Pleśniawki: Pokazujemy, na co zwracać uwagę przy groźnej chorobie wieku dziecięcego

Choroba dziecięca, jaką jest odra, nie jest już w Niemczech bardzo rozpowszechniona, ale wirus odry nie wymarł i co roku dochodzi jeszcze do zakażeń. Jakie są objawy odry? Jak się ją diagnozuje i na co …

Pleśniawki: Pokazujemy, na co zwracać uwagę przy groźnej chorobie wieku dziecięcego

Masern-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Pleśniawki: Pokazujemy, na co zwracać uwagę przy groźnej chorobie wieku dziecięcego
Dlaczego nie udało się jeszcze zwalczyć wirusa?

Szczególnym problemem jest niechęć wielu osób do szczepień. Według badań można przyjąć, że odra czy nawet inne choroby wieku dziecięcego mogą zostać wyeliminowane, gdy tylko zaszczepi się około 95% całej populacji.

Jakie są objawy od ry?

Główne objawy odry to wysoka gorączka, ból głowy, wrażliwość na światło, kaszel i katar. Zanim wysypka na odrze stanie się wyraźnie widoczna, mija około trzech do czterech dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Czy można złapać odrę więcej niż raz?

Jest to niemożliwe. Organizm tworzy przeciwciała, które utrzymują się przez całe życie. Za każdym razem, gdy wirusy atakują, można je skutecznie odeprzeć. Szczepienia ostatecznie dążą do tego samego celu, nie wywołując przy tym epidemii choroby.

Choroba dziecięca, jaką jest odra, nie jest już w Niemczech bardzo rozpowszechniona, ale wirus odry nie wymarł i co roku dochodzi jeszcze do zakażeń.

Jakie są objawy odry? Jak się ją diagnozuje i na co należy zwrócić uwagę w przypadku wybuchu epidemii?

W naszym poradniku przyglądamy się objawom. Dowiesz się, jak choroba wpływa na dzieci i dorosłych oraz jakie powikłania są możliwe. Ponadto informujemy o profilaktyce poprzez szczepienia przeciwko odrze.

[button]Poradnik zawierający wszystkie informacje o chorobach wieku dziecięcego[/button]

1. cel wyeliminowania odry nie został jeszcze osiągnięty

Masern Bilder Virus Ringelröteln
Wirus nie został jeszcze wyeliminowany

Odra to choroba, której nie bez powodu się obawiamy. Jednak to nie sama choroba sprawia największe problemy, a raczej późniejsze choroby wtórne.

Wiele lat temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postawiła sobie za cel całkowite wyeliminowanie chorób wieku dziecięcego. Mimo że cel ten nie został jeszcze osiągnięty, organizacja nadal pracuje nad swoim ambitnym projektem.

Szczególnym problemem jest niechęć wielu osób do szczepień. Według licznych badań można przyjąć, że odra lub inne choroby wieku dziecięcego, takie jak świnka, różyczka czy ospa wietrzna, mogą zostać wyeliminowane w momencie, gdy około 95% całej populacji zostanie zaszczepione.
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Instytut Roberta Kocha we współpracy z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, liczba osób w Niemczech zaszczepionych przeciwko odrze wynosi 73,9%.

Problem blednie w tle, ponieważ każdego roku dochodzi do niezbyt wielu przypadków. W 2017 roku odnotowano jedynie 1 036 przypadków. Jednak im więcej osób pozostaje bez szczepienia przeciwko odrze, tym większe jest prawdopodobieństwo jej rozprzestrzenienia. W dzieciństwie, aby uzyskać wystarczającą ochronę przed odrą, konieczne są dwa szczepienia.
Jednolita szczepionka skojarzona MMR chroni przed odrą, świnką i różyczką.

Wskazówka: W szkołach i przedszkolach ryzyko zachorowania na odrę jest szczególnie wysokie, ponieważ wiele osób przebywa razem na małej przestrzeni.

2. zakażeniu praktycznie nie można zapobiec

Masern Bilder Kind
Pierwsze objawy można łatwo pomylić z grypą

Odra jest chorobą wirusową. Jest szczególnie zaraźliwa i może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mimo że odra stała się znana jako choroba dziecięca, około połowa wszystkich chorych na odrę ma więcej niż 10 lat, a więc nie jest już w fazie, w której choroba zwykle występuje.

Okres inkubacji odry wynosi od jednego do dwóch tygodni. Jeśli zostaniesz zarażony, może upłynąć sporo czasu, zanim zauważysz pierwsze objawy odry. Głównym problemem jest jednak to, że jesteś już zakaźny w czasie, gdy nie zauważyłeś jeszcze objawów od ry.
Na około cztery dni przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, przez tydzień jesteś szczególnie zaraźliwy dla innych osób. Zakażenie następuje poprzez kropelki

Do głównych objawów odry należą:

  • wysoka gorączka
  • ból głowy
  • wrażliwość na światło
  • Kaszel
  • Katar

Pierwszym objawem odróżniającym od objawów grypy jest białawy nalot na błonach śluzowych policzków. Te tak zwane plamy Koplika nie muszą jednak pojawiać się od razu, a stają się widoczne dopiero po jednym lub dwóch dniach.
Zanim wysypka na odrze stanie się wyraźnie widoczna, mija około trzech do czterech dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Jak tylko zauważysz typową wysypkę na odrze, gorączka zazwyczaj ponownie wzrasta. Po kolejnych trzech do czterech dniach najgorsze jest już za nami, wysypka znika, a temperatura ciała wraca do normy.

Temperaturę ciała należy mierzyć regularnie, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci, aby w razie potrzeby można było w odpowiednim czasie skonsultować się z lekarzem. W naszym porównaniu termometrów klinicznych porównaliśmy najlepsze termometry dla niemowląt. 3.

3. Możliwe są ciężkie przebiegi choroby

Gdy odra występuje u dorosłych lub dzieci, jest to ogromne obciążenie dla organizmu. W tej fazie osłabienia organizm jest podatny na kolejne wirusy i bakterie. Po odrze następuje m.in.

Słabe perspektywy w krajach rozwijających się:

Podczas gdy konsekwencje odry w Niemczech można zwykle dobrze zwalczyć za pomocą leków, nie jest tak w biedniejszych regionach świata. Tam śmiertelność wynosi czasami ponad 20 %.

  • Choroby biegunkowe (w około 8 % wszystkich przypadków odry),
  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie ucha środkowego (w ok. 7 %)
  • zapalenie płuc (około 6 %)
  • , a w najgorszych przypadkach zapalenie opon mózgowych i części mózgu.

Skrajne konsekwencje są jednak niezwykle rzadkie, więc nie należy się zbytnio przejmować. Na przykład tylko u około jednej na 1000 osób z chorobą rozwija się zapalenie mózgu. Jest ono śmiertelne u mniej niż 10% osób, które na nie zapadną.
U około jednej czwartej wszystkich pacjentów dotkniętych zapaleniem mózgu pozostają długoterminowe konsekwencje, takie jak trudności z mową lub paraliż. Jeśli poważne powikłania zostaną w porę rozpoznane i leczone, trwałe uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Uwaga: Powikłania występują znacznie częściej u dzieci poniżej piątego roku życia i u dorosłych.

4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Masern Baby Impfung
Chroń siebie i swoje dzieci, szczepiąc się.

Czy odra może wystąpić mimo szczepienia?

O ile w dzieciństwie otrzymałeś oba szczepienia (pierwsze między 11. a 14. miesiącem życia, drugie krótko przed drugimi urodzinami), zakażenie jest prawie niemożliwe. Często jednak drugie szczepienie nie jest podawane lub jest podawane znacznie później, tak że możliwe jest ponowne zakażenie.

Czy mogę zachorować na odrę więcej niż raz?

Jest to niemożliwe. Organizm tworzy przeciwciała, które utrzymują się przez całe życie. Za każdym razem, gdy wirusy atakują, można je skutecznie odeprzeć. Szczepienie ostatecznie dąży do tego samego celu, nie wywołując przy tym epidemii choroby.

Czy istnieją skutki uboczne szczepienia przeciwko odrze?

Szczepienie skojarzone przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) wiąże się z ryzykiem wystąpienia wysypki przypominającej odrę. Dzieje się tak dlatego, że stosowane są żywe wirusy. Jednak szansa ta wynosi tylko od dwóch do pięciu procent. Te tak zwane odry szczepionkowe nie są zaraźliwe i nie prowadzą do powikłań.

5. poradnik ze wszystkimi informacjami o chorobach wieku dziecięcego

Artykuły powiązane