Wybór położnej: Porady i informacje

Położna jest ważną osobą kontaktową w przypadku pytań podczas ciąży, a także przejmuje (początkowo codzienną) opiekę w okresie połogu. Udziela ona ważnych wskazówek. Od dolegliwości ciążowych po karmienie piersią może ona udzielić cennego wsparcia. Koszty …

Wybór położnej: Porady i informacje

Die Auswahl ihrer Hebamme ist überaus wichtig
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Wybór położnej: Porady i informacje
  • Położna jest ważną osobą kontaktową w przypadku pytań podczas ciąży, a także przejmuje (początkowo codzienną) opiekę w okresie połogu.
  • Udziela ona ważnych wskazówek. Od dolegliwości ciążowych po karmienie piersią może ona udzielić cennego wsparcia.
  • Koszty opieki położnej są z reguły pokrywane przez kasy chorych, tak że żadna kobieta nie musi się obyć bez tej cennej pomocy.

Po potwierdzeniu ciąży należy już szukać położnej. Położna towarzyszy rodzinie przez całą ciążę, jest osobą kontaktową, a także opiekunką w okresie połogu, a tym samym wielkim wsparciem i punktem odniesienia.

Poszukiwania odpowiedniej położnej wcale nie są takie proste. Gdzie możesz znaleźć położną w swojej okolicy i na co powinnaś zwrócić uwagę? W tym poradniku znajdziesz informacje i wskazówki, jak znaleźć odpowiednią położną, która będzie Ci towarzyszyć podczas ciąży, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, kto płaci za opiekę położnej oraz wgląd w opiekę oferowaną przez położną.

1. znalezienie odpowiedniej położnej zależy od życzeń dotyczących opieki

Czasami konieczna jest zmiana położnej

Jeśli nawet po kilku próbach chemia nie jest odpowiednia, powinnaś zdecydować się na zmianę położnej. Jeśli nie ma zaufania, może to niepotrzebnie skomplikować całą (tak naprawdę piękną) ciążę.

Ciąża bez lekarza i położnej? Teoretycznie możliwa, ale mniej godna polecenia. Położna może wykonać wszystkie ważne badania (z wyjątkiem USG), które pomagają sprawdzić stan zdrowia ciężarnej i Twojego dziecka. Od bicia serca po tomografię czy nawet badania krwi – położna może się tym zająć na życzenie, dzięki czemu nie każde badanie musi wykonywać ginekolog.

Wybór odpowiedniej położnej zależy jednak od życzeń kobiety ciężarnej lub pary. Jeśli położna ma być obecna nie tylko przed i po porodzie, ale także w jego trakcie, musi to być położna kryjąca, która współpracuje z ośrodkami i klinikami porodowymi. Nie jest to standardem i na życzenie powinno zostać konkretnie wyjaśnione! Należy również pamiętać, że nie każda położna współpracuje z każdym szpitalem!

Jeśli natomiast chciałabyś odbyć poród domowy, wymaga to zazwyczaj bardziej szczegółowego wyboru. Nie każda niezależna położna oferuje porody domowe. Dotyczy to również usług, które oferują poszczególne położne. Istnieją praktyki, które oferują wszechstronną opiekę, na przykład rozpoczynając od zajęć przedporodowych, a także oferując zajęcia poporodowe, masaże niemowląt lub zajęcia relaksacyjne. Niektóre inne położne zajmują się jednak wyłącznie opieką przed- i poporodową nad kobietami w ciąży.

Znajdź położną: Dostępne są następujące opcje.

Ginekolog Przyjaciele/znajomi Poszukiwanie położnej w Internecie
Zazwyczaj zawiera listę położnych w okolicy. Może przekazać osobiste doświadczenia. Na stronach internetowych można z reguły bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą danej położnej.
Tylko w rzadkich przypadkach podają ocenę położnych. Szczególnie łatwo jest wyszukać położną w Twojej okolicy, posługując się własnym kodem pocztowym.
Wiele położnych zamieszcza swoje dane kontaktowe na własnych tablicach ogłoszeń, co może ułatwić wybór położnej w najbliższej okolicy. Na stronach Związku Położnych wymienione są wszystkie położne w Twojej okolicy.

2 Wybór zależy przede wszystkim od sympatii.

hebamme befuehlt den bauch einer schwangeren frau
Czy zaufanie jest na tyle duże, by móc zapytać o być może nieprzyjemne tematy? Zaufanie to najważniejsza podstawa wyboru położnej.

Przebywanie w towarzystwie obcej osoby w czasie ciąży to często delikatna kwestia. Opieka po porodzie, wpuszczenie kogoś do swojej bardzo prywatnej przestrzeni i zaufanie, że masz u boku kogoś, kto odpowie na wszelkie pytania w nagłych wypadkach, to również tematy, które są możliwe tylko dzięki sympatii i zaufaniu.

Wybór położnej jest więc pierwszym krokiem, ale tak naprawdę dopiero po pierwszym spotkaniu, które powinno odbyć się jak najwcześniej. Im wcześniej jednak zaczniesz szukać, tym większe masz szanse na znalezienie odpowiedniej położnej – zwłaszcza jeśli pierwsze spotkanie nie przebiegło w sposób zadowalający. Podczas poznawania się zwróć więc uwagę m.in. na następujące kwestie:

  • Czysto ludzkie: Czy lubisz daną położną i czy masz wrażenie, że u jej boku możesz czuć się swobodnie?
  • Czy istnieje zaufanie do tej osoby, tak że bez sceptycyzmu przyjęłabyś od niej wskazówki?
  • Czy oferowana przez nią opieka odpowiada Twoim życzeniom i wyobrażeniom?
  • Czy czujesz się dobrze poinformowany?
  • Czy macie mniej więcej takie same pomysły? Jeśli osobiście preferujesz środki homeopatyczne na drobne dolegliwości lub zwykły dyskomfort, a położna w ogóle ich nie stosuje i odrzuca całą sprawę jako „nieskuteczną magię”, może to przyczynić się do trudności w znalezieniu podstaw zaufania.

3. koszty opieki położnej pokrywa zazwyczaj kasa chorych.

[caption id="attachment_52553" align="alignright" width="300"]hebamme im geburtsvorbereitungskurs Czy ważne jest dla Ciebie, aby Twoja położna oferowała również kurs przygotowania do porodu? A może techniki relaksacyjne?

Koszty położnej, od opieki prenatalnej do opieki poporodowej, są zwykle pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne. Ale kto płaci za dodatkowe usługi, takie jak kursy informacyjne czy zajęcia jogi dla kobiet w ciąży? To właściwie zależy od kasy chorych. Położne udzielają informacji o tym, co oferują i oczywiście o kosztach, które nie zawsze są pokrywane przez kasy chorych. W przypadku specjalnych kursów należy po prostu napisać do swojej kasy chorych i zapytać, czy koszty zostaną pokryte.

Rada: Należy poprosić kasę chorych o pisemną zgodę na pokrycie kosztów. Tylko w ten sposób w razie problemów można mieć dowód. Trudno jednak udowodnić to, co zostało powiedziane podczas rozmowy telefonicznej.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

4.1 Dlaczego potrzebuję położnej, skoro mam ginekologa?

mutter waescht baby
Jak wykąpać dziecko? Również w tej kwestii położna może udzielić Ci cennej pomocy

Położna tak czy nie? Niektóre kobiety nie widzą sensu opieki położnej, mimo że może ona zrobić o wiele więcej niż tylko (jak ginekolog) stwierdzić stan zdrowia matki i dziecka. Mogą na przykład udzielić porady na wszelkie pytania i problemy w czasie ciąży. Mogą dać wskazówki przeciwko zgadze i bólowi pleców lub co zrobić, gdy jest płaczące dziecko.

Oprócz tych wskazówek położna przychodzi do domu codziennie przez pierwsze 10 dni po porodzie i pomaga w karmieniu piersią, kąpieli, zmianie pieluszek lub innych problemach przez okres do 12 tygodni po porodzie. Położna może udzielić informacji na temat regresji, dać wskazówki dotyczące masażu dziecka lub silniejszej więzi, a także przygotować parę do porodu i czasu po nim podczas ciąży. Może ona również wyjaśnić, jak poród będzie przebiegał w szpitalu – co jest bardzo ważne, zwłaszcza dla partnera! Jest ona osobą kontaktową we wszystkim, od przygotowania do porodu po (w najgorszym przypadku) poronienie.

4.2 Czy potrzebuję położnej, jeśli mam pomoc od własnej matki lub teściowej i przyjaciół?
Wybór położnej nie jest koniecznością , lecz raczej bezpłatną ofertą kas chorych, aby móc wystarczająco wspierać nową rodzinę przed, a także w trakcie lub po porodzie. Oczywiście ci, którzy nie chcą skorzystać z oferty kas chorych, nie muszą tego robić!

Zalety i wady położnej

  • Jest osobą kontaktową w przypadku wszystkich pytań w czasie ciąży i po porodzie w domu.
  • Zajmuje się ranami (np. po episiotomii) lub regresją po porodzie w domu.
  • Może przeprowadzić wszystkie badania profilaktyczne (zamiast ginekologa).
  • Jest dla wielu kobiet ważnym wsparciem także emocjonalnym.
  • Nie może wykonywać badań ultrasonograficznych.
  • Nie każda położna jest położną wspomagającą, która jest również obecna podczas porodu.

Artykuły powiązane