Z reguły dentyści są gotowi pokazać dzieciom swój gabinet, różne sprzęty czy fotel dentystyczny, na którym świetnie się jeździ w górę i w dół. Jest to zabawny sposób na zapoznanie się z otoczeniem.
Na pierwszą wizytę u dziecka należy umówić się jeszcze przed pojawieniem się próchnicy. Celem pierwszego badania profilaktycznego jest bowiem przyzwyczajenie dziecka do chodzenia do dentysty. Dziecko powinno zdać sobie sprawę, że nie ma powodu do strachu.
Jeśli podczas pierwszej wizyty dziecko nadal się boi i nie chce otworzyć ust, należy potraktować to poważnie i nie zmuszać dziecka. Czasami wystarczy, że dziecko po prostu spróbuje.
Dla zdrowych zębów ważne jest, aby już małe dzieci przyzwyczajały się do wizyt u dentysty w młodym wieku. Powinny one od samego początku odnieść pozytywne wrażenie z wizyty u dentysty i nauczyć się, że regularna kontrola jest czymś oczywistym i czego nie trzeba się bać.
[Przyjazne dla dzieci książki o dentyście[/button]
Spis treści
1. przygotowanie
W przygotowaniu do własnej pierwszej wizyty może pomóc wcześniejsze zaangażowanie dziecka w kontakt z dentystą, na przykład za pomocą książki z obrazkami lub opowiadając historie. Można również zabrać dziecko na własny przegląd stomatologiczny. O ile nie jest zaplanowane żadne leczenie, może to być dobra okazja do poznania dentysty jako czegoś zupełnie normalnego. Zazwyczaj dentyści są również gotowi pokazać dzieciom swój gabinet, różne sprzęty czy fotel dentystyczny, który świetnie nadaje się do wchodzenia i schodzenia. Jest to fajny sposób na zapoznanie się z nieznanym otoczeniem. Można wykorzystać ciekawość dziecka i być może okaże się, że również dla niego wiele różnych urządzeń jest dość ekscytujących.
2. pierwsza własna wizyta profilaktyczna
Po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych, możesz samodzielnie umówić się na wizytę profilaktyczną dla swojego dziecka. W każdym przypadku należy umówić się z dzieckiem na pierwszą wizytę, zanim pojawi się pierwsza próchnica. Celem pierwszej wizyty profilaktycznej jest przyzwyczajenie dziecka do kontroli u dentysty. Dziecko powinno uświadomić sobie, że nie ma powodu, aby bać się tego zabiegu. Jest to łatwiejsze, jeśli na początku tylko zajrzy.
Należy starać się nie przenosić własnych lęków przed dentystą na dziecko. Można wyjaśnić dziecku, czym zajmuje się dentysta, dlaczego ważna jest profilaktyka i należy szczerze odpowiadać na pytania. Fałszywe obietnice typu: „oni tylko popatrzą”, gdy w rzeczywistości czeka ich leczenie, nie są dla dzieci pomocne. Nie należy też straszyć dentystą, jeśli dziecko nie ma ochoty myć zębów w domu.
3 Strach przed dentystą – co teraz?
Jeśli podczas pierwszej wizyty dziecko nadal się boi i odmawia otwarcia buzi, należy przede wszystkim potraktować to poważnie i nie zmuszać dziecka. Może pomóc, jeśli starsze rodzeństwo posłuży za wzór do naśladowania. Jeśli pozwolisz im najpierw zbadać siebie i nic złego się nie stanie, dziecko może zmienić zdanie. Być może najpierw uda się zbadać misia. W przeciwnym razie może wystarczyć, że dziecko po prostu usiądzie na fotelu dentystycznym, a Ty umówisz się na kolejną wizytę, na którą przyjdzie w wolnej chwili.