Zespół KiSS: co powinieneś wiedzieć o chorobie dzieci

Przed każdym badaniem wstępnym większość rodziców obawia się, że pediatra zdiagnozuje jakąś chorobę lub zaburzenie rozwojowe. Jedną z obawiających się diagnoz jest na przykład zespół KiSS, który według osteopatów czy fizjoterapeutów może wywołać dalsze zaburzenia …

Zespół KiSS: co powinieneś wiedzieć o chorobie dzieci

Baby erhält Manualtherapie
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Zespół KiSS: co powinieneś wiedzieć o chorobie dzieci
Co to jest zespół KiSS?

Zespół KiSS nie jest bezpośrednio chorobą, a nieprawidłowym ułożeniem głowy i kręgosłupa szyjnego. Istnienie choroby jest jednak bardzo kontrowersyjne.

W jaki sposób można zapobiegać zespołowi KiSS?

Naukowcy zakładają, że urodzenie wyznacza kierunek rozwoju wady położenia. W związku z tym, nie można zapobiec przyczynom.

Jak można go leczyć?

Różne terapie manualne pomagają przeciwko zespołowi KiSS. Leczenie może zapobiec wystąpieniu dalszych zaburzeń rozwojowych.

Przed każdym badaniem wstępnym większość rodziców obawia się, że pediatra zdiagnozuje jakąś chorobę lub zaburzenie rozwojowe. Jedną z obawiających się diagnoz jest na przykład zespół KiSS, który według osteopatów czy fizjoterapeutów może wywołać dalsze zaburzenia rozwojowe. Ale czym właściwie jest zespół KiSS? I jak rozpoznać jego objawy u mojego dziecka?

W naszym poradniku wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o zespole KiSS. Wyjaśniamy możliwe przyczyny deformacji i występujące objawy. Pokazujemy również odpowiednie możliwości leczenia.

[button]Dalsze lektury na temat rozwoju dziecka[/button]

1.Zespół KiSS jest wadą rozwojową kręgów szyjnych.

Kinderkrankheit
Dzieci z zespołem KiSS często mają tak zwany torticollis.

Zespół KiSS totzw. zaburzenie symetrii górnego odcinka szyjnego stawu. Zespół ten nie jest chorobą, lecz nieprawidłowym ustawieniem dwóch górnych kręgów szyjnych. Prowadzi do zaburzeń postawy i według ekspertów medycznych odpowiada za wiele innych zaburzeń rozwojowych.

Zespół dzieli się na następujące dwie różne formy:

  • KiSS 1: Boczne pochylenie głowy, asymetryczna sylwetka ciała.
  • KiSS2: Głowa jest pochylona do tyłu

W obu formach występuje ograniczenie ruchu, które może prowadzić do bólu. Dodatkowo zachęca się do przyjęcia nienaturalnej postawy odciążającej.

Zespół KiSS jest jednak bardzo kontrowersyjny. Nie można go udowodnić, dlatego nie jest uznawany za chorobę. Nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby, że wadliwe ułożenie kręgosłupa prowadzi do zaburzeń rozwojowych. Dlatego koszty terapii nie są pokrywane przez ustawowe ubezpieczenia zdrowotne.

Krytycy uważają diagnozę za fanaberię, ponieważ u niemowląt bardzo często dochodzi do przemieszczenia poszczególnych kręgów. To niewłaściwe ustawienie wynika z faktu, że dziecko pod koniec ciąży miało mało miejsca w łonie matki i dlatego mogło leżeć tylko w określonej pozycji. W związku z pozycją leżącą , w większości przypadków ta wadliwa pozycja po pewnym czasie sama z siebie wyrasta. Lekarze alternatywni bronią jednak stanowczo istnienia syndromu KiSS. Według ich własnych wypowiedzi odnotowują oni dobre wyniki leczenia.

2. za główną przyczynę uważa się traumatyczne przeżycia związane z porodem

Cięcia cesarskie w Niemczech

Liczba cesarskich cięć wykonywanych w Niemczech od lat rośnie. Według ostatnich statystyk, w 2016 roku liczba ta wynosiła 232 500.

Rozwój zespołu KiSS może mieć wiele różnych przyczyn. Wszystkie one są jednak związane ze strukturą macicy lub porodem, dlatego nie można aktywnie zapobiegać wystąpieniu syndromu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, deformacja ta nie jest dziedziczna.

Eksperci medyczni zakładają, że w większości przypadków problemy z kręgosłupem szyjnym wynikają z traumatycznych przeżyć podczas porodu.
Należą do nich:

  • cesarskie cięcie
  • porody z użyciem ssawki lub kleszczy
  • waga urodzeniowa powyżej 4000 gramów
  • porody mnogie
  • prezentacja bezmózgowa

W zasadzie jest to zaburzenie czysto mechaniczne. Zbyt duży nacisk na głowę i kręgosłup szyjny nieuchronnie prowadzi do skrzywionej pozycji głowy.

3 Objawy zespołu KiSS są bardzo zróżnicowane

überstrecken
Częsty płacz może świadczyć o zespole KiSS

Większość rodziców jest początkowo przytłoczona, gdy ich dziecko płacze przez cały dzień i nie można go uspokoić. Ponieważ objawy są bardzo szerokie, zespół ten nie zawsze jest łatwy do rozpoznania dla laika. Dodatkowo, każde dziecko inaczej reaguje na dolegliwości.

Najczęstszym objawem jest kręcz szyi. Oznacza to, że głowa jest zawsze przechylona na jedną stronę. W związku z tym dzieci często nie są w stanie obrócić głowy na drugą stronę.

Jeśli chodzi oruch i postawę ciała, następujące objawy wskazują na zablokowanie atlasu:

  • asymetryczny kształt czaszki
  • boczne spłaszczenie głowy
  • silnie zaznaczona jednostronność
  • Nieprawidłowe ustawienie stóp i stawu biodrowego
  • Asymetrie w obrębie twarzy

Ale poniższe objawy mogą wystąpić również przy „chorobie dzieci”:

  • nadmierne ślinienie się z trudnościami w połykaniu
  • nietypowe zachowania związane z piciem
  • częsty płacz, zwłaszcza podczas trzymania dziecka w pozycji pionowej
  • niespokojny sen
  • Problemy z karmieniem piersią
  • unikanie pozycji leżącej

To całkiem normalne, że nie wszystkie objawy dotyczą lub występują w tym samym czasie. Oczywiście, objawy mogą mieć również wiele innych możliwych przyczyn. Jeśli jednak kilka objawów dotyczy Twojego dziecka, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z pediatrą lub lekarzem alternatywnym w celu wyjaśnienia.

4 Osteopatia może pomóc niemowlętom

Vererbung
W przypadku syndromu stosuje się różne terapie manualne.

Diagnozę stawia lekarz pediatra albo fizjoterapeuta dziecięcy. Najpierw sprawdzana jest postawa ciała i odruchy. Zazwyczaj jednak konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego głowy i kręgosłupa szyjnego, aby jednoznacznie stwierdzić zespół KiSS.

Jeśli zespół ten zostanie jednoznacznie zdiagnozowany, różne terapie pomagają skorygować napięcie i nieprawidłową pozycję. Zwykle chorobę można bardzo dobrze wyleczyć.

W przypadku zespołu KiSS można zastosować następujące terapie:

  • Atlasoterapia
  • Technika HIO
  • Terapia manualna wg Gutmann/Biedermann
  • Chiropraktyka
  • Osteopatia

Leczenie powinno być zawsze prowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza medycyny alternatywnej lub osteopatę. On lub ona będzie stosować ciśnienie i specjalne uchwyty, aby uwolnić dominujące blokady. Sesja trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut. Podczas gdy niektóre wady postawy mogą być rozwiązane w pierwszej sesji, w innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji.

Uwaga: Po zabiegu może nastąpić faza reakcji, w której objawy mogą się nasilić. Nie należy się tym przejmować! Jest to całkiem normalne i ustępuje po kilku tygodniach.

Nieleczony zespół KiSS może prowadzić do zaburzeń rozwojowych.

Osteopathie Baby
Aby uniknąć szkód następczych, takich jak ADHD, terapię należy rozpocząć jak najwcześniej.

Jak już wspomniano, istnienie zespołu KiSS jest bardzo kontrowersyjne. Zwolennicy zakładają, że w przypadku braku leczenia choroby rozwiną się późne konsekwencje. Należą do nich przede wszystkim ograniczenia ruchowe, uszkodzenia postawy, opóźniony rozwój mowy i wiele innych zaburzeń rozwojowych.

W dalszym przebiegu zespół KiSS może następnie prowadzić do zespołu KiDD (upper cervical joint-induced dyspraxia/dysgnosia). W konsekwencji mogą pojawić się silne bóle pleców, zaburzenia równowagi oraz bóle głowy, a nawet migreny. Z zespołem związane są również ADHD czy zaburzenia koncentracji.

6 Dalsze lektury na temat rozwoju dziecka

Artykuły powiązane