Mrożenie społeczne to metoda aktywnego odkładania ciąży na później. W tym celu jajka są zamrażane i w razie potrzeby ponownie rozmrażane.
W celu pobrania jak największej ilości jajeczek, ginekolog najpierw stosuje u pacjentki terapię hormonalną. Gdy jajeczka są dojrzałe, usuwa się je za pomocą ultradźwięków przez cienką igłę i zamraża w temperaturze minus 196°C w ciekłym azocie.
Społeczne zamrażanie daje kobietom możliwość przejęcia większej kontroli nad swoim życiem. Z drugiej strony, procedura wiąże się z wysokimi kosztami.
W ostatnich dekadach czas posiadania pierwszego dziecka przesunął się znacznie do tyłu. W połowie lat 80. kobieta rodziła swoje pierwsze dziecko średnio w wieku 24 lat. Dziś kobiety mają już średnio 31 lat, gdy rodzą swoje pierwsze dziecko.
Ponieważ w tym wieku płodność zaczyna spadać, kobiety coraz częściej szukają sposobów na odroczenie ciąży. Tu właśnie z pomocą przychodzi social freezing.
Ten artykuł wyjaśnia, czym jest społeczne zamrażanie, jak działa oraz jakie są zalety i wady tej metody.
Spis treści
1. przesunięcie czasu zajścia w ciążę poprzez zamrożenie społeczne
Social Freezing dla mężczyzn
Technika ta może być stosowana również u mężczyzn. W tym przypadku zamraża się spermę lub tkankę jąder, aby zapłodnienie mogło nastąpić w późniejszym terminie. Może to być przydatne, ponieważ jakość spermy spada również z wiekiem.
Poziomy, studia, doktoraty – coraz więcej kobiet chce nie tylko być gospodyniami domowymi i matkami, ale także w pełni rozwijać swoją karierę. Jednak dążenie do takiej kariery oznacza również poświęcenie na nią wiele czasu.
Nic z tego nie byłoby problemem, gdyby zegar biologiczny nie tykał coraz głośniej i szybciej. Kobiety nie są bowiem w stanie mieć dzieci w nieskończoność. Według statystyk prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wieku od 35 do 39 lat wynosi zaledwie około 50%.
Z tego powodu coraz więcej kobiet, które chcą mieć dzieci, szuka sposobów na sztuczne odłożenie ciąży.
Zgodnie z definicją, mrożenie społeczne polega na zapobiegawczym zamrożeniu niezapłodnionych jaj. Jajka są następnie przechowywane w ciekłym azocie. Zabieg ten nazywany jest również krioprezerwacją. W razie potrzeby można je następnie zapłodnić w wybranym czasie.
Do zamrażania społecznego można zastosować dwie różne metody:
- Slow Freezing: Przy tej metodzie pobrane jaja są schładzane bardzo powoli. Jest ona jednak stosowana prawie wyłącznie w przypadku jaj, które zostały już zapłodnione.
- Zamrażaniebłyskawiczne: W przeciwieństwie do tego, jaja są zamrażane w zamrażaniu błyskawicznym, zwanym również witryfikacją. W ten sposób nie mogą tworzyć się kryształki lodu, które mogłyby zagrozić jajom.
Ciekawy artykuł na temat mrożenia społecznego można znaleźć w tym filmie:
2. jajka są pobierane przez cienką igłę.
Zanim możliwe będzie pobranie jajeczek, najpierw zwykle stosuje się leczenie hormonalne. Celem wstrzykiwania hormonów jest pobudzenie dojrzewania komórek jajowych, tak aby dostępnych było ich jak najwięcej.
Dojrzałość poszczególnych pęcherzyków jajowych jest następnie regularnie kontrolowana przez USG. Gdy tylko jajeczka są dojrzałe, mogą zostać usunięte. Cały zabieg trwa tylko około 10 minut i jest przeprowadzany w krótkim znieczuleniu. Ginekolog za pomocą cienkiej igły usuwa jajeczka przez pochwę.
Następnie lekarz zamraża jajeczka. W temperaturze minus 196°C jaja mogą być przechowywane przez dziesiątki lat bez uszkodzeń.
Gdy tylko kobieta zdecyduje, że chce zajść w ciążę, może dojść do zapłodnienia przy pomocy plemników jej partnera. Następnie jajo może zostać ponownie wszczepione do macicy.
Zabieg może spowodować krwawienie z powodu uszkodzonej tkanki. Powikłania występują jednak bardzo rzadko.
3. aby zwiększyć szanse, pobranie komórek jajowych powinno być wykonane jak najwcześniej.
Mrożenie społeczne jest bardzo popularne, zwłaszcza w USA. W Niemczech opcja ta nie jest jeszcze tak powszechnie akceptowana. Nie ma jednak oficjalnych statystyk, ile kobiet w Niemczech ma zamrożone jajeczka. Według szacunków, każdego roku na tę opcję decyduje się mniej niż 10 000 kobiet.
Głównym problemem jest to, że kobiety rozważają ten zabieg dopiero wtedy, gdy mają już ponad 30 lat. Sukces jest jednak tym większy, im młodsze są kobiety w momencie pobierania jajeczek. Wynika to z faktu, że starsze kobiety mają mniej jajeczek i są one również gorszej jakości.
Ponieważ tylko około 60 do 70% pobranych jajeczek może zostać zapłodnionych plemnikami po rozmrożeniu, w zamrożeniu społecznym należy zamrozić co najmniej 10 do 15 jajeczek. Stan prawny w Niemczech nie określa jeszcze maksymalnej liczby. Nie można jednak przewidzieć dokładnego wskaźnika sukcesu. Przy 20 jajkach istnieje średnio 90% szans na żywe urodzenie.
Według Centrum Medycyny Reprodukcyjnej w Brukseli, zamrożone jaja są wykorzystywane tylko w niecałych 8% przypadków. Większość kobiet, które chcą mieć dzieci, zachodzi w ciążę w sposób naturalny.
Rada: Upewnij się, że wcześniej otrzymasz dokładną poradę na temat tego, czy społeczne zamrażanie ma sens w Twoim indywidualnym przypadku.
4 Zamrożenie społeczne – wady i zalety procedury
Wiele kobiet ma już pozytywne doświadczenia z zabiegami sztucznego zapłodnienia. Społeczne zamrażanie wiąże się zarówno z szansami, jak i zagrożeniami. Krytyka płynie głównie z dziedziny etyki.
Jeśli chcesz mieć zamrożone jajeczka, zdecydowanie powinnaś wcześniej rozważyć plusy i minusy tej metody. W dalszej części zestawiliśmy dla Ciebie najważniejsze zalety i wady tej metody:
- Większa swoboda dla kobiet, ponieważ mogą one lepiej decydować o terminie ciąży.
- Mrożenie społeczne to opcja, która zdejmuje presję emocjonalną.
- dzięki ulepszonej technice, wiele jajeczek pozostaje nienaruszonych po rozmrożeniu
- procedura jest dość nieskomplikowana
- wysokie koszty
- Jeśli to możliwe, jaja powinny być zamrożone przed ukończeniem 30 roku życia.
- W niektórych przypadkach odłożenie chęci posiadania dziecka nie jest rozwiązaniem, a raczej odłożeniem w czasie problemu pogodzenia rodziny i kariery.