Planowanie ciąży: kiedy iść do ginekologa?

Ciążę można sprawdzić za pomocą testu ciążowego z apteki, ale definitywnie stwierdzić ciążę może tylko ginekolog. Badania kontrolne w czasie ciąży dostarczają informacji o stanie rozwoju dziecka oraz o ogólnym stanie zdrowia matki i dziecka. …

Planowanie ciąży: kiedy iść do ginekologa?

Tips für ihre Schwangerschaftsplanung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Planowanie ciąży: kiedy iść do ginekologa?
  • Ciążę można sprawdzić za pomocą testu ciążowego z apteki, ale definitywnie stwierdzić ciążę może tylko ginekolog.
  • Badania kontrolne w czasie ciąży dostarczają informacji o stanie rozwoju dziecka oraz o ogólnym stanie zdrowia matki i dziecka.
  • Wiele kobiet czuje się bardziej komfortowo u ginekologa niż u lekarza.

Ludzie odwiedzają ginekologa nie tylko w celu regularnych badań i porad ginekologicznych, ale także wtedy, gdy chcą zajść w ciążę. W tym artykule zebraliśmy informacje o tym, kiedy należy udać się do ginekologa, jeśli chcesz zajść w ciążę i jakie ważne zadania ginekolog wykona podczas ciąży.

1. para decyduje, kiedy udać się do ginekologa

Jeśli podjęliście decyzję o zajściu w ciążę jako para, możecie umówić się na wizytę u ginekologa w celu uzyskania porady.
umówić się z ginekologiem na konsultację. Powiedz mu o wszelkich przebytych w przeszłości chorobach lub aborcjach i pozwól mu wyjaśnić ewentualne ryzyko.

Ginekolog nie tylko Cię zbada, ale także pouczy Cię o treści i znaczeniu regularnych badań. Nie wahaj się zadawać wszelkich pytań, od planowania rodziny po USG.

Rada: Ponieważ konsultacja przygotowująca do ciąży może trwać dość długo, umów się na stały termin.

Tylko lekarz może definitywnie stwierdzić ciążę.

Czym jest beta-HCG?

Beta-HCG jest hormonem ciążowym, który jest produkowany w łożysku i stymuluje ciałko żółte jajnika do produkcji progesteronu.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, przed wizytą u ginekologa możesz to sprawdzić w domu za pomocą testu ciążowego z apteki. Prawidłowo użyty pokaże ci wynik już po kilku minutach.

Koszt testu ciążowego wynosi od 5 do 10 euro.

Dowiedz się, czy jesteś w ciąży: Ginekolog VS w domu

Ginekolog W domu
  • Wizyta
  • Wykrywanie beta-HCG we krwi
  • Bezpieczeństwo dzięki badaniu krwi
  • Koszty
  • Konieczne jest prawidłowe stosowanie
  • Właściwy czas jest ważny
  • Wykrywanie beta-HCG w moczu

2.1 Poranna choroba nie musi być dowodem na ciążę

Ein Paar wird von einem Arzt beraten
W przypadku podejrzenia ciąży ginekolog zleci badanie krwi.

Ciąża u każdej kobiety objawia się w inny sposób. Choć istnieją oznaki takie jak poranna choroba czy brak miesiączki, które mogą świadczyć o ciąży, nie musisz cierpieć na wszystkie objawy. Na pewno można się o tym przekonać dopiero po konsultacji z ginekologiem.

Oznaki możliwej ciąży:

  • Brak miesiączki
  • Tkliwość piersi
  • Poranna choroba
  • Apetyt, gwałtowny głód
  • Wrażliwość na zapach
  • Zmęczenie

Wskazówka: Czasami przyczyną objawów ciąży są zmiany w poziomie hormonów lub inne wpływy.

Tylko ginekolog może wykazać pewne oznaki ciąży, zlecając badanie krwi i odpowiednio oceniając wartości laboratoryjne . Za pomocą badania USG zarodek będzie widoczny na monitorze od 5 tygodnia ciąży. Tony serca dziecka można usłyszeć już od 7 tygodnia ciąży.

Zalety i wady cyfrowego testu ciążowego:

  • Niedrogi
  • Szybki do przeprowadzenia
  • Dostępność
  • Pewność wyniku
  • Konieczne jest prawidłowe zastosowanie
  • Może być konieczne powtórzenie

2.2 Lekarz pierwszego kontaktu często pomija ciążę

Lekarz rodzinny może również wykryć Twoją ciążę zlecając badanie krwi lub moczu. Jeśli jednak nie zostanie poinformowany o możliwości zajścia w ciążę, łatwo przeoczy ciążę we wczesnym stadium, ponieważ często nie ma żadnych zewnętrznych oznak, które można by zobaczyć lub poczuć. Po wizycie u lekarza rodzinnego, punktem kontaktowym jest ginekolog.

Uwaga: Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa o ciąży, ponieważ wiele leków może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Kasa chorych nie pokrywa wszystkich kosztów badań kontrolnych.

W czasie całej ciąży należy odbyć co najmniej dziesięć regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa. W początkowym okresie wizyty odbywają się co cztery tygodnie, a od 32. tygodnia ciąży co dwa tygodnie. Na krótko przed spodziewanym terminem porodu odstępy między wizytami stają się jeszcze krótsze.

Ein Paar beim Ultraschall
Szczególnym momentem dla przyszłych rodziców jest zobaczenie po raz pierwszy swojego dziecka na USG.

Podczas każdego badania kontrolnego w ciąży lekarz dokumentuje ciśnienie krwi i wagę. Pobierając próbkę moczu, może wykluczyć cukrzycę ciążową lub wykryć chorobę zakaźną.

W czasie ciąży wykonuje się również trzy badania USG. Większość badań jest pokrywana przez kasę chorych, ale za niektóre dodatkowe usługi pacjentka musi zapłacić sama . Przegląd wszystkich ustawowych świadczeń i usług dodatkowych można znaleźć w tym wykazie.

4. W przypadku plamienia skonsultuj się z ginekologiem

Oprócz badań kontrolnych w czasie ciąży, należy zgłosić się do ginekologa w przypadku wystąpienia plamienia lub zauważenia innych nietypowych objawów. Ginekolog wykona badanie wymazu i wykluczy niebezpieczne choroby.

Nierzadko zdarza się, że w czasie ciąży kobiety cierpią na grzybicę skóry na wilgotnych obszarach ciała. Patogen rozprzestrzenia się zwłaszcza na pachach i zgięciach kończyn. Można go jednak leczyć za pomocą odpowiedniej maści.

Połowa kobiet w ciąży cierpi na hemoroidy, ponieważ rosnąca macica uciska na jelita. Chociaż hemoroidy znikają ponownie po urodzeniu dziecka, aby złagodzić swędzenie zaleca się ciepłą kąpiel sitz i regularną higienę okolic odbytu.

Jeśli nie odpowiada ci twój ginekolog, powinnaś go zmienić.

Jeśli nieczujesz się dobrze ze swoim ginekologiem (już nie), nie wahaj się go zmienić.Powody są różne: od braku sympatii, przez wątpliwości co do kompetencji, aż po utratę zaufania. Najlepiej zmienić się w nowym kwartale, chociaż w pilnych przypadkach należy zmienić się wcześniej.

Wskazówka: Zaufanie ma dla kobiet kluczowe znaczenie przy wyborze ginekologa .Większość kobiet czuje się bardziej komfortowo z kobietą ginekologiem niż z mężczyzną ginekologiem.

Artykuły powiązane