Tygodnie ciąży: Tygodnie rozwoju wyjaśnione

Jesteś w ciąży? W takim razie masz teraz przed sobą 40 ekscytujących tygodni ciąży. A każdy tydzień jest czymś wyjątkowym. Rozwój zarodka postępuje każdego dnia i możesz obserwować jak Twój brzuch rośnie dzień po dniu. …

Tygodnie ciąży: Tygodnie rozwoju wyjaśnione

Schwangerschaftswoche-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Tygodnie ciąży: Tygodnie rozwoju wyjaśnione
Kiedy można zrobić test ciążowy?

Pozytywnego testu ciążowego możesz spodziewać się dopiero w piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Wiele dzieje się w pierwszym trymestrze, czyli w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Co dzieje się w drugim trymestrze?

Ponieważ wszystkie narządy są już ukształtowane, wzrost jest teraz najważniejszy. Zarówno rozmiar, jak i waga znacznie zwiększają się w kolejnych miesiącach. Najpóźniej w 18. tygodniu ciąży można również wiarygodnie określić płeć dziecka.

Dlaczego ostatni trymestr jest najbardziej wyczerpujący?

Oprócz bólu pleców, problemów z krążeniem i problemów żołądkowo-jelitowych, zatrzymanie wody w dłoniach i stopach może stać się wyjątkowo nieprzyjemne. Ze względu na brzuch dziecka coraz trudniej jest też znaleźć odpowiednią pozycję do spania.

Jesteś w ciąży? W takim razie masz teraz przed sobą 40 ekscytujących tygodni ciąży. A każdy tydzień jest czymś wyjątkowym. Rozwój zarodka postępuje każdego dnia i możesz obserwować jak Twój brzuch rośnie dzień po dniu. Ale jak oblicza się czas trwania ciąży? Co dzieje się w poszczególnych tygodniach i jakie oznaki ciąży można odczuć?

W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego o przebiegu ciąży. Szczegółowo wyjaśniamy, jak rozwija się płód w poszczególnych tygodniach ciąży i na co zdecydowanie powinnaś zwrócić uwagę w każdym okresie.

[button]Polecane poradniki o ciąży[/button]

1) obliczyć czas trwania ciąży w tygodniach

welche SSW Schwagerschaftswoche
Aby obliczyć termin porodu i tydzień ciąży, można skorzystać z prostego wzoru.

Ogólnie przyjmuje się, że średni czas trwania ciąży wynosi około 40 tygodni. Ponieważ punktem wyjścia do obliczeń jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, w ujęciu czysto merytorycznym kobieta nie jest jeszcze w ciąży w pierwszych dwóch tygodniach ciąży (SSW). Dzieje się tak dlatego, że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w okolicach owulacji. To z kolei oznacza, że pierwsze oznaki ciąży mogą pojawić się dopiero od oficjalnego trzeciego tygodnia ciąży.

Pozytywnego testu ciążowego można się zatem spodziewać dopiero w piątym lub szóstym tygodniu ciąży. W pierwszym trymestrze, czyli w pierwszych trzech miesiącach ciąży, wiele się dzieje.

Jeśli nie wiesz dokładnie, w którym tygodniu ciąży jesteś, możesz skorzystać z kalkulatora ciążowego. Dzięki temu obliczenie SSW jest bardzo proste. Punktem wyjścia jest zawsze data pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki. Większość kalkulatorów dostępnych w internecie pozwala również na wpisanie swojej średniej długości cyklu. Dzięki temu obliczenia są jeszcze bardziej dokładne.

Możesz jednak obliczyć swoje SSW również bez kalkulatora z internetu. Aby to zrobić, musisz jednak najpierw obliczyć swój termin porodu.
Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z reguły Naegelego:

  • Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

To obliczenie daje Ci oczekiwaną datę urodzenia. Teraz możesz po prostu obliczyć wstecz. Za podstawę służy średni czas trwania ciąży wynoszący 40 tygodni lub 280 dni. Jeśli na przykład z obliczeń wynika, że jesteś w ciąży od 7 tygodni i 5 dni, to jesteś w ósmym tygodniu ciąży.

W kolejnych rozdziałach podamy Ci kalendarz ciąży. Dzięki temu będziesz mogła zawsze śledzić, jak rozwija się Twoje dziecko i jak ten rozwój wpływa na Twoje zdrowie.

https://www.youtube.com/watch?v=qIHKGeqBWJ4

2. narządy i kończyny tworzą się w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr to prawdopodobnie najbardziej burzliwy czas w całej ciąży. W ciągu kilku tygodni z jaja wszczepionego w macicę rozwija się mały zarodek. Najpierw tworzą się narządy, dzięki czemu można już usłyszeć bicie serca. Następnie rozwijają się ręce, dłonie, nogi i stopy. Również komórki nerwowe w mózgu tworzą w tym czasie pierwsze sieci.

Oczywiście ciało kobiety najpierw musi się do tego dostosować. Piersi stają się większe, a macica zaczyna rosnąć. Ponadto zmienia się cały poziom hormonów, dzięki czemu pierwsze oznaki ciąży stają się wyraźnie widoczne.

2.1. od 1 do 4 tygodnia ciąży

Schwangerschaft Bilder
Dopiero w 3 tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej.

W 1. tygodniu ciąży tak naprawdę nie jesteś jeszcze w ciąży, ponieważ w tym czasie nie ma zapłodnionej komórki jajowej. To może powstać dopiero po owulacji. Zanim to jednak nastąpi, macica jest już przygotowywana do ciąży. Owulacja ma miejsce pod koniec 2. tygodnia ciąży. Produkowany jest hormon stymulujący pęcherzyki (FSH), dzięki czemu powstają pęcherzyki. Jak tylko pęcherzyk pęknie, jajo może podróżować w dół jajowodu. Jeśli to jajo zostanie zapłodnione, może rozwinąć się zarodek.

Od 3 tygodnia ciąży oficjalnie rozpoczyna się ciąża. Zapłodnione jajo zagnieżdża się w jamie macicy. Jajo składa się teraz z 70 do 100 komórek i nazywane jest już embrionem. Oznaki ciąży nie pojawiają się jeszcze w tym czasie.

Teraz nadchodzi delikatna faza. W 4 tygodniu ciąży ryzyko zatrzymania ciąży jest szczególnie wysokie. Tworzy się łożysko, które zaopatruje rosnące dziecko w tlen i substancje odżywcze. Na badaniu USG widać tylko maleńkie wybrzuszenie. Zakotwiczenie powoduje u niektórych kobiet lekkie krwawienie.

Od pierwszego tygodnia ciąży należy unikać alkoholu, nikotyny i innych używek. Mogą one doprowadzić do poronienia lub wad rozwojowych, szczególnie w tym czasie. Jeśli musisz regularnie przyjmować leki, to zdecydowanie powinnaś omówić dalsze przyjmowanie z lekarzem.

Aby wspierać rozwój, dobrze jest również przyjmować dodatkowo kwas foliowy. Zawiera on ważne witaminy, które mają pozytywny wpływ na mózg i układ nerwowy dziecka. Pokarmy takie jak owoce, warzywa, ryby i mięso są szczególnie bogate w kwas foliowy.

Aby uchronić się przed listerią i toksoplazmą, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę w kuchni, zwłaszcza w pierwszych tygodniach.

2.2. od 5 do 8 tygodnia ciąży

Geburtsterminrechner
Test ciążowy pokazuje wiarygodny wynik dopiero w 5. lub 6. tygodniu ciąży.

Test ciążowy pokazuje teraz wiarygodne wyniki. W 5 SSW zarodek zaczyna rozwijać swoje narządy. Należą do nich płuca, jelita, serce, naczynia krwionośne, tkanka łączna, układ nerwowy i narządy płciowe. Jama owodniowa może być już widoczna na USG jako mała kropka. Mierzy ona około jednego centymetra. Dzięki hormonowi HCG kobiety odczuwają już pierwsze objawy ciąży, takie jak zmęczenie, nudności, wymioty, zmiany smaku czy kruczy apetyt.

W 6 tygodniu ciąży następuje gwałtowny rozwój zarodka. Serce bije po raz pierwszy, a owalny krążek staje się małym robaczkiem. Rozwijają się nerwy, kształtują się usta, a żołądek i nerki rozpoczynają swoją pracę. Zarodek ma teraz wielkość około dwóch do czterech milimetrów. Pierwsze badanie kontrolne przypada na 5-6 tydzień ciąży. Lekarz sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i czy nie ma ciąży pozamacicznej. Otrzymasz wtedy paszport macierzyński.

Teraz zarodek rozwija się, zwłaszcza w rejonie głowy. W 7 tygodniu ciąży tworzą się oczy, usta i nos. Embrion przypomina kształtem fasolkę i ma około 5 do 10 milimetrów długości. Pierwsze drgawki i ruchy pojawiają się teraz poprzez uformowane pasma mięśniowe.

W 8 tygodniu ciąży zarodek ma około 9-16 mm długości i coraz bardziej przypomina małego człowieka. Na badaniu USG widać już dłonie i stopy. Wyraźnie widoczne są też uderzenia małego serduszka.

Ze względu na zmiany hormonalne, objawy fizyczne są szczególnie wyraźne. Objawy te mogą być niezwykle dokuczliwe i nieprzyjemne. Zwykle jednak są one niegroźne. Zwróć szczególną uwagę na zdrową dietę. Wzmacnia to układ odpornościowy, dzięki czemu infekcje mogą być najlepiej zwalczane. Aby pobudzić krążenie, pomocne mogą być naprzemienne prysznice i dużo ruchu na świeżym powietrzu.

2.3. od 9 do 12 tygodnia ciąży

Ringelröteln Schwangerschaft
W czasie ciąży nie musisz się obyć bez ćwiczeń!
.

W 9 tygodniu ciąży narządy są w pełni rozwinięte. Na dłoniach i stopach formują się małe palce u rąk i nóg. W mózgu rozwijają się teraz poszczególne obszary. Zarodek ma teraz około dwóch centymetrów wysokości. Pierwsze poważne badanie kontrolne odbywa się między 9. a 12. tygodniem ciąży. Podczas badania USG mierzona jest wielkość. Na tej podstawie można obliczyć przewidywany termin porodu.

W 10 tygodniu ciąży coraz bardziej widoczne stają się ludzkie cechy. Ustępują pajęczyny na palcach u rąk i nóg, zmysły dziecka stają się coraz ostrzejsze. Od tego momentu zarodek nazywany jest płodem. Płód o wielkości około 2,5 cm staje się coraz bardziej ruchliwy i pływa w worku owodniowym. Wargi, nos, uszy i oczy są wyraźnie widoczne na obrazie ultrasonograficznym.

Wizyta u dentysty

Hormon progesteron może powodować powstawanie większej ilości bakterii na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej. Aby zapobiec stanom zapalnym, powinnaś usunąć płytkę nazębną około 10. lub 11. tygodnia ciąży.

W 11 tygodniu może być już widoczny mały brzuszek. Płód ma teraz około 3 cm długości i dużo się porusza. Narządy płciowe powoli stają się widoczne, więc ginekolog może snuć pierwsze przypuszczenia co do płci. Jednak to przypuszczenie nie jest w żadnym wypadku pewne. Wzrost macicy zwiększa nacisk na pęcherz moczowy, przez co wyprawa do toalety staje się częstsza.

Od 12 tygodnia ciąży kończy się faza krytyczna. Ryzyko poronienia gwałtownie się zmniejsza. Twoje dziecko ma teraz około 5 cm wysokości i waży około 14 gramów. Na obrazie USG główka nadal wygląda na znacznie większą niż reszta ciała. Dziecko potrafi już obracać głową i zaczyna połykać płyn owodniowy.

Jeśli chcesz wykluczyć choroby genetyczne lub wady serca, możesz wykonać pomiar fałdu karkowego i ewentualnie amniopunkcję w 11-14 tygodniu ciąży.

Aby rozruszać krążenie, powinnaś w tym czasie jak najczęściej ćwiczyć na świeżym powietrzu. Możesz też uprawiać lekkie sporty, które wzmocnią dno miednicy.
Należą do nich:

  • Pływanie
  • Joga
  • Gimnastyka
  • Kolarstwo

Sport ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie Twojego dziecka i oczywiście na Ciebie samego. Należy jedynie unikać sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na jod, należy regularnie jeść ryby morskie.

3 W drugim trymestrze uwaga skupia się na wzroście.

Drugi trymestr to dla wielu kobiet w ciąży najbardziej relaksujący czas. Dyskomfort związany z ciążą ustępuje, znika obawa przed poronieniem i zaczyna się radość z posiadania dziecka. Wiele z nich wykorzystuje ten czas na umeblowanie pokoju dziecka, zdobycie pierwszego wyposażenia lub spędzenie wakacji.

Ponieważ wszystkie narządy są już ukształtowane, wzrost jest teraz najważniejszy. Zarówno rozmiar, jak i waga znacznie zwiększają się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jeśli na początku trymestru płód waży zaledwie 20g, to pod koniec jego waga wynosi około 1000 do 1100 gramów. Najpóźniej w 18 tygodniu ciąży można zazwyczaj z całą pewnością określić płeć dziecka.

3.1. od 13 do 18 tygodnia ciąży

Schwangerschaft Entwicklung
Specjalne kremy i olejki mogą zmniejszyć rozstępy.

W 13 tygodniu ciąży płód ma około sześciu centymetrów wzrostu. Teraz nadszedł czas na krzepnięcie kości. Teraz powoli dopasowują się proporcje głowy i ciała. Kostnienie kosteczek oznacza, że dziecko słyszy teraz dźwięki i tony. Tworzą się struny głosowe, a narządy wciąż rosną i powiększają się.

Aby ćwiczyć połykanie, Twoje dziecko zacznie pić i wydalać płyn owodniowy w 14 tygodniu. Jego wielkość wynosi teraz około 7,5 cm. Zarówno odruch chwytania za rękę, jak i odruch ssania są już rozwinięte.

Przy wielkości około 8,5 cm, w 15 tygodniu ciąży obraz ultrasonograficzny staje się coraz bardziej interesujący. W niektórych przypadkach można już określić płeć. Lekarz może teraz określić również średnicę biparetalną (BPD). Jest to średnica poprzeczna głowy. Serce jest już całkowicie rozwinięte i ma tylko owalny otwór, który zamyka się po urodzeniu.

Pod koniec 16 tygodnia płód ma około 10 cm długości i waży około 75 gramów. Oprócz ćwiczeń rozciągających, dziecko ćwiczy już robienie min i machanie. Ruchy te można bardzo dobrze uchwycić na USG.

Teraz czas na przyłożenie warstwy tłuszczu, aby móc regulować temperaturę ciała. W 17 tygodniu ciąży płód waży już około 120 gramów przy wzroście 11 centymetrów. Ręce i nogi stają się coraz dłuższe.

W 18 tygodniu powoli rozwijają się sutki zarówno u dziewczynek jak i u chłopców. Pępowina staje się dłuższa, twardsza i grubsza. Przy długości 12 centymetrów płód ma teraz jeszcze wystarczająco dużo miejsca, aby pływać w łonie matki.

Od 13 tygodnia ciąży Twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrasta o około 300 kcal. Od tego momentu Twoja waga będzie wzrastać o około 1,5 kg miesięcznie. Jest to jednak tylko wskazówka, ponieważ przyrost masy ciała w ciąży może się znacznie różnić w zależności od kobiety. Aby zmniejszyć rozstępy, możesz zastosować odpowiednie olejki lub balsamy z apteki. Upewnij się również, że dużo ćwiczysz i utrzymujesz swoje ciało w dobrej kondycji. To również pomoże Ci przygotować się do nadchodzącego porodu. Wkładki do karmienia pomagają przed przedwczesnym wypływem mleka.

3.2. od 19 do 27 tygodnia ciąży

Kinderwunsch
Ze względu na zwiększone potrzeby żywieniowe, zbilansowana dieta jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Między 19. a 22. tygodniem ciąży odbywa się drugie ważne badanie kontrolne. Oprócz zwykłych badań ponownie wykonuje się USG, na którym można już bardzo dobrze rozpoznać swoje dziecko. W 19. tygodniu dziecko ma już około 24 cm wzrostu i waży nieco poniżej 200 gramów. Jeśli masz bliźnięta, będzie już trochę ciasno w łonie matki.

Ze względu na tworzenie się kubków smakowych, w 20 tygodniu dziecko może już smakować to, co jesz. Na ciele dziecka tworzy się swego rodzaju płaszcz z włosków, który chroni je przed wilgocią. Ty i Twój partner możecie już zobaczyć ruchy przez ścianę brzucha.

W 21 tygodniu dziecko mierzy około 26 cm. Waży teraz około 300 gramów i rozwija już gesty i mimikę twarzy. Mózg szybko się rozwija, zaczynają rosnąć rzęsy i włosy na głowie.

W 22 i 23 tygodniu ciąży rozwój małej istoty jest już prawie zakończony. Skóra jest całkowicie pokryta czymś, co nazywa się cheese goo, dzięki czemu pozostaje elastyczna. Dziecko waży teraz około 450 gramów i ma już prawie 28 cm wzrostu.

Przy wadze około 550 gramów i wzroście 30 centymetrów Twoje dziecko miałoby już 20 do 25% szans na przeżycie, gdyby urodziło się w 24 tygodniu. Od 25 tygodnia dziecko przybiera na wadze około 85 gramów tygodniowo.

W 26 tygodniu dziecko potrafi bardzo dobrze odróżnić światło od ciemności. Może nawet być zmuszone do mrugania w jasnym świetle. Rozmiar w 27 tygodniu wynosi około 34 cm. Oprócz płuc, większość narządów jest już w pełni rozwinięta.

Karmienie odgrywa bardzo ważną rolę pod koniec drugiego trymestru. Ponieważ dziecko staje się coraz większe i zajmuje coraz więcej miejsca, częściej pojawia się zgaga. Dlatego lepiej jest jeść wiele małych posiłków w ciągu dnia, aby chronić żołądek. Aby uniknąć bólu i nietrzymania moczu, powinnaś jak najbardziej wzmocnić swoje dno miednicy. Cukrzyca ciążowa może być dobrze zarządzana z dużą ilością ćwiczeń i zrównoważoną dietą.

4 W trzecim trymestrze rozwijają się następujące funkcje

Rozwój narządów, mózgu i układu nerwowego jest w tym momencie prawie zakończony. W miarę jak dziecko rośnie i przybiera na wadze, w kolejnych tygodniach ciąży przestrzeń staje się ciaśniejsza. Dziecko powoli przechodzi do pozycji czaszkowej, która jest optymalna dla naturalnego porodu. Nawet jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie, nadal jest zdolne do życia.

Ostatni trymestr jest często bardzo wyczerpujący dla przyszłych matek. Oprócz bólu pleców, problemów z krążeniem i problemów żołądkowych, zatrzymanie wody w dłoniach i stopach może być wyjątkowo nieprzyjemne. Ze względu na brzuch dziecka, coraz trudniej jest znaleźć odpowiednią pozycję do spania.

4.1. od 28 do 33 tygodnia ciąży

Schwangerschaftskalender
Ciepła kąpiel może pomóc się zrelaksować.

W 28 tygodniu ciąży rozwija się tęczówka dziecka. Widzi ono jednak tylko w sposób niewyraźny. Kolor oczu można nawet określić dopiero po urodzeniu. W 29 tygodniu układ nerwowy i funkcja mózgu stają się coraz bardziej wyrafinowane. Dziecko waży teraz około 1300 gramów przy wzroście 37 cm.

Aby mieć trochę więcej miejsca, w 30 tygodniu ciąży dziecko przyjmuje pozycję embrionalną. Główka jest już zazwyczaj skierowana w dół. W 31 tygodniu ciąży dziecko już widzi, smakuje, słyszy, sięga i dotyka. Pod koniec tego tygodnia ciąży dojrzewanie płuc jest prawie zakończone. Dziecko waży teraz około 1600 gramów.

Ostatnie poważne badanie kontrolne odbywa się między 29. a 32. tygodniem ciąży. Sprawdzane są tu między innymi dźwięki serca i płyn owodniowy.

Aby wzmocnić płuca, w 32. tygodniu dziecko ćwiczy wdechy i wydechy. Ze względu na coraz większy brak miejsca, teraz coraz częściej napiera i kopie. Od 33. tygodnia dziecko wsuwa się coraz głębiej w miednicę, co wywołuje skurcze. Jego rozmiar wynosi teraz około 42 cm, a waga nieco poniżej 1900 gramów.

Aby odciążyć się fizycznie i psychicznie, powinnaś teraz regularnie spędzać czas wolny. W tych tygodniach ciąży najlepiej jest zadbać o uciążliwe formalności, aby nie powstawał niepotrzebny stres. Aby uniknąć rozdarcia krocza, możesz już zacząć codzienne masaże krocza.

4.2. od 34. do 40. tygodnia ciąży

Verlauf Schwangerschaft
Spakuj torbę na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu.

Już niedługo będzie po wszystkim. Ostatnie tygodnie ciąży zbliżają się wielkimi krokami. Ze względu na swoje rozmiary dziecko może obracać się z lewej strony na prawą dopiero od 34. tygodnia. Aby wzmocnić szkielet dziecka, powinnaś teraz przyjmować dużo wapnia. W 35 tygodniu dziecko jest w stanie samodzielnie oddychać. Szansa na przeżycie po urodzeniu wynosi więc około 99%.

W 36 tygodniu ciąży Twoje dziecko waży średnio 2700 gramów. Ma około 46 cm wzrostu i jest już gotowe do narodzin. W 37. tygodniu ciąży rozpoczyna się 10. miesiąc ciąży. Mała istotka dużo śpi i z przyjemnością ssie kciuk.

Od 38 tygodnia Twoje dziecko nie jest już wcześniakiem. Jego waga wynosi teraz około 3100 gramów. Od 39. tygodnia ruchy stają się coraz mniejsze, ponieważ bardzo brakuje miejsca. W 40 tygodniu dziecko waży średnio 3500 gramów i ma około 51 cm wzrostu. Badania kontrolne odbywają się teraz mniej więcej co dwa dni.

Jeśli dziecko jest w pozycji breech lub poprzecznej, w większości przypadków konieczne jest cesarskie cięcie.

Na sześć tygodni przed porodem nie wolno już iść do pracy – nakazuje to ustawa o ochronie macierzyństwa (Mutterschutzgesetz, MuSchG). Oznacza to, że od tej pory będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński. Przygotuj się na „sytuację awaryjną” i spakuj torbę do szpitala. Jeśli dziecko nie leży jeszcze prawidłowo, osteopata lub położna mogą pomóc delikatnie obrócić dziecko.

5. Lista kontrolna dla ciąży

Schwangerschaftswochen
Lista kontrolna pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu.

W czasie ciąży jest wiele różnych rzeczy do zorganizowania. Zadania sięgają od zakupu sprzętu początkowego po zapisanie się na kurs przygotowujący do porodu. Aby uzyskać mały przegląd, stworzyliśmy dla Ciebie listę kontrolną:

  • od 5. SSW: poszukaj położnej
  • od 12-13 tygodnia ciąży: powiedz swojemu szefowi o ciąży
  • od 15. tygodnia: zapisz się na kurs przygotowujący do porodu
  • w II trymestrze: wybierz poradnię położniczą, złóż wniosek o zasiłek macierzyński, poszukaj miejsca w żłobku
  • w ostatnim trymestrze: zaopatrz się w pierwsze sprzęty, załóż żłobek, złóż wniosek o zasiłek rodzicielski.
  • 4 do 6 tygodni przed porodem: spakuj torbę do szpitala.

6. Polecane poradniki na temat ciąży

Artykuły powiązane