Zakładanie rodziny: Ważne uwagi przed rozpoczęciem

To, kiedy i czy ludzie założą rodzinę, zależy od różnych czynników: Partner musi być odpowiedni, finanse muszą się zgadzać, a potencjalni rodzice muszą być gotowi na to zadanie i towarzyszącą mu zmianę w życiu. O …

Zakładanie rodziny: Ważne uwagi przed rozpoczęciem

Vater und Mutter mit Baby
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Zakładanie rodziny: Ważne uwagi przed rozpoczęciem
Kiedy powinienem założyć rodzinę?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Ciebie, Twojego partnera i Twojej sytuacji życiowej – ale przede wszystkim od tego, czy chcesz mieć własną rodzinę.

Jaki jest idealny wiek na zostanie rodzicami?

Na to pytanie również nie można odpowiedzieć w sposób blankietowy, ponieważ każdy możliwy wiek ma swoje wady i zalety.

Jak posiadanie rodziny wpływa na Twoje finanse?

Zdecydowanie. Będziesz miał koszty, których wcześniej nie miałeś, ale nie będziesz już musiał ponosić innych kosztów. Państwo również wspiera finansowo młode rodziny.

To, kiedy i czy ludzie założą rodzinę, zależy od różnych czynników: Partner musi być odpowiedni, finanse muszą się zgadzać, a potencjalni rodzice muszą być gotowi na to zadanie i towarzyszącą mu zmianę w życiu. O tym, o czym należy pomyśleć zawczasu, można dowiedzieć się tutaj.

1. uwarunkowania społeczne mają duży wpływ

Jeśli chcesz założyć rodzinę, możesz być już o kilka lat starszy od np. własnych dziadków czy pradziadków. Zmiany w społeczeństwie mają wpływ na to pragnienie: Małżeństwa miłosne od dawna dominują nad małżeństwami z rozsądku.

Kobiety również chcą robić karierę i nie być zależne wyłącznie od swojego małżonka. Ten film daje dobry przegląd zmian w pragnieniu małżeństwa i dzieci:

https://www.youtube.com/watch?v=Pq9ljSivqMs

2. nie ma idealnego wieku na założenie rodziny

Niektórzy opowiadają się za posiadaniem rodziców w jak najmłodszym wieku. Inni uważają, że lepiej jest, aby pary nie spieszyły się z planowaniem rodziny. Ogólnie rzecz biorąc, nikt nie ma tu racji, ponieważ obie opcje mają zalety i wady.

2.1 Młodzi rodzice są bardziej energiczni i niepewni siebie

junge Eltern auf dem Sofa, Kinder spielen auf dem Boden
Młodzi rodzice łatwo empatyzują ze swoimi dziećmi

Biologicznie rzecz biorąc, kobiety są najbardziej płodne między 20 a 24 rokiem życia. Po tym czasie krzywa ta powoli się obniża. Od 35 roku życia zajście w ciążę staje się skomplikowane. Młode matki mają też silniejszy instynkt macierzyński. Lepiej radzą sobie, gdy dziecko nie pozwala im spać w nocy i łatwiej im przejść do życia rodzinnego.

Z drugiej strony istnieją pewne niepewności, zwłaszcza w młodym wieku: Wielu młodych ludzi nie ukończyło jeszcze szkolenia zawodowego lub nie zdobyło jeszcze doświadczenia w pracy. Dla nich późniejsze rozpoczęcie życia zawodowego jest trudniejsze. Mogą też mieć poczucie, że z powodu dziecka coś im umyka.

2.2 Starsi rodzice są spokojniejsi, ale w gorszej sytuacji biologicznej

lächelndes Paar mit einer Ärztin
Starsze pary, które chcą mieć dzieci, potrzebują czasem wsparcia medycznego.

W przypadku par, które chcą założyć rodzinę w późniejszym wieku, ciąża często nie ud aje się od razu. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że zmniejsza się liczba kobiecych jajeczek: Również plemniki mężczyzn są mniej liczne. Rozwój ten następuje jednak zwykle kilka lat później niż u kobiet – jako mężczyzna, chcąc założyć rodzinę w wieku 40 lat, zwykle nie ma problemu.

Ponadto komplikacje ciążowe i wady wrodzone są częstsze u kobiet, które są już nieco starsze. Oboje rodzice są też mniej elastyczni: jeśli bardzo przyzwyczaili się do pewnego stylu życia, może być im trudno odnaleźć się w nowej rutynie.

Starsi rodzice mają natomiast duże doświadczenie i z wieloma sprawami radzą sobie spokojniej. Zwykle już od dawna zajmują się kwestią posiadania dzieci i dobrze przygotowali się do nowego zadania.

Często mają stabilne związki i znają się bardzo dobrze. Finansowo są zwykle w lepszej sytuacji niż młode pary, mają też mniej problemów z odnalezieniem się w pracy po urlopie wychowawczym. Poczucie, że czegoś im brakuje, nie jest wśród nich powszechne.

3. powinni założyć rodzinę, gdy oboje są na to gotowi

Paar spricht über die Zukunft
Jeśli być może będziecie chcieli założyć rodzinę, jest wiele rzeczy, o których powinniście długo rozmawiać.

Nie ma więc idealnego wieku na małżeństwo i/lub dzieci. Zamiast tego oboje partnerzy powinni być gotowi. Aby to zrobić, oboje powinniście odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy zgadzamy się w naszych wartościach w takim stopniu, że możemy wychować nasze dziecko we wspólnym poczuciu?
  • Czy wiemy, że możemy na sobie polegać nawet w stresujących i trudnych chwilach?
  • Czy potrafię sobie wyobrazić mojego partnera jako matkę lub ojca mojego dziecka?
  • Czy czuję się wystarczająco zabezpieczony finansowo, aby mieć dziecko?
  • Czy mogę pogodzić posiadanie dziecka z moimi planami zawodowymi?
  • Czy jestem gotów dokonać poważnych zmian w swoim życiu i podporządkować własne potrzeby potrzebom dziecka?
  • Jak znajdziemy przestrzeń dla naszego związku, gdy będziemy mieli dzieci?

Poruszaj ważne kwestie z wyprzedzeniem: Jak podzielicie nowe zadania? Kto będzie wykonywał jaką pracę, kiedy i jak długo?

Jak oboje zaplanujecie urlop wychowawczy i kto kiedy wróci do pracy? Ten ostatni punkt ostatecznie ma nawet wpływ na wysokość emerytury – prawdopodobnie trzeba będzie tu poczynić dodatkowe zapisy. Z góry wyjaśnijcie, jak można zorganizować opiekę nad dziećmi. Należy również zapytać innych członków rodziny, czy są gotowi do regularnej pomocy.

Uwaga: dziadkowie często chętnie pomagają w opiece nad dziećmi, ale nie należy traktować tego jako pewnik!

4. Finanse są ważne, jeśli chcesz założyć rodzinę

Dziecko jest błogosławieństwem, ale kosztuje też pieniądze. Dlatego powinieneś zastanowić się, czy w obecnej sytuacji powinieneś założyć rodzinę. Na początku brzmi togorzej niż jest: nawet bardzo młode rodziny, w których dziecko nie było planowane, zazwyczaj potrafią związać koniec z końcem.

Ale Ty też masz pewien standard życia i chcesz móc coś zaoferować swojemu dziecku. Poza tym dzięki różnym metodom antykoncepcyjnym można dziś zapobiegać ciążom, aż nadejdzie właściwy czas. Można więc najpierw zrobić trochę matematyki.

4.1 Z jednych kosztów się rezygnuje, inne się dodaje

W pierwszych latach życia swoich dzieci młodzi rodzice często rezygnują z rzeczy i doświadczeń, które wcześniej były dla nich ważne: Rzadko wychodzą razem na posiłki, nie wyjeżdżają już na długie wakacje, nie imprezują w klubach. Zwykle nie ma też czasu na drogie hobby. Oszczędzają więc pieniądze, które wcześniej by wydali.

Baby zwischen Babysachen
Koszty, jakie ponoszą dzieci, zmieniają się z biegiem lat.

Z drugiej strony dziecko ponosi różne koszty: Oprócz jedzenia, lekarstw i ubrań, a także kompletnego wyposażenia niemowlaka, dzieci potrzebują także zabawek.

Później dochodzi wyposażenie do przedszkola lub żłobka i szkoły. Same ubrania dla nieustannie rosnącego dziecka stanowią niemałą kwotę. Koszty hobby, klubów i wycieczek szkolnych z biegiem lat stają się kolejnymi pozycjami na liście kosztów.

Z dzieckiem (dziećmi) potrzebujesz również więcej przestrzeni życiowej niż jako para. Wiele rodzin z dziećmi chce mieć własny dom jako zabezpieczenie, zamiast nadal mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. W tym przypadku, lub w przypadku innych zakupów, takich jak samochód rodzinny, powinieneś szukać tanich pożyczek, jeśli ich potrzebujesz. Można je znaleźć np. w smavie.

4.2 Państwo wspiera młode rodziny

Państwo w różny sposób wspiera rodziny z dziećmi. Na przykład dzieci są z reguły objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przez rodziców. Ponadto istnieje

  • zasiłek na dziecko
  • zasiłek macierzyński dla pracujących kobiet
  • Zasiłek rodzicielski dla osób, które pracują mniej niż 30 godzin tygodniowo
  • Ulgi podatkowe na dzieci

Samotni rodzice i osoby o niskich dochodach mają jeszcze prawo do innych form wsparcia, takich jak dodatek na dziecko, zasiłek mieszkaniowy czy zaliczki alimentacyjne. Możesz również ustalić ze swoim partnerem, który model klasy podatkowej jest dla Ciebie najbardziej opłacalny.

Rada: Złóż odpowiednie wnioski jak najwcześniej – po narodzinach dziecka będziesz mieć inne sprawy na głowie!

Artykuły powiązane