Cierpisz na świnkę? Tutaj dowiesz się, jak rozpoznaje się tę chorobę i jak najlepiej postępować w przypadku jej wystąpienia.

Świnka to jedna z najbardziej znanych chorób wieku dziecięcego. Na szczęście obecnie choroba ta występuje rzadko, ponieważ wiele osób zaszczepiło się przeciwko groźnej infekcji wirusowej. Ale czym dokładnie jest świnka? Jakie są objawy i jak …

Cierpisz na świnkę? Tutaj dowiesz się, jak rozpoznaje się tę chorobę i jak najlepiej postępować w przypadku jej wystąpienia.

Mumps-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Cierpisz na świnkę? Tutaj dowiesz się, jak rozpoznaje się tę chorobę i jak najlepiej postępować w przypadku jej wystąpienia.
W jaki sposób przenoszona jest świnka?

Agresywny wirus przenoszony jest drogą kropelkową. Każdy, kto stoi obok osoby chorej na świnkę, może łatwo się zarazić. Szczególnie narażone są dzieci w przedszkolu i w szkole.

Jakie choroby mogą być wywołane przez świnkę?

Świnka może powodować zapalenie opon mózgowych, zapalenie osierdzia, zapalenie trzustki i uszkodzenie nerwu słuchowego. To ostatnie zdarza się jednak bardzo rzadko.

Ile przypadków występuje w Niemczech?

Ponieważ świnka jest jedną z chorób podlegających zgłoszeniu, istnieją wiarygodne dane. Według statystyk z 2016 roku, w Niemczech było znacznie mniej niż 1000 zakażonych osób. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stosunkowo wiele osób jest zaszczepionych.

Świnka to jedna z najbardziej znanych chorób wieku dziecięcego. Na szczęście obecnie choroba ta występuje rzadko, ponieważ wiele osób zaszczepiło się przeciwko groźnej infekcji wirusowej.

Ale czym dokładnie jest świnka? Jakie są objawy i jak przebiega choroba?

W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego o zakażeniu, ryzyku zakażenia i środkach zapobiegawczych. Wyjaśniamy, jak można złagodzić objawy i jakie powikłania są możliwe.

[button]Przewodnik po chorobach wieku dziecięcego[/button]

1. ryzyko zakażenia świnką jest duże

Kinderkrankheiten Ansteckung Eltern
Do zakażenia dochodzi poprzez drobne kropelki w oddechu.

Agresywny wirus świnki przenosi się drogą kropelkową. Każdy, kto stoi obok osoby chorej na świnkę, może łatwo się zarazić. Szczególnie zagrożone są dzieci w przedszkolu i w szkole.
Tutaj wiele osób ma bliski kontakt ze sobą, przez co wirusy mogą się szybko rozprzestrzeniać.

Wirus atakuje przede wszystkim gruczoły ślinowe. Może jednak zaatakować również narządy wewnętrzne. Jeśli zostałeś zarażony wirusem świnki, musi upłynąć trochę czasu, zanim zauważysz pierwsze objawy.

Zakażenie jest możliwe na około tydzień przed zauważeniem pierwszych oznak choroby. Jak tylko pojawią się pierwsze objawy świnki, istnieje jeszcze ryzyko zakażenia przez maksymalnie dziewięć dni. Najczęściej do przeniesienia zakażenia dochodzi w czasie, gdy choroba nie jest jeszcze widoczna.

Podobnie jak w przypadku odry, trudno jest odróżnić objawy świnki od objawów grypy czy przeziębienia. Najpierw pojawiają się m.in.

  • Ból głowy i bolące kończyny
  • uczucie zmęczenia
  • i gorączka

gorączka.

Wyraźnie widoczny obrzęk ślinianek przyusznych obserwuje się tylko u części osób dotkniętych chorobą. Jest to wyraźny sygnał o wybuchu choroby. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem i pod żadnym pozorem nie posyłać dziecka dalej do przedszkola czy szkoły.

2. przebieg choroby może mieć poważne konsekwencje

Choroba świnki:

Choroba ta nazywana jest również potocznie knutem lub kozim pechem. Nazwa „kozi peter” pochodzi prawdopodobnie od świeżego sera o tej samej nazwie, który podobnie jak twarz chorego wydaje się mleczny i obrzęknięty.

Pod warunkiem, że pojawiają się tylko objawy grypopodobne, masz szczęście. W wielu przypadkach jednak wirus świnki rozprzestrzenia się na inne części ciała. U około 10 % wszystkich osób, które chorują na świnkę, rozwija się zapalenie opon mózgowych lub w rzadkich przypadkach zapalenie mózgu.

Jeśli pojawiają się takie objawy jak sztywność karku, szczególna wrażliwość na światło, a także silne bóle głowy, prawdopodobieństwo, że zachorowałeś na zapalenie opon mózgowych od świnki jest bardzo wysokie.

Możliwe są następujące choroby wywołane przez świnkę:

  • Zapalenie oponmózgowych (występuje w około 10 % wszystkich przypadków).
  • Zapalenie gruczołukrokowego (występuje u około 30 % mężczyzn)
  • Zapalenie trzustki (występuje między 2 a 5 %)
  • Uszkodzenie nerwu słuchowego (bardzo rzadko)

Uwaga: zapalenie opon mózgowych może się rozwinąć nawet po ustąpieniu wszystkich innych objawów.

U wielu chłopców podczas przebiegu świnki rozwija się zapalenie jąder (orchitis). Można to rozpoznać po obrzęku jąder, silnym bólu i ponownej gorączce. Z reguły takie zapalenie rozpoczyna się, gdy inne objawy powoli się poprawiają. Z reguły dotknięte jest tylko jedno jądro.

Zapalenie jądra może prowadzić do czasowej, a w najgorszym przypadku do trwałej niepłodności. Od 10 do 15 % wszystkich pacjentów cierpi na przynajmniej tymczasowe zmniejszenie płodności.
U kobiet możliwe jest również, aby wirus dotknął jajników, ale jest to niezwykle rzadkie.

Jeśli choroba wieku dziecięcego pojawia się, gdy jesteś już dorosła, ma to zazwyczaj gorsze konsekwencje. Prawdopodobieństwo, że staniesz się niepłodny jest w tym przypadku znacznie wyższe.

3. Leczenie i profilaktyka – jak się chronić

Pädiatrie
Zabezpiecz się szczepieniem

Niestety, przeciwko chorobie wieku dziecięcego niewiele można zrobić. Sposoby leczenia mają na celu zmniejszenie bólu i innych objawów, aby przebieg choroby był nieco przyjemniejszy.

Tym bardziej ważna jest profilaktyka poprzez szczepienia. Szczepionka przeciwko śwince nie może być już podawana indywidualnie. Podaje się ją raczej przeciwko trzem chorobom: odrze, śwince i różyczce.

Szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce, w skrócie MMR, podawana jest dwukrotnie. Pierwsze szczepienie dzieci powinny otrzymać po około roku. Ponieważ tylko około 95 % wszystkich ludzi tworzy wystarczające przeciwciała przeciwko wirusowi po pierwszym szczepieniu, konieczne jest drugie szczepienie. Najlepiej zrobić to przed ukończeniem przez dziecko 23 miesiąca życia.

Jeśli otrzymasz te dwa szczepienia, jesteś w 99% chroniony przed zakażeniem groźnym wirusem świnki do końca życia. Jesteś również odporna na chorobę, jeśli już raz zachorowałaś na świnkę.

4. ważne pytania i odpowiedzi -FAQs

Viruserkrankung umgangssprachlich Tölpel
Nie lekceważ wirusa

Czy można nadrobić zaległości w szczepieniach?

Wszystkie dzieci i młodzież, które nie były szczepione lub były szczepione tylko raz, powinny to zrobić niezwłocznie. Dzięki kombinowanej substancji czynnej MMR jesteście Państwo jednocześnie chronieni przed różyczką i odrą.
Szczepienie jest możliwe także wtedy, gdy mieli Państwo kontakt z osobami, które chorowały na świnkę. Takie szczepienie przypominające powinno być jednak wykonane jak najszybciej, aby nadal było skuteczne.

Czy istnieją skutki uboczne szczepienia?

Skutki uboczne występują rzadko. Ciężkie dolegliwości są prawie niemożliwe. Z reguły łagodne objawy ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu. W tym czasie organizm tworzy wystarczającą ilość przeciwciał, aby chronić się przed wirusami świnki.

Ile przypadków tej choroby występuje w Niemczech?

Ponieważ świnka jest chorobą podlegającą obowiązkowi zgłoszenia, istnieją wiarygodne dane. Według statystyk z 2016 roku, w Niemczech było znacznie mniej niż 1000 zakażonych osób. Wynika to głównie z faktu, że stosunkowo dużo osób się szczepi.

Czy na świnkę chorują głównie dzieci?

Gdy nie było zaleceń dotyczących kompleksowych szczepień, na chorobę chorowały głównie dzieci. Tymczasem nowo zakażone osoby to głównie nastolatki i młodzi dorośli.

5. poradnik dotyczący chorób wieku dziecięcego

Kinderkrankheiten: Alles, was wichtig ist
140 Recenzje

Artykuły powiązane