- Zajście w ciążę dzięki ICSI jest bezpieczniejsze niż w przypadku metody IVF, ponieważ plemnik jest wprowadzany bezpośrednio do komórki jajowej. Ponieważ do tej procedury używane są tylko najsilniejsze plemniki, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę (w porównaniu z posiadaniem dziecka bez sztucznego zapłodnienia) jest zdecydowanie wyższe.
- Leczenie wymaga zwykle dodatkowej terapii hormonalnej dla kobiety, za którą – podobnie jak za samo leczenie – trzeba zapłacić. Kasy chorych płacą część tylko wtedy, gdy para jest małżeństwem.
- Za leczenie para musi zapłacić od 3 do 5 tysięcy euro. Niestety jest to jeden z powodów, dla których wiele par nie może sobie pozwolić na posiadanie dzieci z powodu braku środków finansowych.
Dla wielu par zajście w ciążę dzięki ICSI jest jedynym sposobem na spełnienie ich pragnienia posiadania dziecka. Niestety istnieje wiele przyczyn, które uniemożliwiają naturalne zapłodnienie, a tym samym często prowadzą do niechcianej bezdzietności.
W tym poradniku wyjaśniamy, jak można zajść w ciążę za pomocą ICSI, o czym należy pamiętać i jakich kosztów należy się spodziewać, jeśli chcemy spróbować osiągnąć ciążę za pomocą ICSI.
Spis treści
1. w zabiegu ICSI zapłodnienie odbywa się pod mikroskopem
Zajście w ciążę z jednym tylko jajem jest możliwe dzięki ICSI. W przypadku przeprowadzenia tej formy sztucznego zapłodnienia kobiecie podaje się hormony, które stymulują jajniki, a tym samym pobudzają tworzenie się pęcherzyków jajowych. Owulacja jest również sztucznie wywoływana przez hormony. Jeśli wszystko zadziałało, niektóre komórki są następnie usuwane pod znieczuleniem.
Ale nie tylko jajeczka kobiety są pobierane. Ważna jest również sperma mężczyzny, która musi być dostępna w dniu zapłodnienia.
Lekarze sprowadzają wtedy pod mikroskopem jajeczka wraz z plemnikami, a po zapłodnieniu wprowadzają je do macicy.
Pierwsze wiarygodne oznaki ciąży może wtedy dać dopiero test ciążowy, ponieważ organizm kobiety często sam szaleje z powodu podawania hormonów i wrażliwe piersi czy nawet mdłości nie są w tym przypadku wiarygodnymi oznakami.
2 Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę dzięki ICSI zależy od wielu czynników
Wskaźnik ciąż maleje wraz z rosnącym wiekiem kobiety. Zasadniczo jednak, niezależnie od wieku kobiety, istnieje około 30% prawdopodobieństwo, że jedna ciąża w cyklu będzie możliwa dzięki ICSI.
Zalety i wady ciąży dzięki ICSI
- Umożliwia ona także posiadanie dzieci parom, którym przez lata nie udawało się zajść w ciążę (z powodu złej jakości plemników, endometriozy u kobiety, podeszłego wieku itp.)
- Zajście w ciążę za pomocą ICSI jest bardzo kosztowne. Tylko w rzadkich przypadkach płacą kasy chorych.
- Presja (również ze względu na wysokie koszty) jest ogromna i może doprowadzić wiele par do granic możliwości – zwłaszcza po jednej lub kilku nieudanych próbach.
- Leczenie hormonalne zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej.
3. niestety nie każda para może sobie pozwolić na zajście w ciążę dzięki ICSI.
Pary niezamężne w gorszej sytuacji
Pary niezamężne muszą ponosić koszty całkowicie same. Ponadto wiele par jest bezdzietnych bez żadnych oznak, chociaż nie ma czysto fizycznych powodów, aby nie zajść w ciążę.
Niespełnione pragnienie posiadania dzieci. Wiele par cierpi z tego powodu do końca życia, ponieważ nie każda para może sobie pozwolić na kosztowne leczenie. Za jedną próbę można się spodziewać kosztów w wysokości od 3.000 do 5.000 euro. Kasa chorych pokrywa (co najmniej) 50% kosztów tylko wtedy, gdy para jest w związku małżeńskim i spełnione są określone warunki.
Warunkiem pokrycia kosztów jest np. to, że kobieta nie może mieć więcej niż 40 lat (mężczyzna nie więcej niż 50) i oczywiście musi być możliwe udowodnienie medycznie, że np. u mężczyzny występują poważne zaburzenia płodności.
4 Nawet w przypadku leczenia metodą ICSI nigdy nie można wykluczyć poronienia.
Wiele kobiet, które chcą mieć dzieci, ze zrozumiałych względów obawia się poronienia. Strach ten nie jest oczywiście nieuzasadniony, nawet w przypadku ciąży powstałej dzięki ICSI, ale należy starać się wygnać ten strach z głowy. Kiedy już dojdzie do zapłodnienia i implantacji w macicy, niewiele można zrobić poza prowadzeniem zdrowego trybu życia w celu utrzymania ciąży.
Niektórzy lekarze dodatkowo przepisują kobietom hormony lutealne, ale nawet one nie są gwarancją utrzymania ciąży. Dlatego też stosuje się następujące rozwiązania:
- Unikaj w miarę możliwości stresu (zarówno osobistego, jak i zawodowego).
- Stosuj zdrową dietę i nie pomijaj ćwiczeń w codziennej rutynie.
- Dbaj o siebie – kiedy czujesz się dobrze, jesteś silniejsza w środku (także psychicznie).
5. ważne pytania i odpowiedzi
Zajście w ciążę dzięki ICSI: Co się dzieje dalej?
Jeśli kobieta zaszła w ciążę dzięki ICSI, jej przebieg jest dokładnie taki sam jak w przypadku każdej innej kobiety, która zaszła w ciążę bez sztucznego zapłodnienia. Jeśli test ciążowy jest pozytywny i można również wykluczyć ciążę pozamaciczną, para może teraz oczekiwać na ekscytujące miesiące.
ICSI a IVF: Jaka jest różnica?
W rzeczywistości istnieją różne metody tego typu sztucznego zapłodnienia. Z jednej strony jest IVF (zapłodnienie in vitro) i ICSI (wewnątrzcytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników) . Różnice w skrócie:
ICSI | IVF |
---|---|
Stosowane, gdy dostępnych jest tylko kilka zdrowych plemników. | Pobranie jajeczek i plemników. |
Odzyskanie jajeczek i plemników. | Mieszanie plemników i jaj w probówce – plemnik nie zawsze zagnieżdża się w jajku. |
Komórka plemnika wprowadzana jest pod mikroskopem bezpośrednio do komórki jajowej. | Brak gwarancji zapłodnienia. |
Czy mogę zajść w ciążę dzięki ICSI mimo palenia papierosów?
Teoretycznie możliwe jest zajście w ciążę dzięki ICSI, nawet jeśli kobieta paliła podczas zabiegu. Należy jednak wiedzieć, że palenie może zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Niezależnie od tego, nie jest też zdrowe, jeśli organizm (a potem także dziecko) jest obciążony nikotyną.
Rada: Osoby, które rzucają palenie – już od momentu, gdy chcą mieć dzieci – zwykle ułatwiają sobie życie.
Czy ciąża powstała w wyniku ICSI może być nienaruszona mimo silnego krwawienia?
Tak naprawdę przyczyn krwawienia w ciąży jest wiele. Nie zawsze są one oznaką poronienia. Wahania hormonalne, utrata starych tkanek czy na przykład nadmierny wysiłek to tylko trzy powody, dla których może wystąpić krwawienie w ciąży.
Nawet w przypadku implantacji (bez ICSI) prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia nie jest małe, choć zwykle jest ono znacznie słabsze niż rzeczywista miesiączka. Jeśli jednak nie jesteś pewna, zawsze skonsultuj się ze swoim ginekologiem i poproś o wyjaśnienie krwawienia!