Pozycja leżąca zapobiega zespołowi nagłej śmierci niemowląt. Rodzicom odradza się zarówno pozycję leżącą, jak i boczną. Dzieje się tak dlatego, że dziecko może łatwo przekręcić się z boku do niekorzystnej pozycji leżącej.
Udowodniono, że kołyska ma pozytywny wpływ na sen dziecka. Dobrze nadaje się do tego kołyska, hamak z przyjaznym dla dziecka materacem lub podobne.
W miejscu do spania dziecka nie powinno być poduszki, futra, poduszki grzewczej ani butelki z gorącą wodą. Jeśli używasz kocyka, powinien on być jak najbardziej płaski. Bardzo dobrą alternatywą dla kocyka jest śpiwór.
Dobry i zdrowy sen jest ważny dla dzieci i dla rodziców. Chociaż wszystkie dzieci są różne, podobnie jak ich indywidualne potrzeby w zakresie snu, dobre środowisko snu może promować zdrowy i spokojny sen.
[button]Przewodnik po śnie niemowląt[/button]
Spis treści
1. spanie w pozycji leżącej
Obecnie zaleca się rodzicom, aby w pierwszym roku życia zawsze kłaść dziecko do snu na plecach, gdyż taka pozycja do snu zapobiega zespołowi nagłej śmierci niemowląt. Odradza się rodzicom zarówno pozycję na brzuchu, jak i na boku. Dzieje się tak dlatego, że niemowlęta mogą z łatwością przekręcić się z boku do niekorzystnej pozycji pionowej.
Natomiast w ciągu dnia rodzice powinni również regularnie układać dziecko na brzuchu, ponieważ ruch ten wzmacnia mięśnie szyi i pleców.
Nie należy ubierać dziecka zbyt ciepło do snu. Z reguły wystarczy pieluszka z bielizną i piżamka. W lecie nawet mniej.
2 Właściwe miejsce do spania
Miejsce do spania Twojego dziecka powinno być bezpieczne, a także umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza. W pierwszych miesiącach wystarczy kołyska, łóżko boczne lub bassinet. Jeśli masz większe łóżeczko, możesz je wizualnie ograniczyć krótkim baldachimem lub rodzajem gniazda, na którym dziecko może się położyć. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie. Jednak bardzo miękkie materiały nie mają miejsca w łóżeczku dla dziecka. Miękkie i puszyste materiały mogą powodować gromadzenie się ciepła i istnieje ryzyko, że twarz dziecka zapadnie się w materiał.
Udowodniono, że kołyski mają pozytywny wpływ na sen dziecka. Dobrze nadaje się do tego kołyska dla niemowląt lub hamak wyposażony w przyjazny dla dziecka materac. Podobnie, bujak dla niemowląt pozwala dziecku zasnąć szybko i spokojnie. Jeśli nie podoba Ci się pomysł ręcznego popychania bujaka, możesz zdecydować się na elektryczny bujak dla dziecka.
3. Małe wyposażenie łóżeczka dziecięcego
W miejscu do spania dziecka nie powinno być poduszek, futerka, poduszki grzewczej czy butelki z gorącą wodą. Jeśli używasz kocyka, powinien on być jak najbardziej płaski. Jeśli ułożysz dziecko ze stopami na końcu łóżka, złożysz koc pod materac na końcu stóp i przykryjesz dziecko tylko do klatki piersiowej, zmniejszysz ryzyko, że główka wsunie się pod koc.
Bardzo dobrą alternatywą dla koca jest śpiwór. W ten sposób dziecko nie może się w nocy wykopać ani włożyć główki pod koc. Przy odpowiednim śpiworku obwód szyi jest mniejszy niż obwód głowy dziecka. Zapobiega to wsuwaniu się dziecka do śpiwora. Aby dowiedzieć się, jak długi powinien być śpiwór dla Twojego dziecka, odejmij wysokość głowy dziecka od długości ciała i dodaj 10 do 5 cm. Dzięki temu dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, aby się wyszaleć i jeszcze trochę urosnąć. Wąski śpiwór zapobiega również zaplątaniu się w nim dziecka.
4. spanie w pokoju rodziców
Rodzicom zaleca się, aby w pierwszym roku życia łóżeczko dziecięce było umieszczone w pokoju rodziców. Dziecko nie powinno sięgać z łóżeczka do lamp, ram obrazów, gniazdek czy kabli. Należy też unikać bezpośredniego światła słonecznego i przeciągów.
Wszystkie pomieszczenia, w których przebywa dziecko powinny być całkowicie wolne od dymu i regularnie wietrzone. 16 do 18°C to odpowiednia temperatura pomieszczenia do spania.
Jeśli ustawienie łóżeczka w sypialni rodziców nie jest możliwe, należy rozważyć zakup baby monitora. Dzięki temu rodzice mogą zareagować, jeśli dziecku czegoś brakuje. Oprócz zwykłych modeli z funkcją audio, istnieją modele z wbudowaną kamerą.
5. źródła i wskazówki dotyczące linków
Federalna Centrala Oświaty Zdrowotnej (BzgA) informuje tutaj o właściwym środowisku snu dla niemowląt. Podaje również zalecenia dotyczące snu w pierwszym roku życia oraz informuje o środkach pomocniczych dla spokojnej nocy, jak również o warunkach koniecznych dla snu niemowląt.
BzgA odpowiada tutaj na często zadawane pytania dotyczące snu.
GEPS – Gemeinsame Elterninitiative Plötzlicher Säuglingstod e.V. (Wspólna inicjatywa rodziców w sprawie zespołu nagłej śmierci niemowląt) oferuje na swojej stronie internetowej materiały informacyjne na temat zespołu nagłej śmierci niemowląt oraz forum dyskusyjne.
Rodzice mogą tutaj pobrać formularz do protokołu snu.