- Dziecko nie potrzebuje ciągłej aktywności. W tej kwestii opinie ekspertów są jednak bardzo różne.
- Każde dziecko jest inne, a rodzicielstwo to kwestia stylu. Dlatego poświęć dziecku czas, ale pamiętaj też o tym, że odpoczynek jest niezbędny.
- Wspólne zajęcia z dzieckiem wzmacniają więź między matką a dzieckiem lub ojcem a dzieckiem.
Dla każdej kobiety, która ma swoje pierwsze dziecko, po porodzie zmienia się niemal wszystko. Oznacza to przyzwyczajenie się do nowej sytuacji oraz zrozumienie i zaangażowanie we własne dziecko. Ale jak to właściwie wygląda w praktyce? Jak długo okupacja jest konieczna i sensowna? I do jakiego stopnia dziecko powinno mieć okresy odpoczynku i uczyć się zajmować sobą? W naszym artykule poruszamy wszystkie te pytania i wiele innych. Dowiesz się, jak znaleźć dobrą miarę i jak wypełnić fazy czuwania aktywnością.
Spis treści
1. niemowlęta potrzebują bliskości
Każde niemowlę jest w pełni zależne od swoich rodziców. Logiczne jest więc, że niemowlęta chcą zwrócić na siebie uwagę mamy i taty.
Jednak służy to nie tylko ich własnemu pragnieniu fizycznej bliskości i czułości, ale także jest ewolucją, która ma zapewnić, że zawsze ktoś jestw pobliżu.
Ze względu na bezradność niemowląt, wciąż bardzo trudno jest im pozostać samym. Objawia się to zwykle płaczem i krzykiem, tak że wielu rodziców ucieka się do ciągłego niańczenia swoich dzieci. Nie jest to jednak konieczne. O wiele ważniejsze jest , aby dać dziecku poczucie, że ktoś przy nim jest.
Różne zajęcia i gry dla niemowląt są pomocne, aby utrzymać dziecko zajęte. Ten aspekt nie powinien jednak wymykać się spod kontroli, aby dziecko również było w stanie coraz bardziej zajmować się sobą.
Uczucie i bliskość można okazać szczególnie poprzez
- przytulanie się,
- rozmawiając z dzieckiem,
- kąpanie dziecka
- lub wspólną zabawę piłką itp.
Nawet podczas codziennych czynności, takich jak pieluchowanie czy karmienie piersią, przekazujesz dziecku bliskość. Wykorzystaj więc te chwile jako czas wolny dla was obojga.
Rada: Tuż po urodzeniu dzieci widzą ostro tylko na odległość około 30 cm. Dlatego zbliż się do dziecka tak bardzo, jak to możliwe i nie pokazuj mu rzeczy, które znajdują się dalej.
Zajęcie dziecka – wymagania zmieniają się z czasem
W ciągu pierwszych 3 miesięcy następuje powolna adaptacja do otoczenia. Dziecko przyciąga Twoja twarz i kobieca pierś.
Niemowlęta uwielbiają silne kontrasty ze względu na ich dopiero słabo rozwinięte postrzeganie kolorów. Małe różnice w kolorach pozostają w tym czasie dla dzieci ukryte, dlatego brakuje zainteresowania, aby się nimi zajmować.
Jeśli chcemy zająć dziecko, wystarczy wykonywać powolne ruchy np. rączkami. Tropienie jest jeszcze w pierwszym miesiącu życia stosunkowo trudne i wymaga dużej koncentracji. Aby trenować zdolności motoryczne i dać dziecku możliwość zajęcia się, pomocna może być grzechotka lub małe piłeczki do trenowania chwytania.
W wieku 5 lub 6 miesięcy dziecko jest wreszcie w stanie precyzyjnie chwytać. Trójwymiarowe widzenie działa i sprawia maluchowi wielką przyjemność. Gry dla niemowląt, w których bierzesz przedmioty do ręki i chowasz je wielokrotnie, są doskonałym sposobem na zajęcie dziecka.
Uwaga: Przy zakupie mobilu, takiego jak ten, który wisi nad wieloma łóżkami dziecięcymi, należy zwrócić uwagę na to, aby miał on wyraźne różnice kolorystyczne, nawet jeśli mniej pasuje do wyposażenia domu.
Ponadto, widok z dołu powinien być dobry. Przyjmij więc na chwilę perspektywę dziecka.
Kilka innych sposobów na zajęcie dziecka możesz zobaczyć w tym filmie na YouTube:
3. mniej znaczy więcej – przerwy są konieczne
Zachowanie niemowląt:
Uświadomienie sobie, że niemowlęta rozumieją już więcej niż wcześniej sądzono, nie jest niczym nowym. W badaniach naukowych wciąż dokonuje się nowych odkryć. Jeśli chciałbyś zajrzeć za kulisy i samemu wziąć udziałw badaniach naukowych, masz taką możliwość w BabyLab Uniwersytetu w Poczdamie.
Mimo że niemowlęta na początku prawie zawsze domagają się uwagi, fazy czuwania, w których nie bawisz się z dzieckiem, są również konieczne, aby mózg mógł przetworzyć zdobyte informacje. Szczególnie na początku dzieci stosunkowo często mają podstawowe potrzeby, takie jak głód i pragnienie. Często również to strach powoduje, że niemowlęta płaczą. Zawsze jednak są krótkie chwile, kiedy nie trzeba zajmować dziecka.
Dlatego od początku przyzwyczajaj dziecko do tego, że jesteś w pobliżu, ale także wykonujesz prace domowe lub rozmawiasz z innymi ludźmi. W tym czasie nowe synapsy mogą się połączyć, aby przetworzyć i przechować to, czego się nauczyło.
Jeśli natomiast dziecko jest stale bombardowane nowymi informacjami, nie ma okazji do tworzenia struktur neuronalnych, które są tak ważne. Nowe bodźce są dobre i ważne, ale ciągłe powtarzanie i świadome przerwy są potrzebne do wyostrzenia zmysłów.
Rada: Jeśli Twoje dziecko w danej chwili nie prosi o Ciebie, nie przeszkadzaj mu. W ten sposób tylko niepotrzebnie rozproszysz dziecko i zmienisz punkt ciężkości. Cierpi na tym i tak słabo rozwinięta koncentracja, a dziecko w przyszłości szybciej reaguje na rozproszenia.
4. Zabawki, które zajmują niemowlęta
Obecnie istnieje niezliczona ilość gier dla niemowląt, które realizują różne pomysły. Niektóre gry edukacyjne czy zabawy ruchowe są całkiem przydatne, ale powinny być wykonane w taki sposób, aby pobudzały kreatywność dziecka i nie kusiły biernością.
Migające światełka, duże tło hałasu i to wszystko bez konieczności wykonywania wielu czynności – w ten sposób obniża się poziom aktywności dziecka, a ono samo znacznie szybciej dochodzi do znudzenia i płaczu.
Dlatego wybierając zabawki staraj się, by nie działały same, ale by dziecko zawsze musiało coś zrobić, by zabawka była przydatna. Folia do trzaskania jest fajna tylko wtedy, gdy dzieci pocierają ją o siebie. W ten sposób niemowlęta uczą się jednocześnie samodzielnego wydawania dźwięków. Piłki same w sobie nie są fascynujące, ale można je toczyć, rzucać lub wkładać do buzi.
Uwaga: Odrobina nudy sprzyja kreatywności. Możesz to łatwo sprawdzić rezygnując na kilka godzin ze smartfona, tabletu i telewizora, by pobyć całkowicie ze sobą.
Prędzej czy później na pewno wpadniesz na kilka dobrych pomysłów.
5. rzeczy do zrobienia z dzieckiem
Po ciąży brzuch jest jeszcze trochę za gruby i wiele matek czuje się na początku wyczerpana. Jeśli kolejne dziecko płacze, wiele kobiet jest na granicy załamania nerwowego. Jednak zamiast spędzać zbyt wiele czasu w domu, można nieco przeorganizować swoje życie i mieć wspólne doświadczenia nawet z dzieckiem.
W poniższym zestawieniu znajdziecie kilka aktywności, które można wykonywać z dzieckiem:
- Wspólne spacery: Świeże powietrze oczyszcza głowę. Ćwiczenia aktywizują twoje ciało, a jednocześnie wzmacniasz układ odpornościowy swojego potomstwa.
- Masaże dla niemowląt: Wybierz się na masaż dla niemowląt lub wykonaj go samodzielnie, aby nie pozbawić dziecka tego zmysłowego doświadczenia. W przeciwieństwie do klasycznego masażu, masaż niemowlęcy jest jednak bardziej delikatną pieszczotą, która okazuje czułość.
Ta niewerbalna komunikacja odpręża Ciebie i Twoje dziecko. - Sport: Buggy fit to świetny sposób na zdobycie trochę ruchu, podczas gdy większość dzieci śpi.
Jeśli wybierzesz się na pływalnię dla niemowląt, Twoje dziecko będzie w centrum uwagi i będzie mogło wyrzucić z siebie parę w wodzie.
Wykorzystaj te i inne możliwości, aby zapewnić nowe bodźce i relaks w tym samym czasie. Dzięki temu nawet stresujące dni będą znacznie przyjemniejsze.