Wypełnienia amalgamatowe a ciąża: co powinnaś wiedzieć!

Podejrzewa się, że wypełnienia amalgamatowe mają wpływ na cykl kobiecy i tym samym prowadzą do niepłodności. Jednocześnie amalgamat może wpływać również na płodność mężczyzn. Jeśli amalgamat ma być usunięty, należy to zrobić przed ciążą z …

Wypełnienia amalgamatowe a ciąża: co powinnaś wiedzieć!

Amalgamfüllungen und Schwangerschaften
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Wypełnienia amalgamatowe a ciąża: co powinnaś wiedzieć!
  • Podejrzewa się, że wypełnienia amalgamatowe mają wpływ na cykl kobiecy i tym samym prowadzą do niepłodności. Jednocześnie amalgamat może wpływać również na płodność mężczyzn.
  • Jeśli amalgamat ma być usunięty, należy to zrobić przed ciążą z późniejszą detoksykacją. Nie jest zalecane w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • Lekarze nie są w 100% pewni, jakie konsekwencje dla dziecka mogą mieć wypełnienia amalgamatowe. Wciąż prowadzone są badania na ten temat.

Wypełnienia amalgamatowe i ciąża – dwa słowa, które w połączeniu często mogą budzić niepokój, a nawet strach. Zwłaszcza, że w 2018 roku oficjalnie zdecydowano, że wypełnienia amalgamatowe mogą być stosowane u kobiet w ciąży lub karmiących piersią tylko w określonych wyjątkach, wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy nie ma większego sensu usunięcie amalgamatu – jeszcze przed ciążą.

W tym poradniku wyjaśniamy związek między wypełnieniami amalgamatowymi a cią żą i o czym należy pamiętać, jeśli chce się mieć dziecko.

1. trucizny mogą zapobiec ciąży

Zakaz stosowania amalgamatu

Zakaz stosowania amalgamatu jest rozważany nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale także ze względu na środowisko naturalne.

Nierzadko słyszy się o kobietach, które po wielu latach bezskutecznie rezygnują z chęci posiadania dzieci. Zazwyczaj wykluczano przyczyny fizyczne i trzeba było pogodzić się z tym, że po prostu nie udaje się zajść w ciążę. Często jednak zapomina się o toksynach, które są obecne w organizmie i również mogą być odpowiedzialne za to, że kobiety nie zachodzą w ciążę. Jedną z takich toksyn jest amalgamat.

https://www.youtube.com/watch?v=GyD5L8Na4qc

Amalgamat (który składa się z około 50% rtęci) może mieć tak silny wpływ na organizm, że cykl zostaje wyprowadzony z równowagi i między innymi produkuje mniej progesteronu – hormonu, który jest jednak ważny przy chęci posiadania dzieci. Zatrucie rtęcią można wykryć np. w moczu. Jeśli chciałabyś zajść w ciążę, ale lekarz nie może znaleźć przyczyny, koniecznie powinnaś zapytać go o taką możliwość (pod warunkiem, że masz amalgamatowe wypełnienia).

Amalgamfüllungen und Schwangerschaft
Amalgamatowe wypełnienia mogą, ale nie muszą być przyczyną niepłodności. Jeśli jesteś już w ciąży, należy zaplanować regularne wizyty u stomatologa
.

Inne przyczyny, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę:

  • Zakwaszenie organizmu
  • Stres
  • Niezdrowa dieta
  • Złe zęby (regularne przeglądy stomatologiczne są zalecane nie tylko przed ciążą, ale także w jej trakcie)
  • Dysfunkcja tarczycy, która również może mieć negatywny wpływ na równowagę hormonalną.

Uwaga: Jeśli mimo chęci posiadania dzieci nie zajdziesz w ciążę, zawsze wskazane jest przeprowadzenie badań kontrolnych u lekarza.

2. wypełnienie amalgamatowe należy usunąć przed zajściem w ciążę

Zajście w ciążę z wypełnieniem amalgamatowym może być trudne, chociaż jest wiele kobiet, u których wypełnienie amalgamatowe nie wystąpiło. Jeśli jednak chcesz mieć dziecko, powinnaś skontaktować się ze swoim dentystą i zlecić usunięcie szkodliwego amalgamatu. Po leczeniu szczególnie ważne jest wystarczające odtrucie organizmu przed rezygnacją z antykoncepcji. Jest to całkiem możliwe dzięki leczeniu, dzięki czemu szkodliwe toksyny są odprowadzane z organizmu, a cykl kobiecy może się ponownie uregulować.

Zalety i wady wypełnień amalgamatowych

  • Jest materiałem szczególnie odpornym.
  • Niedrogie wypełnienie stomatologiczne.
  • Może być łatwo przetwarzany przez dentystę (jest lżejszy niż np. plastik).
  • Ze względu na zawartą w nim rtęć, może mieć wpływ na płodność.
  • Po usunięciu wypełnień amalgamatowych toksyny mogą dostać się do organizmu.

3. Wypełnienia amalgamatowe a ciąża: teraz jest już za późno na ich usunięcie

Amalgamfüllungen und Schwangerschaft
Niezależnie od wypełnienia amalgamatowego, skrupulatna higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna w czasie ciąży.

Jeśli jesteś już w ciąży i zastanawiasz się nad usunięciem wypełnienia i detoksykacją w czasie ciąży, lekarze zazwyczaj odradzają Ci to już teraz. Problem z usuwaniem amalgamatu polega na tym, że może on uwalniać rtęć podczas usuwania lub połykasz jego maleńkie pozostałości. To następnie dostaje się do organizmu i ostatecznie do dziecka, co oznacza, że nie można wykluczyć zatrucia metalami ciężkimi.

4. ważne pytania i odpowiedzi

Jakie toksyny mogą jeszcze zapobiec ciąży?

Wypełnienia amalgamatowe i ciąża: W przypadku niepłodności są one zwykle kojarzone ze sobą. Istnieją jednak inne toksyny, które podejrzewa się o negatywny wpływ na płodność (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet):

Rozpuszczalniki Środki chwastobójcze Plastyfikatory
Znajdujące się w klejach, pastach, farbach i innych produktach. Rozpuszczalniki są również popularne w środkach konserwujących. Zwłaszcza tanie meble zawierają środki chwastobójcze. W kontakcie z nimi może on dostać się do organizmu. To samo dotyczy odzieży, która w niektórych krajach jest produkowana szczególnie tanio. Można je znaleźć w plastikowych butelkach. Zwłaszcza pod wpływem ciepła plastyfikatory szybciej się uwalniają i w ten sposób mogą dostać się do organizmu.

Wypełnienia amalgamatowe a ciąża: Jakie są możliwe konsekwencje dla dziecka?

Amalgamfüllungen und Schwangerschaft
Lekarze nie są jeszcze zgodni co do tego, jak duży wpływ ma rzeczywiście rtęć na dziecko. Dlatego nie doprowadzaj się do szału, jeśli jesteś w ciąży i nadal masz amalgamatowe wypełnienia
.

Warto wiedzieć, że zatrucie rtęcią w wyniku zjedzenia skażonych ryb jest znacznie większe niż wpływ, jaki ma na organizm wypełnienie amalgamatowe. Lekarze nie są jednak zgodni co do tego, czy naprawdę poważne szkody zostały spowodowane przez amalgamat.

Podwyższony poziom rtęci stwierdzono w zgonach niemowląt, ale często były to tylko wyjątkowe przypadki, ponieważ rtęci rzadko specjalnie szuka się w zgonach niemowląt. Rtęć (w podwyższonych stężeniach u dzieci) jest również podejrzewana o bycie przyczyną neurodermii lub autyzmu. Nie ma jednak na to żadnych gwarancji.

Artykuły powiązane