Pierwsza pomoc dla dzieci: Oto środki, które należy opanować

Największym strachem większości rodziców jest to, że coś się stanie ich dziecku lub maluchowi. Dzieci są jednak z reguły bardzo ciekawskie i nie mają jeszcze świadomości zagrożeń. Prowadzi to do tego, że od czasu do …

Pierwsza pomoc dla dzieci: Oto środki, które należy opanować

erste hilfe am kind
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Pierwsza pomoc dla dzieci: Oto środki, które należy opanować
Co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności, jeśli znajdziesz nieruchome dziecko?

Jeśli dziecko leży bez ruchu na ziemi, należy najpierw sprawdzić jego reakcję. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest oddychanie. Jeśli dziecko oddycha, możesz ułożyć je w pozycji odzyskiwania, aby zminimalizować ryzyko uduszenia.

Jak reagować na otwarte rany u dzieci?

Aby zapobiec przedostaniu się patogenów, należy oczyścić ranę niewielką ilością wody i zabandażować ją plastrem. Większe i głębsze rany należy przykryć kompresem, a następnie zlecić ich opatrzenie lekarzowi.

Dla kogo odpowiedni jest kurs pierwszej pomocy?

Osoby, które często mają do czynienia z dziećmi, zdecydowanie powinny wziąć udział w kursie pierwszej pomocy na dzieci i regularnie odświeżać swoją wiedzę.

Największym strachem większości rodziców jest to, że coś się stanie ich dziecku lub maluchowi. Dzieci są jednak z reguły bardzo ciekawskie i nie mają jeszcze świadomości zagrożeń. Prowadzi to do tego, że od czasu do czasu zdarzają się wypadki. Na szczęście są to zazwyczaj niegroźne incydenty.

Jeśli jednak dzieci znajdą się w sytuacjach zagrożenia, ważne jest, aby umieć udzielić dziecku pierwszej pomocy. Dlatego w tym poradniku chcielibyśmy wyjaśnić Ci, jak reagować w nagłych wypadkach i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w przypadku dzieci. Następnie znajdziecie Państwo informacje o specjalnych kursach pierwszej pomocy dla dzieci.

[button]Poradnik pierwszej pomocy dla dzieci autorstwa Malteser Hilfsdienst[/button]

1. szybko reagować w sytuacji zagrożenia

Stabilna pozycja boczna

Obróć dziecko na jedną stronę ciała. Zegnij górną nogę i umieść dolną rękę zgiętą z dłonią skierowaną do góry obok głowy. Drugie ramię jest nad nim skrzyżowane. Ułóż głowę dziecka lekko na karku, aby udrożnić drogi oddechowe. Niemowlę natomiast powinno być ułożone na brzuchu, z głową obróconą na bok i otwartymi ustami.

Wiele wypadków zdarza się we własnych czterech ścianach dziecka lub w przedszkolu. Jednocześnie oznacza to, że w większości przypadków rodzice lub wychowawcy muszą stać się pierwszymi ratownikami, aby w najgorszym przypadku uratować życie swoich dzieci. Jednak większość osób jest w takich sytuacjach całkowicie przytłoczona, ponieważ boi się, że zrobi coś złego i przy okazji skrzywdzi dziecko.

Szczególnie w prasie wielokrotnie podkreśla się, że osoby udzielające pierwszej pomocy wolą nie robić nic w obawie przed popełnieniem błędów i czekać do przyjazdu karetki. A przecież tak ważne jest podjęcie natychmiastowych działań ratujących życie.

Szybkie działanie może uratować życie. Ponieważ na przyjazd lekarza pogotowia często trzeba długo czekać, ważnym zadaniem jest udzielenie dziecku pierwszej pomocy. Jeśli dziecko leży bez ruchu na ziemi, należy najpierw sprawdzić jego reakcję. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, najpierw należy sprawdzić oddech. Jeśli dziecko oddycha, możesz ułożyć je w pozycji odzyskiwania, aby zminimalizować ryzyko uduszenia.

Ważne: Poproś inną osobę, aby zadzwoniła do lekarza dyżurnego pod numer 112, podczas gdy Ty zajmiesz się dzieckiem.

Jeślinie można już stwierdzić oddychania, należy natychmiast rozpocząć resuscytację metodą usta-usta. W przypadku dziecka wentyluje się jednocześnie usta i nos. Jeśli wentylacja jest nieskuteczna, należy rozpocząć uciskanie klatki piersiowej. Delikatnie uciskaj mostek w tym samym rytmie około 30 razy.

Wskazówka: Aby zachować odpowiednią częstotliwość, możesz naśladować rytm piosenek „Stayin’ Alive” lub „Breathless”.

2. dostosuj natychmiastowe działania do zdarzenia

Na szczęście wypadki nie zawsze są sytuacjami zagrażającymi życiu. W przypadku drobnych nagłych wypadków często wystarczy apteczka, aby pomóc. Kiedy dziecko doznaje urazu, najważniejsze jest zachowanie spokoju i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.

Jednak ze względu na dużą liczbę różnych niebezpiecznych sytuacji ważne jest zainicjowanie odpowiednich natychmiastowych działań, które chcielibyśmy pokrótce przedstawić Państwu w kolejnych rozdziałach.

2.1 Otwarte rany i złamane kości

Mutter versorgt die Schürfwunde ihrer kleinen Tochter
W przypadku drobnych otarć wystarczy oczyścić uszkodzone miejsce i zabandażować je plastrem.
.

Upadek z roweru lub z ramki wspinaczkowej może spowodować otarcia, które mogą być bardzo bolesne, ale zazwyczaj są niegroźne. Aby zapobiec przedostaniu się patogenów, należy oczyścić ranę niewielką ilością wody i zabandażować ją plastrem. Większe i głębsze rany należy przykryć kompresem, a następnie zlecić ich leczenie lekarzowi.

Z kolei w przypadku skaleczenia utrata krwi jest nieco większa. Dlatego rany te muszą być leczone przez lekarza lub na pogotowiu. W niektórych przypadkach może być konieczne zszycie uszkodzonego miejsca.

Jednakże, gdy dzieci upadają, kości mogą się również złamać. Może to być bardzo bolesne dla dzieci. Złamania to zdecydowanie sprawa dla lekarza. W celu złagodzenia bólu można zastosować odpowiednio dawkowane środki przeciwbólowe.

Uwaga: Jeśli dziecko upadło na głowę, należy sprawdzić, czy nie ma zaczerwienienia lub obrzęku. Jeśli na boku są zgrubienia lub dziecko jest nieprzytomne, należy natychmiast wezwać lekarza dyżurnego.

2.2 Trudności w oddychaniu z powodu połknięcia małych części

kleiner Junge isst einen Apfel
Ponieważ skórka niektórych owoców, takich jak jabłka czy gruszki, nie rozpuszcza się, może zablokować tchawicę lub krtań.

Małe dzieci wkładają do ust wszystko, co znajdą. Te małe części mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla niemowląt. Jeśli zostaną połknięte, mogą zablokować wciąż bardzo małe i wąskie drogi oddechowe, powodując u dzieci zakrztuszenie. W niektórych przypadkach przedmiot może zostać wydalony przez kaszel.

Jeśli jednak dziecko zrobi się niebieskie lub nawet straci przytomność, należy zaalarmować służby ratunkowe. W międzyczasie tzw. chwyt Heimlicha może uratować życie. Przytrzymaj dziecko od tyłu obiema rękami i umieść swoje dłonie pomiędzy pępkiem a mostkiem. Teraz wykonaj kilka szarpnięć, aby wywrzeć nacisk na górną część brzucha.

Uwaga: Ponieważ metoda ta może prowadzić do obrażeń, chwyt Heimlicha należy stosować tylko w nagłych przypadkach i nie należy go stosować u dzieci poniżej 1 roku życia.

2.3 Zatrucie lekami lub środkami czystości

Säugling an einem Schrank mit Reinigern
Nigdy nie przechowuj środków czystości w miejscach dostępnych dla małych dzieci.

Leki i ostre środki czystości są zawsze głównym źródłem zagrożenia dla dzieci. Dzieci poniżej szóstego roku życia biorą udział w około 90% wypadków zatrucia. Dlatego, aby uniknąć takich dziecięcych sytuacji kryzysowych, należy zawsze trzymać te produkty poza zasięgiem dzieci.

Jeśli dziecko mimo wszystko coś wypiło lub połknęło, należy natychmiast wezwać służby ratunkowe. Zajmij się dzieckiem, układając je w pozycji do odpoczynku lub podejmując odpowiednie działania reanimacyjne. Należy jednak unikać wywoływania wymiotów. Substancje żrące mogą w ten sposób spowodować trwałe uszkodzenie przełyku.

2.4 Poparzenia i oparzenia

Gorące płyty kuchenne, włączone żelazko, garnek z wrzącą wodą – oparzenia i poparzenia należą do najczęstszych wypadków w domu.

Jeżeli rana jest niewielka i została naruszona tylko górna warstwa skóry, wystarczy schłodzić dotknięte miejsce pod letnią wodą przez pięć do dziesięciu minut. Następnie można nałożyć na ranę plaster lub bandaż. Natomiast poważne oparzenia i odparzenia to zawsze przypadek dla lekarza.

Jeśli zranieniu uległo więcej niż 15% powierzchni ciała niemowlęcia, pod żadnym pozorem nie wolno go chłodzić. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do zagrażającej życiu hipotermii.

3. bezpieczeństwo dzięki kursowi pierwszej pomocy

Männer und Frauen im Erste-Hilfe-Kurs für Babys und Kleinkinder
Na kursie pierwszej pomocy dla dzieci dowiesz się, jakie ratujące życie natychmiastowe działania należy podjąć w przypadku dzieci.

Pierwsza pomoc dla dzieci toważny temat, który dotyczy wielu osób. Szczególnie rodzice, dziadkowie i wychowawcy często są zdani na sytuacje w domu czy w przedszkolu, w których muszą jak najszybciej pomóc dziecku.

Kurs pierwszej pomocy służy temu, aby zrobić coś z własną bezradnością, gdy dojdzie do wypadku. Na takim kursie dowiadujemy się, co można zrobić, aby zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę. Takie kursy oferuje na przykład Niemiecki Czerwony Krzyż, Johanniter lub Malteser. Tutaj dowiesz się, co jest oferowane w Twojej okolicy.

Po ukończeniu kursu można oczywiście zajrzeć do broszury, którą od czasu do czasu otrzymują Państwo od różnych stowarzyszeń. Znajdą w niej Państwo ważne informacje na temat pierwszej pomocy dla dzieci.

Ważne jest jednak, aby co dwa lata odświeżać swoją wiedzę poprzez udział w kolejnym kursie. W normalnych kursach pierwszej pomocy można uczestniczyć również bez wcześniejszej wiedzy. Jeśli jednak chcesz tylko odświeżyć swój kurs, wielu organizatorów ma w swoim programie specjalny kurs odświeżający.

4. poradnik pierwszej pomocy dla dzieci autorstwa Malteser Hilfsdienst

Artykuły powiązane