Ból kulszowy w ciąży: przyczyny i metody leczenia

Ból kulszowy w ciąży może być wywołany przez kilka przyczyn. Nawet waga dziecka lub silny wzrost wagi matki może wystarczyć, aby podrażnić nerw kulszowy. Ból kulszowy często można leczyć ćwiczeniami relaksacyjnymi i przede wszystkim odciążającymi. …

Ból kulszowy w ciąży: przyczyny i metody leczenia

Tipps gegen Ischiasschmerzen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Ból kulszowy w ciąży: przyczyny i metody leczenia
  • Ból kulszowy w ciąży może być wywołany przez kilka przyczyn. Nawet waga dziecka lub silny wzrost wagi matki może wystarczyć, aby podrażnić nerw kulszowy.
  • Ból kulszowy często można leczyć ćwiczeniami relaksacyjnymi i przede wszystkim odciążającymi. Leki powinny być przyjmowane tylko w nagłych przypadkach i tylko po konsultacji z lekarzem.
  • Ból kulszowy często mylony jest z lumbago. W tym przypadku ból kulszowy czasami promieniuje nawet do pachwiny i ud.

Ból kulszowy w ciąży nie jest rzadkością, ale jest bardzo nieprzyjemny dla przyszłej mamy. Przyczyną nagłego bólu jest brzuch, który z powodu zwiększonej wagi uciska na nerw kulszowy i go podrażnia.

W tym poradniku wyjaśniamy, jak ból kulszowy może wpływać na ciążę, jakie leczenie jest możliwe w ciąży oraz jakie dolegliwości może wywołać nerw kulszowy.

1. ból kulszowy w ciąży jest spowodowany ciągle rosnącym dzidziusiem

Kiedy rośnie brzuch, automatycznie zwiększa się jego waga. W związku z tym zmienia się również środek ciężkości i bardzo często można to już zauważyć w chodzie kobiety.

Mówi się, że wiele kobiet ma wadliwy chód, ponieważ podczas chodzenia pośladki są lekko wypychane do tyłu. To bardziej obciąża mięsień pośladkowy i podrażnia znajdujące się w nim nerwy. Jeśli dodatkowo dziecko uciska na nerw kulszowy ze względu na swoją zwiększoną wagę, pojawia się typowy dla ciąży ból kulszowy.

https://www.youtube.com/watch?v=LVtI4mT1nFw

Następujące przyczyny mogą również prowadzić do bólu kulszowego w ciąży:

Przyrost masy ciała u kobiety Zatłoczenie żył Poród
Dodatkowy ciężar uciska na nerw. Wyzwalane przez zmiany w położeniu narządów. Ucisk powstały podczas porodu może podrażniać nerw kulszowy.

Jeśli kobieta stara się utrzymać przyrost masy ciała w ryzach podczas ciąży, może przyczynić się w dużym stopniu do własnej (fizycznej) ulgi. Ponadto, zrównoważona i zdrowa dieta jest również dobra dla dziecka!

2 Najczęstsze objawy bólu kulszowego podczas ciąży to ból pleców, ból w plecach i ból w szyi.

frau mit ischiasschmerzen in der schwangerschaft
Lumbago czy nerw kulszowy? Na początku ból jest bardzo podobny
.

Myśląc o bólu kulszowym w ciąży, wiele kobiet w pierwszej kolejności myśli o lumbago – schemat bólu początkowo nie jest tak odmienny. Jednak szczególnie charakterystyczne objawy są tak naprawdę spowodowane podrażnionym nerwem kulszowym w ciąży:

  • Ból w dolnej części pleców
  • Ból promieniujący do pachwiny
  • Ból promieniujący do tylnej części uda
  • W rzadkich przypadkach mrowienie (jeśli nerw jest uciśnięty), a nawet drętwienie.

3. możliwe jest złagodzenie bólu kulszowego w czasie ciąży – nawet bez leków.

Objawy spowodowane bólem rwy kulszowej mogą być czasem tak silne, że niektóre kobiety wolałyby je złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych. Jednak przyjmowanie środków przeciwbólowych w czasie ciąży jest zdecydowanie odradzane ze względu na dobro dziecka. Zamiast tego, poniższe metody mogą być dobrą pomocą i złagodzić ból:

  • Akupunktura
  • zabiegi cieplne (rozluźniają mięśnie i mogą pomóc np. przy ściśniętym nerwie)
  • Masaże

frau auf bett mit ischiasschmerzen in der Schwangerschaft
Jeśli ból jest zbyt silny, kobiety powinny wziąć się w garść. Zakaz pracy wydaje wtedy lekarz
.

Leczenie silnego bólu zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Niektóre kobiety tak bardzo cierpią z powodu bólu, że nie mogą chodzić lub prawie nie śpią (zresztą czasem nawet we wczesnej ciąży, gdy szybko przybierają na wadze).

Oprócz odpowiednich terapii (np. przez fizjoterapeutę, który przynosi ulgę ćwiczeniami), lekarz może przepisać globulki lub wystawić zwolnienie lekarskie zakazujące pracy. Lekarz indywidualnie decyduje, kiedy i na jak długo należy wprowadzić zakaz pracy, zawsze kierując się dobrem matki i dziecka.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

Co pomaga w zapobieganiu?

frau auf gymnastikball hält sich rücken
Ćwiczenia są dobre dla Ciebie, a ćwiczenia na piłce do ćwiczeń utrzymują mięśnie w elastyczności i dobrej kondycji.

Aby uniknąć poważnych problemów, kobiety powinny zachować spokój w pewnych obszarach. Na przykład, noszenie dużych ciężarów lub ciężarów (kosz na zakupy) jest zabronione, a schylanie się powinno być również wykonywane w sposób, który jest łatwy dla pleców. Oznacza to, że nie należy pochylać się z wyciągniętymi nogami, ale faktycznie przykucnąć, gdy podnosimy coś z podłogi.

W niektórych przypadkach (nieszkodliwe) napięcie może również wywołać ból kulszowy w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że napięcie może zablokować mięśnie, a tym samym naciskać na nerw lub go podrażniać. Lekkie ćwiczenia i ciepłe kąpiele mogą zwykle bardzo dobrze złagodzić napięcie.

Zalety i wady uprawiania sportu w czasie ciąży

  • Wzmacnia mięśnie i utrzymuje sprawność fizyczną.
  • Może utrzymać wagę w ryzach, dzięki czemu można uniknąć bólu kulszowego spowodowanego dużą nadwagą.
  • Dzięki napinaniu i rozluźnianiu mięśni podczas ciąży, mięśnie nie napinają się tak szybko.
  • Przeciążenie może prowadzić do napięcia.
  • Wiele kobiet nie docenia tego, jak uciążliwe dla organizmu są ćwiczenia w ciąży i przesadza z nimi – może to prowadzić do przedwczesnego porodu (w zależności od etapu ciąży).
  • Jeśli ćwiczenia są wykonywane nieprawidłowo, może to jeszcze bardziej obciążyć ciało, zamiast je odciążyć.

Co zrobić, gdy ból kulszowy w ciąży doskwiera mi w weekend i nie mogę się dodzwonić do ginekologa?

Choć wiele kobiet wzbrania się przed tym, ale zawsze w razie potrzeby należy skontaktować się z pogotowiem. W zależności od tego, w którym tygodniu jesteś, silny ból i cierpienie matki może doprowadzić albo do poronienia, albo nawet do przedwczesnego porodu.

W nagłych przypadkach lepiej poprosić o pomoc raz za często niż raz za mało! W niektórych przypadkach lekarze mogą również podawać środki przeciwbólowe. Zawsze należy rozważyć, jak duże jest obciążenie środkiem przeciwbólowym w stosunku do ulgi dla organizmu. Kobiety w ciąży nie powinny na własną rękę przyjmować żadnych leków dla dobra dziecka!

Artykuły powiązane