Część przygotowania do porodu: spakuj torbę do kliniki – nie zapomnij o modzie na karmienie piersią!

Poród coraz bliżej i powoli czas zacząć myśleć o pobycie w szpitalu? Im wcześniej torba do szpitala będzie gotowa, tym mniej będziesz musiała się martwić o jej zawartość. Oprócz odpowiednich ubranek dla noworodka, jest też …

Część przygotowania do porodu: spakuj torbę do kliniki – nie zapomnij o modzie na karmienie piersią!

Kliniktasche für die Geburt des Kindes packen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Część przygotowania do porodu: spakuj torbę do kliniki – nie zapomnij o modzie na karmienie piersią!

Poród coraz bliżej i powoli czas zacząć myśleć o pobycie w szpitalu? Im wcześniej torba do szpitala będzie gotowa, tym mniej będziesz musiała się martwić o jej zawartość. Oprócz odpowiednich ubranek dla noworodka, jest też kilka rzeczy, które ułatwią Ci pobyt. Szczególnie w pierwszych dniach po porodzie ważne jest, abyś mogła się zrelaksować i w pełni skupić na dziecku i sobie.

Rzeczy, których nie powinno zabraknąć w Twojej torbie do szpitala

Twoja torba do szpitala powinna być spakowana w taki sposób, aby Twój partner mógł szybko znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy. W końcu statystyki wykazały, że około 68% mężczyzn chciałoby być obecnych przy porodzie. Ale co właściwie się w niej znajduje?

  • Spakuj ważne dokumenty: Dziś można złożyć wniosek o akt urodzenia za pośrednictwem przychodni. W torbie do kliniki trzeba jednak mieć odpowiednie dokumenty. Należą do nich dowód osobisty, akt małżeństwa i akt ojcostwa. Paszport matki, list polecający i karta ubezpieczenia zdrowotnego również powinny znaleźć się w torbie szpitalnej.
  • Spakuj pomocne przedmioty na czas porodu: Kiedy zaczyna się poród, nie chcesz myśleć o niczym innym i koncentrujesz się tylko na sobie i swoim dziecku.
Geburtsvorbereitung: Kliniktasche packen

Dzięki tej liście pakowania masz przegląd wszystkich rzeczy, które powinnaś spakować do swojej torby szpitalnej, aby być gotowa podczas porodu:

Co spakować?Dlaczego warto to spakować?
UbraniaDo torby włóż wygodnie skrojone koszule lub koszulki. Wtedy będziesz mogła zmienić ubranie podczas porodu, jeśli się zamoczy.
SkarpetkiGrube skarpety ogrzeją Twoje stopy. Zimne stopy mogą uniemożliwić prawidłowe przechodzenie skurczów.
PrzekąskiCzasami poród może trwać bardzo długo. Dobrze jest więc mieć ze sobą coś więcej niż tylko jedzenie ze szpitala. Zapakuj sobie czekoladę lub batonik musli i pomyśl o przekąskach dla swojego partnera.
Pielęgnacja ustKiedy jesteś w trakcie porodu, może to wpłynąć na Twoje usta. Będą one szybko stawały się suche. Użyj pielęgnacji ust, aby zapobiec pękaniu skóry na wargach.
Olejek do masażuMożesz mieć swojego partnera, który będzie Cię masował podczas porodu. Wiele kobiet uważa, że masaż w okolicy miednicy jest przyjemny.
Wiązanie włosówBardziej komfortowo jest, jeśli możesz upiąć włosy. Wtedy nie będzie to stanowiło problemu podczas porodu.
OkularyJeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz włożyć okulary do torby szpitalnej. Dla wielu kobiet noszenie okularów podczas porodu jest wygodniejsze.

Lista pakowania na czas po porodzie

Być może zostaniesz w szpitalu jeszcze przez kilka dni. W takim przypadku dobrze jest spakować do torby szpitalnej następujące rzeczy, aby przyjemnie spędzić czas w szpitalu po porodzie. Są to przede wszystkim ubrania do karmienia piersią oraz wygodne ubrania dla mamy. Ponieważ niewiele kobiet posiada w swojej szafie ubrania do karmienia piersią, należy zadbać o to, aby odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w niedrogą modę do karmienia piersią.

Co spakować?Dlaczego warto się spakować?
Media dla rozrywkiKsiążki, czytniki ebooków czy nawet muzyka – spakuj to, co sprawia Ci przyjemność i co zapewni Ci rozrywkę.
Ubrania do karmienia piersiąTo jest prawdziwa rekomendacja. Spakuj sobie kilka praktycznych ubrań do karmienia piersią. Topy lub nawet sukienki, które są luźno skrojone i ułatwiają karmienie piersią, sprawią, że będziesz mogła w pełni skupić się na swoim dziecku.
Wkładki do karmienia i biustonosz do karmieniaPraktyczną pomocą są również wkładki laktacyjne i dwa biustonosze do karmienia. Gdy napływa mleko, Twoje piersi zyskują wsparcie, a mleko nie spływa bezpośrednio na materiał.
Maść na sutkiW pierwszych dniach Twoje sutki muszą przyzwyczaić się do nowej pracy. Dostępna jest maść na sutki, która łagodzi ból.
Środki higieniczneNie zapomnij o zwykłych artykułach higienicznych, takich jak żel pod prysznic i szampon, ręczniki i krem, szczoteczka do zębów i dezodorant oraz kosmetyki do makijażu. Dobrze jest mieć możliwość odświeżenia się po porodzie.
ŁadowarkiNie powinno zabraknąć kabli do ładowania smartfonów i innych urządzeń technicznych.
Pas na brzuchPo porodzie brzuch często czuje się pusty i potrzebuje czasu, by wrócić do normy. Dzięki pasowi brzusznemu możesz podtrzymać brzuch i wspomóc regresję.

Co spakować dla dziecka w torbie do kliniki?

Szczególnie przyjemnie jest spakować odpowiednie rzeczy dla dziecka. Wiele szpitali oferuje możliwość wykonania pierwszej sesji zdjęciowej. Nie spiesz się więc z wyborem pierwszego stroju na czas po porodzie lub nawet na drogę do domu.

Nie jest źle spakować dwa lub trzy stroje. Szczególnie w pierwszych dniach maluchy częściej plują. Zmiana ubranka może być zatem konieczna kilka razy.

Ubrania dla niemowląt do torby szpitalnej obejmują:

  • Body „Swaddle
  • Czapeczka
  • Skarpetki
  • Koszula
  • kombinezon lub spodnie typu romper

Pomocne są również pieluszki z gazy i kocyk kopertowy. Wszystko inne do pieluchowania (pampersy, chusteczki nawilżane, krem na rany, oliwka dla dzieci itp.) zapewni klinika. Dlatego nie trzeba pakować również torby na pieluchy. Jeśli chcesz zaoferować dziecku smoczek, ugotuj go wcześniej, a następnie włóż do torby szpitalnej.

Wskazówka dotycząca pakowania: Wiele szpitali oferuje w okresie połogu poduszkę do karmienia piersią. Być może jednak wolisz zabrać ze sobą własną poduszkę do karmienia piersią. Tutaj jednak łatwiej będzie, jeśli partner przyniesie ją później do szpitala.

Cyfrowe przygotowanie do porodu jako popularna opcja

Kurs przygotowania do porodu to dobry pomysł nawet wtedy, gdy nie spodziewasz się pierwszego dziecka, ale drugiego lub trzeciego. Nie zawsze jednak możliwe jest wzięcie udziału w kursie na miejscu. W międzyczasie istnieje cyfrowe przygotowanie do porodu. Tutaj poruszane są liczne tematy. Co należy do torby w klinice? Jak można uprościć poród? Między innymi istnieją obecnie badania, które wskazują, że akupunktura addytywna może przyspieszyć proces por odu. Dobrą osobą kontaktową w takich tematach jest zawsze położna.

Szczególnie w przypadku otwartych pytań dotyczących porodu pomocne jest, jeśli możesz zwrócić się do położnej na kursie przygotowującym do porodu. Zapisz wcześniej swoje pytania i porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, co chciałby wiedzieć przed wejściem na salę porodową.

Uwaga: Zarejestruj się na zajęcia przedporodowe z odpowiednim wyprzedzeniem. Zapisy są często przyjmowane od 25 tygodnia ciąży. Dzięki temu będziesz miała pewność, że rzeczywiście dostaniesz miejsce. Kursy przygotowania do porodu są często szybko rezerwowane. Dotyczy to również cyfrowego przygotowania do porodu, które jest dobrze odbierane przez pary.

Zalety i wady cyfrowego przygotowania do porodu

Zalety:

  • Elastyczność przy więcej niż jednym dziecku
  • Partner może być obecny
  • Komfortowe środowisko we własnych czterech ścianach

Wady:

  • Brak bezpośredniej wymiany na miejscu
  • brak możliwości palpacji przez położną

Artykuły powiązane