Ograniczenie używek – przed i w trakcie ciąży

W celu ochrony życia nienarodzonych jest kilka rzeczy, które przyszłe matki powinny rozważyć przed i w trakcie ciąży. Dotyczy to przede wszystkim spożywania używek takich jak alkohol i papierosy. Przy spożywaniu używek w czasie ciąży …

Ograniczenie używek – przed i w trakcie ciąży

Hierauf müssen sie in der Schwangerschaft verzichten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Ograniczenie używek – przed i w trakcie ciąży
  • W celu ochrony życia nienarodzonych jest kilka rzeczy, które przyszłe matki powinny rozważyć przed i w trakcie ciąży. Dotyczy to przede wszystkim spożywania używek takich jak alkohol i papierosy.
  • Przy spożywaniu używek w czasie ciąży należy wyraźnie rozróżnić poszczególne używki. Zdrowie nienarodzonego dziecka, a także własne zdrowie musi być zawsze na pierwszym planie.
  • Szczególny nacisk należy położyć napalenie papierosów , gdyż jest to najczęstsza przyczyna niedoborów u dzieci. W porównaniu z noworodkami osób niepalących, dzieci palaczy często rodzą się „za małe”. Liczne badania wykazują negatywny wpływ na zdrowie Twoje i Twojego dziecka, jeśli palisz przed lub w trakcie ciąży.

1. palenie ma ogromny wpływ na dziecko w czasie i po ciąży

zigaretten und wein.
Alkohol i papierosy to generalnie tabu w ciąży!

Lepiejteż, aby matki, które palą, karmiły swoje dzieci piersią. Dzieje się tak dlatego, że z reguły dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na choroby układu oddechowego i rzadziej umierają na zespół nagłej śmierci niemowląt. Zasadniczo mają one lepsze zdrowie niż dzieci, które w ogóle nie są karmione piersią, nawet jeśli się pali. Niemniej jednak, używanie tytoniu jest ogólnie odradzane nawet podczas karmienia piersią.

Nikotyna i inne toksyczne, jak również rakotwórcze substancje tytoniu przechodzą bezpośrednio i natychmiast do mleka matki, jeśli matka mimo ciąży nadal pali. Ilość nikotyny w mleku matki jest trzykrotnie wyższa niż dawka w jej własnej krwi. Dzieci karmione piersią przez palące matki często cierpią na niepokój, niską zdolność ssania podczas karmienia, kolkę i wymioty.

Ponadto intensywne używanie tytoniu ma negatywny wpływ na ilość produkowanego mleka i odruch oddawania mleka. Dlatego palące matki mają więcej problemów z karmieniem piersią. Dzieci z powodu palenia często też wolniej przybierają na wadze. Im intensywniejsza konsumpcja tytoniu, tym poważniejsze problemy.

1.1 Ważne jest, aby ograniczyć szkody wynikające z używania nikotyny

Z wymienionych już powodów powinnaś jako matka jak najbardziej ograniczyć używanie tytoniu, a w najlepszym wypadku całkowicie z niego zrezygnować. Jeśli to się nie uda, poniższy rozdział zawiera kilka wskazówek, których powinnaś przestrzegać, aby zminimalizować szkody spowodowane używaniem nikotyny:

  • Karmić całkowicie piersią przez 4 do 6 miesięcy, następnie kontynuować karmienie uzupełniające.
  • Każdy wypalony papieros mniej to plus dla zdrowia dziecka.
  • Palić tylko bezpośrednio po karmieniu piersią. Wynika to z faktu, że stężenie nikotyny w mleku matki jest najwyższe bezpośrednio po paleniu, ale stosunkowo szybko ponownie spada. Przed karmieniem piersią nie powinnaś palić papierosów przez co najmniej dwie godziny.
  • Palić należy tylko poza domem lub samochodem i nigdy w obecności dziecka.
  • Po paleniu należy dokładnie umyć ręce i twarz. Najlepiej też nosić osobne „ubranie do palenia” i zdejmować je ponownie po paleniu. Nie należy lekceważyć pozostałości dymu tytoniowego w tekstyliach i meblach.

Jeśli masz problemy z rzuceniem palenia, możesz zwrócić się do kas chorych lub służb socjalnych, które oferują specjalne programy rzuc ania palenia. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

2. Alkohol jako środek pobudzający nie jest również korzystny, jeśli chcesz karmić piersią.

wein einschenken.
Nawet niewielkie ilości wina mogą mieć bardzo negatywny wpływ na mleko matki.

Obecnie około połowa matek karmiących piersią pije od czasu do czasu alkohol. W przeszłości matkom karmiącym nawet wyraźnie zalecano picie np. piwa, aby zwiększyć ilość mleka. Twoje piersi mogą wydawać się pełniejsze po wypiciu alkoholu, ale dzieje się tak tylko dlatego, że spożycie alkoholu hamuje przepływ mleka podczas kar mienia piersią. Oznacza to, że więcej mleka pozostaje w piersiach.

Szczególnie w pierwszych godzinach po wypiciu alkoholu, dzieci otrzymują mniej mleka podczas karmienia piersią. Jednak dziecko rekompensuje to sobie chęcią częstszego picia.

Już alkohol zawarty w 100 ml wina sprawia, że odruch oddawania mleka zmniejsza się o 80 %. Alkohol przedostaje się również do mleka matki. Tutaj stężenie alkoholu w mleku matki wynosi około 95 % stężenia alkoholu we krwi matki. Stężenie alkoholu we krwi i mleku matki jest najwyższe około 30 do 90 minut po wypiciu napoju alkoholowego.

Dzieci, których mleko matki jest skażone alkoholem, częściej budzą się w nocy i regularniej płaczą, co również obciąża relację matka-dziecko. Naprawdę regularne spożywanie alkoholu w czasie ciąży i karmienia piersią może prowadzić do gwałtownego wzrostu ryzyka wystąpienia zaburzeń rozwojowych u dziecka.

2.2 Jeśli chcesz się napić, pamiętaj o kilku kwestiach

W przypadku uzależnienia od alkoholu należy zasadniczo odradzać ciążę i kar mienie piersią. Niemiecka Krajowa Komisja ds. Karmienia Piersią zaleca całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu w okresie karmienia piersią. W przypadku, gdy matka karmiąca piersią wyjątkowo chce wypić trochę wina, wina musującego lub czegoś podobnego, komisja ds. karmienia piersią daje następujące wskazówki:

  • Dziecko powinno być karmione piersią zanim matka wypije alkohol.
  • Nie należy spożywać napoju alkoholowego co najmniej 2 godziny przed karmieniem piersią, aby alkohol nie pozostał w mleku matki.
  • Rodzice, którzy chcą wziąć dziecko do łóżka rodzicielskiego, nie powinni w ogóle pić alkoholu.

Uwaga: Twoja zdolność do reagowania jest zmniejszona przez alkohol. Pod wpływem alkoholu sen jest głębszy i nie można odpowiednio reagować na dziecko. Spożywanie alkoholu jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt w łóżku rodzicielskim.

3. kofeina jest niezdrowa w czasie ciąży, ale nie stanowi wielkiego zagrożenia w czasie karmienia piersią.

Kofeina zwiększa ryzyko wystąpienia martwego urodzenia

Badania wykazały, że duże lub nawet nadmierne spożycie kofeiny w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko martwego urodzenia.

Kofeina wpływa nie tylko na Twój metabolizm, ale także na metabolizm Twojego nienarodzonego dziecka, co może prowadzić do wewnętrznego zamętu, a nawet objawów odstawienia.

W najgorszym przypadku kofeina może nawet ograniczyć wzrost nienarodzonego dziecka. Dla dobra dziecka powinnaś więc unikać kawy, czarnej herbaty, napojów energetycznych i wszystkich innych napojów zawierających kofeinę.

Podczas karmienia piersią kofeina jest bezpieczna w niewielkich ilościach (na przykład jedna do dwóch filiżanek). Jednak zwiększone spożycie sześciu lub więcej filiżanek może spowodować nadpobudliwość i bezsenność u karmiącego dziecka.

4 Odciąganie mleka nie jest wskazane w celu ochrony dziecka.

eine tasse kaffee.
W czasie ciąży należy unikać kawy. Podczas karmienia piersią niewielkie ilości są jednak w porządku.

Wiele matek zakłada, że spożywanie różnych używek podczas karmienia piersią można zrekompensować odciągając mleko matki. Tak jednak nie jest.

Nie można ograniczyć szkodliwych substancji, takich jak alkohol, nikotyna i aktywne składniki innych leków, odciągając mleko matki. Stężenie substancji szkod liwych w mleku matki zawsze koreluje ze stężeniem substancji aktywnych we krwi matki.

Dopiero gdy substancje szkodliwe powoli znikają z krwi, mleko staje się ponownie bezpieczne. Dlatego między spożyciem używek a karmieniem piersią zawsze powinno upłynąć kilka godzin. W okresie karmienia piersią lepiej jest jednak całkowicie zrezygnować z używek.

Artykuły powiązane