Poród domowy: przygotowanie, procedura, ryzyko

W dzisiejszych czasach dzieci rodzą się zazwyczaj w klinice lub szpitalu, aby matka i dziecko mogli być pod opieką personelu medycznego. Jednak są jeszcze dzisiaj kobiety, które wolą rodzić w zaciszu własnego domu bez korzystania …

Poród domowy: przygotowanie, procedura, ryzyko

hausgeburt
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Poród domowy: przygotowanie, procedura, ryzyko
Jak można zaplanować poród domowy?

Jeśli zdecydowałaś się na poród domowy, powinnaś jak najwcześniej rozpocząć poszukiwania odpowiedniej położnej. Powinnaś też przygotować pokój porodowy i na wszelki wypadek spakować torbę szpitalną.

Dla kogo nie nadaje się poród poza szpitalem?

Poród domowy jest zazwyczaj zalecany tylko dla kobiet w ciąży bez ryzyka lub istniejących wcześniej schorzeń. Jeśli cierpisz na wcześniejsze schorzenia, miałaś już cesarskie cięcie lub jeśli dziecko jest w pozycji leżącej, zdecydowanie powinnaś urodzić dziecko w szpitalu.

Jakie są główne zalety i wady porodu domowego?

Większość matek, które decydują się na poród domowy, mówi, że chce urodzić swoje dziecko w spokoju i w znanym sobie otoczeniu. Jednak główną wadą jest to, że mogą wystąpić nieoczekiwane komplikacje, które mogą zagrażać życiu zarówno matki, jak i dziecka.

W dzisiejszych czasach dzieci rodzą się zazwyczaj w klinice lub szpitalu, aby matka i dziecko mogli być pod opieką personelu medycznego. Jednak są jeszcze dzisiaj kobiety, które wolą rodzić w zaciszu własnego domu bez korzystania z opieki medycznej.

Do takiego domowego porodu konieczne jest jednak staranne przygotowanie. W tym artykule wyjaśniamy, jak zaplanować poród domowy i dla kogo jest on mniej odpowiedni. Poznasz też krótko zalety i wady porodu domowego.

[button]Zamów dalszą literaturę bezpośrednio online[/button]

1. poród w domu liczy się jako poród poza szpitalem

Porody pozaszpitalne w Niemczech
Mimo że coraz więcej kobiet rozważa inne miejsca porodu, według statystyk Towarzystwa Jakości w Położnictwie Pozaszpitalnym (QUAG) w 2017 roku 98,7% dzieci urodziło się w szpitalu. Wskaźnik planowanych lub nieplanowanych porodów pozaszpitalnych wyniósł więc tylko około 1,3%.

Podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu zupełnie normalne było urodzenie dziecka w domu, obecnie większość dzieci w Niemczech rodzi się w klinice lub szpitalu.

Mimo to wydaje się, że chęć rodzenia we własnych czterech ścianach znów staje się nieco bardziej atrakcyjna. Poród domowy, podobnie jak poród w domu narodzin, jest uważany za poród pozaszpitalny. Oznacza to również, że opieki położniczej nie przejmuje żaden lekarz, a jedynie położna.

Zaletą porodu domowego jest to, że dziecko rodzi się w znanym otoczeniu, a przyszłe matki są znacznie bardziej zrelaksowane. Wiele matek, które rodzą w tradycyjnym szpitalu, odczuwa brak personelu i czasu.

Ponieważ wiele kobiet jest jeszcze bardzo niepewnych podczas pierwszej ciąży i porodu, poród domowy jest bardziej wskazany od drugiego dziecka lub trzeciego. Kobiety, które planują poród domowy, mają zazwyczaj duże zaufanie do siebie i własnego ciała.

2 Rodzina musi się intensywnie przygotować do porodu domowego.

schwangere frau packt ihre krankenhaustasche
Nawet w przypadku porodu domowego należy spakować torbę szpitalną, aby być po bezpiecznej stronie.

Ponieważ poród domowy wymaga nieco więcej planowania, powinnaś jak najwcześniej przygotować się do zabiegu. Dlatego od razu zacznij szukać odpowiedniej położnej. Tylko nieliczne położne są przygotowane do towarzyszenia przy porodzie domowym. Ważne jest również, abyście się jak najlepiej poznali, abyś mogła zbudować niezbędne zaufanie do swojej położnej.

Przez cały okres ciąży, porodu i połogu otrzymasz od swojej położnej intensywną opiekę. Położna przekaże Ci również listę kontrolną i wiele cennych wskazówek dotyczących porodu poza szpitalem.

Dla bezpieczeństwa powinnaś zaplanować również ewentualne przeniesienie do najbliższego szpitala. Przeniesienie jest konieczne w przypadku wystąpienia komplikacji, które wymagają szybkiego działania. Najlepiej wcześniej przekazać swoje dane do szpitala. Sensowne jest również wcześniejsze spakowanie torby szpitalnej.

Zarówno w przypadkunieplanowanego, jak i planowanego porodu domowego koszty pokrywane są przez odpowiednią kasę chorych. Z własnej kieszeni trzeba jedynie zapłacić za dyżur położnej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku prywatnej położnej. W tym przypadku większość kas chorych zwraca tylko około połowy poniesionych kosztów porodu.

Rada: Jeśli mieszkasz w bloku, powinnaś poinformować sąsiadów, że planujesz poród domowy. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której wezwą oni policję, jeśli usłyszą hałasy takie jak krzyki lub głośne jęki.

3. Poród w domu – tak wygląda poród domowy

mutter haelt ihr neugeborenes Baby inach einer wassergeburt in den armen
Podczas porodu domowego możliwy jest również poród w wodzie.

Mimo że każdy poród jest wyjątkowy, zawsze przebiegają one według pewnej kolejności. Gdy tylko zaczną się pierwsze skurcze, możesz powiadomić swoją położną. Kiedy ona przybędzie, będzie mogła natychmiast zorientować się, jak daleko posunął się poród i czy tony serca dziecka są prawidłowe.

W niektórych przypadkach położna przyprowadzi jeszcze jedną pomocną dłoń, która będzie asystować podczas porodu. Ponieważ w porodzie domowym nie stosuje się środków przeciwbólowych ani znieczulenia zewnątrzoponowego, ważne jest, aby położna wspierała przyszłą matkę pod każdym względem i zawsze dawała poczucie bezpieczeństwa.

Możesz wybrać, czy chcesz urodzić dziecko w wodzie, czy na szczególnie wygodnej powierzchni. Nie ma również ograniczeń co do pozycji porodowej, dzięki czemu położna kieruje się wyłącznie Twoimi życzeniami.

Po urodzeniu dziecka położna zajmie się ranami, abyś mogła cieszyć się pierwszymi chwilami ze swoim dzieckiem. Położna zwykle pozwala, aby pępowina wypłynęła, zanim ją przetnie. Następnie odbywa się pierwsza kontrola dziecka.

W poniższym filmie położna dokładnie wyjaśnia, jak przebiega poród domowy i jakie przygotowania należy poczynić:

4. poród domowy nie jest możliwy w przypadku ciąży wysokiego ryzyka

schwangere frau mit drei schnullern auf dem bauch
W ciąży mnogiej poród domowy jest nieodpowiedzialny.

Co do zasady kobiety mają prawo do swobodnego wyboru miejsca porodu. Oznacza to, że możesz zdecydować, czy urodzisz dziecko w domu czy w szpitalu bez zgody lekarzy.

Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które powszechnie uważa się za kryteria wykluczające poród poza szpitalem. Aby nie zaszkodzić swojemu nienarodzonemu dziecku, powinnaś zdecydowanie przestrzegać tych wymogów.

Ryzyko związane z porodem domowym jest zbyt duże, jeśli

  • matka cierpi na wcześniejszą chorobę.
  • przy poprzednich porodach wystąpiły komplikacje.
  • dziecko znajduje się w pozycji leżącej.
  • jest to poród przedwczesny lub ciąża mnoga.
  • przekroczony został już oczekiwany termin porodu.
  • matka miała już cesarskie cięcie.

Jeśli np. wystąpi zastój porodowy, gwałtowne pogorszenie tonów serca dziecka lub matka jest bardzo wyczerpana, konieczne jest przerwanie porodu domowego i kontynuowanie go w szpitalu.

Uwaga: Około 20 % planowanych porodów pozaszpitalnych kończy się ostatecznie koniecznością przeniesienia matki do szpitala z powodu komplikacji. W przypadku matek po raz pierwszy liczba ta jest jeszcze wyższa.

5 Poród domowy – główne zalety i wady

Wiele osób uważa, że poród domowy jest bardzo ryzykowny i niebezpieczny. Jednak jest to zazwyczaj prawda tylko wtedy, gdy jest to ciąża wysokiego ryzyka lub gdy poród domowy nie został odpowiednio przygotowany. Niemniej jednak, poród domowy zawsze powinien być dobrze przemyślany.

Poniżej chcielibyśmy przedstawić Państwu krótki przegląd najważniejszych zalet i wad porodu domowego:

  • intensywna i indywidualna opieka własnej położnej
  • Kobieta może skoncentrować się na sobie w znanym sobie otoczeniu
  • szczególnie naturalny przebieg porodu
  • przyszłe matki otrzymują potrzebny im czas bez ciągłej presji
  • dziecko może już spędzić pierwsze godziny i dni w swoim nowym domu
  • spokój i relaks podczas pierwszych prób karmienia piersią
  • Przygotowanie sali porodowej wiąże się z dużym wysiłkiem
  • Ryzyko związane z porodem domowym bywa bagatelizowane.
  • Nawet bez czynników ryzyka, podczas porodu mogą pojawić się komplikacje, które mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka i matki.
  • w przypadku nagłych przypadków medycznych konieczne jest przeniesienie do szpitala
  • Śmiertelność dzieci podczas przeniesienia trzykrotnie wyższa niż w innych nagłych przypadkach porodu

6. polecane książki o porodzie domowym

Artykuły powiązane