Dzieci kłócą się przede wszystkim po to, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców. W większości przypadków jednak kłótnie są korzystne dla rozwoju, ponieważ dzieci uczą się zaspokajać swoje potrzeby.
Nie zawsze rodzice muszą interweniować podczas kłótni między rodzeństwem. Mogą jednak pomóc w znalezieniu rozwiązania konfliktu.
Ustalcie rodzinne zasady, które określą, jak należy postępować ze sobą. Wzmacniaj też pewność siebie swoich dzieci, aby nie szukały ciągle uwagi.
Posiadanie rodzeństwa może być wspaniałe. Zawsze jest tam ktoś, kto cię wysłucha i z kim można się pobawić. Jednak w każdej rodzinie od czasu do czasu dochodzi dosporów między rodzeństwem. Ale dlaczego zawsze dochodzi do konfliktów? I jak rodzice mogą sobie z nimi poradzić?
W naszym poradniku chcielibyśmy wyjaśnić Państwu, dlaczego rodzeństwo się kłóci i dlaczego te konflikty są bardzo ważne dla rozwoju dzieci. Ponadto otrzymasz wskazówki, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Na koniec dajemy wskazówki, jak w miarę możliwości unikać kłótni między rodzeństwem.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]
Spis treści
1. poprzez argumentację dziecko uczy się formułować swoje potrzeby

Większość rodziców może sobie wyobrazić – krzyki, trzaskanie drzwiami, płacz dzieci. Walki rodzeństwa zdarzają się w każdej rodzinie i czasami mogą stać się prawdziwym, ciągłym problemem. Bez względu na to, jak dobre jest wychowanie, nie da się całkowicie uniknąć tych konfliktów.
I to jest właśnie dobra rzecz. Bo kłótnia rodzeństwa ma ogromne znaczenie dla rozwoju osobistego. Promuje interakcje społeczne i umiejętności rozwiązywania konfliktów. Dzieci uczą się też pozycjonować siebie i swoje potrzeby oraz odpowiednio je asekurować. Z drugiej strony są też częściej zmuszane do ustępstw lub szukania kompromisu.
Ponadto dzieci uczą się, jak szczerze przepraszać, a następnie godzić się. Wszystko to są ważne umiejętności, które mają ogromne znaczenie w dalszym życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.
Dopóki więc kłótnia nie przerodzi się w degenerację, a rodzeństwo szybko dogada się ponownie, jako rodzice nie powinniście się martwić.
2 Rodzeństwo kłóci się z różnych powodów

Czasem chodzi o uwielbianą zabawkę, w innych przypadkach o to, kto zje ostatnie gumowe misie – tematy dziecięcych kłótni mogą być bardzo różne.
Powody, dla których kłótnia powstaje w pierwszej kolejności, są zazwyczaj następujące:
- Uwaga i potrzeba miłości
- Zazdrość
- Rywalizacja
- Nuda
Obszary uwagi i miłości odgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju kłótni. Kiedy dzieci kłócą się i stają się głośne, ich zachowanie może sprawić, że będą pewne, że rodzice w mgnieniu oka pojawią się w drzwiach, rzucając wszystko, aby się nimi zająć.
Ale zazdrość wśród rodzeństwa również może być czynnikiem wywołującym kłótnię. Jest to szczególnie częste, gdy dzieci najpierw mieszkają pod jednym dachem z rodzicami, a po kilku latach pojawia się siostrzyczka lub braciszek. Dziecko wymaga dużo uwagi, więc starsze rodzeństwo często czuje się zaniedbane i niekochane.
Pewna rywalizacja między rodzeństwem jest całkowicie normalna. Im mniejsza różnica wieku, tym jest ona bardziej wyraźna. Nasila się ona również wtedy, gdy rodzice zbyt często porównują ze sobą swoje dzieci. Może to wywołać u nich poczucie, że są mniej warte. Aby tego uniknąć, należy zdecydowanie dostrzegać i chwalić mocne strony poszczególnych dzieci.
W przypadku małych dzieci często winę za kłótnię ponosi również nuda. Nie są one jeszcze zbyt dobre w radzeniu sobie z sobą, więc szukają interakcji społecznych, co często kończy się kłótnią. Zadbaj więc o to, aby Twoje dzieci miały jak najwięcej zajęć indywidualnych.
3. Wskazówki, jak rodzice mogą rozwiązać kłótnię między dziećmi
Jak już wspomniano, kłótnie są nieuniknione i stanowią część codziennego życia w każdej rodzinie. Zasadniczo, jako rodzice powinniście najpierw trzymać się z dala od kłótni dzieci. Ponieważ chodzi głównie o twoją uwagę, zachęciłbyś tylko swoje dzieci, jeśli natychmiast się wtrącisz.
3.1 Nie przyjmować roli sędziego

W niektórych sytuacjach konieczna jest jednak Twoja pomocna interwencja i zażegnanie sporu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy konflikt przeradza się w przemoc. Ale nawet jeśli zauważysz, że Twoje dzieci nie potrafią znaleźć kompromisu, pomocna może być interwencja.
W żadnym wypadku nie należy jednak przyjmować roli arbitra. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj wkraczamy dopiero wtedy, gdy kłótnia jest już w pełnym toku. Na tym etapie nie można ocenić, co poprzedziło kłótnię i kto jest za nią odpowiedzialny.
Nie należy więc zajmować stanowiska, opowiadając się po stronie jednego lub drugiego dziecka.
3.2 Okaż zrozumienie
Należy raczej okazać zrozumienie dla potrzeb każdego z nich w tej sytuacji. Należy wyjaśnić dzieciom, że to całkiem normalne, że ludzie mają różne punkty widzenia, które należy traktować poważnie.
Zachęć dzieci do opisania sporu z ich osobistego punktu widzenia. Dlaczego doszło do kłótni? Jak się czuję? Co uważam za niesprawiedliwe? W ten sposób dajesz dzieciom możliwość zastanowienia się nad własnym zachowaniem i zachowaniem drugiej osoby.
3.3 W razie wątpliwości rozdzielajcie uczestników sporu
W niektórych sytuacjach złość i agresja są tak duże, że konfrontacja słowna przeradza się w fizyczną. W takim przypadku rozmowa o problemie nie ma sensu.
Najpierw należy odseparować dzieci od siebie, prosząc je o przejście do różnych pomieszczeń. Tam mogą się uspokoić i zastanowić nad swoim zachowaniem.
Rada: Czasami pomaga również jednoczesne trzymanie obojga dzieci i mówienie słów pocieszenia.
3.4 Prowadzenie dzieci do znalezienia rozwiązania
Konflikt jako przyczyna stresu
W badaniu stresu TK z 2016 roku 24% respondentów stwierdziło, że czuje się zestresowana konfliktami z bliskimi. Rozwiązując je, możemy więc zaoszczędzić sobie stresu w codziennym życiu.
Gdy dzieci znów się uspokoją, należy zachęcić je do znalezienia rozwiązania konfliktu. Jest to możliwe w przypadku dzieci od około czwartego roku życia. W tym momencie najlepiej jest pełnić rolę moderatora, który kieruje całą rozmową.
Każde dziecko może teraz wyrazić życzenia, jak najlepiej zakończyć spór. Jeśli nikomu nic nie przychodzi do głowy, można zaproponować różne rozwiązania. Wyjaśnijcie, że nie zawsze można dostać to, czego się chce. Należy raczej znaleźć kompromis, z którym obie strony będą mogły żyć.
Więcej wskazówek, jak radzić sobie z kłótnią rodzeństwa, znajdziesz w poniższym filmie:
4. jasne reguły rodzinne mogą ograniczyć kłótnie i konflikty

Oczywiście, nie każdej kłótni da się uniknąć. Nie jest to również konieczne. Jednak jako rodzice powinniście zawsze być wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Oznacza to, że dajecie swoim dzieciom przykład, jak sami radzicie sobie z konfliktami.
Aby nie dopuścić do przerodzenia się konfliktu w coś więcej, dobrze jest ustalić zasady rodzinne, które obowiązują w każdej sytuacji.
Mogą one wyglądać na przykład tak:
- 1. zawsze jesteśmy dla siebie.
- 2. szanujemy się wzajemnie.
- 3. każdy ma takie samo prawo.
- 4. słuchamy innych i pozwalamy im dokończyć to, co mają do powiedzenia.
- 5. Rozwiązujemy konflikty bez przemocy.
Oczywiście zasady te nie są powszechnie obowiązujące. Jednak zestawienie to może służyć jako sugestia, jak można harmonijnie zorganizować codzienną wspólnotę. Każda rodzina powinna indywidualnie przyjrzeć się, które normy i wartości są dla niej szczególnie ważne.
Wspólne ustalenie zasad rodzinnych spaja członków rodziny. Każdy może wnieść swój wkład i jasno przedstawić swoje potrzeby.
Aby ograniczyć rywalizację i zazdrość, zadbaj o to, aby Twoje dzieci rozwijały zdrową wiarę w siebie, a tym samym nie czuły się pokrzywdzone. Dlatego regularnie zwracaj uwagę na indywidualne mocne strony każdego dziecka. Chwal je i spraw, by czuły się cenne i niezastąpione.
5. Dalsza literatura na ten temat
No products found.