Możesz użyć kalkulatora daty urodzenia, aby ustalić datę, kiedy Twoje dziecko ma się urodzić. Zazwyczaj stosuje się do tego regułę Naegelego.
Znajomość terminu porodu jest ważna dla Ciebie i Twojej rodziny. Musisz jednak również odpowiednio wcześnie poinformować swojego pracodawcę o dacie porodu.
Oczywiście kalkulator ciąży nie zastępuje wizyty u lekarza. Aby nie zagrażać zdrowiu dziecka i matki, należy przeprowadzać regularne badania.
Ciąża to bardzo szczególny okres w życiu kobiety. Im bardziej zbliża się termin porodu, tym większa jest radość, że w końcu będziesz mogła trzymać swoje dziecko w ramionach. Ale jak dokładnie można obliczyć termin porodu? I czy kalkulator terminu porodu zastępuje wizytę u lekarza?
W naszym poradniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat kalkulatora terminu porodu. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób możesz samodzielnie obliczyć swój termin porodu. Wyjaśniamy również, dlaczego tak ważna jest znajomość spodziewanej daty.
[button]Dalsza literatura na temat porodu[/button]
Spis treści
1) prawidłowo obliczyć datę urodzenia
Kiedyjesteś w ciąży, zwykle poświęcasz dużo czasu na przygotowanie się do nadchodzącego porodu i nowego etapu życia. Oczywiście dobrze jest wiedzieć, kiedy dziecko ma się urodzić.
Średniociąża trwa około 38 tygodni. Z pomocą kalkulatora terminu porodu kobiety w ciąży mogą łatwo obliczyć tydzień ciąży i przewidywany termin porodu. W internecie można znaleźć wiele takich kalkulatorów, w których wystarczy wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ewentualnie możesz też wpisać datę poczęcia, jeśli ją znasz.
Niestety, nie da się obliczyć dokładnej daty poczęcia. Tutaj również za podstawę obliczeń przyjmuje się średni dzień owulacji.
Aby móc obliczyć datę porodu, wystarczy data rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Ze względu na fakt, że owulacja występuje średnio około 14 dnia cyklu, całkowity czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni.
Standardowym wzorem na obliczenie terminu porodu jest reguła Naegelego:
- Pierwszy dzień ostatniej zasady + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok
lub
- Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 9 miesięcy + 7 dni
Obliczenia te opierają się na średniej długości cyklu wynoszącej 28 dni. Ponieważ jednak może się ona znacznie różnić w zależności od kobiety, a także od okresu do okresu, daty porodu nie można oczywiście obliczyć z dokładnością do dnia. Szacowana data to raczej pewien okres czasu. Zwykle obejmuje on trzy tygodnie przed i dwa tygodnie po obliczonym terminie porodu.
Nawet jeśli znasz dokładny dzień zapłodnienia, nie oznacza to, że wyliczona data porodu jest dokładnie prawidłowa. Rozwój dziecka jest zawsze indywidualny i nie da się go przewidzieć za pomocą kalkulatora.
2 Dlaczego tak ważna jest znajomość daty urodzenia
Przede wszystkim obliczenie daty urodzenia jest ważne dla matki i całej rodziny. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny mogą snuć plany i przygotować się do nadchodzącego porodu.
Wiele par wykorzystuje ten czas na odbycie kursu przygotowującego do porodu, zakup pierwszych sprzętów dla dziecka, a być może już na wybór odpowiedniego żłobka.
Ale data ta odgrywa również ważną rolę w rozwoju dziecka. Obliczając tydzień ciąży, można zrozumieć, w jakiej fazie rozwojowej znajduje się obecnie dziecko.
Sezonowość urodzeń
Według badań Federalnego Urzędu Statystycznego najwięcej dzieci rodzi się w miesiącach letnich – lipcu, sierpniu i wrześniu.
Na koniec ważne jest, abyś poinformowała swojego pracodawcę o dacie porodu. Musi on wiedzieć, kiedy spodziewasz się dziecka, aby mógł udzielić Ci urlopu macierzyńskiego w odpowiednim czasie. Na krótko przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (tj. około 33. tygodnia ciąży) lekarz musi również wystawić oficjalne zaświadczenie, które jest przesyłane zarówno do pracodawcy, jak i do kasy chorych.
Oczywiście nikt poza pracodawcą nie musi wiedzieć, kiedy jest wyliczony termin porodu. W ten sposób można się zrelaksować, nie będąc codziennie nękanym przez przyjaciół i krewnych.
3 Kalkulator terminu porodu nie zastąpi wizyty u lekarza.
Oczywiście, możesz najpierw sama wypracować sobie termin porodu. Nie oznacza to jednak, że możesz oszczędzić sobie wizyty u lekarza. Regularne badania kontrolne są ogromnie ważne, aby upewnić się, że Twoje dziecko ma się dobrze.
Za pomocą badań USG lekarz może stwierdzić, czy ciąża i rozwój dziecka przebiegają normalnie. Dlatego też wyliczony termin porodu może być opóźniony jeszcze kilka razy. Szczególnie pomiar długości koronowo-brzusznej jest ważnym badaniem na początku ciąży, które może dostarczyć precyzyjnych danych.
Poprzez badanie krwi ginekolog może również ustalić, jaką masz grupę krwi i jaki czynnik Rh. Ponadto może to określić, czy cierpisz na infekcje, które mogą być niebezpieczne dla dziecka.
Szczególnie w ostatnim trymestrze regularnie zapisuje się CTG (kardiotokogram), aby sprawdzić bicie serca dziecka.
Pamiętaj: w ciąży nie jest możliwa diagnostyka na odległość. Rozwój jest bardzo indywidualny i zawsze musi być obserwowany przez ginekologa.
4. dalsza literatura dotycząca porodu
- Sears MD Frcp, William (Author)