Leki w ciąży: konsekwencje dla dziecka i matki

Narkotyki w czasie ciąży prowadzą nie tylko do zaburzeń rozwojowych czy wad rozwojowych u dziecka, ale mogą być również niebezpieczne dla matki (odklejenie się łożyska, obfite krwawienie itp.). Używanie jakichkolwiek narkotyków jest szkodliwe. Nie tylko …

Leki w ciąży: konsekwencje dla dziecka i matki

Vermeiden sie Drogen in der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Leki w ciąży: konsekwencje dla dziecka i matki
  • Narkotyki w czasie ciąży prowadzą nie tylko do zaburzeń rozwojowych czy wad rozwojowych u dziecka, ale mogą być również niebezpieczne dla matki (odklejenie się łożyska, obfite krwawienie itp.).
  • Używanie jakichkolwiek narkotyków jest szkodliwe. Nie tylko kryształ czy speed, ale także papierosy czy alkohol powinny być unikane dla dobra dziecka.
  • Przyjmowanie narkotyków (nawet nieświadomie) na początku ciąży może spowodować poronienie. W pierwszych tygodniach obowiązuje zasada „wszystko albo nic”.

Kryształ, speed, amfetamina: Narkotyki w ciąży są bardzo niebezpieczne dla zdrowia nienarodzonego dziecka i już dawno przestały być sprawą błahą.

W tym poradniku wyjaśniamy, jakie są skutki zażywania narkotyków w czasie ciąży, co kobiety mogą zrobić przeciwko uzależnieniu i jakich konsekwencji prawnych można się spodziewać w przypadku tak poważnego zagrożenia zdrowia dziecka w czasie ciąży.

1. zaburzenia rozwojowe lub poronienia mogą być konsekwencją zażywania narkotyków w czasie ciąży.

Poronienia są często wynikiem

Ale nie tylko konsekwencje dla dziecka są ogromne. Stosowanie narkotyków na początku ciąży również może prowadzić do poronień lub martwych urodzeń.

Narkotyków należy unikać (nie tylko w czasie ciąży). Konsekwencje zażywania narkotyków dla dziecka mogą być ogromne. Następujące skutki obserwuje się szczególnie często u dzieci, których matki zażywały narkotyki w czasie ciąży:

  • Wady rozwojowe
  • Zaburzenia zachowania, takie jak ADHD
  • Zaburzenia rozwojowe
  • Brak inteligencji w porównaniu z dziećmi, które nie były narażone na działanie narkotyków w czasie ciąży.

https://www.youtube.com/watch?v=rPon8DdLl5M

2. nie tylko „twarde” narkotyki są niebezpieczne dla dziecka

Drogen in der Schwangerschaft
Kokaina, papierosy, alkohol – rodzaj narkotyku nie ma znaczenia, bo wszystkie są szkodliwe dla dziecka.

Kryształ czy speed to coś, co wielu nazywa „twardymi narkotykami”. Ale w zasadzie do tej kategorii należy wiele innych substancji uzależniających, bo można się uzależnić od wielu niezdrowych używek. Szczególnie powszechne (także w miejscach publicznych) jest sięganie po papierosy – mimo ciąży. Ten rodzaj używek jest nie mniej niebezpieczny. To samo dotyczy spożywania napojów alkoholowych.

Jeśli leki – jakiegokolwiek rodzaju – są przyjmowane w pierwszych tygodniach ciąży, często są one wyzwalaczem aborcji. W rzeczywistości organizm często reaguje na szkodliwe substancje tak wcześnie, że niektóre kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że w ogóle były w ciąży. Jeśli chcesz mieć dziecko, powinnaś powstrzymać się od przyjmowania narkotyków lub innych używek od pierwszego dnia ciąży.

Ale narkotyki w ciąży mogą spowodować znacznie więcej: rzeczywiście możliwe jest oderwanie się łożyska. Może to zagrażać nie tylko dziecku, ale także matce! Ponadto leki (w tym leki w ciąży) mogą powodować przedwczesny por ód. W zależności od postępu ciąży może to oznaczać, że dziecko nie jest zdolne do życia.

3. przyjmowanie leków w ciąży nie zawsze jest karalne

Drogen in der Schwangerschaft
Każdy rodzaj zażywania używek czy środków odurzających szkodzi nienarodzonemu dziecku. Szukanie pomocy jest więc szczególnie ważne.

Niezależnie od ewentualnej ciąży, spożywanie środków odurzających jest już w zasadzie karalne. Zawsze jednak zależy to od rodzaju narkotyku i okoliczności. Każdy przyłapany na używaniu marihuany zawsze podlega odpowiedzialności karnej – nawet bez ciąży. Spożywanie alkoholu w ruchu drogowym również jest niedozwolone i może skutkować karą grzywny lub zawieszeniem prawa jazdy (pod warunkiem, że w wyniku spożycia alkoholu nie doszło do wypadku. W przypadku wypadku z obrażeniami ciała kary są znacznie wyższe).

Mimo wszystko jednak jest się bezsilnym, jeśli kobieta w ciąży pije alkohol lub pali papierosa. W takich przypadkach niestety można jedynie odwołać się do zdrowego rozsądku kobiety i zaoferować pomoc. Jeżeli jest to nastolatka w ciąży, to w każdym przypadku należy zaangażować Urząd do Spraw Młodzieży, aby pomoc była dostępna również z tej strony.

Spożywanie używek (każdego rodzaju) nie zawsze jest więc karalne, ale ma zarówno zalety, jak i wady:

  • Wiele kobiet już teraz unika palenia papierosów i picia alkoholu, ponieważ jest to społecznie postrzegane jako negatywne. Jeśli jednak jesteś nieświadomie w ciąży, nie możesz być potem ścigana za to, że piłaś alkohol na imprezie XY.
  • W przypadku nałogu, który nie jest uznawany za przestępstwo, osobom dotkniętym tym problemem łatwiej jest przyznać się do niego i poprosić o pomoc – bez konsekwencji prawnych.
  • Jeśli zażywanie spożywanych środków jest zabronione, wiele osób boi się przyznać do uzależnienia ze względu na możliwość poniesienia konsekwencji karnych. Z drugiej jednak strony prowadzi to niestety również do tego, że wielu zostaje ze swoim problemem sam na sam.
  • Zwłaszcza młodociane kobiety w ciąży ukrywają zażywanie używek, ponieważ w przeciwnym razie może zostać wezwany Urząd Opieki Społecznej dla Młodzieży, a to może doprowadzić do tego, że młodzi ludzie będą musieli trafić do placówki opiekuńczej.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

Co mam zrobić, jeśli nie mogę odstawić narkotyków/alkoholu lub papierosów, mimo że jestem w ciąży?

Pierwszym krokiem we właściwym kierunku jest uświadomienie sobie, że jesteś w ciąży. Pomoc można uzyskać np. w lokalnej poradni antynarkotykowej, ale można też zwierzyć się swojemu lekarzowi. On nawiąże odpowiednie kontakty i jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej!

Rada: Nie ma powodu, aby wstydzić się swojego uzależnienia. Ludzie w poradniach nie oceniają, a jedynie chcą pomóc!

Zakończyłam odstawienie. Co mogę zrobić w czasie ciąży, aby moje dziecko mogło odtąd rozwijać się jak najzdrowiej?

Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. Jednak po zakończeniu odstawienia możesz zrobić kilka rzeczy, aby wspierać rozwój dziecka i umożliwić mu zdrowy wzrost:

Może to również ułatwić poród i zapobiec otyłości. Przygotuj się do bycia mamą. Stwórz w swoim codziennym życiu rutyny, które pomogą Ci również zachować odporność na leki. Jednocześnie pomoże Ci to wrócić do regularnego życia.

Żyj zdrowo Zapewnij dobre środowisko
Codziennie świeże owoce i warzywa dostarczają dziecku ważnych witamin i składników odżywczych. Jednocześnie unikaj nadmiernego spożywania wyjątkowo tłustych, przesłodzonych potraw (takich jak fast food). Jeśli czujesz się dobrze i dobrze, to uczucie jest przekazywane dziecku. Dlatego staraj się unikać kontaktów z osobami, które nie są dla Ciebie dobre, a nawet nadal stosują używki.
Dużo się ruszaj, uprawiaj lekkie sporty i w ten sposób zapewnij wzmocnienie nie tylko swojemu dziecku, ale także Tobie! Zrelaksuj się w codziennych czynnościach i staraj się przestrzegać rutyny, która jest dla Ciebie wygodna. Jeśli potrzebujesz więcej odpoczynku, weź go sobie i potraktuj jako priorytet.
Picie dużej ilości wody jest również pomocne, ponieważ woda może wypłukać toksyny z organizmu. Znajdź powiernika, który pomoże ci w każdej chwili, gdy poczujesz, że wszystko staje się dla ciebie za duże. Nawet jeśli często nie jest to tak postrzegane, ale biuro pomocy młodzieży może zapewnić cenne wsparcie, jeśli o nie poprosisz!

Brałam narkotyki, kiedy nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Co robić?

Drogen in der Schwangerschaft
Każdy, kto z niewiedzy palił papierosy lub pił alkohol w ciąży, powinien poinformować o tym swojego lekarza.

Narkotyki w ciąży oczywiście nigdy nie są dobre, ale i tak należy poinformować lekarza o ich stosowaniu – nawet jeśli zażywało się je jednorazowo! Lekarz może wtedy zalecić np. specjalne badania, które dostarczą informacji o stanie zdrowia dziecka.

Przy okazji, ślady niektórych leków często można znaleźć we krwi matki jeszcze kilka dni później – ukrywanie zażywania jest więc i tak bezużyteczne. Ponieważ przy każdej wizycie kontrolnej pobierane są również próbki moczu, również one mogą posłużyć do wykrycia narkotyków.

Artykuły powiązane