Osłabienie prawostronne: Przyczyny i możliwości leczenia

Chodzenie we wskazanym kierunku, podążanie za wskazówkami, próba choreografii tanecznej – te rzeczy sprawiają problemy niektórym dzieciom i dorosłym, ponieważ stale mylą lewą i prawą stronę. To zaburzenie nazywane jest w języku technicznym słabością prawo-lewo. …

Osłabienie prawostronne: Przyczyny i możliwości leczenia

rechts-links-schwaeche
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Osłabienie prawostronne: Przyczyny i możliwości leczenia
Co to jest słabość prawo-lewa?

Osoby cierpiące na osłabienie prawostronne mają ten problem, że stale mylą prawą i lewą stronę. Zaburzenia orientacji występują szczególnie silnie w sytuacjach gorączkowych i pod wpływem stresu.

Jakie są przyczyny dezorientacji?

Według ekspertów przyczyny słabości prawej-lewej leżą w dzieciństwie. Podczas rozwoju dziecko przechodzi przez różne fazy. Jeśli jakiś etap rozwoju zostanie pominięty, może to prowadzić do zaburzeń w orientacji przestrzennej.

Jakie ćwiczenia można stosować, aby trenować mózg?

Słabość prawostronną można bardzo dobrze leczyć za pomocą różnych ćwiczeń. Przede wszystkim postrzeganie przestrzenne można trenować za pomocą ruchów skrzyżnych. Ponadto należy w formie zabawy wielokrotnie ćwiczyć z dzieckiem rozróżnianie lewej i prawej strony.

Chodzenie we wskazanym kierunku, podążanie za wskazówkami, próba choreografii tanecznej – te rzeczy sprawiają problemy niektórym dzieciom i dorosłym, ponieważ stale mylą lewą i prawą stronę. To zaburzenie nazywane jest w języku technicznym słabością prawo-lewo.

Wyjaśniamy, czym jest słabość prawo-lewa, jak można ją rozpoznać i co powoduje to zaburzenie. Ponadto podpowiadamy, jakie ćwiczenia można stosować, aby trenować percepcję przestrzenną w mózgu.
[button]Dalsza lektura na temat zaburzeń uczenia się[/button]

1. osłabienie prawostronne jest zaburzeniem orientacji

lenkrad mit notizzetteln fuer links und rechts
W ruchu drogowym słabość prawo-lewa może stać się poważnym wyzwaniem.

Słabość prawostronna, czyli słabość lewostronna, jest bardzo powszechna. Nie ma konkretnego technicznego określenia na tę „chorobę”. Według ankiet i różnych testów naukowych, około 20 do 30% ludzi cierpi na to zaburzenie orientacji.

Osoby dotknięte tym zaburzeniem mają przede wszystkim trudności ze wskazywaniem we wskazanym kierunku. Trudno im również podążać za wskazówkami lub poleceniami instruktora jazdy.

Za orientację przestrzenną odpowiada jedna z konwolucji kory mózgowej. Przekonali się o tym norwescy naukowcy w nowym badaniu. Przeanalizowali też różnice między kobietami i mężczyznami.

Objawy słabości lewo-prawej można zwykle rozpoznać już u małych dzieci. U większości dzieci głównym problemem jest proste mylenie lewej i prawej strony. Trudności pojawiają się głównie pod wpływem stresu i presji.

2 Przyczyn należy prawdopodobnie szukać w ewolucyjnej historii ludzkości.

Wielu badaczy upatruje źródeł słabości prawostronnej w historii ewolucji człowieka. W epoce kamienia łupanego pojęcia lewa i prawa jeszcze nie istniały, ponieważ kierunek wskazywany przez kompas był najważniejszym czynnikiem podczas polowania. Za pomocą wewnętrznego kompasu ludzie epoki kamiennej potrafili orientować się bardzo niezawodnie.

Wraz z wprowadzeniem terminów lewo i prawo punkty kompasu przesunęły się jednak na dalszy plan. Orientacja boczna jest jednak bardzo nieprecyzyjna i zależy od naszej aktualnej pozycji. Ponieważ jest to sprzeczne z naszymi podstawowymi instynktami, wiele osób doświadcza odpowiednich problemów.

Słabość prawostronna wynika prawdopodobnie z tego, że w dzieciństwie pominięto etapy rozwoju. Jeśli jeden z tych ruchów nie jest wystarczająco wyćwiczony, może to prowadzić do deficytów w orientacji przestrzennej.

Dotych kroków rozwojowych należą:

  • kołysanie w przód i w tył w ramionach rodziców
  • raczkowanie, turlanie się
  • siedzenie, stanie
  • chodzenie

3. Słabość prawo-lewa – niegroźna czy poważny problem?

Słabość prawo-lewa w medycynie

W dziedzinie medycyny słabość prawo-lewa może mieć jednak fatalne konsekwencje. Według szacunków, co roku około 120 osób jest operowanych na niewłaściwą stronę z powodu tego zaburzenia orientacji.

Wielu rodziców irytuje się, gdy zauważają, że ich dziecko ma problemy z rozróżnianiem kierunków. Obawiają się, że ich dziecko ma braki w inteligencji. Obawiają się również, że to zaburzenie będzie miało wpływ na zdrowie ich dzieci.

Ten rodzaj zaburzeń orientacji nie ma nic wspólnego z obniżoną inteligencją. Jest jedynie bardzo irytujące i może być również bardzo kłopotliwe w niektórych sytuacjach zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zasadniczo dzieci wiedzą, gdzie jest lewa i prawa strona. Jednak ta wiedza nie zawsze może być wszędzie przywołana.

Większość dzieci po prostu nie potrafi odróżnić prawej strony od lewej. W tym przypadku blokada nie ma dalszych konsekwencji. Jednak słabość lewej-prawej strony może również wystąpić w związku z innymi zaburzeniami uczenia się, takimi jak dysleksja, ADHD lub dyskalkulia. W tym przypadku szczególnie ważne jest skuteczne leczenie blokady.

4. zabawne ćwiczenie rozróżniania lewej i prawej strony

verschiedene richtungen
Specjalne ćwiczenia mogą znacznie złagodzić zaburzenia orientacji.

Wiele osób zna powiedzenie: „Lewa strona jest tam, gdzie kciuk po prawej”. Jednak to powiedzenie tak naprawdę nie pomaga, jeśli chodzi o odróżnianie lewej strony od prawej.

Zamiast tego możesz zastosować z dzieckiem następującą grę palcami jako mnemotechnikę: Wyciągnij ręce i rozłóż wszystkie pięć palców. Na lewej ręce między palcem wskazującym a kciukiem widać teraz literę „L” oznaczającą lewą stronę.

Wleczeniu osłabienia prawej i lewej strony należy przede wszystkim stosować ruchy skrzyżne. Są one odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tym celu należy najpierw zbliżyć do siebie lewą i rękę oraz prawe kolano, a następnie prawą rękę i lewe kolano. Zalecane jest również czołganie się w postawie czworonożnej. Oba ćwiczenia trenują w mózgu postrzeganie przestrzenne.

Innym sposobem na naprawę blokady jest aktywne przypominanie mózgowi, poktórej stronie się znajduje. Dziecko może na przykład regularnie stukać się w lewe ramię i głośno mówić lewo.

Nieco bardziej skomplikowane ćwiczenie jest odpowiednie zwłaszcza dla starszych dzieci. Stań z dzieckiem w pokoju lub w ogrodzie. Rozejrzyjcie się dookoła i wybierzcie jakiś przedmiot. Sprawdź, czy znajduje się on po lewej czy po prawej stronie. Następnie zmieńcie swoją pozycję. Dziecko musi teraz ponownie sprawdzić, czy przedmiot znajduje się nadal po tej samej czy po drugiej stronie.

Wszystkie te ćwiczenia mogą z czasempomóc w zmniejszeniu zaburzeń prawostronnych. Podstawowym warunkiem jest jednak to, aby były wykonywane konsekwentnie i regularnie. Im częściej będziesz ćwiczyć z dzieckiem, tym większy będzie sukces.

Wskazówka: Istnieje również wiele zabawnych gier planszowych, które nadają się do rozróżniania lewej strony od prawej. W ten sposób dziecko może w zabawny sposób trenować swój mózg.

5. dalsza literatura na temat „zaburzeń uczenia się”

Artykuły powiązane