- Ginekolodzy specjalizują się w medycznej kontroli ciąży.
- Położne natomiast dbają również o potrzeby emocjonalne kobiet w ciąży i są centralnym powiernikiem.
- Coraz więcej kobiet decyduje się na skorzystanie z usług obu tych specjalistów.
Profesjonalna opieka podczas całej ciąży jest dla wielu kobiet niezbędna, ponieważ zwłaszcza przy pierwszym dziecku pojawiają się niezliczone pytania i wątpliwości. Decydujące znaczenie ma pytanie, czy opiekować się wyłącznie ginekologiem, czy też skorzystać ze wsparcia położnej.
Coraz więcej kobiet decyduje się na naprzemienną konsultację z ginekologiem i położną. Kasy chorych pokrywają dużą część kosztów obu usług i w zasadzie wszystkie badania profilaktyczne są pokrywane przez kas ę chorych. Ponieważ również położna może przeprowadzić większość tych obowiązkowych badań, istnieje również możliwość pozostania pod opieką prawie wyłącznie położnej. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o tych dwóch zawodach, abyś mogła zdecydować, kim głównie chcesz się opiekować w czasie ciąży.
Spis treści
1. ginekolodzy zapewniają prawidłowy pod względem medycznym przebieg ciąży
Ginekolodzy, potocznie traktowani jako ginekolodzy, są medycznie wykształconymi lekarzami, którzy specjalizują się całkowicie w układzie rozrodczym kobiet. Ginekolodzy są dobrze zorientowani w wykorzystaniu najnowszych technologii medycznych, a także dobrze radzą sobie z leczeniem powikłań ciąży. Jeśli ważne jest dla Ciebie, aby wszystkie badania przeprowadziła jedna osoba, warto zlecić je ginekologowi.
Wskazówka: Lekarze i położne ściśle ze sobą współpracują i nie są dla siebie konkurencją, dlatego Twój ginekolog z pewnością może polecić doświadczoną położną.
Są to specjalistyczne usługi, które kobiety w ciąży mogą otrzymać tylko od ginekologów:
- Badania ultrasonograficzne
- Badania prenatalne
- Najnowocześniejszy sprzęt medyczno-technologiczny
- Badania laboratoryjne w zależności od potrzeb
Teoretycznie można więc w czasie ciąży być pod wyłączną opieką ginekologa, ponieważ może on przeprowadzić wszystkie niezbędne badania i działania profilaktyczne. Brakuje tu jednak wsparcia emocjonalnego, a na wizytę zawsze trzeba się umówić i dotrzymać jej w godzinach pracy ginekologa. Dlatego też coraz więcej jest kobiet, które odwiedzają lekarza w celu wykonania badania USG i innych badań, ale są również pod opieką położnej, która przychodzi do ich domu.
1.1 Tylko ginekolog może wykonać trzy badania ultrasonograficzne

Położna może teoretycznie wykonać wszystkie badania, które u kobiet w ciąży wykonuje ginekolog, z wyjątkiem trzech ważnych badań USG:
- na początku ciąży
- w połowie ciąży
- pod koniec ciąży
Poniżej znajdziesz listę specjalizacji, które obejmuje ginekolog w porównaniu do położnej. Dzięki temu będziesz mogła zdecydować, czy np. chcesz, aby lekarz wykonał tylko trzy obowiązkowe badania USG, czy też ważniejsze jest dla Ciebie, aby opieka medyczna była w jednym ręku.
Specjalizacje ginekologa | Specjalizacje położnej |
---|---|
Badania ultrasonograficzne | Klasyczne badania przez palpację i osłuchiwanie |
Praca z technologią | Praca z wykorzystaniem zmysłów |
Aktualna wiedza medyczna i źródło informacji | Doświadczenie i wsparcie emocjonalne |
Wiele kobiet łączy umiejętności ginekologa i położnej, ponieważ zależy im na połączeniu technicznej wiedzy medycznej i wsparcia emocjonalnego. Usługi obu można zapisać w kasie chorych, aby opieka prewencyjna została pokryta finansowo.
2. Położna może przejąć prawie wszystkie zadania ginekologa.
W przeciwieństwie do ginekologów, położne są prawie wyłącznie kobietami, które często są starsze i dlatego mają duże doświadczenie z kobietami w ciąży i porodami. Położne są specjalistkami z wykształceniem medycznym. Mogą samodzielnie wykonywać wiele badań prenatalnych i są wyspecjalizowane w słuchaniu zmysłów. Raczej palpują i słuchają niż używają ultradźwięków. Położne mają również prawo do pobierania i analizowania próbek moczu i krwi.

Jedną z największych zalet położnych jest to, że przychodzą do Twojego domu. Nie musisz więc czekać u lekarza, ale możesz zostać zbadana w zaciszu własnych czterech ścian. Dlatego z położną często nawiązuje się niemal przyjacielska relacja. W przeciwieństwie do ginekologa, położna ma niewielu pacjentów, dlatego łatwo nawiązuje się między nią a Tobą bliska i osobista więź. Położna poświęca Ci dużo czasu i możesz ją o wszystko zapytać.
2.1 Wsparcie emocjonalne ze strony położnej
Czy rzeczywiście potrzebujesz osobistej położnej?
Zwłaszcza młode matki, ale także kobiety w skomplikowanych ciążach, są często szczególnie niepewne i mają wiele pytań. Położna ma doświadczenie w niezliczonych sytuacjach i pomoże Ci poufnie. Doradztwo ma charakter osobisty, a położna poznaje Cię dobrze w trakcie trwania ciąży. W którym momencie przysługuje Ci prawo do pomocy położnej?
Gdy tylko lekarz ginekolog potwierdzi ponad wszelką wątpliwość Twoją ciążę, powinnaś zacząć szukać położnej. Szczególnie na terenach wiejskich znalezienie dostępnej położnej może być trudne. Wiele kobiet regularnie widuje się ze swoją położną przed porodem, jest ona również w każdej chwili dostępna dla ciężarnych telefonicznie, jeśli mają pytania lub problemy. W szczególnych sytuacjach położna może również w krótkim czasie przyjechać do Twojego domu. Jak często się to zdarza, zależy od osobistych ustaleń z położną.
Położne oferują często zajęcia przed i po porodzie, dzięki czemu przez cały okres ciąży masz tę samą osobę kontaktową. Ponadto w Niemczech przy każdym porodzie musi być obecna położna, natomiast lekarze nie muszą być na miejscu. Jeśli dobrze znasz swoją położną, będziesz spokojniejsza także podczas samego porodu, mając przed sobą znajomą twarz.
2.2 Poród domowy i inne „specjalne życzenia” dzięki położnej

Położne często mają wiele szkoleń, więc mogą zaproponować akupunkturę, poród domowy lub inne nietypowe zabiegi. To, kto płaci w tych przypadkach, zależy od tego, czy leczenie wynika z trudnej ciąży (wtedy kasa chorych pokryje usługi położnej), czy też nie ma konieczności medycznej. W tym drugim przypadku koszty specjalnego leczenia trzeba pokryć samemu.
Wszystkie badania, które są częścią opieki profilaktycznej, są oczywiście opłacane przez kasę chorych.
3. położna i ginekolog idealnie się uzupełniają.
Przeżycie ciąży bez lekarza i położnej jest prawie niemożliwe i w żadnym wypadku niewskazane. Wręcz przeciwnie, ponieważ koszty są pokrywane, a wsparcie emocjonalne jak i medyczne jest niezwykle ważne, należy skorzystać z oferowanej opieki. Na pytanie o opiekę ze strony położnej lub ginekologa nie należy odpowiadać kategorycznie „tak” lub „nie” i decydować się tylko na jedną opcję.
W zależności od osobistych preferencji można wybrać, czy chce się być pod opieką głównie ginekologa, głównie położnej, czy też obu w równych częściach. Duża część wszystkich kobiet w ciąży wybiera mieszankę, a nawet dość rzadko zdarza się, że porady udziela tylko jeden z dwóch specjalistów. Pamiętajmy, że trzy badania USG w każdym przypadku musi wykonać ginekolog, natomiast podczas samego porodu zawsze obecna jest położna.
Na koniec, oto kolejna lista pro- i przeciw opiece wyłącznie przez ginekologa:
- Duża wiedza medyczna
- Sprzęt techniczny do różnych badań
- Ginekolog jest jedynym, który może wykonać trzy badania ultrasonograficzne
- Wszystkie koszty są pokrywane przez kasę chorych
- Wszystkie badania i wyniki w jednej ręce
- Brak wsparcia emocjonalnego, jak w przypadku położnej
- Brak specjalizacji w zakresie „specjalnych życzeń”, takich jak masaże czy akupunktura
- Z reguły nie jest obecna przy porodzie
- Nie prowadzi żadnych kursów przygotowawczych