Poród naturalny to poród spontaniczny, w którym skurcze zaczynają się i rozwijają naturalnie. W ogóle nie stosuje się środków wspomagających i przeciwbólowych. Dopuszczalne są jedynie środki mające na celu naturalne wywołanie porodu.
Poród naturalny rozpoczyna się od skurczów przedporodowych. Dzięki nim szyjka macicy otwiera się na kilka centymetrów, co umożliwia rozpoczęcie fazy rozwierania. W następnej fazie wydalania dziecko przechodzi przez kanał rodny przy pomocy skurczów partych.
W przypadku niektórych kobiet konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia z przyczyn medycznych, aby nie zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Częstą przyczyną jest ułożenie dziecka w pozycji leżącej lub wypadnięcie pępowiny.
Większość kobiet zaczyna myśleć o tym, jak chciałaby urodzić swoje dziecko przed lub najpóźniej w trakcie ciąży. Mimo że odsetek porodów szpitalnych przez cesarskie cięcie wynosi około 30%, wiele kobiet nadal chce mieć poród naturalny.
W tym artykule wyjaśniamy, czym jest poród naturalny i jak zazwyczaj powinien przebiegać. Przedstawiamy zalety i wady porodu naturalnego oraz informujemy, kiedy poród naturalny nie jest możliwy.
[button]Dalsza literatura na temat porodu naturalnego[/button]
Spis treści
1. poród naturalny zaczyna się spontanicznie i następuje bez interwencji z zewnątrz
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zupełnie normalne było rodzenie dziecka w sposób naturalny. W większości przypadków dzieci przychodziły na świat w zaciszu własnego domu, a nie w szpitalu. Jednak to również prowadziło do wielu poronień i martwych urodzeń.
Dzięki postępowi technicznemu i medycznemu możliwe jest obecnie ułatwienie porodu matce. Istnieje wiele różnych sposobów, aby złagodzić ból i tym samym uczynić poród bardziej znośnym. W razie potrzeby można dziś wykonać cesarskie cięcie nawet bez wskazań medycznych.
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2017 roku 30,5% porodów szpitalnych odbyło się poprzez cesarskie cięcie. Mimo to wiele kobiet w ciąży nadal pragnie porodu naturalnego. Ale co to właściwie znaczy urodzić dziecko naturalnie?
Poródnaturalny, zwany również porodem pochwowym, to przede wszystkim poród spontaniczny. Oznacza to, że poród rozpoczyna się samoistnie, a więc nie ma żadnej interwencji z zewnątrz. Skurcze muszą rozpocząć się same i znaleźć odpowiedni rytm. Ponadto nie ma potrzeby stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego ani innych środków wspomagających. Z definicji nie istnieje coś takiego jak poród naturalny ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.
Wiele położnych polega obecnie na naturalnej indukcji porodu i naturalnych wyzwalaczach porodu, aby przyspieszyć poród. Należą do nich np. gorące kąpiele, spacer lub masaże brzucha.
2) Strach przed bólem jest na pierwszym miejscu
Poród naturalny po usunięciu mięśniaka
Wiele kobiet myśli, że po usunięciu mięśniaka można urodzić tylko przez cesarskie cięcie. Nie jest to jednak prawdą. Według włoskich badań 90% kobiet, których to dotyczyło, urodziło waginalnie.
Ale mimo że wiele kobiet z góry decyduje się na poród naturalny, w ostatnich dziesięcioleciach odsetek cesarskich cięć znacznie wzrósł. Co jest tego przyczyną?
Choć idea urodzenia dziecka w sposób naturalny jest dla wielu kobiet bardzo piękna, to w trakcie ciąży często pojawiają się obawy i wątpliwości.
Największe obawy kobiet to:
- Strach przed bólem
- Panika związana z utratą kontroli
- Troska o zdrowie własne i dziecka
- Strach przed porażką
- Strach przed nietrzymaniem moczu lub pęknięciem krocza
W większości przypadków jednak wiele z tych obaw jest całkowicie bezpodstawnych. W rzeczywistości poród naturalny ma wiele zalet. Kobiety, które rodzą naturalnie, szybciej stają na nogi i mają mniej problemów z karmieniem piersią. Ponadto poród naturalny sprzyja budowaniu więzi między matką a dzieckiem.
Spontaniczny poród ma również tę zaletę, że matka może być pewna, że dziecko jest gotowe do odkrywania świata. Ma to pozytywny wpływ na regulację ciepła, rozwój płuc i odruchu oddychania.
Późne skutki mogą wystąpić również po cesarskim cięciu. W najgorszym przypadku interwencja chirurgiczna może doprowadzić do powstania narośli i zrostów.
3. poród naturalny – tak to działa
Nie ma ustalonej procedury postępowania przy porodzie naturalnym. Zarówno czas trwania, jak i odczuwanie bólu może być bardzo różne. Niemniej jednak podczas porodu przechodzi się przez różne fazy.
Poród naturalny rozpoczyna sięskurczami przedporodowymi. Na początku są one bardzo nieregularne, ale z czasem stają się bardziej regularne i silniejsze. Skurcze te powodują, że szyjka macicy otwiera się coraz szerzej. Faza ta może jednak trwać nawet kilka dni.
Po niej następuje faza rozwierania, która trwa średnio około ośmiu do dwunastu godzin. W tej fazie szyjka macicy jest już rozwarta na trzy do czterech centymetrów. Zmierz teraz czas pomiędzy skurczami. Jeśli jest on krótszy niż dziesięć minut, należy udać się do szpitala.
Jeśli szyjka macicyotworzy się na około dziesięć centymetrów, rozpoczyna się decydująca faza porodu – faza wydalania. Dziecko wsuwa główkę do kanału rodnego i poprzez skurcze parte wydostaje się na zewnątrz. Może to jednak potrwać nawet godzinę.
Po przejściu przez kanał rodny dziecko jest zazwyczaj po krótkim czasie przystawiane do piersi matki. W tym miejscu przecina się pępowinę. Teraz potrzeba już tylko kilku skurczów, aby wydalić łożysko.
Rada: Dzięki intensywnemu przygotowaniu do porodu możesz ułatwić sobie poród i lepiej poradzić sobie z bólem.
W tym filmie możesz obejrzeć osobistą relację z porodu naturalnego:
4. czasami jedynym wyjściem jest cesarskie cięcie
Choć większość kobiet pragnie dla siebie i swojego dziecka naturalnego porodu, nie zawsze jest on możliwy. Jeśli np. przewidywany termin porodu jest znacznie przekroczony, lekarze muszą sztucznie wywołać poród. Dla niektórych kobiet już w trakcie ciąży staje się jasne, że konieczne jest cesarskie cięcie.
Cięcie cesarskie jest zawsze jedynym wyjściem, jeśli zdrowie dziecka i/lub matki jest w inny sposób zagrożone. Najczęstsze powody to poprzeczne ułożenie dziecka, wypadnięcie pępowiny, ułożenie dziecka w pozycji breech lub zagrażające pęknięcie macicy. Cięcie cesarskie może być również konieczne, jeśli istnieje niedopasowanie między miednicą matki a wielkością główki dziecka.
Wiele przyszłych matek nie jest pewnych, czy mogą urodzić bliźniaki w sposób naturalny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku bliźniąt należy zawsze spontanicznie i w krótkim czasie podjąć decyzję, czy możliwy jest poród naturalny. Ponieważ ryzyko jest większe, w każdym przypadku konieczny jest większy wysiłek medyczny.
Jeśli podczas porodu pogorszy się stan zdrowia matki lub dziecka, należy wykonać cesarskie cięcie.
5 Dalsza literatura dotycząca porodu naturalnego
- Pomaga w gojeniu się ran po cięciu C i naturalnym porodzie oraz przyspiesza czas powrotu do zdrowia po porodzie.
- Zapewnia miękki ucisk, aby zmniejszyć obrzęk lub obrzęk oraz stabilizować brzuch za pomocą miękkich paneli podtrzymujących.
- Łagodzi ból obręczy miednicy i podtrzymuje dolną część pleców i bioder, zapewniając lepszą postawę.
- Dyskretny i bezszwowy pod ubraniem z rozciętym krokiem na wygodne podróże do toalety.