- Trombocyty nazywane są również płytkami krwi i należą do naturalnych składników ludzkiej krwi.
- Funkcją płytek krwi jest głównie krzepnięcie krwi.
- Większość ludzi ma około 150 000 do 400 000 płytek krwi na mikrolitr krwi.
Płytki krwi są komórkami krwi i znajdują się w ludzkiej krwi. Są najmniejszymi komórkami krwi i są potrzebne w krzepnięciu krwi.
W czasie ciąży liczba płytek krwi może ulec zmianie. Mogą one być albo zbyt niskie, albo zbyt wysokie.
Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka może być przyczyna takiej wartości krwi, jakie mogą być konsekwencje i czy konieczna jest terapia, aby sobie z tym poradzić.
Spis treści
1. płytki krwi pełnią określoną funkcję
Najważniejszą funkcją płytek krwi jest funkcja krzepnięcia krwi. Kiedy dochodzi do urazów naczyń krwionośnych, np. w wyniku wypadków, upadków, porodu lub cesarskiego cięcia, płytki krwi zostają uaktywnione. Układają się one na ścianach naczyń i spowalniają krwawienie, ponieważ wydzielają pewne czynniki krzepnięcia.
Płytki krwi są stale produkowane w szpiku kostnym. Płytki krwi mają około osiem do dwunastu dni aktywacji, zanim umrą. Ich pozostałości są w dużej mierze rozkładane w śledzionie i w mniejszym stopniu w płucach i wątrobie.
Wskazówka: Aktywność płytek krwi powoduje powstawanie strupów na otwartych ranach. Jeśli człowiek jest zdrowy, proces ten trwa około sześciu minut.
1.1 Liczba płytek krwi u zdrowych ludzi
U zdrowego człowieka we krwi znajduje się około 150 000 do 400 000 płytek krwi. Liczba płytek krwi w ciąży odpowiada normalnej wartości w tym zakresie u wielu kobiet. Jeśli jednak liczba płytek krwi okazuje się spadać lub występuje ich brak , lekarze mówią o małopłytkowości. Jeśli liczba płytek krwi jest zwiększona, nazywa się to trombocytozą. Około 5 do 15 procent wszystkich kobiet w ciąży rozwija małopłytkowość. Jest to zazwyczaj małopłytkowość idiopatyczna, czyli niezależna i nie związana z innymi chorobami.
1.2 Jak lekarze określają liczbę trombocytów
Gdy w czasie ciąży wykonuje się badanie krwi, zwykle oznacza się również liczbę płytek krwi. Odnotowuje się to w dokumentacji położniczej.
Płytki krwi są liczone w tzw. komorze liczącej. Komora licząca nazywana jest również hemocytometrem i służy do liczenia małych cząstek, które znajdują się w zawiesinie (np. we krwi) metodą mikroskopu świetlnego. Komora licząca składa się z dwóch szklanych płytek, które są umieszczone jedna na drugiej z niewielkim odstępem między nimi.
Płytka szklana znajdująca się na dole ma pewną strukturę na powierzchni i oznaczenia liniami. Dzięki temu pomiędzy płytkami znajdują się przestrzenie o określonej objętości. Jeżeli w tych przestrzeniach znajduje się krew, to na podstawie metody liczenia w mikroskopie świetlnym i objętości w przestrzeni można określić stężenie płytek w jednym mikrolitrze krwi.
Poniższy film pokazuje – w języku angielskim – procedurę z użyciem komory komórkowej:
Wskazówka: W czasie ciąży kobiety powinny wykonywać badania krwi w ustalonych odstępach czasu. Jest to część rutynowej opieki profilaktycznej!
2. małopłytkowość związana z ciążą
U niektórych kobiet liczba trombocytów zmniejsza się w ostatniej trzeciej części ciąży. Lekarze nazywają to pregnancy-associated thrombocytopenia lub gestational thrombocytopenia. (Gestation oznacza ciążę). Gdy dziecko się urodzi, liczba płytek krwi wraca do zdrowego poziomu.
2.1 Przyczyny trombocytopenii związanej z ciążą
Dokładna przyczyna spadku liczby płytek krwi nie jest znana. Badacze podejrzewają jednak dwie prawdopodobne przyczyny:
- Podczas ciąży płytki krwi są produkowane i rozkładane szybciej. Z tego powodu we krwi kobiet w ciąży jest czasem mniej płytek, ale są one młodsze i większe.
- Objętość krwi kobiety ciężarnej jest zwiększona. Organizm produkuje więc więcej osocza krwi. Osocze krwi to płynna część krwi. Zmienia się zatem stężenie płytek krwi, ponieważ znajdują się one w większej ilości płynu. Jednak zdolność do regulowania krzepnięcia krwi nie jest zmniejszona w poszczególnych płytkach.
Wskazówka: Jeśli podczas badania przesiewowego u kobiety ciężarnej zostanie stwierdzona zmniejszająca się liczba płytek krwi, lekarz powtórzy badanie krwi w krótkich odstępach czasu. W ten sposób można stwierdzić, czy stężenie płytek krwi nadal się zmniejsza.
2.2 Zagrożenia związane ze zbyt niską liczbą płytek krwi
Małopłytkowość związana z ciążą jest w większości przypadków uważana za nieszkodliwą. Nie ma ona negatywnego wpływu na morfologię krwi, a płód nie jest gorzej zaopatrzony w krew. Nie ma fizycznie zauważalnych objawów, więc leczenie nie jest konieczne. Nie podaje się transfuzji krwi ani kortyzonu. Nie jest też konieczne oddawanie własnej krwi.
Jeśli jednak dojdzie do masywnego spadku poziomu płytek krwi, istnieje ryzyko, że podczas porodu lub w późniejszym czasie dojdzie do krwawienia , które będzie cięższe niż zwykle.
Uwaga: Lekarze z trudem lub tylko z trudem mogą ocenić, jak duże jest ryzyko poważnego krwawienia (podczas i po porodzie) z powodu małopłytkowości związanej z ciążą. Dlatego jeśli liczba płytek krwi wynosi poniżej 50 000, zwykle nie wykonuje się cesarskiego cięcia.
Jednak większość kobiet dotkniętych tą chorobą ma poziom płytek krwi, który – nawet jeśli jest zbyt niski – nadal wynosi powyżej 50 000.
2.3 Zespół HELLP jako rzadkie powikłanie trombocytopenii
U kilku kobiet obniżona liczba płytek krwi urasta do poważniejszego kryzysu medycznego. Dzieje się tak, gdy oprócz zmniejszenia liczby płytek krwi występują następujące czynniki:
- Czerwone krwinki ulegają rozpadowi.
- Wartości wątrobowe są podwyższone.
- Zmniejsza się krzepliwość krwi.
Wtedy właśnie lekarze określają to jako zespół HELLP. Są nawet udokumentowane przypadki, kiedy płytki krwi spadły poniżej 20 tysięcy.
Termin zespół HELLP jest skrótem myślowym. HELLP składa się z pierwszych liter angielskich terminów technicznych określających najważniejsze cechy zespołu: Haemolysis(niedokrwistość hemolityczna), Elevated LiverEnzymes ( podwyższonewartości wątroby), Low PlateletCount (zmniejszona liczba płytek krwi).
Uwaga: Zespół HELLP może rozwinąć się bardzo szybko i zapowiada się bólem w górnej części brzucha, wysokim ciśnieniem krwi i obrzękiem (zatrzymaniem wody) w rękach i nogach. Ciąża jest zwykle kończona przez cesarskie cięcie. Powikłanie to występuje w około 0,2 do 0,8 procent ciąż.
Jeśli liczba płytek krwi spadnie poniżej 100 000 lub nawet 75 000, należy przeprowadzić dalsze badania w celu wykrycia zespołu HELLP lub stanu przedrzucawkowego (zatrucia ciążowego).
3. w trombocytozie zwiększa się liczba płytek krwi
Gdy liczba płytek krwi wzrasta ponad normę, nazywa się to trombocytozą. Przyczynami w tym przypadku mogą być:
- Infekcje
- Stres fizyczny
- Zaburzenia metaboliczne
- niedobór żelaza
- Sama ciąża
Jeśli masz trombocytozę, powinieneś zostać poinformowany o odpowiedniej diecie, pić wystarczająco dużo, ćwiczyć i skorygować wszelkie niedobory żelaza. Należy to jednak robić tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomocne przy trombocytozie mogą być również techniki relaksacyjne i akupunktura.
Wskazówka: Trombocytoza niesie ze sobą ryzyko tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Może to prowadzić do zakrzepicy, a nawet udaru mózgu. Jednak prawie wszystkie kobiety w ciąży, które są dotknięte tą chorobą, nie mają jej ciężkiego przebiegu.