Makrosomia płodu: co oznacza dla dziecka?

Co jakiś czas słyszymy o tzw. gigantycznych dzieciach, które po urodzeniu ważą od pięciu do ośmiu kilogramów. W takim przypadku lekarze mówią o makrosomii. Co to jednak oznacza? Jeśli dziecko po urodzeniu jest wyraźnie ponadprzeciętne …

Makrosomia płodu: co oznacza dla dziecka?

makrosomie
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Makrosomia płodu: co oznacza dla dziecka?
Co to jest makrosomia?

Makrosomia ogólnie odnosi się do nieprawidłowej wielkości ciała dziecka. Lekarze mówią o makrosomii płodu, gdy waga urodzeniowa dziecka przekracza 4350 gramów.

Jakie są możliwe przyczyny makrosomii?

Istnieje kilka możliwych przyczyn makrosomii. W wielu przypadkach makrosomia jest spowodowana cukrzycą matki. Inne przyczyny to ekstremalny przyrost masy ciała w czasie ciąży, otyłość lub wiek powyżej 35 lat. Zespoły niemowlęce mogą również powodować makrosomię u dziecka.

Jakie są zagrożenia związane z makrosomią?

Urodzenie dziecka makrosomicznego zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Aby uniknąć komplikacji i urazów porodowych, lekarze doradzają dotkniętym tym problemem kobietom, aby urodziły dziecko przez cesarskie cięcie, a nie dopochwowo.

Co jakiś czas słyszymy o tzw. gigantycznych dzieciach, które po urodzeniu ważą od pięciu do ośmiu kilogramów. W takim przypadku lekarze mówią o makrosomii. Co to jednak oznacza? Jeśli dziecko po urodzeniu jest wyraźnie ponadprzeciętne pod względem wielkości i wagi, to mówi się o makrosomii płodowej.

Wyjaśniamy, co jest tego przyczyną i jakie konsekwencje makrosomia może mieć dla ciąży i porodu.
[button]Dalsze czytanie na ten temat[/button]

1. makrosomia występuje, gdy masa urodzeniowa przekracza 4500 gramów

Zapobieganie makrosomii
W badaniu na myszach naukowcy z University of Missouri-Columbia odkryli, że hormon adiponektyna może zapobiegać nadmiernemu wzrostowi płodu w obecności otyłości matki. Ponieważ jednak adiponektyna nie jest zatwierdzona jako lek, nie ma żadnych konsekwencji klinicznych z tych wyników badań.

Kiedy dzieci się rodzą, ważą średnio około 3,300 do 3,500 gramów w Niemczech. Jednak zawsze są dzieci, które są znacznie poniżej lub powyżej tych wartości orientacyjnych. Dzieci makrosomiczne mogą ważyć prawie tyle, co maluch.

Termin „makrosomia” odnosi się ogólnie do nieprawidłowej wielkości ciała. Makrosomia płodu omawiana w tym artykule występuje, gdy masa urodzeniowa przekracza 4350 gramów. Próg ten dotyczy jednak tylko Europejczyków. W przypadku innych populacji obowiązują inne wartości orientacyjne.

Dotknięte tym problemem niemowlęta są również potocznie nazywane „gigantycznymi niemowlętami” lub „niemowlętami sumo”. Podczas gdy niebezpieczeństwa związane z bardzo niską masą urodzeniową są ogólnie znane, ryzyko i konsekwencje makrosomii są często źle rozumiane.

Obecnie jednak coraz więcej dzieci rodzi się ważąc po urodzeniu ponad 4000 gramów. W okresie od 1935 do 1985 roku odsetek ten wzrósł z 3% do 14%. Co jednak jest przyczyną tego, że dzieci o wyższej masie urodzeniowej jest znacznie więcej? Pytanie to chcielibyśmy zgłębić w kolejnym rozdziale.

Znajdziesz tu film z osobistej relacji z porodu matki, która cierpi na cukrzycę i u której zdiagnozowano „makrosomię”:

2. najczęstsze przyczyny to cukrzyca i BMI powyżej 30

schwangere frau bekommt beim arzt ihren blutzucker gemessen
Cukrzyca ciążowa występuje u około czterech na dziesięć kobiet w ciąży.

Chociaż badacze nie są jeszcze całkowicie zgodni co do tego, jakie czynniki prowadzą do makrosomii, to istnieje już wiele przesłanek wskazujących na kilka głównych czynników wpływających na ten stan rzeczy.

Następujące czynniki ryzyka mogą sprzyjać makrosomii:

  • Cukrzyca lub cukrzyca ciążowa: Cukrzyca jest chorobą, w której poziom cukru we krwi jest patologicznie i trwale podwyższony. Zarówno cukrzyca, jak i cukrzyca ciążowa, zwłaszcza nieleczona, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Podwyższony poziom cukru we krwi jest przekazywany dziecku, przez co wydzielana jest większa ilość insuliny. To z kolei ma wpływ na pobudzenie wzrostu.
  • Zaawansowany wiek matki: ryzyko urodzenia makrosomicznego dziecka wzrasta od około 35 roku życia.
  • Matczyna nadwaga/otyłość: Równowaga cukru we krwi może być zaburzona także u kobiet ze znaczną nadwagą lub otyłością. Dotyczy to również silnego przyrostu masy ciała w czasie ciąży.
  • Przedłużająca się ciąża: Jeśli dziecko jest donoszone, częstość występowania makrosomii znacznie wzrasta. Im dalej od przewidywanego terminu porodu, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie większe niż przeciętnie.
  • Predyspozycje dziedziczne: Ale możliwe jest również, że matka urodzi makrosomiczne dziecko bez cukrzycy, otyłości czy zaawansowanego wieku. Naukowcy podejrzewają, że w tym przypadku znaczącą rolę odgrywają predyspozycje dziedziczne.
Rada: Jeśli cierpisz na jakąkolwiek formę cukrzycy, powinnaś odpowiednio zmienić swoją dietę i podjąć leczenie. Im lepiej jesteś wyregulowana, tym mniejsze ryzyko makrosomii.

3. makrosomia jest trudna do zdiagnozowania

mutterpass mit ultraschallbildern
Jeśli wartości badania USG wskazują na makrosomię, lekarz wpisze to podejrzenie również do karty ciąży.

Określenie wagi dziecka w łonie matki nie zawsze jest dla lekarzy łatwe. Za pomocą badań USG, określenia obwodu brzucha i pomiaru poziomu dna macicy, mogą oni jedynie w przybliżeniu oszacować wagę. Zbyt duża ilość płynu owodniowego również wskazuje na makrosomię. Jednak wartości te są w zasadzie bardzo podatne na błędy.

Ponieważ wyznaczone wartości są zawsze porównywane z wartościami standardowymi, należy najpierw sprawdzić, czy wiek ciążowy, czyli określenie tygodnia ciąży, jest prawidłowo wyznaczony.

Jednak gdy tylko lekarz ginekolog podejrzewa, że chodzi o dziecko makrosomiczne, powinny odbywać się regularne, zbliżeniowe badania kontrolne. Niech lekarz szczegółowo doradzi, w jakim zakresie konieczne jest leczenie.

Ponieważ wciąż nie ma metod badawczych pozwalających na dokładne określenie wagi, zdarza się wielokrotnie, że dziecko nie jest makrosomiczne, choć oznaczone wartości na to wskazywały.

4. dziecko makrosomiczne – normalny poród czy cesarskie cięcie?

aerzte bei einem kaiserschnitt
Od wagi 5000 gramów lekarze jednoznacznie zalecają cesarskie cięcie.

Makrosomia wpływa jednak nie tylko na ciążę, ale przede wszystkim na zbliżający się poród. Wielu rodziców zastanawia się, jak będzie możliwe naturalne przyjście na świat tak ciężkiego dziecka. Czy normalny poród jest możliwy?

Jeśli można przewidzieć, że dziecko jest makrosomiczne, nie wyklucza się automatycznie porodu pochwowego. Jednak w tym przypadku konieczna jest wczesna indukcja porodu, aby uniknąć urazów porodowych. Fakt, że dziecko jest bardzo duże, zwiększa ryzyko powikłań, takich jak dystocja barkowa.

Ponieważ poród pochwowy również może wiązać się z urazem porodowym matki i/lub dziecka, większość lekarzy zaleca rodzicom cesarskie cięcie. Statystycznie wskaźnik cesarskiego cięcia podwaja się w przypadku dzieci ważących więcej niż cztery kilogramy.

Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji uzyskać od swojego lekarza szczegółową poradę na temat dostępnych opcji porodu.

Noworodki z nadwagą często zmagają się z niskim poziomem cukru we krwi po urodzeniu. Wynika to z faktu, że dostarczanie cukru przez matkę zostaje przerwane po porodzie, ale wydzielanie insuliny trwa nadal. W takim przypadku noworodki potrzebują roztworu glukozy i muszą być intensywnie monitorowane przez 48 godzin.

Makrosomia może mieć jednak również późne skutki dla dziecka. Niektóre wyniki badań wskazują, że makrosomiczne niemowlęta również często muszą zmagać się z problemami z wagą w trakcie rozwoju. Są też bardziej narażone na choroby układu krążenia, cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi.

5. dalsza lektura na temat cukrzycy ciążowej

Artykuły powiązane