- Niespełniona chęć posiadania dzieci może mieć przyczyny fizyczne lub psychiczne. Leczenie zależy od przyczyny.
- Radzenie sobie z kobietami w ciąży może być szczególnym obciążeniem psychologicznym w przypadku niespełnionego pragnienia posiadania dziecka. Jasne granice mogą pomóc osobom zaangażowanym.
- Niespełnione pragnienie posiadania dzieci może mieć wpływ na prawie wszystkie obszary życia. Często prowadzi do kryzysu w związku.
Mimo że coraz więcej osób się z nim mierzy, to nadal jest to swego rodzaju temat tabu: niespełnione pragnienie posiadania dzieci. Przyczyny niespełnionego pragnienia posiadania dzieci mogą być wielorakie. To właśnie sprawia, że leczenie jest trudne i długotrwałe.
Czy to od początku, czy po poronieniu lub pragnieniu drugiego dziecka – niespełnione pragnienie posiadania dzieci mocno uderza w ludzi. Dla osób dotkniętych tym problemem rozpoczyna się wielkie obciążenie psychiczne z wieloma skutkami. Mogą to być na przykład depresja lub namacalne kryzysy tożsamości i związków.
Pokazujemy różne przyczyny i zarówno możliwości leczenia, jak i sposoby radzenia sobie z niespełnionym pragnieniem posiadania dzieci.
Spis treści
1. różne przyczyny niespełnionego pragnienia posiadania dzieci
Naturalne wydaje się, że decyzja o posiadaniu dziecka i jego urodzeniu powinna być podjęta od razu. Jednak dla wielu osób tak nie jest.
Jedni podejmują decyzję. Latami starają się zajść w ciążę, ale nie udaje się. Albo pragną rodzeństwa dla swojego pierwszego dziecka i próbują bezskutecznie. Inni mają za sobą traumatyczne przeżycia, takie jak poronienie lub urodzenie martwego dziecka i niczego bardziej nie pragną niż trzymać w ramionach zdrowe dziecko.
Decyzję o tym, kiedy udać się do lekarza, może podjąć tylko osoba zainteresowana. Ogólnie rzecz biorąc, powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem o swoim pragnieniu posiadania dziecka i trudnościach, które przeżywasz.
Wiele gabinetów i klinik ginekologicznych oferuje tzw. konsultacje dotyczące płodności. Oznacza to, że lekarze przeszli już dodatkowe szkolenia na ten temat. Mogą odpowiednio doradzić swoim pacjentom.
Tylko poprzez dokładne badania obojga partnerów można ewentualnie w końcu znaleźć przyczynę niespełnionego pragnienia posiadania dziecka.
1.2 Przyczyny fizyczne
Zgodnie z wynikami badań naukowych w około 30 do 40 procentach dotkniętych tym problemem par istnieje biologiczna przyczyna u jednego z partnerów.
Aż w 20 procentach przypadków u obojga partnerów stwierdza się ograniczoną płodność.
1.2.1. choroby weneryczne
Częstą przyczyną jest przebyte zakażenie chlamydią. Jest to zakażenie bakteryjne, które przenosi się przez niezabezpieczone stosunki seksualne. Może powodować zatkanie kanalików u kobiet oraz zapalenie najądrzy lub prostaty u mężczyzn.
1.2.2 Problemy hormonalne u kobiet
Przyczyną problemów z płodnością u kobiet może być zaburzenie równowagi hormonalnej. Fizyczne przyczyny zaburzeń hormonalnych są liczne i różnorodne. Na przykład dysfunkcja tarczycy może negatywnie wpływać na procesy towarzyszące kobiecemu cyklowi.
1.2.3 Choroby występujące szczególnie u kobiet
U kobiet za przyczynę niespełnionej chęci posiadania dzieci uważa się wady organiczne lub zmiany w jajnikach, jajowodach, szyjce macicy i macicy. Może to być spowodowane wcześniejszymi stanami zapalnymi w tych miejscach, ciążami pozamacicznymi lub operacjami. We wszystkich przypadkach dochodzi do rozwoju tkanki bliznowatej.
Wiele kobiet mających problemy z płodnością cierpi również na endometriozę. Jest to choroba wyściółki macicy. Powoduje rozległe bliznowacenie i pogrubienie tkanki.
1.2.4 Choroby u mężczyzn
U mężczyzn płodność jest logicznie badana poprzez nasienie. Jeśli płodność mężczyzny jest niższa, to jest to spermiogram ograniczony. W spermie jest za mało nienaruszonych i ruchliwych komórek plemnikowych.
Przyczynami tego mogą być przebyte choroby, wysoki poziom zanieczyszczeń i niezdrowy tryb życia.
1.3 Przyczyny psychiczne
U 10 do 15 procent osób dotkniętych chorobą nie można znaleźć żadnej fizycznej przyczyny. W tych przypadkach stres, napięcie emocjonalne i inne czynniki psychologiczne wydają się mieć negatywny wpływ na płodność.
Często presja, aby szybko zajść w ciążę, wydaje się być szczególnie wysoka. Napięcie emocjonalne wydaje się być bardzo wysokie dla tych, których to dotyczy.
Wraz z innymi czynnikami, takimi jak niezdrowy styl życia i zaburzenia seksualne, prawdopodobieństwo naturalnej ciąży jest coraz bardziej zmniejszone w negatywnej spirali.
1.4 Indywidualny styl życia/czynniki zewnętrzne
Uważa się również, że pewne czynniki zewnętrzne mają zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na płodność. Są to:
- Stres
- Niezdrowy styl życia
- Nadwaga
- Szczególny stres fizyczny
Uwaga: Wiele z tych pojedynczych czynników występuje razem u osób dotkniętych chorobą. Im więcej z tych czynników występuje, tym większy jest ich wpływ na płodność. W takich przypadkach ważna jest aktywność i zmiana tych czynników.
Metody leczenia przyczyn fizycznych
Pierwsze kroki leczenia to monitorowanie cyklu i leczenie hormonalne. Kolejnym krokiem jest sztuczne zapłodnienie. Dostępne są następujące metody:
- inseminacja wewnątrzmaciczna
- Zapłodnienie in vitro (w skrócie IVF)
- Intracytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników (ICSI)
- Ekstrakcja nasienia z jądra (TESE) i mikrochirurgiczna aspiracja nasienia z najądrza (MESA)
2) środki towarzyszące leczeniu
Leczenie niepłodności jest szczególnym obciążeniem zarówno dla każdej z zaangażowanych osób, jak i dla pary, której konsekwencje są niepewne. Z tego powodu szukanie dodatkowego wsparcia może mieć sens.
2.1 Homeopatia i osteopatia
Towarzyszące leczeniu hormonalnemu, które często jest wyczerpujące fizycznie i emocjonalnie, uzupełniające leczenie homeopatyczne i/lub osteopatyczne może zapewnić relaks i równowagę po konsultacji z lekarzem.
Doświadczenie pokazuje, że wielu pacjentów odnosi korzyści z tych suplementów. Ważne jest, aby te zabiegi nie były postrzegane jako alternatywy, ale jako suplementy. Konieczne jest również, aby środki te były uzgodnione. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że będą one miały efekt przeciwny do zamierzonego.
2.2 Pomoc psychologiczna
Czy niespełnione pragnienie posiadania dziecka uderza w Państwa przy trzecim dziecku, czy też w wieku 40 lat bez udanej ciąży – w każdym przypadku jest to szczególne obciążenie psychiczne.
Towarzysząca terapia może pomóc w uporaniu się z takimi uczuciami jak złość i żal oraz w ich przetworzeniu. Terapia może również pomóc w zaakceptowaniu okoliczności i, jeśli to konieczne, w odpuszczeniu.
Wskazówka: Szczególnie w przypadku podejmowania tematu adopcji po dłuższej fazie niespełnionego pragnienia posiadania dzieci, wsparcie terapii psychologicznej może być pomocne.
3. Znajdź dobry sposób na poradzenie sobie z sytuacją
Jeśli dotyka Cię problem niespełnionego pragnienia posiadania dzieci, musisz znaleźć sposób na poradzenie sobie z nim. Musicie znaleźć sposób, aby poradzić sobie z nim zarówno indywidualnie, jak i jako para.
3.1 Znalezienie wspólnego języka
Jako para powinniście znaleźć wspólny sposób radzenia sobie z tym problemem w tym stresującym czasie. Niespełnione pragnienie posiadania dzieci zawsze wpływa na najbardziej intymną część związku pary: ich wspólną seksualność . Nagle nie chodzi już tylko o bliskość, ale w przedziwny sposób także o wydajność.
Wiele z nich ma też poczucie porażki. Prędzej czy później wiele par czuje, że niespełnione pragnienie posiadania dzieci niszczy związek. Tym bardziej ważne jest tutaj znalezienie wspólnego języka i poziomu osobowości.
Aby uniknąć rozpadu, nie należy zapominać o partnerze nad pragnieniem dziecka i wspólnie poświęcić czas dla siebie. Oznacza to odpuszczenie tematu chęci posiadania dziecka i zajęcie się innymi wspólnymi sprawami. W ten sposób należy wyjść razem i dobrze się bawić.
3.2 Nazwij żal i zazdrość
Z kobietami w ciąży, niespełnionym pragnieniem posiadania dzieci jest jak z czerwonym samochodem: nagle są wszędzie. Jak powinnaś postępować z kobietami w ciąży, gdy nie chcesz niczego więcej niż nienaruszonej ciąży?
Powinnaś szczerze porozmawiać o swoich uczuciach z ciężarnymi kobietami, które znasz, lub z rodzinami swoich przyjaciół i znajomych. Gdy tylko wyjaśnisz, dlaczego nie jesteś całkowicie szczęśliwy z powodu ich nowego dziecka, dajesz im szansę na reakcję.
Wiele reakcji jest współczujących i troskliwych. Nic nie tracisz, będąc szczerym. Możesz tylko zyskać nową głębię w związku lub jasność, że nie jest to odpowiedni związek.
3.3 Zapewnij zdrową równowagę
W tak stresującym czasie nie należy tracić z oczu siebie. Miłe zajęcia zapewniają relaks i przywracają trochę radości do życia.
Mogą to być wieczory filmowe, jak również sportowe lub czas odnowy biologicznej. Każdy dotknięty chorobą powinien znaleźć coś, co pozytywnie wpływa na jego samopoczucie i relaksuje.