- Kiedy dzieci pomagają w gospodarstwie domowym, bardzo szybko uczą się, jak radzić sobie z odpowiedzialnością.
- Dzieci nie uważają prac domowych za głupie per se. Jeśli potrafisz odpowiednio zmotywować swoje dzieci, prace domowe stają się prawdziwym projektem rodzinnym, co może mieć pozytywny wpływ na poczucie wspólnoty i pewność siebie dziecka.
- Pomaganie w domu powinno sprzyjać rozwojowi dzieci. Wspieranie i odciążanie rodziców powinno być tylko przyjemnym aspektem ubocznym.
Oczywiście zadania, które dzieci mogą podjąć w domu, zależą przede wszystkim od ich wieku. Jedno jest pewne: regularne wykonywanie prac domowych trenuje u dziecka poczucie odpowiedzialności i pewność siebie. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, jakie zadania są odpowiednie dla różnych grup wiekowych. Podamy również kilka pomocnych wskazówek, jak motywować dzieci i jak najlepiej zorganizować obowiązki.
Spis treści
1. istnieją dokładne wytyczne, kiedy dzieci powinny zacząć pomagać w domu
Wspólne zarządzanie domem sprzyja spójności
Prowadzenie gospodarstwa domowego jest sprawą całej rodziny i nie powinno być pozostawione tylko matce lub ojcu. Wasze dzieci mogą już od najmłodszych lat przejmować takie zadania jak sprzątanie , czyszczenie i gotowanie. Później maluchy są dumne z tego, co osiągnęły, a cała rodzina korzysta ze wzmocnionego poczucia spójności.
Na szczęście praca dzieci jest w tym kraju zakazana. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że § 1619 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB) stanowi, że młodzież i dzieci są zobowiązane do pomocy w gospodarstwie domowym – ale tylko stosownie do ich wieku i możliwości.
1.1 Ważne jest znalezienie odpowiedniego obciążenia pracą
W jakim zakresie dziecko może lub powinno pomagać w gospodarstwie domowym? Oczywiście nie można obarczać go wszystkimi pracami. Szkoła i czas wolny zawsze powinny mieć pierwszeństwo. Jednak potomstwo powinno już wnosić solidny wkład w gospodarstwo domowe.
Najlepsze są proste zadania, które trzeba wykonywać codziennie. Należą do nich na przykład czyszczenie zmywarki, wynoszenie śmieci lub codzienne spacery z rodzinnym psem. Jeśli Twoje dzieci pomagają w gospodarstwie domowym, możesz pozytywnie wpłynąć na ich poczucie odpowiedzialności w młodym wieku.
2. zadania powinny być zawsze dostosowane do wieku dziecka
W wieku od trzech do sześciu lat maluchy chcą samodzielnie przejąć obowiązki domowe. Bo to, co robią mama i tata jest w zasadzie ciekawe i chce być naśladowane. Odkładanie zabawek na miejsce, szukanie par skarpetek, pomoc w gotowaniu czy podlewanie kwiatków – maluchy mają z tego wiele radości.
Między szóstym a dziesiątym rokiem życia dzieci mogą być już odpowiedzialne za porządek we własnym pokoju. Oprócz samego sprzątania jest to również ścieranie kurzu i odkurzanie. Ponadto dziecko może teraz pomagać w praniu, wynosić śmieci lub przejąć odpowiedzialność za zwierzę domowe. Podobnie może samodzielnie się ubierać, wiązać buty lub piec chleb.
W wieku od 10 do 14 lat dziecko może nakrywać do stołu i opróżniać zmywarkę. Może też odważyć się na pierwsze samodzielne próby w kuchni – być może z niewielką pomocą. Proste dania, takie jak makaron, jajecznica czy naleśniki są łatwe do przygotowania i ćwiczą u dziecka wyczucie drewnianej łyżki. W końcu dziecko powinno umieć zadbać o siebie.
Od 14 roku życia, kiedy wiele dzieci jest w środku okresu dojrzewania, często trudno jest skłonić je do wykonywania obowiązków domowych. Tutaj ważne jest, aby być konsekwentnym i karać dziecko w przypadku zaniedbania obowiązków domowych. W ten sposób dziecko uczy się również odpowiedzialności za swoje działania.
3 Nie zawsze łatwo jest zmotywować dzieci do wykonywania prac domowych.
Poniższe kroki pomogą Ci na dłuższą metę zmotywować dziecko do wykonywania prac domowych:
- bądź dobrym przykładem
- sprawiedliwie rozdzielaj obowiązki
- opracuj stały plan
- chwal zamiast nagradzać
- nie za dużo, ale też nie za mało
3.1 Dawaj dobry przykład
Od swoich dzieci można oczekiwać tylko tego, co sami dajemy im za przykład. Dlatego dobrze jest, gdy powierzone nam zadania domowe wykonujemy z takim samym zaangażowaniem, z jakim chcielibyśmy, aby wykonywały je nasze dzieci. Można też przyznać się do tego, że nie ma się na to ochoty, ale mimo to sumiennie wykonywać obowiązki.
3.2 Prace domowe powinny być rozdzielone sprawiedliwie
Prace w gospodarstwie domowym zawsze należy dzielić sprawiedliwie. Rób to w zależności od wieku i dostępnego czasu Twoich dzieci. Idealnie byłoby, gdyby podział zadań odbywał się naprzemiennie. Zwiększy to uznanie dla różnych czynności.
Wskazówka: sensowne jest zwolnienie dziecka z prac domowych w dni pracowite (np. klub sportowy lub korepetycje). Dzięki temu unikniesz niezamierzonego przeciążenia dziecka.
3.3 Stwórzcie stały plan prac domowych
Najlepszym sposobem jest kolorowy plan, na którym zapisane są obowiązki, a także małe karteczki z nazwiskami, które można indywidualnie przenosić. Dzięki temu każdy może na pierwszy rzut oka zobaczyć, co ma dziś do zrobienia i usunąć swoje imię z planu po wykonaniu pracy. Ten wariant ma również tę zaletę, że budżet trzeba stworzyć tylko raz. Można go potem używać tak długo, jak się chce.
3.4 Chwalenie, a nie nagradzanie
Motto brzmi: Lepiej jest chwalić raz za często, niż raz za mało. Poprzez pochwały dziecko odczuwa wartość wykonanej pracy domowej i rozwija w sobie dumę i pewność siebie. Nagradzanie prac domowych kieszonkowym lub słodyczami nie jest szczególnie pomocne – w końcu nawet jako dorosły człowiek dziecko musi wykonywać prace, za które nie otrzymuje zapłaty.
3.5 Zachować właściwą równowagę
Zawsze upewniaj się, że obowiązki dziecka są dostosowane do jego możliwości. Jeśli nie stawiasz dziecku zbyt wysokich wymagań, przekaż mu, że nie jest w stanie zrobić więcej. Natomiast zadania zbyt wymagające spowodują jedynie frustrację i negatywnie wpłyną na motywację dziecka. Kluczem do sukcesu jest znalezienie dobrego środka.
4. Nie tworzysz optymalnego budżetu z dnia na dzień
Nie jest konieczne, aby od razu znaleźć idealny plan. Czuj się swobodnie, aby wypróbować różne metody. Dopiero z biegiem czasu możesz z całą pewnością stwierdzić, czy dany plan sprzątania jest właściwy dla Ciebie i Twojej rodziny. Najważniejsze, aby plan pasował do Ciebie i etapu rozwoju Twoich dzieci.
Ponieważ Państwa dzieci stale się rozwijają, również plan sprzątania musi być zawsze odpowiednio dostosowany. W przeciwieństwie do tego, plan sprzątania ma tę wielką zaletę, że nie musisz codziennie wyznaczać nowych zadań, a Twoje dzieci uczą się pracować zgodnie z ustalonym wcześniej planem.
Przy tworzeniu planu pomocne mogą być następujące punkty:
- Wizualizacja zadań dla najmłodszych: Jeśli Twoje dzieci nie potrafią jeszcze czytać, pomocny może być zwizualizowany plan budżetowy z symbolami pokazującymi poszczególne zadania. Możesz użyć magnesów, aby ponownie rozdzielić zadania na nowo.
- Dostosuj plan do wieku dziecka: Jak tylko dziecko będzie potrafiło czytać, możesz uczynić plan nieco bardziej kompleksowym. Urozmaicaj je, aby dziecko nie miało za mało wyzwań. W Internecie można również znaleźć plany domowe do wydrukowania.
- Laminuje twój cleaning plan robić mię dłużej: Prosty laminowanie pomaga tak, że ty no musisz robić planowi w kółko i tak, że ty możesz pisać na nim z non-permanent markerami. Możesz też oprawić plan w ramkę i pisać na szklanej powierzchni.