W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba porodów mnogich. Przyczyniają się do tego różne przyczyny; w szczególności wzrost liczby sztucznych zapłodnień zwiększa prawdopodobieństwo porodu mnogiego. Narodziny mnogie stanowią szczególne wyzwanie dla młodych rodziców. Sama opieka nad kilkorgiem dzieci, karmienie, pieluchowanie i pielęgnacja zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku jednego noworodka. Zakupy na wyposażenie dziecka są potrzebne kilkakrotnie. Rodziny wielodzietne są też bardziej obciążone finansowo. Rodzice wieloraczków otrzymują więc szczególną ochronę i wsparcie.
Spis treści
Ochrona macierzyństwa i urlop rodzicielski przy porodzie mnogim
Okres urlopu macierzyńskiego w przypadku ciąży mnogiej również rozpoczyna się 6 tygodni przed porodem. Trwa on jednak dłużej i kończy się 12 zamiast 8 tygodni po porodzie.
Rodzice z ciąż mnogich mają również prawo do 3 lat urlopu rodzicielskiego, aż do ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Niewykorzystany urlop rodzicielski – do 12 miesięcy – można za zgodą pracodawcy przenieść na późniejszy rok życia dziecka. W przypadku np. bliźniąt rodzice mogą więc – pod warunkiem uzyskania zgody pracodawcy – zwiększyć łączny wymiar urlopu rodzicielskiego. Składając najpierw wniosek o część urlopu rodzicielskiego dla pierwszego bliźniaka, składając wniosek o drugą część urlopu rodzicielskiego dla drugiego bliźniaka po jego zakończeniu, a następnie wykorzystując później zaoszczędzony czas dla obu bliźniaków.
2. pomoc i porady dla rodziców wieloraczków
Istnieją liczne poradnie różnych związków pomocy społecznej, które udzielają również informacji na temat pomocy dla rodzin wielodzietnych w zakresie „poradnictwa małżeńskiego, rodzinnego i życiowego”. Oprócz doradztwa różne urzędy regionalne oferują także jednorazowe wsparcie finansowe po urodzeniu się wieloraczków lub sponsoring i zniżkowe zakupy artykułów dziecięcych. W Bawarii jest to możliwe np. w regionalnej fundacji „Pomoc dla matki i dziecka”. Przegląd różnych ofert pomocy w poszczególnych krajach związkowych rodzice znajdą tutaj. Dane kontaktowe i adresy poradni w swojej okolicy rodzice mogą uzyskać w Niemieckim Stowarzyszeniu Doradztwa dla Młodzieży i Małżeństw (DAJEB).
Rodzice wielodzietni mogą uzyskać informacje o pomocy zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi i młodzieżą (SGBVIII) w odpowiednim urzędzie ds. młodzieży.
Pod pewnymi warunkami osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne mogą również otrzymać pomoc w gospodarstwie domowym. Podstawą prawną jest tu § 38 SGB V.
Ponadto matki i ojcowie mogą skorzystać z profilaktycznej opieki medycznej w placówce Müttergenesungswerk, np. jako kuracja dla matki z dzieckiem, kuracja dla ojca z dzieckiem lub kuracja dla matki.
https://www.youtube.com/watch?v=SrooSCUmQMw
3. źródła i wskazówki dotyczące linków:
W poradniku rodzinnym Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży można przeczytać o regulacji dotyczącej urlopu rodzicielskiego w przypadku wielodzietności.
Niemiecki Związek Doradztwa Młodzieżowego i Małżeńskiego (DAJEB) udziela informacji na temat możliwości doradztwa i lokalnych kontaktów.
Międzynarodowa Inicjatywa na rzecz Trojaczków i Wieloraczków ABC-Club e.V. opowiada się m.in. za zwiększonym doradztwem dla rodziców przed i po urodzeniu, wsparciem finansowym i poprawą możliwości powrotu do zdrowia dla rodzin wielodzietnych.