- Z prezentacją breechową mamy do czynienia, gdy w ostatnich tygodniach ciąży nienarodzone dziecko jest jeszcze ułożone główką do góry. Obecnie problem ten rozwiązuje się najczęściej za pomocą cesarskiego cięcia, ale nie jest to absolutnie konieczne.
- Około 30. tygodnia ciąży większość dzieci zmienia się w pozycję niezbędną do porodu – głową w dół. Do 36. tygodnia ciąży ponad 95% dzieci obraca się w pozycję głową w dół. Od 36. tygodnia macica staje się zatłoczona i trudniej jest się obrócić.
- Jeśli jest to druga ciąża, dziecko może być urodzone przez poród naturalny, jeśli jest w prezentacji breech. W przypadku pierwszej ciąży zazwyczaj zaleca się cesarskie cięcie. W przypadku bliźniąt konieczna jest dokładna ocena sytuacji.
Spis treści
1. przyczyny, dla których dziecko nie chce się obracać nie są w 100% zbadane
Przyczyna prezentacji breech może leżeć po stronie matki lub nienarodzonego dziecka.
Istnieją różne przyczyny prezentacji breech, które mogą leżeć zarówno po stronie matki, jak i dziecka. Może to być na przykład zbyt mała ilość płynu owodniowego lub urodzenie bliźniąt.
Prawie 4 % dzieci ma prezentację breech, gdy osiągnie swój termin. W połowie wszystkich przypadków prezentacji breech, przyczyna nie jest w pełni zrozumiała.
Najpóźniej w ostatnim trymestrze ciąży większość dzieci zwraca głowę w kierunku miednicy matki. U dzieci, u których tak się nie dzieje, przyczyny braku obrócenia znane są tylko w niespełna 20 %.
Przyczynami braku obracania się są np. kształt i stan macicy oraz położenie łożyska. Ponadto można również zaobserwować rodzinne nagromadzenie prezentacji końca miednicy.
2. szanse na późny obrót dziecka są duże
Szanse na to, że dziecko będzie się jeszcze samodzielnie obracać głową w dół do miednicy matki do 36. tygodnia ciąży są stosunkowo duże.
Lekarze szacują, że prawdopodobieństwo to jest jeszcze wyższe niż 50% między 33. a 37. tygodniem. Po tym czasie jednak niezwykle spada – do przedziału jednocyfrowego.
Powód tego gwałtownego spadku jest prosty – dziecko jest po prostu zbyt duże, by łatwo się poruszać. Obrót w przód lub w tył staje się coraz mniej prawdopodobny.
3. dziecko nie chce się obracać – inicjatywa i ćwiczenia mogą zaradzić tej sytuacji.
Jeśli dziecko nie obróciło się do 34. tygodnia ciąży, można z pomocą położnej zastosować różne metody.
Większość z tych metod pochodzi z dziedziny medycyny komplementarnej. Badania naukowe dotyczące ich działania lub ryzyka opierają się jedynie na niewielkiej liczbie przypadków lub są trudno dostępne.
Z doświadczenia wielu położnych wynika jednak, że wielu kobietom pomaga, jeśli nie siedzą i nie czekają, lecz przejmują inicjatywę i stają się aktywne.
Na przykład wiele położnych stosuje metody z hatha jogi, w których pośladki kobiety ciężarnej są umieszczane wysoko – na przykład mostek indyjski. Dzięki temu pupa dziecka ma się wysuwać z miednicy ciężarnej, co może zachęcić dziecko do wykonania somersaultu podczas huśtawkowego wstawania.
Wadą mostka indyjskiego jest jednak to, że kobiety w ciąży uważają go za bardzo niewygodny. W rzadkich przypadkach żyła główna dolna w plecach może nawet zostać uciśnięta przez ciężar brzucha, co z kolei prowadzi do mdłości i senności.
Wskazówka: Ze względu na te wady większość położnych preferuje obecnie inne pozycje, w których miednica może być uniesiona niezależnie od pozycji supinacyjnej – na przykład pozycję kolankowo-łokciową. Tutaj znajdziesz więcej ćwiczeń, które można zastosować w celu przeciwdziałania prezentacji bezmózgowej.
3.1 Akupunktura i homeopatia mogą również pomóc w odwróceniu dziecka
Moxibustion, metoda pochodząca z tradycyjnej medycyny chińskiej, może być również stosowana w celu pomocy w obróceniu dziecka. Polega ona na stymulowaniu określonego punktu akupunktury na obu stopach małego palca u nogi ciepłem zapalonego cygara z bylicy.
Niekonwencjonalne metody polegają np. na wskazywaniu dziecku drogi do brzucha za pomocą latarki. Możliwy jest również wariant akustyczny, z nadzieją, że dziecko obróci się w kierunku źródła światła lub dźwięku i w ten sposób wyjdzie z prezentacji dwurożnej. Efekt nie został udowodniony, ale oczywiście nie ma nic złego w wypróbowaniu go dla dziecka lub matki.
4. skręt zewnętrzny to ostatnia możliwość skrętu.
Jeśli mimo wszelkich prób, do 36. tygodnia ciąży dziecko nadal znajduje się w prezentacji breech, można je sprowadzić do pozycji główkowej poprzez obrót zewnętrzny. Lekarz próbuje obrócić dziecko z położenia breech za pomocą specjalnych ruchów rąk.
Może się zdarzyć, że nienarodzone dziecko daje znać o swoim niezadowoleniu kopiąc. Jest to wprawdzie nieprzyjemne dla matki, ale nie świadczy o tym, że obrót zewnętrzny został przeprowadzony nieprawidłowo.
Powodzenie tego zabiegu zależy od kilku czynników – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Należy znaleźć harmonijny rytm pomiędzy lekarzem, matką i dzieckiem. Ponadto, swobodna atmosfera i zaufanie do lekarza są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
W przypadku zwrotu zewnętrznego należy również wyjaśnić kilka kwestii:
- Dlaczego należy wykonać zwrot zewnętrzny?
- Jaka jest motywacja matki, która się za tym kryje?
- Jak mocno lub długo lekarz może stosować tę metodę?
- Czy są jakieś konsekwencje?
- Co lekarz i matka muszą wziąć pod uwagę?
Dodatkowo istnieje punktacja organiczna, która sprawdza warunki fizyczne matki i dziecka.
Na podstawie pewnych czynników, takich jak wielkość dziecka i ilość płynu owodniowego, można zważyć, czy odwrócenie ciąży może się udać. Oczywiście dużą rolę odgrywa również doświadczenie lekarza. Według statystyk ponad 50 % odwróceń zewnętrznych kończy się sukcesem.
Zabieg trwa tylko kilka minut. Dziecko jest monitorowane na CTG (urządzenie, które monitoruje funkcje życiowe dziecka), a wyniki są badane przez USG. Dla niektórych kobiet odwrócenie odczuwa dyskomfort – ale nie jest bolesne.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Jakie mogą być konsekwencje porodu pośladkowego?
Nie ma wielu poważnych konsekwencji tego typu porodu. Mogą jednak wystąpić deformacje, czyli zniekształcenie głowy lub upośledzenie dziecka. Są to jednak absolutnie pojedyncze przypadki.
Na co należy zwrócić uwagę przy porodzie z prezentacji breech?
Doświadczenie lekarzy i położnych, a także wyposażenie szpitala powinny być przygotowane do porodu z ułożenia dwurożnego.