Katar sienny: Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o katarze siennym

Ptaki ćwierkają, przyroda budzi się do życia, a na zewnątrz wreszcie robi się ciepło. To co dla wielu osób jest miłe i tworzy pozytywny nastrój, dla alergików jest mieczem obosiecznym. Oczywiście wielu cierpiących na katar …

Katar sienny: Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o katarze siennym

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Katar sienny: Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o katarze siennym
Co należy zrobić, jeśli podejrzewam, że moje dziecko ma katar sienny?

Alergię można jednoznacznie stwierdzić za pomocą testu alergicznego.

Jak można leczyć katar sienny?

Najczęstszą metodą leczenia jest odczulanie, które uczy organizm unikania nadmiernej reakcji.

Jakie choroby wtórne może wywołać katar sienny?

W najgorszym przypadku katar sienny może wywołać u dziecka astmę.

Ptaki ćwierkają, przyroda budzi się do życia, a na zewnątrz wreszcie robi się ciepło. To co dla wielu osób jest miłe i tworzy pozytywny nastrój, dla alergików jest mieczem obosiecznym.

Oczywiście wielu cierpiących na katar sienny z niecierpliwością czeka na wiosnę, ale niestety alergia psuje dużą część letniego czasu dla wielu cierpiących. Mimo to liczba osób cierpiących z powodu alergii stale rośnie. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Roberta Kocha, 9,1% wszystkich dzieci i młodzieży cierpi na katar sienny.

Ale czym właściwie jest katar sienny? Jak jest diagnozowany i jakie jest dostępne leczenie?

W naszym przewodniku po alergii na pyłki dowiesz się, jak rozpoznać, czy cierpisz na katar sienny. Wyjaśniamy różne objawy i co jest za nie odpowiedzialne. Podpowiadamy, jakie metody leczenia są dostępne i jakie nowe metody pojawiły się w ostatnich latach.
Dodatkowo zagłębimy się w to, jak można przejść przez lato jak najdelikatniej, bez konieczności wizyty u lekarza.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1) rozpoznawać objawy i prawidłowo je interpretować

Sinusitis
Nie lekceważ kataru siennego

Na pierwszy rzut oka wiele osób cierpiących na katar sienny (pyłkowicę) myli objawy kataru siennego z objawami przeziębienia. Nie jest to zaskakujące, ponieważ objawy są bardzo podobne.

Większość alergików cierpi na katar, napady kichania oraz wodniste i swędzące oczy. Niektórych swędzi i drapie w gardle i krtani, przez co objawy przeziębienia są niemal kompletne. Dodatkowo katar sienny powoduje zmęczenie, którego nie należy lekceważyć.

Jeśli te objawy występują wiosną lub latem, można podejrzewać, że to alergia. Aby jednak postawić ostateczną diagnozę, należy wykonać test alergiczny.
Czasem można je wykonać u lekarza rodzinnego, inaczej u dermatologów i alergologów.

1.1 Procedura testu alergicznego – w ten sposób określa się siłę reakcji alergicznej

Test prowokacji:

W takim teście alergicy są specjalnie wystawiani na działanie określonych pyłków. Służy to jednoznacznemu udowodnieniu alergii. Problemem jest jednak to, że procedura testowa jest bardzo czasochłonna, przeprowadzana jest tylko w kilku miejscach w Niemczech i stanowi ryzyko dla ciężkich alergików.

Istnieją różne testy alergiczne, które same w sobie nie dają 100% pewności, ale razem dają bardzo wiarygodne wyniki. Dlatego należy zawsze stosować więcej niż jedną procedurę testową, aby móc porównać ze sobą potencjalnie różne wyniki.

Możliwe są następujące procedury testowe:

  • Test nakłuć
  • Test śródskórny
  • Badanie naskórkowe
  • Badanie fotopułapkowe
  • Badanie przez pocieranie
  • Badanie krwi
  • Testy prowokacji

Aby sprawdzić, czy występuje alergia, przeprowadza się wywiad anamnestyczny. Następnie wykonuje się testy skórne oraz badanie laboratoryjne krwi. Wywiad daje stosunkowo jasny obraz tego, na jakie pyłki jest się uczulonym.

1.2 Wspólna metoda badawcza wyjaśniona w skrócie

Behandlung von Heuschnupfen
Reakcje alergiczne stają się widoczne na skórze.

Test nak łuć jest najczęściej stosowany jako skórny test alergiczny. W tym zabiegu osoba wykonująca test lekko nacina skórę na przedramieniu. Posypując potencjalne alergeny, prowokuje się reakcję skóry.
Im większe zaczerwienienie, tym silniejsza reakcja na daną substancję. Aby mieć pewność, że test alergiczny daje przydatne wyniki, stosuje się kontrolę dodatnią i kontrolę ujemną, odpowiednio z histaminą i roztworem soli fizjologicznej.

Ocena testu alergicznego może być wykonana bezpośrednio. Cały test trwa około 20 minut. Zaczerwienienie pokazuje się w ciągu kilku minut. Jednak problem z tą procedurą testową polega na tym, że intensywność można określić tylko słabo. Zależy to od dobrej oceny na oko.

W badaniu laboratoryjnym Twojej krwi o podatności na alergię decyduje wartość IgE (immunoglobuliny E). Nie musi to jednak oznaczać, że jest Pani uczulona na daną substancję. Istnieje jednak zwiększone ryzyko, ponieważ wytworzyły się przeciwciała, które mają za zadanie odeprzeć te substancje.

Łącząc badanie krwi z testem skórnym, można bardzo łatwo określić pyłki, na które jest się uczulonym.

2. katar sienny może wywołać astmę

Heuschnupfen vorbeugen
Dbaj o siebie!

Niestety, liczba alergii w Niemczech, jak również w wielu innych krajach uprzemysłowionych, od lat systematycznie rośnie. Badacze wychodzą z założenia, że system obronny organizmu ma niewiele do roboty i dlatego odrzuca substancje, które w rzeczywistości są nieszkodliwe.

Alergia jest ostatecznie nadmierną reakcją systemu obrony immunologicznej organizmu. Właściwie nieszkodliwe pyłki drzew, krzewów i traw są klasyfikowane jako atak. Organizm reaguje na to odpowiednio i tworzy komórki obronne, aby utrzymać intruzów z dala.

Aby pyłek mógł ponownie opuścić organizm i nie wyrządzić szkód, z nosa cieknie, oczy łzawią, a błony śluzowe są podrażnione. Każdy, kto cierpi na zapalenie błony śluzowej (katar) przez dłuższy czas lub bardzo mocno, powinien pilnie rozważyć leczenie.

Im więcej jest alergii i im gorsze są objawy, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie tzw. zmiany piętrowej. Wówczas u pacjentów z alergią pojawiają się trudności w oddychaniu, które nieleczone mogą prowadzić do astmy.

Rada: Im szybciej podejmiesz działania, tym lepiej można zwalczyć alergię. Ponadto wzrastają szanse, że nie wystąpią kolejne alergie i uda się zapobiec chorobom wtórnym, takim jak astma.

3. pyłki lecą prawie przez cały rok

Pylenie roślin nie ogranicza się tylko do kilku miesięcy, ale rozciąga się na dużą część roku. Jeśli jesteś uczulony tylko na pyłki leszczyny lub brzozy, najgorsze masz już za sobą w maju. Jeśli natomiast jesteś uczulony również na pyłki traw, sezon pylenia trwa do września.

W naszym kalendarzu pylenia, wymieniliśmy popularne rodzaje pyłków wraz z odpowiednimi czasami przelotu pyłków:

Typ pyłku Możliwa ilość pyłku Główne kwitnienie (najgorszy czas)
Alder Koniec grudnia do połowy czerwca Luty i marzec
Leszczyna Od połowy grudnia do połowy maja Od połowy lutego do końca marca
Brzoza od lutego do sierpnia tylko dwa tygodnie w kwietniu
Buk od marca do czerwca Kwiecień
Trawy (wczesno- i późnokwitnące) od kwietnia do października od maja do sierpnia
Bylica Od maja do października Lipiec i sierpień
Pszenica Od kwietnia do sierpnia Maj i czerwiec
Żyto od kwietnia do sierpnia w czerwcu
Ambrozja od lipca do października sierpień i wrzesień
Pokrzywa zwyczajna od kwietnia do listopada Od połowy czerwca do początku września
Wierzba Od lutego do czerwca Koniec marca do początku maja

Jednak w poszczególnych latach ilość pyłków jest różna. Czasem drzewa i krzewy zaczynają kwitnąć nieco wcześniej, czasem trwa to nieco dłużej. Zależy to głównie od warunków pogodowych. Na przykład, jeśli mieszkasz na południu Niemiec lub w cieplejszych regionach, takich jak Fryburg czy Kolonia, pylenie zaczyna się nieco wcześniej.

Na wyżej położonych obszarach, drzewa i krzewy zaczynają pylenie dopiero kilka tygodni później, więc możesz odpocząć trochę dłużej z alergią. Jeśli masz tylko łagodną alergię, tylko główny okres kwitnienia roślin jest dla Ciebie problemem.
W okresie przed i po kwitnieniu stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo niskie. Dlatego jest mało prawdopodobne, że Twój organizm zostanie postawiony w stan gotowości przez niewielkie ilości.

4. problem alergii krzyżowej

Kreuzallergien
Zwykle reagujesz na wiele różnych pyłków.

Problemem dla wielu alergików są również tak zwane alergie krzyżowe. Zazwyczaj różne rodzaje pyłków mają podobną strukturę, dzięki czemu organizm buduje komórki obronne przeciwko wszystkim tym substancjom. Jednak oprócz pyłków, różne pokarmy są również klasyfikowane jako zagrażające. Znane alergie krzyżowe to:

  • Pyłki brzozy, leszczyny i olchy: Orzechy, owoce pestkowe, surowe ziemniaki i seler.
  • Pyłki zbóż i traw: Pomidory, niektóre rodzaje mąki
  • Ambrozja: cukinia, ogórek i melon
  • Bylica: seler, marchew i mango

W większości przypadków jednak objawy występują tylko wtedy, gdy jedzenie jest spożywane na surowo. Jeśli zimą gotujesz warzywa na parze lub robisz strudel z jabłkami, rzadko masz problemy. Ostrożność zaleca się jednak w przypadku orzechów i mąki.

Naukowcy zakładają, że wiele osób ma wrodzoną wrażliwość na alergeny. Ci, którzy są wrażliwi na pyłki, są zwykle bardziej podatni na choroby skóry, takie jak neurodermia czy egzema.

5. możliwości leczenia

Rhinitis
Katar sienny może położyć kres najwspanialszej porze roku.

Główną formą leczenia kataru siennego jest odczulanie. Metoda ta polega na ekspozycji na alergeny, na które jesteś uczulony, w małych dawkach. Odbywa się to pod nadzorem lekarza, aby nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego.

Ponieważ stosowane stężenia są niezwykle niskie, celem jest wprowadzenie organizmu do tych substancji. Celem leczenia jest to, że własne mechanizmy obronne organizmu nie reagują już na te nieszkodliwe substancje.

Niestety, leczenie odczulające trwa od trzech do sześciu lat. Jednak już po roku często zauważa się znaczną poprawę. Poprzez ciągłe zwiększanie dawki następuje przyzwyczajenie do substancji wywołujących alergię. Dzięki długotrwałej terapii zmniejsza się ekstremalne tworzenie przeciwciał.

Oprócz klasycznego leczenia za pomocą środków medycznych, wielu naturopatów zajmuje się alergiami. Często uciekają się do terapii biorezonansowej, która działa z minimalnymi bodźcami elektrycznymi. Jednak do tej pory nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność tej metody.

6. jak najlepiej chronić się przed katarem siennym

Richtig Lüften bei Heuschnupfen
Nie zostawiaj latem uchylonych okien.

Jeśli cierpisz na katar sienny, możesz oczywiście uciec się do wypróbowanych i przetestowanych środków na katar sienny. Poniższe leki na katar sienny pomagają złagodzić objawy:

  • Lek przeciwhistaminowy, zwany również lekiem przeciwalergicznym
  • aerozole do nosa dla alergików (ale upewnij się, że są dobrze tolerowane)
  • antyalergiczne krople do oczu

Różne leki przeciwhistaminowe działają poprzez blokowanie receptorów histaminy. Leki pierwszej generacji często powodowały, że ludzie czuli się bardzo zmęczeni i znużeni. Jednak nowoczesne leki na katar sienny rzadko mają takie efekty.

Jeśli jednak zauważysz, że ich przyjmowanie powoduje uczucie zmęczenia, najlepiej zmień lek. Mimo że sposób działania jest podobny, istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi lekami, które mogą być odpowiedzialne za senność.

Oprócz przyjmowania leku przeciwalergicznego, istnieje jednak kilka rzeczy, które ułatwiają życie alergikom:

  • Na wsi wietrzyć wieczorem, w mieście rano.
  • Trzymaj okna zamknięte tak często jak to możliwe
  • Regularnie zmieniaj pościel (co tydzień)
  • Nie zostawiaj w sypialni ubrań, które już założyłeś
  • Często odkurzaj i mopuj, aby zmniejszyć poziom pyłków (szczególnie w sypialni).
  • Nie susz ubrań na zewnątrz, ponieważ pyłki mogą zostać uwięzione w mokrych ubraniach.
  • Najlepiej jest ćwiczyć krótko po deszczu.

7. dalsza literatura na ten temat

No products found.

Artykuły powiązane