwójka czy trójka dzieci – różnica raczej mniejsza
Liczni rodzice, którzy mają nie jedno, ale już dwoje dzieci, słusznie zadają sobie pytanie, czy faktycznie jest różnica, czy trzeba opiekować się dwójką czy trójką dzieci. Pomijając fakt, że posiadanie dzieci nie jest dla żadnej kobiety spacerkiem po parku, zmiany są właściwie ograniczone.
Ci, którzy mieli już doświadczenie z dwójką dzieci, nie są zbyt łatwo zniechęceni. Większość matek i ojców uważa, że stosunkowo łatwo jest zachować spokój i nie przesadzać w stresujących sytuacjach.
Wielu rodziców twierdzi, że trzecie dziecko mniej więcej przebiega obok. Nie należy jednak podejmować tej decyzji tak łatwo. Jeśli liczba dzieci odpowiada liczbie dorosłych, każdy z rodziców może odciążyć drugiego.
Jeśli jednak w drzwiach stoi trójka dzieci, które chciałyby być podwożone na lekcje piłki nożnej, baletu lub gry na gitarze, sprawa szybko się komplikuje.
Nawet w samochodzie lub na wyjazdach wakacyjnych robi się stosunkowo ciasno z trójką dzieci i odpowiednimi fotelikami. Oczywiście te problemy logistyczne można rozwiązać przy odrobinie koordynacji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć dużą rodzinę.
4 Trójka lub więcej dzieci – duże rodziny nie mają łatwo
Oczywiście to od samych rodziców zależy, ile dzieci chcą mieć. W zasadzie posiadanie 2, 3 czy 4 dzieci ma swoje zalety i wady. Prędzej czy później pojawia się jednak pytanie, kiedy staje się to za dużo.
Ze względu na zwykłą wielkość mieszkania, jak również ograniczoną przestrzeń w samochodzie, robi się dość ciasno czasami przy trójce, a najpóźniej przy czwórce dzieci.
Oprócz regularnych wydatków na ubrania, jedzenie i hobby, trzeba zwykle znaleźć większe mieszkanie. Dodatkowo van często robi sporą dziurę w budżecie domowym.
Coraz większym wyzwaniem są również wyjazdy wakacyjne, ponieważ nawet jeden rząd w samolocie nie wystarcza dla sześciu osób. Pokój rodzinny nie oferuje wystarczającej przestrzeni, a nawet na wakacjach trzeba najpierw znaleźć odpowiedni samochód do wynajęcia.
Często pierwszy test z czwórką dzieci jest w praktyce dość skomplikowany. Niemniej jednak, nie powinno to w żaden sposób powstrzymać Cię przed posiadaniem czwartego dziecka. Wystarczy spokojnie się nad tym zastanowić i być świadomym tych czynników.
W wielu rodzinach działa to dobrze, niezależnie od tego, ile dzieci jest w domu. Z miłością, zrozumieniem i dużą dozą cierpliwości można rozwiązać (prawie) każdy problem.
Ekstremalny przykład rodziny z 8 dzieci można zobaczyć na tym filmie na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=PwoXTNf_dJw
5. rekomendacja: Z życia rozszerzonej rodziny
- Hofstee, Andrea (Author)