Przedszkole integracyjne: co powinieneś wiedzieć o koncepcji przedszkola

Wspólna nauka, zabawa i ciągły rozwój – to koncepcja przedszkola integracyjnego dla dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Ale czy rzeczywiście można ją zrealizować? W naszym artykule przyglądamy się tej koncepcji i sprawdzamy, jak jest ona realizowana …

Przedszkole integracyjne: co powinieneś wiedzieć o koncepcji przedszkola

Integrationskindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Przedszkole integracyjne: co powinieneś wiedzieć o koncepcji przedszkola
Czym wyróżnia się świetlica integracyjna?

W przedszkolu integracyjnym nie ma podziału na dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne.

Ile dzieci uczęszcza do przedszkola integracyjnego?

Z reguły do grupy przedszkolnej uczęszcza nie więcej niż troje lub czworo dzieci wymagających dodatkowego wsparcia.

W jakim stopniu placówki są wspomagane?

W celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na wsparcie, placówki integracyjne dysponują dodatkowymi środkami finansowymi.

Wspólna nauka, zabawa i ciągły rozwój – to koncepcja przedszkola integracyjnego dla dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Ale czy rzeczywiście można ją zrealizować?

W naszym artykule przyglądamy się tej koncepcji i sprawdzamy, jak jest ona realizowana w praktyce. Dowiesz się, jak przebiega integracja i jaki jest średni odsetek dzieci niepełnosprawnych w grupie.

[button]Dalsza lektura na temat integracji w Kicie[/button]

1. uczenie się od siebie nawzajem – to takie proste

soziale Aufgaben
Celem jest, aby dzieci uczyły się od siebie nawzajem poprzez kontakt.

Podstawowa koncepcja przedszkola integracyjnego opiera się na tym, że dzieci zdrowe i chore mogą czerpać ze sobą korzyści.
Integracja, lub lepiej włączenie, powinno mieć miejsce już w przedszkolu, aby zmniejszyć lęk przed kontaktem na wczesnym etapie.

Przedszkole integracyjne skupia się na ukierunkowanej promocji każdego dziecka z osobna. Oznacza to, że zarówno dzieci niepełnosprawne są specjalnie szkolone w niektórych dziedzinach, jak i istnieją liczne oferty dla dzieci zdrowych w celu poszerzenia własnych możliwości.

Wielu rodziców obawia się, że ich dzieci bez niepełnosprawności nie otrzymują wystarczającego wsparcia. Zamiast tego zakładają, że instytucje integracyjne dają dzieciom niepełnosprawnym jedynie przewagę.

Często zapomina się, że tempo w grupie integracyjnej nie zależy od słabych dzieci. Indywidualne wsparcie pozwala konkretnie pomóc niektórym dzieciom, które muszą nadrobić zaległości w niektórych dziedzinach. W niektórych przypadkach grupa jest wydzielana na krótki okres czasu.

Jednak większość dzieci wykazuje słabości tylko w pojedynczych obszarach, więc potrzeba wsparcia jest ograniczona. W niektórych przypadkach dzieci niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo wręcz przewyższają inne dzieci w niektórych obszarach rozwoju.

Wskazówka: Z reguły integracja w przedszkolu jest tak pomyślana, aby do jednej grupy uczęszczało nie więcej niż troje lub czworo dzieci integracyjnych.

[kita_suche]Szukasz przedszkola integracyjnego? Już teraz znajdź przedszkole w pobliżu!

2. ukierunkowany plan wsparcia zapewnia strukturę w przedszkolu integracyjnym

Kontakt in der Kita
Dzięki ukierunkowanemu wsparciu można osiągnąć dobre rezultaty.

Mimo że według aktualnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego odsetek osób o znacznym stopniu niepełnosprawności szybko wzrasta, zwłaszcza z wiekiem, wiele dzieci również musi zmagać się z mniej lub bardziej wyraźną niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową.

Wczesne wsparcie pomaga osobom niepełnosprawnym w zdobyciu życiowej pozycji, uczęszczaniu do zwykłej szkoły i tym samym w nauce samodzielności w dorosłym życiu.

Aby osiągnąć te cele, potrzebne jest duże zaangażowanie zarówno ze strony wychowawców, jak i rodziców. Konkretne oferty dodatkowe pomagają w tym, aby istniejące deficyty były jak najmniejsze.
Na przykład w zakresie integracyjnej opieki dziennej znajdują się następujące oferty:

  • wsparcie językowe (zazwyczaj zapewnia je logopeda)
  • wsparcie sensoryczne (ten obszar obejmuje pracę z dziećmi słabo słyszącymi, niesłyszącymi lub niewidomymi)
  • terapia psychologiczna, społeczna i zajęciowa (często dla dzieci z problemami rozwojowymi)
  • usługi fizjoterapeutyczne (w tym obszarze specjaliści pracują nad poprawą sprawności ruchowej)

3. ważne pytania i odpowiedzi – FAQ

Integrationskindergarten FAQs
Poznaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytania tutaj
Jakie dzieci najczęściej są przyjmowane do przedszkola integracyjnego?

Każda placówka, niezależnie od tego, czy jest to żłobek, przedszkole czy świetlica, sama decyduje, jakie dzieci mogą zostać przyjęte. Decydującą rolę odgrywają w tym przypadku dodatkowe potrzeby opiekuńcze, jak również możliwość integracji.
Ogólnie rzecz biorąc, dzieci z

  • Zespół Downa,
  • trudności ze słuchem lub wzrokiem,
  • ogólnymi trudnościami rozwojowymi
  • lub również dzieci autystyczne

mogą być zakwaterowane w przedszkolu integracyjnym.

Czy każde przedszkole integracyjne ma taką samą strukturę?

Generalnie koncepcje są podobne, ale czasami występują duże różnice indywidualne, przez co dzieci o specyficznych potrzebach znacznie lepiej odnajdą się w przedszkolu integracyjnym niż w innej placówce.
Dlatego zawsze należy informować się lokalnie o możliwościach opieki, a przede wszystkim ukierunkowanego wsparcia.

Jak finansowane są integracyjne placówki opieki nad dziećmi?

Koszty przedszkola integracyjnego są znacznie wyższe niż koszty wymagane w przypadku zwykłej placówki dziennej. W szczególności zwiększone jest zapotrzebowanie na personel, aby móc zaoferować ukierunkowane wsparcie.
Jeśli placówka zostanie uznana za integracyjną, to za pośrednictwem urzędu opieki społecznej można uzyskać dodatkowe dofinansowanie ze strony państwa.

W niektórych przypadkach placówki, takie jak Caritas, są również finansowane ze środków własnych oraz w ograniczonym zakresie ze składek na zasiłki rodzicielskie.
W wielu przypadkach rodzice dziecka niepełnosprawnego, które jest uzależnione od dodatkowej pomocy, mają prawo do własnego zwrotu kosztów.
[kita_suche]Szukasz przedszkola integracyjnego? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!

4. dalsza literatura dotycząca integracji w przedszkolu



Artykuły powiązane