Metody barierowe i hormonalne środki antykoncepcyjne mają zarówno zalety, jak i wady.
Najbardziej znanym środkiem antykoncepcyjnym jest chyba tradycyjna prezerwatywa. Nie chroni ona jednak w pełni przed ciążą i ma znaczny wpływ na doznania związane ze stosunkiem seksualnym.
Z tego powodu wiele kobiet woli stosować inne metody antykoncepcyjne, które zapobiegają ciąży na drodze hormonalnej, a przede wszystkim mają tę zaletę, że zapewniają długotrwałą ochronę. Do dyspozycji są różne metody antykoncepcyjne. Tutaj zasadniczo możemy wyróżnić hormonalne metody antykoncepcyjne oraz metody barierowe.
Hormonalne metody antykoncepcyjne:
- Pigułka antykoncepcyjna
- Pigułka jednofazowa
- Pigułka dwustopniowa
- Dwu- i trzystopniowe środki antykoncepcyjne
- Minipill
- Micropill
- pigułka bez estrogenów
- Zastrzyk trzymiesięczny
- Implant hormonalny
- Pierścień antykoncepcyjny
- Plaster antykoncepcyjny
Wszystkie hormonalne metody antykoncepcyjne zapobiegają ciąży poprzez celowe podawanie określonych hormonów płciowych – głównie estrogenu i progestagenu. W zależności od preparatu stosowane są różne mechanizmy.
Hormonalne metody antykoncepcyjne mogą np. sprawić, że nie dojdzie do owulacji, zmieni się konsystencja śluzu w szyjce macicy, zmieni się wyściółka macicy lub utrudniony zostanie transport pojedynczej komórki w jajowodzie.
Ponieważ w przypadku hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwykle nie dochodzi do owulacji, okres u kobiety wywołuje się poprzez regularne, celowe odstawienie leku. Dzięki temu kobiety mogą szybko ponownie zajść w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji.
Metody barierowe:
- Prezerwatywa
- Wkładka wewnątrzmaciczna z miedzi
- Prezerwatywa żeńska
- Diafragma
- Zawór szyjkowy
Metody barierowe tworzą mechaniczną barierę pomiędzy komórką jajową a plemnikiem, zapobiegając w ten sposób ciąży. W przeciwieństwie do hormonalnych środków antykoncepcyjnych, metody barierowe mają również tę zaletę, że nie wpływają na cykl miesiączkowy i są bardzo łatwe do przerwania – ciąża jest możliwa natychmiast po ich zastosowaniu.
Tutaj można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat poszczególnych środków antykoncepcyjnych i przeczytać, jak bezpiecznie chronią one przed ciążą.
2. kontrolowane odstawienie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
Jeśli chcesz przerwać przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, możesz to zrobić w każdej chwili. Wskazane jest jednak doprowadzenie obecnego okresu stosowania do końca, aby mieć lepszą kontrolę nad cyklem.
Przed zaprzestaniem stosowania antykoncepcji należy również skonsultować się ze swoim ginekologiem. Może on doradzić Ci w sprawie Twojego planu, poinformować o możliwych skutkach ubocznych i w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie.
3. odstawienie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może zwiększyć dyskomfort związany z miesiączką.
Hormonalne środki antykoncepcyjne sprawiają, że miesiączka jest znacznie mniej bolesna dla większości kobiet. Jeśli przestaniesz przyjmować środki antykoncepcyjne, objawy te mogą się ponownie nasilić.
Zaprzestanie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych może prowadzić do wystąpienia takich objawów jak nudności, biegunka, bóle głowy i tkliwość piersi. Ze względu na wahania równowagi hormonalnej, które teraz ponownie występują, mogą wystąpić również wahania nastroju i nieregularne cykle.
3.1 Menstruacja pojawia się około 14 dni po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
Po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych organizm musi dostosować się do nowej sytuacji.
W przypadku wszystkich hormonalnych środków antykoncepcyjnych organizm kobiety potrzebuje kilku tygodni, aż do przywrócenia normalnego cyklu. Im większa dawka, tym dłużej trwa ten okres.
Przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej i innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych unieważnia naturalny cykl kobiety. Hormony zawarte w pigułce uniemożliwiają owulację i zagęszczają śluz w okolicy szyjki macicy, przez co plemniki nie mogą już wniknąć do środka.
Po odstawieniu pigułki organizm próbuje przywrócić normalny cykl. Decydują o tym naturalne wahania hormonów płciowych estrogenu i progesteronu.
W rezultacie w jajniku ponownie rosną pęcherzyki jaj owe, a w tym samym czasie wyściółka macicy ponownie się buduje. Około 14 dni po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji następuje owulacja i komórka jajowa wędruje do macicy.
Jeśli nie zostanie ona zapłodniona, górna warstwa wyściółki macicy zostaje oderwana i rozpoczyna się menstruacja. Gdy tylko miesiączki wracają regularnie, możesz być pewna, że jesteś gotowa na ponowne poczęcie.
Uwaga: Jeśli po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji przez kilka tygodni lub nawet miesięcy nie pojawi się miesiączka, należy skonsultować się z ginekologiem. Zazwyczaj nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ okres, w którym cykl staje się znowu regularny, może być bardzo różny u poszczególnych kobiet.
4. Po zaprzestaniu stosowania nuvaringu cykl zazwyczaj powraca szybciej.
[caption id="attachment_5823" align="alignright" width="300"] Po odstawieniu antykoncepcji czeka Cię nagroda w postaci pozytywnego testu ciążowego.