Ciąża bliźniacza: Wszystko, co musisz wiedzieć o porodzie mnogim

Pary, które dowiadują się o ciąży bliźniaczej, często są na początku nieco zaskoczone. Choć z jednej strony radość jest dwa razy większa, to z drugiej strony pojawiają się również zmartwienia i obawy. Jak wygląda ciąża …

Ciąża bliźniacza: Wszystko, co musisz wiedzieć o porodzie mnogim

Paar erwartet Zwillinge
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Ciąża bliźniacza: Wszystko, co musisz wiedzieć o porodzie mnogim
Czy wszystkie ciąże bliźniacze są takie same?

Nie. W ciążach bliźniaczych rozróżnia się bliźniaki identyczne i braterskie.

Czy ciąża bliźniacza jest niebezpieczna?

Ciąża mnoga zawsze zaliczana jest do ciąży wysokiego ryzyka. Jednak komplikacje pojawiają się zwykle tylko wtedy, gdy dzieci dzielą jamę owodniową.

Czy poród naturalny jest jeszcze możliwy?

Ze względu na możliwe zagrożenia bliźnięta rodzą się znacznie częściej przez cesarskie cięcie niż jedynaki.

Pary, które dowiadują się o ciąży bliźniaczej, często są na początku nieco zaskoczone. Choć z jednej strony radość jest dwa razy większa, to z drugiej strony pojawiają się również zmartwienia i obawy. Jak wygląda ciąża bliźniacza? Czy są duże różnice w porównaniu z normalną ciążą? I jak wysokie jest ryzyko poronienia?

W naszym poradniku przedstawiamy Ci wyczerpujące informacje na temat ciąży bliźniaczej. Wyjaśniamy, jak powstają bliźnięta i jaka jest różnica między bliźniętami identycznymi i braterskimi. Pokazujemy również, czym różni się ciąża mnoga i poród od normalnego porodu.

[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. bliźnięta identyczne i braterskie

Entstehung vom Eineiigen Zwillingen
Bliźnięta identyczne są zawsze tej samej płci.

Ciąża bliźniacza często jest wykrywana już na pierwszym badaniu USG. Wiele kobiet jest początkowo nieco przytłoczonych tą informacją, gdyż teraz muszą sobie radzić z zupełnie innymi zadaniami niż się spodziewały. Jednak pomimo tego, że ciąża bliźniacza zaliczana jest do ciąży wysokiego ryzyka, w większości przypadków jest ona zupełnie bezproblemowa.

Według badań Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku było 14 365 porodów mnogich. Od 1970 roku wskaźnik ten wzrósł o około 40%. Wskaźnik wielokrotnych urodzeń wzrósł tak szybko w ostatnich dziesięcioleciach, ponieważ sztuczne zapłodnienie jest stale rozwijane. Poprzez wszczepienie dwóch do trzech jaj, prawdopodobieństwo ciąży mnogiej znacznie wzrasta.

Bliźnięta syjamskie

Bliźnięta syjamskie mogą powstać, jeśli komórka jajowa dzieli się dopiero wtedy, gdy ukształtowały się już układy narządów.

Nie wyjaśniono jeszcze jednoznacznie, w jakim stopniu czynniki genetyczne odgrywają tu rolę. Pewne jest jednak, że prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt jest znacznie wyższe, jeśli matka sama jest bliźniaczką. Jeśli ojciec jest bliźniakiem, gen jest często najpierw przekazywany córce, która następnie może mieć bliźnięta. Oznacza to, że jedno pokolenie zostaje pominięte. Dziedziczność dotyczy jednak tylko bliźniąt braterskich.

W ciążach bliźniaczych rozróżnia się bliźnięta jednojajowe (monozygotyczne) i braterskie (dizygotyczne). Bliźnięta monozygotyczne powstają, gdy zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwa różne jądra na bardzo wczesnym etapie. Następnie w każdym z jąder rozwija się zarodek. Implantacja odbywa się w oddzielnych jamach owodni.

W bardzo rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że bliźnięta jednojajowe mają wspólną jamę owodniową i łożysko. Ponieważ jednak może to prowadzić do niedożywienia, konieczny jest ścisły monitoring medyczny.

Gdy dwa jajeczka dojrzewają w jednym cyklu, powstają bliźniętabraterskie. Każdy z zarodków rośnie w swojej własnej jamie owodniowej i łożysku. W przeciwieństwie do bliźniąt identycznych, mogą mieć dwie różne płcie. Ponadto różnią się także materiałem genetycznym.

2. ryzyko jest nieznacznie zwiększone w ciąży bliźniaczej

Ein Ultraschallbild gibt Gewissheit
Bliźnięta w oddzielnych układach są wyraźnie widoczne na USG.

Ciąża bliźniacza bardziej obciąża organizm kobiety, dlatego istnieje większe ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży. Z tego powodu ciąża mnoga jest powszechnie klasyfikowana jako ciąża wysokiego ryzyka.

Często ciąża bliźniacza zostaje zauważona już podczas pierwszego poważnego badania USG między 8 a 12 tygodniem ciąży. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dzieci znajdują się w dwóch różnych jamach owodniowych. Aby jak najszybciej wykryć niedoczynność i zahamowanie wzrostu, badania kontrolne odbywają się w krótszych odstępach czasu.

Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy zarodki muszą dzielić jamę owodniową i łożysko. Przy oddzielnych układach przebieg jest zazwyczaj nieskomplikowany.

Przebiegjest taki sam jak w normalnej ciąży pojedynczej. Częściej jednak zdarza się, że oznaki ciąży są silniej odczuwane. Dzieje się tak głównie dlatego, że u bliźniąt stężenie HCG jest wyższe. Na przykład matka bardziej cierpi z powodu nudności lub wyczerpania. Ponadto przyrost masy ciała jest wyraźniejszy, zwłaszcza na początku.

Sport i zrównoważona dieta odgrywają bardzo ważną rolę podczas ciąży. Ostrożność zalecana jest jednak w przypadku ciąży mnogiej. Organizm musi pracować o wiele ciężej i dlatego nie jest tak odporny. W zależności od przebiegu ciąży kobieta może być nawet zmuszona do rezygnacji z aktywności sportowej. Ponieważ brzuch bardziej się rozszerza, częściej występują też bóle pleców i bezsenność.

Ogólnie rzecz biorąc, ciąże mnogie są statystycznie częstsze:

  • Malformacje
  • poronienia/poronienia
  • zaburzenia rozwojowe
  • martwe urodzenie

3. ponad 50% wszystkich bliźniąt rodzi się przez cesarskie cięcie

Geburtstermin durch Kaiserschnitt
Wiele kobiet podejmuje świadomą decyzję o cesarskim cięciu
.

W ciąży bliźniaczej znacznie wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego. Statystycznie dzieci rodzą się średnio nie w 40, a w 37 tygodniu ciąży. Jednak poród przedwczesny może wystąpić również znacznie wcześniej. Dzieci ważą razem znacznie więcej, przez co zwiększa się nacisk na macicę.

Wtedy poród jest aktywnie wywoływany najpóźniej w 38 tygodniu. Aby dzieci nie były zagrożone, powinny urodzić się jedno po drugim tak szybko, jak to możliwe. W przypadku opóźnienia lekarze często stosują przyssawki lub kleszcze.

Wiele kobiet świadomie wybiera cesarskie cięcie w przypadku porodu mnogiego. Oznacza to mniejszy stres i mniejsze ryzyko dla wszystkich zainteresowanych. Dzieje się tak dlatego, że często zdarza się, że tylko jedno dziecko leży głową w dół w macicy. W optymalnych warunkach możliwy jest jednak także normalny, pochwowy poród.

Bliźnięta wymagają również znacznie częstszej opieki pediatrycznej ze względu na niższą wagę urodzeniową. Dlatego najlepiej wybrać klinikę położniczą, do której przylega klinika pediatryczna, aby dziecko uzyskało niezbędny przyrost wagi.

4. FAQs – ważne pytania i odpowiedzi

Zwillinge sind vererbbar
Ciąża z bliźniakami to najczęstszy rodzaj ciąży mnogiej.

Czy mogę karmić piersią bliźnięta?

Ogólnie rzecz biorąc, tak. Jednak jeśli są to wcześniaki, mogą być zbyt słabe, aby ssać na początku. Najlepiej skonsultować się z doświadczoną położną lub doradcą laktacyjnym.

Kiedy zaczyna się urlop macierzyński?

Ustawowy urlop macierzyński rozpoczyna się sześć tygodni przed planowanym terminem porodu, tak jak w przypadku każdej innej ciąży. Jednak w przypadku problemów lub komplikacji Twój ginekolog wypisze Ci zwolnienie lekarskie wcześniej.

Czy mogę zapobiec problemom podczas ciąży?

Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub trening autogeniczny, mogą sprawić, że wysiłek fizyczny będzie bardziej znośny. Aby uniknąć wywołania przedwczesnego porodu, w ostatnich tygodniach należy zachować spokój.

Czy w przypadku urodzenia bliźniąt skurcze wystąpią dwukrotnie?

Nie. Po otwarciu szyjki macicy przez skurcze, oboje dzieci może urodzić się jedno po drugim.

5. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane