Kurs przygotowujący do porodu: Jak przygotować się do porodu w czasie ciąży

Potwierdzenie ciąży to dla wielu kobiet bardzo radosne wydarzenie. W kolejnych miesiącach pojawia się jednak wiele pytań i niepewności. Aby pozbyć się obaw i niepewności, pomocne mogą być zajęcia przedporodowe. Ale jakie tematy są poruszane …

Kurs przygotowujący do porodu: Jak przygotować się do porodu w czasie ciąży

Geburtsvorbereitungskurs
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Kurs przygotowujący do porodu: Jak przygotować się do porodu w czasie ciąży
Dla kogo kurs przygotowania do porodu stanowi szczególną wartość dodaną?

Kurs przygotowania do porodu jest szczególnie ważny dla kobiet, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Tam mogą one zadawać pytania i rozmawiać o swoich obawach i lękach z innymi przyszłymi matkami.

Czy na zajęcia przedporodowe mogę zabrać ze sobą partnera?

Podczas gdy niektóre kursy są przeznaczone tylko dla kobiet w ciąży, inne są specjalnie dla par. Przyszli ojcowie często otrzymują cenne wskazówki i wsparcie przy porodzie i w czasie po nim.

Ile kosztują kursy?

Opłaty za kursy pokrywane są przez ustawowe ubezpieczenie zdrowotne za maksymalnie 14 godzin. W przypadku kursów partnerskich przyszły ojciec musi jednak zapłacić swoją część z własnej kieszeni.

Potwierdzenie ciąży to dla wielu kobiet bardzo radosne wydarzenie. W kolejnych miesiącach pojawia się jednak wiele pytań i niepewności. Aby pozbyć się obaw i niepewności, pomocne mogą być zajęcia przedporodowe. Ale jakie tematy są poruszane na tych kursach? Kiedy ma sens uczęszczanie na nie i jakie są koszty?

Nasz przewodnik odpowie na wszystkie pytania dotyczące zajęć przedporodowych. Pokażemy Ci, w jakim zakresie ma sens uczęszczanie na nie i jak długo trwa kurs. Podajemy też ważne informacje dotyczące rejestracji i przebiegu kursu.

[button]Dalsza literatura przedmiotu[/button]

1. kurs przygotowania do porodu odbiera lęki i zmartwienia

Fitness
Gimnastyka w ciąży może pomóc przyszłym mamom zachować sprawność i zwinność.

Na początku ciąży wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy powinny wziąć udział w kursie przygotowawczym. Oczywiście w Niemczech nie ma obowiązku uczestniczenia w takim kursie. Ale zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka może on być bardzo przydatny.

Przyszłe matki są w czasie ciąży konfrontowane z wieloma nowymi sytuacjami. Często pojawiają się obawy i lęki dotyczące ciąży, porodu i pierwszego razu z dzieckiem. Na kursie przygotowującym do porodu kobiety ciężarne mogą poznać inne przyszłe matki i wymienić się z nimi pomysłami.

Kurs przygotowujący do poroduskłada się zazwyczaj z następujących tematów i treści:

  • Ćwiczenia rozciągające i sportowe w ciąży (w tym ćwiczenia dna miednicy).
  • Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe
  • Zapoznanie się z różnymi rodzajami porodu
  • Informacje o porodzie (poród naturalny i cesarskie cięcie)
  • Karmienie piersią i opieka nad dzieckiem
  • Przygotowanie do zostania rodzicem

Oczywiście kolejność i tematyka kursów może być bardzo indywidualna w zależności od kursu. Czas trwania kursu również nie jest jednolity. Przeciętnie normalny kurs trwa około 14 godzin. Istnieją jednak również crash courses, które trwają tylko jeden weekend.

Na taki kurs najlepiej zabrać ze sobą matę i wygodne ubranie.

Kolejną ofertą jest osobny kurs przedporodowy dla kobiet wielopłodowych. Tam odświeżane są tematy, które były już poruszane na poprzednich kursach. Dlatego są one skierowane głównie do rodzin, które spodziewają się drugiego lub trzeciego dziecka.

Wbrew powszechnej opinii, takie kursy są oferowane nie tylko przez położne, ale także przez wiele innych poradni.
Między innymi przez:

  • Ginekologów
  • centra edukacji rodzinnej
  • gabinety zdrowia
  • przeszkoleni fizjoterapeuci

2. kursy przygotowawcze dla małżeństw

Notwendigkeit
Kurs przygotowawczy może być również całkiem przydatny dla mężczyzn.

Istnieją różne rodzaje zajęć przedporodowych. Przede wszystkim kurs przygotowawczy do porodu przeznaczony jest dla kobiet w ciąży. W atmosferze zaufania mogą one porozmawiać z innymi kobietami i zadać delikatne pytania. Istnieją jednak również kursy, które są wyraźnie skierowane do par. Dzięki temu przyszli ojcowie również mogą wyrazić swoje wątpliwości i aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach. Mężczyzna uczy się, jak zapewnić wsparcie na przykład poprzez masaż.

Z kolei na niektórych kursach przygotowujących do porodu partner bierze udział tylko w niektórych sesjach, w których poruszane są tematy ważne dla obojga rodziców.

Mężczyźni na kursie przygotowawczym

Według badania z 2011 roku prawie 50 % ankietowanych mężczyzn chciałoby wziąć udział w kursie przygotowującym do porodu, gdy ich partnerka jest w ciąży.

Niektóre położne zalecają natomiast, aby przyszłe matki uczestniczyły w kursie bez swojego partnera. W ten sposób trudności i nieprzyjemne pytania mogą być czasem lepiej wyjaśnione. Jest to jednak przede wszystkim kwestia tego, czego chcą pary i co wcześniej przedyskutowały.

Taki kurs przygotowania do porodu może być zdecydowanie przydatny dla obojga rodziców. Większość par czuje się po nim znacznie lepiej poinformowana, a także przygotowana. Dzięki wspólnemu przygotowaniu można znacznie zmniejszyć strach przed porodem.

3. zgłoś się odpowiednio wcześnie na kurs przygotowawczy do porodu

ab wann
Zapisz się na kurs przygotowujący do porodu jak najwcześniej!

Zasadniczo bardzo wskazane jest, aby odpowiednio wcześnie poszukać odpowiedniego kursu, ponieważ w niektórych dzielnicach zapotrzebowanie jest bardzo duże. Sensowne jest zarejestrowanie się do 15 tygodnia ciąży. Kurs powinien rozpocząć się, gdy jest się w około 25 tygodniu ciąży. Daje to wystarczająco dużo czasu na intensywne przygotowanie się do nadchodzącego porodu.

Częstotliwość kursu jest bardzo różna. Kurs tygodniowy trwa zazwyczaj około siedmiu do ośmiu tygodni. Kursy weekendowe natomiast są tak zaprojektowane, aby można je było ukończyć w ciągu dwóch dni.

To, kiedy właściwie powinien rozpocząć się kurs, zależy od jego rodzaju. W kursach weekendowych można uczestniczyć nawet w 30. do 33. tygodniu.

W każdym razie kurs powinien być ukończony na około trzy do czterech tygodni przed spodziewanym terminem porodu. W ten sposób kobiety w ciąży mogą pozwolić sobie na odpoczynek przed uciążliwą fazą.

4 Koszty pokrywane są przez kasę chorych

Schwangerenhilfe
Oczekujący ojcowie zazwyczaj muszą zapłacić swoją część z własnej kieszeni.

Oczywiście zajęcia przedporodowe również wiążą się z kosztami. Opłaty za kurs dla kobiet w ciąży są jednak pokrywane przez każde ustawowe ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma znaczenia, czy chodzi o pierwsze, drugie czy trzecie dziecko. Po zakończeniu zajęć należy jedynie przedłożyć kasie chorych dowód uczestnictwa w kursie.

Jeśli jednak Państwa partner chce wziąć udział w kursie przedporodowym, należy koniecznie wcześniej sprawdzić w kasie chorych, czy koszty te zostaną również pokryte. Niestety w większości przypadków tak nie jest.

Jeśli jednak kasa chorych nie pokrywa kosztów za partnera, to nie stanowi to większego problemu. Opłata za kurs dla przyszłego ojca wynosi średnio od 50 do 80 euro.

Niektóre kursy umożliwiają nawet udział rodzeństwa. Należy jednak wcześniej omówić to z prowadzącym kurs.

5 FAQs – Ważne pytania i odpowiedzi

Czy mogę odrobić opuszczoną lekcję?

Niestety w większości przypadków nie jest to możliwe, ponieważ są to zamknięte jednostki kursowe. Jeśli jednak brakuje Ci ważnych informacji, powinnaś koniecznie omówić to z prowadzącym kurs lub swoją położną.

Czy w czasie ciąży potrzebuję położnej?

Położna to niezawodna pomoc zarówno przed, jak i w trakcie oraz po porodzie. Większość matek bardzo docenia tę profilaktyczną opiekę. Poza tym położna może przeprowadzić wiele badań profilaktycznych.

Jak mogę znaleźć odpowiednią klasę przedporodową?

Kursy w swojej okolicy możesz znaleźć w internecie lub za pośrednictwem swojego ginekologa. Najlepiej jest też zapytać znajomych, czy ktoś może polecić konkretny kurs.

6 Dalsza literatura na ten temat

Artykuły powiązane