Na stres cierpią nie tylko dorośli, ale także dzieci. Ukierunkowana relaksacja może pomóc zapobiec temu, by stał się on stałym objawem.
Istnieje wiele różnych podejść, które można również łączyć ze sobą. Duży sukces można już osiągnąć poprzez proste ćwiczenia oddechowe w dziedzinie treningu autogenicznego.
Tak, joga może pomóc dzieciom w świadomym relaksowaniu siebie i własnego ciała. Ćwiczenia nie powinny być jednak zbyt wymagające.
Nie tylko dorośli, ale i dzieci potrzebują chwil odpoczynku w przerwach między zajęciami. Dzień szkolny jest coraz dłuższy, zadania domowe coraz bardziej wyczerpujące. Do tego dochodzi permanentne przeciążenie sensoryczne spowodowane konsumpcją różnych mediów. Nic dziwnego, że może to prowadzić do zaburzeń snu i problemów z koncentracją. Ale jakie ćwiczenia relaksacyjne mogą stosować dzieci, aby zmniejszyć stres?
W naszym poradniku przedstawiamy kompleksowy przegląd ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci. Pokazujemy, jakie są możliwości i jak je prawidłowo wykonywać.
[button]Kup książki o ćwiczeniach relaksacyjnych online[/button]
Spis treści
1. prawie co szóste dziecko cierpi z powodu stresu
Dorośli często są przepracowani, zestresowani, a czasem zupełnie przytłoczeni swoją sytuacją życiową. Lekarze mówią w tym przypadku o wypaleniu zawodowym. Jest to nazwa choroby, w której osoby nią dotknięte odczuwają emocjonalne wyczerpanie, które w końcu może doprowadzić do załamania.
Niepokojący jest jednak fakt, że nawet dzieci cierpią z powodu zbyt dużego stresu. W 2015 roku Fundacja dla Dzieci Bepanthen przeprowadziła we współpracy z Uniwersytetem w Bielefeld badanie, w którym wzięło udział 1100 dzieci w wieku od sześciu do 16 lat. Wynik: prawie co szóste dziecko i co piąty nastolatek cierpi z powodu stresu.
Powody są wielorakie:
- presja na wyniki w szkole
- nadmierna stymulacja medialna
- Presja terminów, mało wolnego czasu
- Chęć spełnienia oczekiwań rodziców
Wielu rodziców jednak nawet nie zauważa stresu u swoich dzieci. Przede wszystkim dlatego, że dzieci w większości przypadków nie skarżą się na stres. Innym powodem jest to, że często nie zauważają objawów lub źle je interpretują. Aby zmniejszyć stres, konieczne jest jednak jego rozpoznanie.
Do najczęstszych objawów należą:
- Ból głowy
- Ból brzucha
- Napięcie
- wewnętrzny niepokój
- utrata apetytu
- zaburzenia snu
- drażliwość
W kolejnych rozdziałach przedstawimy różne sposoby, dzięki którym jako rodzice możecie pomóc swoim dzieciom zrelaksować się i zmniejszyć stres. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i odrobinie treningu dzieci mogą nauczyć się świadomie relaksować. Dobry czas na ćwiczenia relaksacyjne i koncentracyjne to czas przed odrabianiem lekcji lub przed snem.
2. stopniowa relaksacja mięśni
Pierwszym sposobem na zapewnienie relaksu dzieciom jest progresywna relaksacja mięśniowa, zwana również progresywnym rozluźnieniem mięśni. Ćwiczenie to zostało opracowane w 1920 roku przez amerykańsko-amerykańskiego lekarza Edmunda Jacobsena. Odkrył on, że stres i niepokój związane są z napiętymi mięśniami. Celem tej metody jest doprowadzenie do świadomego rozluźnienia mięśni poprzez krótkie ich napinanie.
Przed wykonaniem ćwiczeń można omówić z dzieckiem, które mięśnie powinny być napięte podczas ćwiczeń. Następnie dziecko kładzie się wygodnie na podłodze lub macie do ćwiczeń. Poleć dziecku, aby wzięło wdech i jednocześnie napięło uzgodnione mięśnie na około pięć sekund. Mogą to być pięści, ramiona lub stopy.
Wskazówka: W internecie można również znaleźć darmowe opowiadania, które można czytać dziecku w tym czasie. Historie te opisują dokładnie, kiedy dziecko powinno napiąć którą część ciała.
Czas trwania ćwiczeń relaksacyjnych dostosuj do wieku dziecka. W wieku około pięciu lat zazwyczaj wystarcza pięć do dziesięciu minut dziennie. Im częściej będziesz kierować dzieckiem, tym lepiej z czasem poradzi sobie z samodzielnym wykonywaniem ćwiczeń.
3. joga dla dzieci
Joga wywodzi się z Indii i liczy sobie obecnie około 400 lat. Filozoficzna nauka obejmuje nie tylko ćwiczenia umysłowe, ale i fizyczne. Relaks i medytacja służą doprowadzeniu ciała, umysłu i duszy do harmonii.
Specjalne kursy skupiają się na technikach relaksacyjnych dla dzieci. Nie chodzi o wyginanie się, ale o odczuwanie własnego ciała. Każde z ćwiczeń nosi nazwę zwierzęcia, dzięki czemu naturalna chęć ruchu u dzieci sprawia, że chcą one „naśladować” te zwierzęta. Oprócz rozluźnienia mięśni, nacisk położony jest również na poprawę koncentracji i koordynacji.
Trening relaksacyjny można wykonywać w domu lub na specjalnym kursie. Jeśli ćwiczenia odbywają się w domu, zdecydowanie należy zadbać o to, by wcześniej samemu się ich nauczyć.
4. podróże fantasy
Po ćwiczeniach fizycznych można też czytać dziecku bajki relaksacyjne, które uspokajają i prowadzą do odprężenia. Te tak zwane podróże z fantazją lub marzeniami nadają się również dla przedszkolaków. Dzieci uwielbiają zanurzać się w innych światach i zostawiać codzienność za sobą.
Dziecko wtula się w przytulny kąt lub w poduszkowy krajobraz i zamyka oczy. Następnie rodzic czyta historię, która wysyła dziecko w mentalną podróż. Dodatkowo w tle można włączyć delikatną muzykę relaksacyjną.
Z pomocą sennych podróży dzieci mogą:
- odbierać różne wrażenia i doznania
- pobudzić swoją wyobraźnię
- zmniejszyć lęk i napięcie
- odpocząć
- pozbyć się dolegliwości fizycznych
Ważne: Opowieść fantasy powinna być zawsze pozytywna i mieć szczęśliwe zakończenie.
5 Trening autogeniczny i ćwiczenia oddechowe
Trening autogenny to metoda relaksacyjna opracowana w 1926 roku przez berlińskiego psychiatrę Johannesa Heinricha Schultza. Celem jest wywołanie relaksu od wewnątrz. Aby móc prawidłowo wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, rodzice powinni skonsultować się z profesjonalnym trenerem relaksacji. Jeśli dziecko opanowało podstawowe elementy, ta metoda relaksacyjna może być wykonywana również w domu.
Ćwiczenia można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Oddech jest spokojny i równomierny, a dzieci wyobrażają sobie, że ich ciało staje się ciepłe i ciężkie. Aby osiągnąć stan głębokiego odprężenia, w większości przypadków wystarczy około dziesięciu minut.
Ćwiczenia oddechowe mogą również doprowadzić podekscytowane dzieci do spokoju. Płytkie, powierzchowne oddychanie nie wystarczy, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość energii. Celem jest głębokie oddychanie do brzucha, a następnie wydalenie całego powietrza z płuc. W przypadku bardzo małych dzieci do ćwiczenia można wykorzystać przytulankę. Umieszcza się ją na brzuchu dziecka. Oddychając głęboko, dziecko musi teraz spróbować wprawić w ruch przytulankę na brzuchu.
Wszystkie ćwiczenia powinny być zawsze wykonywane w formie zabawy, bez przymusu i nacisku. Tylko w ten sposób można doprowadzić do głębokiego odprężenia.
6. kup książki o ćwiczeniach relaksacyjnych online
- Zernick-Förster, Sonja (Author)